چگونه نابغه شویم؟

 In نوشته‌های عمومی

این مطلب راهنمایی عملی و گام به گام برای تبدیل شدن شما به یک نابغه است. در این مطلب قرار نیست شما فقط بدانید که چگونه نابغه شوید، بلکه می‌خواهیم به سمت گام‌هایی حرکت کنیم که پس از مدتی خودتان را یک نابغه بیابید. آماده‌اید؟

فهرست محتوا پنهان

نابغه کیست؟ چرا به یک فرد نابغه می‌گوئیم؟

همیشه در تاریخ با افراد نابغه‌ روبرو شده‌ایم. یا در داستان‌ها، یا در واقعیت، تفاوتی نمی‌کند. ما اطمینان داریم نوابغی وجود دارند که زندگی را دگرگون می‌کنند. گاه یک نابغه هنری، موسبقی‌ای می‌نوازد که مردم سالهای سال عاشقانه به آن گوش می‌نوازند و با آن خاطرات خود را رقم می‌زنند. گاهی یک تابلوی نقاشی (که شاید من و شما هم معنای آن را نفهمیم!) به عنوان نتیجه یک نبوغ خارق‌العاده در جهان شناخته می‌شود. کسی مانند مایکل شوماخر نابغه‌ی رانندگی می‌شود، دیگری مانند مایکل جردن نابغه بسکتبال و دیگری نابغه فیزیک می‌شود.

نابغه شدن به معنای برداشتن یک گام بزرگ در زمینه‌ای بخصوص است. هیچ یک از نوابغ، در همه چیز نابغه نبوده‌اند، بلکه تنها در جنبه‌ای بخصوص از زندگی به شکوفایی نبوغ دست پیدا کرده‌اند. این را هم باید بدانید که در دوران کودکی، شما تفاوتی با نوابغی که می‌شناسید نداشته‌اید و هر اتفاقی افتاده در ادامه راه بوده. جالب است بدانید طی تحقیقات مشخص شده، ۹۵ درصد کودکان زیر ۵ سال، همگی از ملاک‌هایی که در نوابغ به چشم می‌خورند برخوردار بوده‌اند، اما در ادامه مسیر تا سنین بالاتر، یکی یکی تمام این موارد را از دست داده‌اند و این درحالی‌است که در سنین جوانی، تنها نزدیک به ۲۰ درصد از افراد همچنان حامل ملاک‌های نبوغ در خود می‌باشند. من در این مطلب برای شما حرف‌های جدیدی دارم تا دریابید در چه مسیری گام بردارید، چگونه به شکوفایی نزدیک‌ گردید و در نهایت چگونه نابغه شوید. با من همراه باشید.

همین حالا مطالعه کنید:آیا نابغه شدن مادرزادی است؟

آیا «نابغه‌» چیز بخصوصی دارد؟

اگر بگویم نوابغ چیزی بیشتر از شما ندارند، حرفم را باور خواهید کرد؟ عجله نکنید، من هنوز این حرف را نزده‌ام ولی باید بگویم که نوابغ یک چیز بیشتر از شما دارند؛ اما آن‌چیز، چیزی نیست که شما فکرش را می‌کنید. گرچه نوابغ استعدادهای بخصوص خود را دارند، اما شما همم استعدادهای بخصوص خودتان را دارید. همه ما درست مانند سرانگشتانمان از دیگران متمایزیم، استعدادها و توانایی‌هایی داریم و دارای نقاط قوتی منحصر به ‌فرد در خود هستیم که دیگران از آنها بی‌بهره‌اند. ضمن اینکه تبدیل شدن به یک نابغه نیز محدود به استعدادها نمی‌گردد. بگذارید باهم دیگر بحث را از پس‌زمینه‌های نبوغ شروع کنیم:

پس‌زمینه‌های نبوغ

علاوه بر تفاوت‌های فردی که زمینه‌های نبوغ گوناگونی را پدید می‌آورند، شرایط محیطی و تجربیات گوناگون نیز زمینه‌هایی برای شکوفایی نبوغ در ما می‌باشند. این زمینه‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند جلوی شما را برای تبدیل شدن به یک نابغه بگیرند، بلکه می‌توانند گرایشات شما و موضوعاتی که قرار است شما در آنها تبدیل به یک نابغه شوید را تحت تأثیر خود قرار دهند.

من در اینجا به سه پس زمینه اصلی نبوغ اشاره خواهم کرد و شما را با آنها آشنا می‌کنم. پس زمینه‌هایی که در جهت‌دهی به شکوفایی نبوغ شما مؤثرند و می‌توانند از شما نابغه‌ای متمایز از دیگر نوابغ پدید آورند. دنیای واقعی نیز همینطور است. هر یک از نوابغ در تاریخ، از راه‌ها و روش‌های گوناگونی در زمینه‌های متفاوتی تبدیل به یک نابغه شده‌اند. داوینچی، فیثاغورث، نیوتون، مسی، مادر ترزا و همه افرادی که به نوعی نابغه نامیده می‌شوند و ما در آرزوی دستیابی به جایگاه آنها هستیم، هریک با پس زمینه‌هایی گوناگون در عرصه‌هایی متفاوت به شکوفایی دست پیدا کرده‌اند. و اما اولین و شاید کلیدی‌ترین  پس‌زمینه‌ی نبوغ که باید در مورد آن بدانید:

اولین پس زمینه شکوفایی نبوغ:نقاط قوت و استعدادهای ذاتی

اولین عامل منحصر به فرد که شما را به سمت تبدیل شدن به یک نابغه سوق می‌دهد نقاط قوت و استعدادهای ذاتی شما می‌باشد. منظورم نقاط قوتی است که در شما وجود دارند و شما را از دیگران متفاوت می‌کنند. حقیقت این است: «هرکسی در چیزی خوب است» و برای نابغه شدن لازم است شما در چیزی عالی و یا فوق‌العاده شوید. اگر بخواهیم به ضرب‌المثل هم استناد کنیم باید بگوئیم «هرکسی را بهر کاری ساختند»! دانش امروز و تحقیقات بسیار وسیع نیز ما را به این نتیجه رسانیده که موفقیت و شکوفایی نبوغ، در اکثر موارد در حوزه‌ی نقاط قوت‌ افراد پدید می‌آید. و البته باید بدانید که نقاط قوت هر فرد از دیگر افراد متمایز است.

ما در وب سایت خودمان بسیار به موضوع نقاط قوت پرداخته‌ایم. برای شما در مورد انقلاب نقاط قوت که سالهاست به راه افتاده و نتیجه‌ی آن، تمرکز مراکز دانشگاهی، سازمان‌های بزرگ و شرکت‌های موفق را به سمت بهبود نقاط قوت کارمندان‌شان کشانیده صحبت کرده‌ایم. پیشنهادد می‌کنم قبل از ادامه این مطلب نگاهی نیز به این مطالب بیاندازید و با دیدی جامع وارد بحث کنونی شوید.

همین حالا بخوانید:انقلاب نقاط قوت

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

همانطور که به شما گفتم، شما با هر توانایی و هر نقطه‌قوتی که در خودتان می‌شناسید می‌توانید به سوی تبدیل شدن به یک نابغه راهی شوید. اما اگر از خودتان می‌پرسید که «نقاط قوت من کدامند؟»، یعنی دقیقاً نمی‌دانید در چه زمینه‌هایی استعداد خوبی دارید و قادر خواهید بود در آن تبدیل به عالی یا فوق‌العاده شوید باید بر هفته‌ها و روزهای خود متمرکز شوید. ببینید در چه چیزهایی با علاقه دست به فعالیتت می‌زنید، از انجام کدام کارها لذت می‌برید، در چه چیزهایی به سرعت می‌آموزید و می‌توانید آن کار را بارها و بارها تکرار کنید.

اکثریت نزدیک به همه‌ی نوابغ، به دنبال علاقه‌مندی‌های خود رفته اند. نیوتون واقعاً به فیزیک علاقه‌مند بود، مایکل جردن با اینکه در ورزش‌های دیگر آنقدرها هم خوب ندرخشید اما عاشقانه بسکتبال را دوست داشت. آبراهام لینکلن واقعاً عاشق امور برقراری صلح از طریق سیاست بودد و مادر ترزا از صمیم قلب یک انسان نوع دوست بود. می‌بینید که همه به دنبال شکوفایی در نقاط قوت خویش رفته‌اند.

دومین پس زمینه شکوفایی نبوغ: شرایط محیطی

دومین پس زمینه منحصر به‌فرد که در ارتباط مستقیم با تبدیل شدن شم به یک نابغه خواهد بود، شرایط محیطی گذشته و حال حاضر شما می‌باشد. اینکه در چه شرایطی رشد کرده‌اید، از چه چیزی محروم بوده‌اید، چه چیزی می‌توانسته زندگی شما را تغییر دهد و اینکهه هم‌اکنون در چه شرایطی به‌سر می‌برید. بسیاری از دانشمندان علم داروسازی و پزشکی در کودکی یکی از عزیزان‌شان را بر اثر یک بیماری از دست داده‌اند و همین عامل منجر به سختکوشی و انگیزه‌ای عجیب در آنها شده تا به شکوفایی نبوغ در حوزه‌ی ساخت و اکتشاف دارو دست پیدا کنند.

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

هیچ‌گاه حسرت محیط را نخورید. دیگران را سرزنش نکنید که چرا در فلان‌جا و فلان شرایط به دنیا آمده‌اید، رشد کرده و یا تحصیل کرده‌اید. شما در هر محیطی می‌توانید تجربیات گوناگونی را رقم بزنید که زمینه‌هایی بسیار عالی برای شکوفایی نبوغ به حساب آیند. بسیاری از دانشمندان، بازیگران مشهور، هنرمندان و نوابغ برجسته دنیا در شرایطی محیطی رشد کرده‌اند که هیچ‌کس انتظار پدیدار شدن نابغه‌ای در آن محیط را نمی‌کشیده.

یک محیط زندگی سخت در کودکی و نوجوانی می‌تواند زمینه‌ای مناسب برای شکوفایی نویسندگی و تجارت در شما باشد. همانطور که محیطهای دیگر نیز زمینه‌های گوناگونی را در شما پدید می‌آورند. هیچ محیطی ذاتاً بد نیست، بلکه تنها و تنها زمینه‌های شکوفایی نبوغ متفاوتی را پدید می‌آوند.

شما تنها لازم است دیدی واقع‌بین نسبت به گذشته و شرایط محیطی کنونی خود داشته باشید تا بتوانید به مرور به تشخیص درست در مورد خودتان برسید و دریابید که در چه زمینه‌هایی می‌توانید تبدیل به یک نابغه شوید. شما با توجه بیشتر، پس زمینه‌هایی دقیق‌تر را در مورد خودتان شناسایی خواهید کرد.

سومین پس زمینه شکوفایی نبوغ: تجربیات منحصر به‌فرد

سومین پس زمینه‌ای شروعی برای رسیدن شما به پاسخ این سوال است که چگونه نابغه شویم، تجربیات منحصر به‌فرد شما هستند. این عامل بسیار وابسته به شرایط محیطی شما می‌باشد، چرا که تجربیات گوناگون شما، در محیطهایی که در آنها حضور داشته‌اید برای شماا رقم خورده‌اند. برای همین می‌توان محیط را زمینه‌ای برای تجربیات شما درنظر گرفت. اما اینکه چرا من شرایط محیطی و تجربیات شما را از یکدیگر جدا کرده‌ام دلیلی منطقی دارد. افراد مختلف در محیطهای یکسان می‌توانند تجربیاتی گوناگون داشته باشند. درست مانند دو دوقلو که در محیطی تقریباً یکسان بسته به انتخاب‌های خود تجربیاتی گوناگون را پدید می‌آورند.

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

آنچه باید در این مرحله بدانید اهمیت شکست‌ها و پیروزی‌های شماست. شکست‌ها به شما می‌آموزند که چه راه‌هایی جواب نمی‌دهند و به نتیجه نمی‌رسند. همینطور پیروزی‌ها و تجربیات موفق شما راه دستیابی به موفقیت‌های آتی را به شما نشان می‌دهند. تجربیات شما باید تابلوهای راهنمای‌تان به سمت شناسایی نقاط قوت‌تان و نقاط ضعف شما باشند. از آنجایی که در مورد نقش رابطه‌ی بین نقاط قوت‌شما و تبدیل شدن شما به یک نابغه شکی وجود ندارد، اهمیت تجربیات در شناسایی نقاط ضعف و قوت مشخص می‌گردد.

پیشنهاد ما:راه آسان برای نوابغ گم شده

با این مقاله چگونه نابغه شویم؟

امیدوارم بدانید نابغه شدن پروسه‌ای ارزشمند و تا حدودی پیچیده است. شما می‌خواهید تمام زندگی خودتان را تحت‌الشعاع قرار دهید. پس انتظار من این است که این مطلب را همینجا نیمه کاره رها نکنید و تا انتها و گام به گام پیش بروید. تا اینجا در مورد اینکه اصلا چه کسی نابغه است صحبت کوتاهی با شما کردم و پس از آن به پس زمینه‌هایی که به نبوغ شما جهت می‌بشخند توضیحی دادیم. می‌خواهم وارد بحث اصلی شوم. اما قبل از آن مروری کوتاه بر مطالبی که تا اینجا با هم از آنها گذشتیم خواهیم داشت.

گفتیم که پس زمینه‌هایی برای تبدیل شدن شما به یک نابغه وجود دارند که عملاً به شکوفایی نبوغ شما جهت می‌دهند. یکی از آنها نقاط قوت و استعدادهای ذاتی شما می‌باشند. جهان امروز بر این باور رسیده که شکوفایی نبوغ در اکثر و یا شاید حتی تمام موارد در زمینه‌ی نقاط قوت و استعدادهای ذاتی افراد بروز پیدا می‌کند.

همینطور محیط و تجربیات شخصی زندگی شما تأثیر بسیار زیادی بر روی زمینه‌های شکوفایی شما دارند و خواهند داشت، اما به هیچ وجه مانع شما نخواهند بود و تنها زمینه‌های گوناگون نبوغ را در شما پدید می‌آورند. شما در هر شرایط و هر وضعیتی می‌توانید در نقاط قوت خود بهه شکوفایی برسید. در ادامه به راهکارها و مهارت‌هایی می‌پردازیم تا در یک برنامه منسجم شما را به یک نابغه تبدیل می‌کنند

چگونه نابغه شویم؟ به نقاط قوت‌تان بچسبید

شاید امروز صبح با یک معادله‌ی جالب از دکارت برخورده باشید، شاید مساله‌ی نسبیت آلبرت اینیشتین ذهنتان را درگیر کرده و یا شاید تحت تأثیر یک موسقی عالی به فکر این مساله افتاده باشید که چگونه شما نیز می‌توانید نابغه شوید. سوال من از شما این است: در چه چیزی می‌خواهید نابغه شوید؟ در ریاضیات؟ در هنر؟ ادبیات؟ کارگردانی؟ تجارت؟ مذاکره؟ پزشکی؟

این انتخابی است که آنچنان در دستان شما قرار ندارد، بلکه کاملاً وابسته به عشق و علاقه‌‌ای مستحکم در وجود شماست. تجربیات، محیط و ساختار مغزی شما ایجاب می‌کند تا به سوی فعالیت‌هایی خاص گرایش پیدا کنید. هرچند در اکثر مواقع با فشاری از سمت جامعه روبرو می‌شوید که شما را به سمت بهبود نقاط ضعف‌تان می‌کشاند، اما نباید فراموش کنید که نبوغ شما در نقاط قوت و فعالیت‌هایی نهفته‌ است که شما آنها را عاشقانه دنبال می‌کنید. فعالیت‌هایی که می‌توانید بدون خستگی به آنها مشغول شوید و تمرکزی عالی در آنها داشته باشید. می‌توانید در آنها به مطالعه، تحقیق و کسب مهارت بپردازید و نهایتاً به شکوفایی دست پیدا کنید.

من در این وب‌سایت بیش این برای شما در مورد بهبود و تمرکز بر روی نقاط قوت صحبت خواهم کرد و پیشنهاد می‌کنم برای اینکه در جریان جدیدترین مطالب در این زمینه قرار بگیرید، حتماً در خبرنامه وب‌سایت عضو شوید. ما از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهیم بود.

چگونه نابغه شویم؟ نقاط ضعف‌تان را مدیریت کنید

نقاط ضعف از ارزش زیادی برخوردارند. نه از آن جهت که باید فرصت زیادی را بر روی بهبود آنها بگذرانید، بلکه به این دلیل که باید آنها را مدیریت کنید. در اکثر مواقع لزومی ندارد فرصت و انرژی زیادی را بر روی بهبود نقاط ضعف قرار دهید. آنها انرژی شما را تحلیل می‌برند، خلاقیت شما را به شدت کاهش می‌دهند و باعث خستگی در لایه‌های عمیق وجود شما خواهند شد. اما چه رویکردی باید در برخورد با نقاط ضعف خود داشته باشید؟

منظور از مدیریت نقاط ضعف این است که بدون صرف فرصت زیاد بر در جهت بهبود آنها، طوری از پس آنها بر بیایید. برای خودتان هم‌تیمی پیدا کنید، با مدیرتان در مورد آنها صحبت کنید، به دیگران واگذار کنید و یا از راهکارهایی دیگر (که در دسته‌ی نقاط قوت‌تان قرار دارند) آنها را پوشش دهید. به دنبال راهکارهایی باشید تا نقاط ضعف شما مانع پیروزی و دست‌یابی شما به نتیجه نشوند. اگر از حافظه نسبتاً ضعیفی برخوردارید چرا بجای تمرینات مداوم حافظه از روش‌هایی مانند یادداشت‌برداری، استفاده از تکنولوژی و روش‌های به‌یاد آوری بهره نمی‌برید؟ شما باید به مدیریت نقاط ضعف و بهبود نقاط قوتخود بپردازید تا به یک نابغه تبدیل شوید.

چند خطی در مورد نقاط ضعف و قوت (اگر علاقه‌مندید بخوانید..)

احتمالاً شما هنوز استعدادهای واقعی خودتان را شناسایی نکرده‌اید. همه ما دارای نقاط ضعف و نقاط قوت هستیم. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که پرورش نقاط قوت بسیار پر اهمیت هستند، در صورتی که در نظام آموزشی و شغلی ما، تمرکز همیشه بر بهبود نقاط ضعف ما قرار دارد. اگر بدانید تا این لحظه چه ضرری را متحمل شده‌اید، شاید تحملش برایتان سخت باشد. اینکه سالها در تحصیل و کارتان از شما انتظار رفته تا نقاط ضعفتان را جبران کنید. در دوره‌های آموزشی شرکت کنید و برای بهبود استعدادهای نداشته‌تان تلاش کنید.

اما اگر استعداد حقیقی و ذاتی شما شناخته‌شود، به سادگی قادر خواهید بود آن را به‌کار بگیرید. می‌توانید تکلیف دیگران را با خودتان روشن کنید که چه انتظاراتی از شما داشته باشند و البته در چه زمینه‌هایی می‌توانند بیش از دیگران روی شما حساب کنند. تمام ویژگی‌های شما ارزشمندند. نمی‌خواهم بگویم خودتان را دست کم نگیرید، بلکه می‌خواهم تأکید کنم توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی هیچ انسانی را دست‌کم نگیرید. هر انسانی که می‌تواند در خیابان قدم بگذارد، با دیگران ارتباط برقرار کند، به سر کار برود و یا تحصیل کند قطعاً تمام شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک نابغه را داراست و فقط چند گام کوچک می‌تواند نبوغ او را شکوفا کند.

بهتر است بگویم هر کسی را برای کاری ساخته‌اند! شما نمی‌توانید در همه‌چیز خوب باشید، همانطور که انیشتن در روابط خانوادگی خوب نبود، نیچه در نقاشی خوب نبود، مادر ترزا در کسب و کار استعدادی نداشت، اما تمام این افراد توانستند از بخشی از نبوغ خود استفاده کنند و به شهرتی بسیار زیاد دست پیدا کنند. مهم نیست شما به دنبال شهرت هستید یا نه، اما قطعاً برای شما مهم است تا اثری بزرگ بر زندگی خودتان بجای بگذارید.

بعد از اینکه استعدادهای و توانایی‌های ذاتی‌خود را شناسایی کردید، نوبت به شکوفایی آنها می‌رسد. وقت این است که در زمینه کاری یا تحصیلی خودتان تجدید نظر کنید. در محل کار، در بخشی متمرکز بر فعالیت شوید که منطبق بر شماست، اما نه لزماً منطبق بر توانایی‌های فعلی‌تان. شاید در حوزه‌ای که در آن از استعداد بالایی برخوردار نبوده‌اید تلاش زیادی کرده باشید، در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و در نهایت به توانایی‌های کنونی خودتان رسیده باشید. اما به این فکر کنید که شاید بخشی یا تمام مسیر را درست طی نکرده‌اید. شما اگر در زمینه توانایی‌های ذاتی خودتان تلاش کنید، با سرعتی به صورت میانگین ۶ برابر حالت قبلی‌تان پیشرفت کنید. این فوق‌العاده است.. ۶ برابر سرعت کنونی‌تان.

آنچیزی که باید برایتان از اهمیت بالایی برخوردار باشد این است که تمرینات و تلاش‌تان را متمرکز بر استعدادهای ذاتی و نقاط قوت خودتان قرار دهید. یادتان باشد اگر می‌خواهید بیشترین نتیجه را در طول عمر خودتان کسب کنید، از زمان‌ خود بهترین استفاده را کنید و قطعاً بهترین استفاده از زمان، تلاش در زمینه‌ی استعدادهای منحصر به‌فرد و بخصوص خودتان است.

چگونه نابغه شویم؟ تکلیف آموختن را روشن کنید

نقاط قوت شما قطعاً نیاز به بهبود و کسب مهارت دارند، همینطور بهبود نقاط قوت، گاهی نیاز به افزایش دانش و آموزش دارد. به همین دلیل یکی از مسائلی که برای شما باید بسیار مهم باشد، شناخت بهینه‌ترین و بهترین روش آموختن و کسب مهارت برای خودتان باشد. شما با چه روشی بهتر می‌آموزید؟ با چه شیوه‌ای مهارت‌هایتان بیشتر و بهتر افزایش پیدا می‌کند؟

روش‌های آموختن به چند نوع تقسیم می‌شوند: شنیداری، دیداری، مطالعه کردن و عملی(یا همان کارگاهی). در این هفته بر روی آموزش‌هایی که دنبال می‌کنید متمرکز شوید. فایل‌های ویدئویی بر روی شما تأثیر بیشتری دارند یا فایل‌های شنیداری؟ مطالعه کتاب و مقاله می‌تواند شما را بیشتر ارتقا دهد و یا شرکت در سمینارها و کارگاه‌های عملی؟ آموختن و کسب مهارت باید برای شما بسیار بسیار مهم باشد، چرا که شما می‌خواهید به یک نابغه تبدیل شوید.

بعد از دقت بر روی شیوه‌هایی که در آنها بهتر از روش‌های دیگر می‌آموزید، باید بر روی همان روش‌ها متمرکز شوید. همانطور که در زمینه‌ی استعدادها، این نقاط قوت شما هستند که بیشترین سرعت رشد و پیشرفت را برای شما فراهم می‌کنند، در زمینه‌ی آموزش نیز تکیه بر متناسب‌ترین روش‌ها برای شما، سرعت شما را دوچندان می‌کنند. فراموش نکنید فرصت شما محدود است و باید در همین مدت زمان تبدیل به یک نابغه شوید.

چگونه نابغه شویم؟ به دنبال معانی باشید

اگر از نبوغ لذت می‌برید، احتمالاً تابحال نیز افرادی که اطلاعات زیاد، دقیق و عمیق در زمینه‌ای دارند توجه شما را به خود جلب کرده‌اند. دانش عمیق، انسان‌ها را به راه‌کارهایی عالی و نو می‌رساند. شما می‌توانید با دانشی عمیق و معنادار، به سرعت به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست پیدا کنید و به گام‌های بعدی بپردازید.

لازمه‌ی کسب دانشی معنادار، و نهایتاً رسیدن به پاسخ‌هایی عالی، کنجکاوی و مطرح کردن سوالات گوناگون و به عبارتی فلسفی از خودتان است. سوالات گوناگون شما را به عمق مسائل می‌رسانند. باعث می‌شوند شما به لایه‌های زیرین مسائل پی ببرید و نهایتاً به پاسخ‌هایی جدید و سوالاتی جدیدتر دست پیدا کنید. برای این‌کار چند توصیه برای شما دارم:

در زمینه کاری خودتان بیاندیشید و مطالعه کنید. هر موضوعی که در ارتباط مستقیم با موضوع شماست را شناسایی کنید و در مورد نادانسته‌هایتان مطالعه کنید. سپس در برخورد با پاسخ‌ سوال‌ها، بازهم سوالاتی جدید مطرح کنید. در زمینه‌های مرتبط کنجکاو باشید، مطالعه کنید و اگر فرصتی دست داد سوال بپرسید. گاهی نیز در مورد مسائل پرت و به ظاهر غیر مرتبط کنجکاوی به خرج دهید. چرا که برخی اوقات زمینه‌های غیر مرتبط به زمینه‌ی شما، در ارتباطی مستقیم با آنها قرار می‌گیرند و شما تنها بعد از کنجکاوی به این مساله پی خواهید برد.

چگونه نابغه شویم؟یک نمونه نابغه در ذهنتان داشته باشید

انتظار شما از تبدیل شدن به یک نابغه چیست؟ برای خودتان و صرفاً به سلیقه‌ی خودتان یک نمونه موفق در طول تاریخ انتخاب کنید. شخصی که شباهت‌های زیاد شخصیتی با شما داشته باشد. لازم نیست که دقیقاً بخواهید مانند او شوید، اما این نمونه موفق همانطور که دلیلش را به شما خواهم گفت می‌تواند در لحظات ترس به شما کمک کند! می‌پرسید چطور؟

در مواقع بحرانی، هنگامی که ترس شما را برای روبرو شدن با آن موقعیت فرا می‌گیرد از خودتان سوال کنید «اگر این شخص جای من بود چه‌کار می‌کرد؟». از خودتان بپرسید اگر از این الگوی موفق شما در برابر ۲۰۰۰ نفر دعوت به صحبت می‌کردند او می‌ترسید و خودش را پنهان می‌کرد؟ پاسخ شما می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد. این نمونه موفق می‌تواند راهنمایی برای روبرویی برا شرایط سخت برای شما باشد. شما باید در این نمونه موفق به دنبال پندهای اخلاقی و الهام گرفتن از سبک برخورد او با شرایط دشوار باشید.

این نمونه موفق می‌تواند بازیگری خاص در یک فیلم بخصوص باشد. می‌تواند یک نمونه معاصر و یا یک الگوی کهن باشد. تفاوتی نمی‌کند و تنها کافیست آن شخصیت در ذهن شما حاضر باشد. شاید از خودتان سوال کنید «اگر افلاطون جای من بود چه‌کار می‌کرد» و شاید سوال کنید «اگر استیوجابز جای من بود در این شرایط چه کار می‌کرد؟». مهم نیست، شما کدام شخصیت را می‌پسندید؟

چگونه نابغه شویم؟جهت داشته باشید

درصد کمی از انسان‌ها هدف دارند و طبق آمارهای جالب که در تحقیقات بلند مدت مختلفی بدست آمده‌اند مشخص شده تمام افرادی که به موفقیت‌های پایدار دست پیدا کرده‌اند جزو همین افراد هدف‌مند بوده‌اند. باورش آسان نیست که تمام آنها هدف داشته‌اند، اما دلایل علمی زیادی پشت این مساله وجود دارد که به زودی در مقاله‌ای دیگر به آن خواهم پرداخت. منظورم دلایلی ریشه گرفته از ضمیر ناخودآگاه، جرقه‌های ذهنی، نادیده نگرفتن موقعیت‌های مناسب و…. می‌باشد که واقعاً نیاز به یک مقاله جداگانه دارند.

البته هدف‌مند بودن آنقدرها هم سخت نیست. خصوصاً برای نوابغ که بسیار بسیار آسان‌تر از انسان‌های عادی است! تعجب نکنید. شما باید هدف بلند مدت داشته باشید، اما برخلاف بسیاری از مدرسین و مشاورین در این حوزه من اعتقادی محکم به این مساله دارم که ((هدف‌گذاری بلند مدت ممکن نیست)). شما نباید اهدف آینده‌ی بلندمدت خود (یعنی بالای ۱۰ سال) را به جزئیات مشخص کنید. چنین چیزی به هیچ عنوان ممکن نیست چرا که شما دائماً در حال ارتقاء هستید. وقتی شما ارتقاء پیدا می‌کنید، دیدگاه جدیدی بدست می‌آورید و در نهایت تغییر می‌کنید. در ادامه راه اهدف بلندمدت شما نیز تغییر خواهند کرد، چرا که شما تغییر کرده‌اید.

آنچه برای شما ممکن است اما باز هم تعیین آن قطعی نیست، «انتخاب جهت» است. شما باید باتوجه به ارزش‌های غیر قابل تغییر در وجودتان جهتی را برای زندگی خود تعیین کنید. این کاملاً بستگی به شخصیت، روحیات، دوران کودکی و لایه‌های عمیق وجودتان دارد. ممکن است ارزش‌های اصلی شما که قرار است جهت زندگی شما را مشخص کنند چیزهایی شبیه خانواده‌دوستی، امنیت طلبی، راحتی، آموختن و یا کمک به هم‌نوعان باشند. ممکن است چیزی شبیه سرکوب ظلم، برگرداندن آرامش به مادران و یا پرستش معبود باشد. تفاوتی نمی‌کند و اساساً خوب و بدی برایش وجود ندارد. آنچه مهم است خودشناسی و تمرکز بر خود حقیقی شما می‌باشد.

انتخاب جهت، شما را برای تبدیل شدن به یک نابغه کمک بسیاری خواهد کرد و قطعاً از شروط لازم و البته نه کافی برای دستیابی شما به شکوفایی نبوغ می‌باشد. از فکر هدف‌گذاری‌های بلندمدت بسیار روشن بیرون بیایید و جهت خودتان را بر اساس ارزش‌های درونی‌تان شناسایی کنید.

چگونه نابغه شویم؟ اینطور پیگیر و مصر باشید…

برای دستیابی به آب باید مترها زمین را کند و برای کندن هر متر از زمین باید ساعت‌ها وقت گذاشت. ما در دنیای انسانی زماندار زندگی می‌کنیم. برای برداشت یک پرتقال، یک سیب و یا گردو باید یک سال صبر کنیم. همه‌گیر شدن تمدن با ما کاری کرده تا با باز کردن شیر آب بتوانیم لیوانی آب بنوشیم و فراموش کنیم که برای بدست آوردن یک لیوان آب باید چقدر زمان گذاشت و تلاش کرد، اما بشر هزاران هزار سال طول کشید تا به این نقطه برسد.

برای مبارزه با یک نوع از ویروس ۱۰‌ها سال محققان تلاش می‌کنند، چندین هزار بار سعی و خطا می‌کنند و زمان سپری می‌کنند. همه چیز در دنیای ما همینطور است و نیاز به زمان، پیگیری و تکرار دارد. اگر می‌خواهید با یک تبر ساده درختی قطور را قطع کنید باید هزاران بار به آن ضربه بزنید، و اگر بخواهید به ظاهر راه ساده یعنی قطع کردن آن را اره برقی را انتخاب کنید، باید هزاران سال صبر و تلاش کنید تا به ابزادی مدرن مانند اره برقی دست پیدا کنید. همه چیز زمان‌بر است، همه‌چیز نیاز به تلاش و تکرار دارد.

نابغه شدن نیز همینطور است. شما باید برای شکوفایی نبوغ خود زمان بگذارید، کارها، تمرینات، فعالیت‌ها و آموزش‌های لازم را تکرار کنید. اگر می‌خواهید یک نوازنده خوب شوید، باید بارها و بارها تمرین کنید. اگر می‌خوهید یک تاجر نابغه شوید، باید صبح‌های زیادی از خواب بیدار شوید، تماس‌های زیادی بگیرید و تمام این کارها را بارها تکرار کنید.

چگونه نابغه شویم؟از خارج از چارچوب بودن نترسید

«راهکار خلاقانه»، «دستیابی به چیزی که هیچ‌کس تابحال به آن دست پیدا نکرده بود»، «راهکاری جدید برای راحتی بیشتر»… اینها همه عباراتی هستند که در خودشان عجیب بودن و جدید بودن را حمل می‌کنند. انسان‌ها به دلیل نظام مغزی و ژنتیکی خود در مقابل افکار جدید به نوعی جبهه دارند. هرچقدر شرایطشان سخت باشد اما گاهی ترجیح می‌دهند در همان وضع فعلی باقی بمانند، چرا که وضعیت جدید برایشان ناآشنا و مبهم است. برای همین است که عموماً تمام رئسای جمهور دنیا، چند سال بعد در انتخابات مجدد نیز رأی می‌آورند. مردم اگر از دست چیزی به شدت عصبانی نباشند، ترجیح می‌دهند با وجود تمام مشکلات در همان وضعیت باقی بمانند.

تغییر برای مردم سخت است و این را تمام سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ می‌دانند. «تغییر» یک بحث بسیار وسیع در حوزه‌ی مدیریت منابع انسانی است و همه‌جا از دشواری آن صحبت به میان می‌آید. شما نیز برای دستیابی به نبوغ و رسیدن به قله‌های بلند گاه مجبورید کارهای عجیبی انجام دهید. شاید مدتی زود بخوابید، شاید مدتی به میهمانی‌های دوستانتان نروید، کم‌تر غذا بخورید و خلاصه کارهایی کنید که دیگران پذیرای آنها نباشند.

شما می‌خواهید تبدیل به نابغه شوید، می‌خواهید در جهتی بزرگ گام بردارید و قله‌ای بسیار بلند و ارزشمند را طی کنید. باکی نیست، بگذارید هرچه می‌خواهند بگویند. نگذارید افکار و صحبت‌های دیگران شما را آزار دهد. توانایی‌های خودتان را دنبال کنید و از مسیر لذت ببرید.

چگونه نابغه شویم؟  در نهایت….

 

شما باید از مسیر نبوغ لذت ببرید. اگر کاری را دوست ندارید یا هنگام انجام دادن آن احساس خستگی می‌کنید به دنبال زمینه‌ی درستی نرفته‌اید. بازهم جستجو کنید و دست نکشید. نقاط قوت خودتان را کشف کنید، به دنبال راهی برای به‌کارگیری آنها باشید و به شکوفایی دست پیدا کنید.

پشتکاری که شما به آن نیاز دارید، نیرویی که شما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، و زمانی که شما باید برای تبدیل شدن به یک نابغه بگذارید تنها به یک چیز احتیاج دارد و آن عشق است. به دنبال عشق در کار و زمینه‌ی دلخواهتان باشد. سراب‌هایی که متناسب با شما نیستند را شناسایی کنید چرا که همیشه در میانه راه رسیدن به سراب احساس خستگی و فرسودگی خواهید کرد.

از همین حالا شروع کنید. این مقاله را بشکافید، از آن نکته برداری کنید و گام به گام با برنامه‌ریزی بر روی یک کاغذ شروع کنید. کتاب‌های مورد علاقه خود در زمینه‌ی نبوغ‌تان شناسایی و تهیه کنید. در آن مورد فیلم ببینید، با افراد گوناگون ارتباط برقرار کنید و خودتان را روز به روز قوی‌تر کنید. همینطور وبسایت ما را دنبال کنید چرا که ما برای شما برنامه‌های بسیار خوبی در راه شناسایی و شکوفایی نبوغ درنظر داریم.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 109 comments
 • مسعود

  چرا مقاله جدید میذارین توی اینستاگرام نمیگید؟:(
  لطفا در زمینه آداب معاشرت هم مطلب بنویسید ولی توروخدا ایندفعه توی اینستاگرام بگید

 • محمد رضا

  کاش واقعا نابغه شدن به همین اسونی باشه که شما گفتید

 • نرگس

  سلام
  نابغه شدن خیلی زیاد تحت تأثیر شرایط اجتماعی و خانوادگی و محیط زندگیه . برای همین خیلیها با وجود استعدادهای ذاتی به خاطر نامساعد بودن این شرایط نمیتونن به شکوفایی برسن در حالیکه تعداد خاص و اندکی مشکلات رو کنار زده و از نبوغ خودشون استفاده میکنن در واقع همین تعداد اندک هم تحت شرایط خاصی به موفقیت رسیدن.

  ممنونم از مقاله پربارتون

  • آرین سلیمانی

   از دیدگاه شما بسیار سپاسگذارم. باید بگم که کامنت‌های شما بسیار برای ما پر اهمیت و پر فایده است.
   نکته‌ای که در این مطلب روی آن تأکید داریم این است که شرایط محیطی، اجتماعی و خانوادگی تنها می‌توانند زمینه‌های شکوفایی نبوغ را تعیین کنند و یا تغییر دهند. بسیاری از نوابغ در شرایطی بسیار سخت و به ظاهر نامساعد به شکوفایی نبوغ خویش دست پیدا کرده‌اند و حتی این شرایط سخت محیطی بوده که باعث پدید آمدن استقامت و ایجاد یک جرقه در درون آنها شده.
   حتماً شنیدید که نیاز مادر اختراعات است. همینطور نیاز، مادر شکوفایی خواهد بود. این شرایط سخت هستند که ما را برای حرکت قلقلک می‌دهند 🙂

 • حسین

  سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفید و جالبتون. فقط کاش یک کانال تلگرام هم درست کنید تا راحت تر و سریعتر بتونیم به مطالبتون دسترسی داشته باشیم.

 • serious pilot

  با سلام و خسته نباشید.
  واقا ممنون از مطالب پرمحتوای شما.
  همه ی فرمایشاتتون رو قبول دارم.اما اگه قبول داشته باشید،پشتکار و اراده مهمترین بحثِ هر خواسته ای هست.
  بر فرض تمام فرمایشات شما برای یک فرد جور باشد(مثلا شرایط محیطی یا مثلا نقاط ضعف و قوت خودش رو بدونه و…).اما اگه خودش نخواد و اراده به خرج نده،به هیچ نتیجه ی نمیرسه.
  با تشکر.

 • m.as

  با سلام و خسته نباشید، به نظر من مهم ترین نکته امکانات و امید به زندگی هست که متأسفانه خیلی کمه…. الان خیلی از آدم ها هم هستند که توانایی و آرزو برای نابغه شدن رو دارند ولی امکانات ندارند برای همینم هست که بیخیالش شدن و به زندگی خیلی ساده و معمولی هم راضی هستند…

  • آرین سلیمانی

   سلام و تشکر از نظر ارزشمند شما
   «امید» خیلی خیلی مهم هست و بدون امید شاید اصلاً تبدیل شدن به یک نابغه غیر ممکن باشه. شخصی که امید نداره، درست مانند کسی هست که نمی‌خواد به مقصدی برسه.
   اما در مورد امکانات باید بگم نداشتن امکانات، به نوعی محیط منحصر به فرد شما رو تغییر میده. شما در هر محیطی قادرید نبوغ خودتون رو شکوفا کنید. چرا که بالاخره با قدرت «میل به بقا» به چیزی علاقه‌مند میشید و در زمینه‌ای بهتر از سایر زمینه‌ها خواهید شد. محیط اینچنینی و با کمبود امکانات نمی‌تواند جلوی شکوفایی نبوغ شما را بگیرد، بلکه با تغییر نقاط قوت شما تنها می‌تواند زمینه‌ی نبوغ شما را دستخوش تغییر کند.

 • bahram

  مگه نابغه بودن مادرزادی نیست؟ هرکسی نابغه نمیتونه بشه . این یه امرخدادادیه. مرسی ازمطالب مفیدتون.

  • آرین سلیمانی

   با سلام و تشکر از دیدگاه ارزشمند شما
   متاسفانه تا سالهای اخیر اینطور پنداشته می‌شد که نبوغ امری خدادادی و منحصر به افراد بخصوصی هست.
   اما با تحقیقات بسیار زیاد نطریه‌‌های قدیمی نقض شده و دانشمندان علوم مغز و روانشناسی به این باور رسیده‌اند که شرایط تبدیل شدن به یک نابغه برای اکثریت افراد مهیاست.
   شاید بهتر باشد اینطور تحقیقات جدید را تفسیر کنیم: شکوفایی نبوغ برای همگان ممکن است و تنها تفاوت میان انسان‌ها در زمینه‌های شکوفایی نبوغ است. هرکس به دلیل تفاوت با دیگران دارای نقاط قوت منحصر به‌فرد خود و نتیجتاً نبوغ بخصوص خود می‌باشد.
   بازهم از توجه ویژه شما سپاسگذارم

  • آرین سلیمانی

   سلام به دوست خوب و عزیز
   نابغه شدن مادرزادی نیست! راستش دلیل اینکه ما فکر می‌کنیم نابغه شدن یک امر خدادادی و مادرزادیه اینه که افراد کمی به نابغه تبدیل میشن و جالبه که ما هرچیز کمیابی رو به خدادادی بودن و مادرزادی بودن نسبت میدیم

 • elhamkhandel

  به نظر من نیاز نیست برای نابغه شدن همه ی نقاط ضعف رو از بین برد. به هر حال هر نابغه ای نقطه ضعفی داره و هیچ کس کامل نیست.

 • sad

  واقعا نابغه شدن اینقدر آسونه !!!!؟؟؟

  • آرین سلیمانی

   به امتحانش میارزه! نمونه خیلی از همین نوابغی که فکر نمی‌کردن یه روز به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنن، نوازنده‌ها، نویسنده‌ها، پزشک‌ها و بازیگران مشهوره که خیلی از اونها به صورت اتفاقی در مسیر نقاط قوت خودشون قرار گرفتن و در زمینه خودشون جزو بهترین‌ها شدن.

 • میثم

  خیلی باحاله دمتون گرم.

 • سلااااام …
  بخوایم حساب کنیم همه ما نابغه ایم فقط هرکسی تو یه چیز خاصی نابغس
  مثلا من خودم نابغه وقت تلف کردن و گشت و گذار الکی توی اینترنت هستم!
  البته بودم تا قبل اینکه مطلب شما رو بخونم 🙂 حالا امیدوارم بتونم زمینه‌های نوبغم رو سریع کشف کنم
  سپاس و بدرود آقای سلیمانی 🙂

  • آرین سلیمانی

   ممنونم از نظر ارزشمندتون
   از دید ما و زاویه‌ی دید مدرن، حتی وقت تلف کردن و گشت و گذار الکی توی اینترنت هم حاکی از یک نقطه قوت درخشان در شما و کسانیه که با این مساله روبرو هستند.
   شرکت‌هایی مثل گوگل، اینستاگرام، Cnet و… ،همه دارای کارمندانی با همین نقاط قوت هستند! باورد شاید در اوایل برایتان سخت باشد که نقاط قوت شوخی بردار نیستند! همه نقاط قوت شما به شرطی که درست از آنها بهره ببرید می‌توانند شما را تبدیل به یک اسطوره استثنائی کنند! کسانی که شاید به قول بعضی‌ها صبح تا شب بدون هدف مشخص و صرفاً جهت کسب اطلاعاتی گسترده در اینترنت گشت و گذار می‌کنند از نقاط قوت خاص خودشان بهره می‌برند. من مقاله‌ای در این زمینه منتشر کردم که خوشحال می‌شم از لینک روبرو مطالعه کنید: https://goo.gl/ADmpho

 • ali77mbn

  vaghean tasir gozar bod baz ham az in mataleb gharar bedin lotfan

 • فونیکس

  سلام.
  مطلب جالبی بود. معمولا تعریف ما از نبوغ، استعداد و هوش ذهنیه که به طور خدادادی در افراد وجود داره، بدون اینکه براش تلاش خاصی کرده باشند. ولی تعریفی که اینجا ارائه می شه میگه با پشتکار و هدف داشتن می شه نابغه شد. فقط نیاز به برنامه ریزی و تعیین هدف داره برای اینکه بتونیم نقاط قوت و استعدادهامون رو طوری تقویت کنیم که به برگ برنده ما تبدیل شوند. مهم نیست که چه کارهایی رو نمی تونیم انجام بدهیم مهم اینه که چه کارهایی رو می تونیم عالی انجام بدهیم. پس با سرمایه گذاری توی یک حوزه به جای از این شاخ به اون شاخ پریدن می تونیم نابغه باشیم.

 • حامد

  به قول دوستمون همه ما یجورایی نابغه ایم ولی باورامون غلطه و تلاشامون کم.پشتکار به نظر من عامل مهمیه در تبدیل شدن به یه نابغه یا ادم موفق که خود من همیشه در این زمینه کم کاری کردم.البته شرایط هم مهم هستن به خصوص خانواده ها. کاش خانواده هامونم اموزش های لازم برای حمایت از فرزندانشون برای تبدیل شدن به ی نابغه رو هم داشته باشن.ممنون از سایت جالبتون و این مقاله خوب که آموزش هاش مفید هستن و کاربردی

 • سیاوش صادقی

  جالب بود. حداقل فهمیدم احتمالاً منم میتونم نابغه بشم.من در چند زمینه خیلی برجسته هستم.اوایل خیلی متاسف بودم که چرا در زمینه های زیادی هیچ نبوغ و استعدادی ندارم. خلاصه تمام امیدم رو بعد از مدتی از دست داده بودم.ولی حقیقت اینه که نباید اینطور باشیم.اکثر نوابغ رو که در طول تاریخ و مدت زندگی خودمون میبینیم،عموما در زمینه هایی نبوغشون گل کرده که ما فکر میکنیم زمینه های ارزشمندی نیستن.اصلا چه کسی فکر میکرد استیوجابز با این شیوه مدیریت و رهبری بتونه به چنین دستاورد بزرگی برسه.
  بذارید بگم نظرم راجع به استیوجابز چیه.اون یک نابغه بود؛اینو احتمالا همه میدونید،اما در چه زمینه ای نابغه بود؟در زمینه‌ ((ایجاد کاربری راحت)).اپل به راحتی و آسان بودن سیستم عامل و موبایلش معروفه و اینو استیوجابز پایه گذاری کرد.اینو میگم تا در مورد خودتون تجدید نظر کنید.اگر فکر میکنید انسان تنبلی هستید که حوصله ندارید از سیستم های پیچیده استفاده کنم باید اشاره کنم که شاید شما هم دارای نبوغی مثل استیوجابز باشید. ((میل به سادگی)) رو در خودتون گسترش بدید و اونوقته که میتونید تبدیل به یک نابغه در زمینه ((آسان کردن روشهای انجام کار)) بشید.ممنون از این مطلب که باعث شد دقایقی بیشتر به اعماق وجودمون فکر کنیم.

 • بی نام

  بحث جالبی بود و از خوندنش خوشم اومد، اما چون موضوع دقیقا نبوغه، شاید در سنین پایینتر -البته نه به دلیل بالا رفتن سن- بلکه به دلایل دیگر برای من جذاب تر میشد. اما توصیه میکنم مطالب رو بخونید ضرر نمیکنید این نظر شخصی منه. به نظر من در جامعه فعلی نبوغ حدود ۲۰ درصدش ذاتیه و الباقی به چیزای دیگه بر میگرده که مهمترینش ((کشف فرد نابغه)) هست که پدر و مادر مهمترین سهم رو در اون دارند.
  اما سوالی که که ذهنم و درگیر کرده اینکه تمام نوابغ مشکل مالی ندارند؟ …اصلا تمام نوابغ زندگی شان باب میل شونه ؟
  اما در کل به نظر من نظر من یه چیز شدیداً داره در شکل گیری فرد ریشه میکنه و اونم وضعیت کلی پدر و مادره. اگه احتمال بگیریم اگه پدر یک خانواده مذهبی باشه و مادر یک خانواده چادری باشن به احتمال 99 درصد فرزند دختر این خانواده چادری میشه و یا اگه پدر و مادر نابغه باشن احتمال اینکه فرزند هم نابغه باشه بیشتر از حد طبیعیست …امیدوارم این بحث ادامه پیدا کنه وبه کمک مدیر محترم سایت ما هم در این مسیر اگر نابغه نشدیم یه چشمه هایی از نبوغ رو بروز بدیم …. به امید اینکه روزی هرکسی به بالاترین چیزی که لیاقت داره برسه . پایان سری اول . ایام به کام

 • سجاد افشار

  تغییر زندگی بدست خود توست پس همین حالا شروع کن…
  با تشکر از مطلب علمی،انگیزه بخش و مفید وب سایت مدرسه نوابغ.من با دوره هاتون باهاتون آشنا شدم.کار شما حرفه ایه

 • donya

  ازمطلبي كه گذاشتين لذت بسيار بردم

  همه ما بايد توی ندگي خودمون تغيير ايجاد كنيم
  و این رو اولین اولویت در زندگیمون قرار بديم

 • Detective

  با سلام
  نابغه شدن فقط به خواندن مقاله و تصمیم مبنی بر نابغه شدن نیست! یک نابغه باید نابغه زاییده شده باشد!یعنی اینکه طرف واقعا پتانسیل بودن یک فرد بسیار باهوش را داشته باشد و جدا از ویژگی های شخصی ویژگی های طبیعی را نیز در خود داشته باشد
  هرچند بنده معتقدم زحمت شما عزیزان با تهیه مقالات نیز بی اثر نیست!

  • آرین سلیمانی

   با سلام و تشکر فراوان از نظر ارزشمنتون
   حقیقتش اینه که بر مبنای تحقیقات روانشناسی و همینطور فعالیت‌های سازمان های بزرگ در حوزه منابع انسانی نتایجی متفاوت از آنچه در گذشته به آن ها اعتقاد داشتیم به دست آمده. اون چیزی که در زمینه تبدیل شدن به یک نابغه در گذشته پنداشته می‌شد تاثیر بسزای ژنتیک بر شکوفایی نبوغ بود. اما اونچیزی که بیش از این مسائل به آنها اعتقاد داریم،منحصر به فرد بودن هر انسان و خاص بودن نبوغ در هر شخصی است. بر این اساس حتی اگر وراثت، ژنتیک و محیط نیز بر روی نبوع تاثیر گذار باشند، شما باز هم منحصر به فرد هستید و قادرید کاری را انجام دهید که هیچ کس نمی‌تواند مانند شما انجام دهد. توصیه می‌کنم حتماً کتاب هیچ دو نفری مانند هم نیستند از ریچ هاریس را مطالعه کنید و یا مقالات ما را دنبال کنید:)

 • mahdi

  باعرض سلام وخسته نباشید.
  محتوای عالی بود و کاملا اثرگذار
  باتشکر

 • ahmad2013

  عالی بود
  تشکر

 • pedram

  عالی بود

 • negar

  ممنونم از مطلب بسیار مفیدتون. از نظر من نابغه شدن نه ضریب هوشی بالایی میخواد و نه نیازه طرف چیز خاصی داشته باشه. برای نابغه شدن باید محیط خانواده خوب باشه. فرزندی که از حمایت خانواده برخوردار باشه، اعتماد به نفس و انگیزه ای می گیره که محیط و هیچ چیز دیگه جلوی پیشرفت اون رو نمی گیره. و برعکش هم صدق می کنه. اگر کسی واقعا نابغه و با ضریب هوشی بالا به دنیا بیاد اما خانواده بستر شکوفایی استعدادش رو فراهم نکنن متاسفانه هیچوقت حتی خودش هم متوجه نمیشه که نابغه بوده.

  • آرین سلیمانی

   چقدر حرف جالبی زدید. بذارید حالا که حرفش پیش اومد من هم نظرم رو بگم.
   واقعاً پدر و مادرا، حتی معلم‌های مدارس می‌تونن کمک بسیار زیادی به شکوفایی نبوغ بچه‌ها کنن. همینطوری که من اعتقاد دارم این مقاله هم می‌تونه در تبدیل شدن افراد به یک نابغه تأثیر گذار باشه. ولی اینجا یه نکته خیلی خیلی مخفی هست. اینکه حتی اگر پدر و مادر، مدارس، و هیچ‌چیزی به کمک فرد نیاد تا نبوغ خودش رو پیدا کنه و به شکوفایی برسونه، باز هم می‌شه انتظار داشت که شخص نقاط قوت خودش رو پیدا کنه و کم کم با تمرکز روی اونها بتونه به شکوفایی دست پیدا کنه.
   اما حرفتون رو کاملاً قبول دارم. امثال ما، پدر و مادرها و همه باید در بالا بردن سطح آگاهی در این زمینه (خصوصا بچه‌ها و نوجوون‌ها) تلاش کنیم تا درصد بیشتری از افراد جامعه ما به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنن.
   متشکرم از نظر ارزشمندتون در مقاله‌ی ((چگونه نابغه شویم)).

 • کاظم

  ازمطلبي كه گذاشتين لذت بسيار بردم

  همه ما بايد توی ندگي خودمون تغيير ايجاد كنيم
  و این رو اولین اولویت در زندگیمون قرار بديم

 • Ragnar

  Vaghean jalebo mosbere samar bod

 • محمد

  سلام یک پیشنهاد دارم اینکه اگر امکانش هست یک سری تست هارو بذارین که بتونه نقاط قوت و ضعف انسان رو مشخص بکنه تا بشه در راستای این مطلب شما جهت پیشرفت استفاده کرد با سپاس از شما

  • آرین سلیمانی

   سلام و تشکر از پیشنهاد ارزشمند شما. شاید به زودی چنین کاری رو انجام بدیم، اما تمرکز اصلی ما در مدرسه نوایغ و مساله شکوفایی نبوغ، متکی بودن خود شخص بر خودش برای شناخت نقاط قوت هست. من اعتقاد بسیار کمی به تست‌های شخصیت و شناسایی نقاط قوت در این حوزه دارم. به زودی در دوره‌های حضوری و غیر حضوری مدرسه نوابغ مطالب خوب و کاملی رو در این زمینه با شما به اشتراک خواهم گذاشت

 • mehdi

  با تشکر از سایت پربارتون.
  مطالبتون خیلی مفیده و میتونه کمک کنه به پیشرفت در کارمون.
  ولی در کل قسمت هم مهمه .البته همت کردن تو یه کاری از اینم مهم تره یعنی اگه بخوای یه کاری انجام بدی و واقعا مصمم باشی که انجامش بدی حتما به خواستت میرسی

  • آرین سلیمانی

   سلام خدمت دوست خوبم، مهدی عزیز.
   مهدی جان باید عرض کنم من اعتقاد اینچنینی به قسمت ندارم و باور دارم باید برای پیشرفت قسمت رو کاملاً نادیده گرفت. این حرف رو هم بر مبنای ۴ سال مطالعات فلسفی خصوصاً در حوزه‌ی فلسفه‌ی صدرایی، اشراق، و ابن سینا عرض می‌کنم و دلایل بسیاری برای این مطلب دارم.

   کاملاً متوجه منظور شما از قسمت هستم. اما قسمت اتفاقی نامعلوم در آینده هست و وقتی شما با تلاش، مطالعه و اراده بتونید آینده رو دستخوش تغییر کنید، مسلماً قسمت شما هم تغییر کرده. اگر متوجه منظور شما از قسمت نشده‌ام، حتماً در این مورد صحبت کنید تا بیشتر در این مورد تعمق کنیم 🙂

 • نرگس

  سلام
  ممنونم از پاسختون به سوال قبلی بنده و پیشنهادی که دادین
  همیشه به این فکر میکردم کاش تو یه جامعه دیگه یه محیط دیگه و یه کشور دیگه متولد میشدم البته که این برای نابغه شدن بی تاثیر نیست اما انسان میتونه به این باور برسه که میتونه… هر کجا و هر زمانی .ممنون که این باور را در ما تقویت می کنید…

  • آرین سلیمانی

   سلام. متشکرم از باورهای زیباتون.
   مطلبی که خدمتتون گفتم حاصل سالها مطالعه در حوزه نوابغ، روانشناسی شخصیت و انجام تحقیقات در حوزه‌ی پیچیدگی‌های مغزی انسان بود. مطمئن باشید شما در هر شرایطی میتونید به یک نابغه تبدیل بشید. تنها تفاوتی که شرایط در شما ایجاد می‌کنه، تغییر زمینه‌ی شکوفایی نبوغ در شماست. با ما همراه باشید و گام‌هایی محکم خودتون در زمینه‌ی نقاط قوت و شکوفایی نبوغ رو با اطمینان‌تر از همیشه بردارید 🙂

 • Vahid

  سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفید و جالبتون. فقط کاش یک کانال تلگرام هم درست کنید تا راحت تر و سریعتر بتونیم به مطالبتون دسترسی داشته باشیم.

 • کاظم

  با سلام و خسته نباشید.
  واقا ممنون از مطالب پرمحتوای شما.
  همه ی فرمایشاتتون رو قبول دارم.اما اگه قبول داشته باشید،پشتکار و اراده مهمترین بحثِ هر خواسته ای هست.
  بر فرض تمام فرمایشات شما برای یک فرد جور باشد(مثلا شرایط محیطی یا مثلا نقاط ضعف و قوت خودش رو بدونه و…).اما اگه خودش نخواد و اراده به خرج نده،به هیچ نتیجه ی نمیرسه.
  با تشکر.

  • آرین سلیمانی

   با تشکر از کامنت ارزشمند شما برای مطلب چگونه نابغه شویم
   حرف شما رو کاملا قبول دارم. نابغه شدن به شرط تلاش و اراده هست و اتفاقا نقطه‌ی مشترک صحبت شما با مطلبی که خدمتتون در این مطلب ارائه دادم، اراده و تلاش هست. چرا که وقتی بجای نقاط ضعف به نقاط قوت بپردازیم، خود به خود علاقه و اراده‌ای وصف نشدنی در ما پدید می‌آید. باز هم از توجه شما نهایت سپاس رو دارم

 • حسین یاری

  سلام
  ممنون از مطالب ارزشمندتون واقعاا عالی بود و بسیار تاثیر گذار .باتشکر

 • امیر

  سلام خیلی مقاله جذاب اموزنده و مفید بود من از این مقاله استفاده کردم و تونستم که خودم را به نابغه شدم نزدیک کنم خبلی خوب بود ممنون از اینکه این مقالات را منتشر میکنید تا مردم از این مقالات استفاده کننند واقعا باید از شما تشکر کرد خیلی ممنون باز هم ممنون امید وارم در همین جهت گام های بزرگ تری بردارید .

 • محمدرضا

  نوشته هاتون عالیه. من واقعا همیشه به این فکر میکردم که چطور میشه آدم یه نابغه بشه. بالاخره همه ما از بچگی آرزوی نابغه شدن توی سرمون بوده.وقتی که توی کتابا درباره دانشمندا میخوندیم یادمه همیشه با بچه های همسن و سال بحث این میشد که ما هم یه کاری کنیم بتونیم مثل اونا دانشمند و به قول شما نابغه بشیم.اما دیدگاه شما دیدگاه فوق العاده ای بود. اینکه نابغه شدن و نبوغ صرفا نباید شبیه دیگران باشه.هرکسی در زمینه توانایی،استعداد و نبوغ خودش.ضمن اینکه وقتی مطلب تفاوت استعداد و نقاط قوت رو هم خوندم بیشتر روشن شدم.باز هم ممنونم از شما

 • محمدرضا

  عالیه فوق العادست

 • mohammadak475

  با سلام خدمت اعضای گرامی، نابغه شدن و انجام کارهای بزرگ نیازمند فکر و ذهنیت بزرگی می باشد و مقالاتی که در این وبسایت ارائه شده خیلی در راستای کمک کردن به بزرگ اندیشی کمک می کند همچنین باعث ایجاد راه های زیادی در زندگی می شود.

 • AAA

  خیلی عالی و زیبا بود واقعا ممنون خیلی کمکم کرد.مطلب جدیدی در مورد نابغه شدن بود

 • لیلا علیزاده

  سلام.ممنون از مطلب مفیدتون. یه پیشنهاد داشتم و اونم اینه که یکسری تست ها برای شناخت بهتر شخصیت و میزان توانایی خودمون تو سایتتون قرار بدید

  • آرین سلیمانی

   با سلام و احترام
   اعتقاد من برای دستیابی به شکوفایی نبوغ، راه‌کاری فراتر از آزمون‌ها و تست‌های روانشناسیه. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه نظر من رو در این مورد بدونید، حتماً به این مقاله سری بزنید: تفاوت‌ استعدادها و نقاط قوت
   در این مقاله به شما خواهم گفت که چطور برای یافتن و شکوفایی نقاط قوت وابسته به آزمون‌های شخصیت شناسی نخواهید بود

 • امینه

  با سلام و خسته نباشید.
  ممنون از مطالب پرمحتوای شما.
  همه ی فرمایشاتتون رو قبول دارم.اما اگه قبول داشته باشید،پشتکار و اراده مهمترین بحثِ هر خواسته ای هست.
  بر فرض تمام فرمایشات شما برای یک فرد جور باشد(مثلا شرایط محیطی یا مثلا نقاط ضعف و قوت خودش رو بدونه و…).اما اگه خودش نخواد و اراده به خرج نده،به هیچ نتیجه ی نمیرسه.
  با تشکر.

  • آرین سلیمانی

   سلام خدمت شما و تشکر از نظر گرانبهایتون.
   کاملاً صحبت منطقی و موجهی هست که ما بدون پشت‌کار، تلاش و پیگیری به شکوفایی نبوغ نخواهیم رسید. اما نکته‌ی پنهانی اینجا وجود دارده.
   پشت‌کار و پیگیری عموماً در رابطه با بهبود نقاط ضعف مطرحه و در مورد نقاط قوت، صحبت از عشق و علاقه در میونه. در بسیاری اوقات ما حتی باید برای وقت گذاشتن بر روی نقاط قوت، جلوی خودمان را بگیریم، چرا که نقاط قوت ما زمینه‌هایی هستند که ما آنقدر به آنها علاقه‌مندیم که عاشقانه به آنها می‌پردازیم. درست مانند وب‌گردی برای برخی از ما، تجارت برای برخی افراد موفق و تماشای فیلم برای برخی افراد.
   برای همین اینجا صحبتی از پشتکار و اراده به میان نیاوردیم. اما فرمایش شما رو کاملاً تأئید میکنم که برای تبدیل شدن به یک نابغه، نیاز به پشت‌کار هست.

 • ebrahim

  برای نابغه شدن، باید بتوانیم قادر به درک و فهم رابطه ی بین دو یا چند چیز بشویم و برای فهمیدن و درک کردن این رابطه ها که همان علم خالص و اصل و یقین هستند باید موارد زیر را رعایت کنید تا بتوانید تبدیل به نابغه بشوید. اما نابغه شدن به عامل مهم دیگری مانند زمان نیاز دارد.
  1- اهمیت دادن به خواندن هر مطلبی
  2- فلسفه و منطق
  3- صحبت کردن با دیگران
  4- خوب گوش کردن
  5- خوب دیدن

 • mahyar

  عالی بود.شنیدم در زمینه شکوفایی نبوغ و پرسونال برندینگ کارگاه آموزشی هم دارید.اما اطلاع رسانی در سایت اصلا گویا برای این وجود نداره.لطفا اطلاع رسانی کنید خصوصا کارگاه‌ها و سمینارهای رایگان

Leave a Comment