چند گام کوچک برای موفقیت شغلی

 In نوشته‌های عمومی

مدتی قبل برای شما از راز و رمزهای موفقیت شغلی گفتم. در آنجا اشاره کردم که موفقیت برای هر شخصی کاملاً نسبی و متناسب با شخصیت و نیازهای خود اوست. چارچوبی ثابت وجود ندارد که بتوانیم با خط کش بگوئیم فلان میزان درآمد و فلان شرایط یعنی موفقیت شغلی. بلکه اصولی وجود دارد که باید این اصول را با توجه به شرایط، روحیات و نیازهای خودتان تبدیل به چارچوب‌های شخصی کنید. چارچوب‌هایی که مسیر موفقیت شغلی را برای شما رقم می‌زنند و قادر خواهید بود در این زمینه، خط کش شخصی خودتان را داشته باشید.

پس حرف‌های آنجا را تکرار نمی‌کنم و شدیداً توصیه می‌کنم قبل از ادامه‌ی این مطلب، مقاله‌ی راز و رمز موفقیت شغلی را مطالعه کنید و سپس به همینجا بازگردید تا گام‌هایی عملی را با همدیگر دنبال کنیم. شما قرار است بعد از مطالعه‌ی این مطلب قدمی بزرگ به سمت موفقیت شغلی بردارید و برای همین من بسیار منتظر هستم تا به سرعت به ادامه‌ی بحث بپردازیم.

همین حالا مطالعه کنید: راز و رمزهای موفقیت شغلی

شروع موفقیت شغلی

خُب، حالا آماده‌اید که وارد بحث اصلی شویم. تا اینجا با هم‌دیگر در مورد چارچوب‌های کلی موفقیت شغلی صحبت کردیم و الان باید به دنبال راه‌کارهای مؤثر برای پیاده‌سازی این چارچوب‌های کلی باشیم. پس بیایید شروع کنیم:

برای موفقیت شغلی…

حالا زمانی است که باید زمینه برآورده شدن آرزوهایتان را فراهم کنید. موفقیت یک مساله شخصی است و کاملاً وابسته به خواسته‌ها، اهداف و آرزوهای شخصی شماست. دیگر می‌دانیم که برای رسیدن به برخی یا همه اهدافمان نیاز به درآمد بالاتری داریم. برای اینکه بتوانید به درآمد بالاتری دست پیدا کنید با این گام ها شروع کنید:

دائما بیاموزید

در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید دائماً در تلاش باشید تا بر دانسته‌های خود بیافزاید. افزایش سطح توانایی های علمی و عملی، شما نقش بسزایی در ارتقاء شغلی، افزایش دستاوردها و سطح اعتماد دیگران به شما دارند و اینها همه یعنی رسیدن به درآمدی بیشتر. همان‌چیزی که برای موفقیت شغلی به آن نیاز خواهید داشت.

زیاد سوال کنید، جستجوی در اینترنت را به عادت خود تبدیل کنید به طوری که در جستجوی اینترنت، انگشت‌نما شوید. ویدئوهای گوناگون ببینید. فوت و فن‌های مخفی کار را یاد بگیرید و اگر دیدید همکار شما چیزی بیش از شما می‌داند، فوراً به سراغ او و یا اینترنت بروید و آن کار را بیاموزید. اگر لازم است زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، مقاله بخوانید و کتاب‌های گوناگون را ورق بزنید. مطمئن باشید به زودی جواب این کار را خواهید دید.

روابط خود را گسترش دهید

اگر میخواهید فرصت‌های بیشتری برای بروز توانایی‌های خود بیابید و نهایتاً به موفقیت‌های بزرگتری در کار و شغل خود دست پیدا کنید، حتماً به این توصیه عمل کنید: “روابط خود را گسترش دهید”. با افراد مختلف در حوزه فعالیتتان ارتباط برقرار کنید، اطلاعات تماسشان را دریافت کنید، گاهی قرار شام و نهار با آنها بگذارید و برای ملاقات‌های بین کاری به دفتر کارشان بروید. شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین را نیز به شبکه‌های اجتماعی خود بیافزایید و آن را در صدر سایر شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید.

همین ارتباطات ساده شما را به سمت موفقیت شغلی می‌کشانند. فراموش نکنید، موفقیت دستورالعملی پیچیده نیست. بلکه موفقیت، حاصل انجام دادن کارها و فعالیت‌های کوچکی است که دیگران آنها را نادیده می‌گیرند. شما با افزایش شبکه‌ی انسانی خود می‌توانید فرصت‌های بیشماری را روبروی خود قرار دهید. پیشنهادهای کاری فوق‌العاده دریافت کنید، مشکلات شغلی خودتان را به سادگی حل کنید و نهایتاً در کنار موارد دیگر، به موفقیت شغلی دست پیدا کنید.

خودی نشان دهید

این مساله آنقدر مهم است که من در مقاله‌ای دیگر کاملاً به این موضوع پرداخته‌ام که شما برای دستیابی به موفقیت‌های چشم‌گیر در محیط کار لازم است خودی نشان دهید. شاید در محیط کار خود کسانی را دیده باشید که توانایی‌های کمتری از شما دارند، اما درآمدشان بیشتر از شماست.

واقعیت این است: برای این که به موفقیت شغلی دست پیدا کنید، نه تنها باید در کاری که می‌کنیم خوب باشید، بلکه باید دیگران هم خوب بودن شما را درک کنند. آنچه تعیین میکند آنان درمورد شما چطور فکر و عمل می‌کنند، این نیست که آنان چه می‌بینند، بلکه این است که از آنچه می‌بینند چه برداشتی دارند. لازم نیست صداقت را کنار بگذارید، بلکه باید کمی صادق‌تر باشید! یعنی آنچه را واقعاً انجام می‌دهید در معرض دید مدیر و سرپرست‌تان قرار دهید تا قضاوتی صحیح در مورد شما صورت گیرد.

برای یافتن شغلی مناسب، زمان بگذارید و تلاش کنید

مشخص است؛ اگر برای یافتن شغل متناسب با خود زمان درست و حسابی نگذارید، چیزی هم نصیبتان نخواهد شد. علاقه‌مند بودن به کاری که قرار است به آن مشغول شوید در دستیابی شما به موفقیت شغلی بسیار مؤثر است. شما می‌توانید بازده خود را چندین برابر کنید و این صحبتی است که من با شما زیاد کرده‌ام. مقاله‌ی انقلاب نقاط قوت را مطالعه کنید.

به نقاط قوت خود بپردازید. خودتان را بیشتر بشناسید و بیابید در چه چیزهایی واقعاً خوب هستید. آنوقت به سراغ بازار کار بروید. زمان بسیاری بگذارید و شغلی را بیابید که حقیقتاً متناسب با نیازهای روحی و نقاط قوت شماست. پرداختن به نقاط قوت، به طور میانگین بهره‌وری شما را ۶ برابر خواهد کرد. باورش سخت است، اما این نتیجه‌ی تحقیقات بسیار وسیع مؤسسه گالوپ است.

اگر تا امروز به کارهایی می‌پرداختید که به آنها علاقه‌مند نبوده‌اید، حتماً در رویکرد خود تجدید نظر کنید. تمرکز ما در آی‌بهتر، شکوفایی نبوغ شما با تکیه بر نقاط قوت‌تان است. این خواسته‌ای دستیافتنی و بسیار نزدیک است. این مساله را امتحان کنید تا شما هم بتوانید مانند استیوجابز، بیل‌گیتس و بسیاری دیگر از افرادی که با عشق کار خود را انجام می‌دادند و البته از سطح هوش متوسطی نیز برخوردار بوده‌اند غوغا به پا کنید!

خودتان را دست کم نگیرید،شاید برای شما فقط کافی باشد تا شغل مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. قطعاً برای یافتن شغل دلخواهتان نیاز به صرف زمان دارید. عجله نکنید و از شغل قبلی خود استعفا ندهید تا مطمئن شوید جای پایی محکم برای خود فراهم کرده‌اید.

قدرت متقاعدسازی خود را افرایش دهید

اجازه بدید راز دیگری را با شما درمیان بگذارم. برای موفقیت در زندگی اجتماعی که اتفاقاً موفقیت شغلی نیز بخشی از آن است، لازم است قدرت متقاعد سازی خودتان را افزایش دهید. متقاعد سازی با زورگویی کاملاً متفاوت است و برای اینکه به قدرت متقاعد سازی بالایی دست پیدا کنید، همانطوری که به شما خواهم گفت باید از تفکر و اندیشه‌های خودتان شروع کنید. شما برای افزایش قدرت متقاعد سازی خود، نیاز به دو گام اساسی دارید:

درست بیاندیشید: آیا واقعاً اندیشه‌ی شما ،اندیشه و طرز فکری درست می‌باشد؟ آیا باید اندیشه و فکر خودتان را اصلاح کنید و یا باید همین افکار و اندیشه‌ها را به دیگران ارائه کنید؟ این گامی بسیار ضروریست، چرا که مقدمه گام بعدی است. فرض کنید می‌خواهید تغییری در محل کار خود ایجاد کنید، می‌خواهید ایده‌ای نو را بیان کنید و خلاصه در شغل خود کاری مفید انجام دهید. شما در این گام دلیلی محکم و استدلالی قوی برای ضرورت برآورده سازی نیاز و خواسته خود می‌یابید و بعد از آن کافیست همین مساله و استدلال را به درستی بیان کنید.

درست بیان کنید: حالا نوبت بیان مطالب و ایده‌ها به رئیستان، همکارانتان و یا شرکایتان رسیده. اما این را بدانید که انسانها قلق خاص خودشان را دارند. آنها حساس، متعصب و خودخواه هستند و باید فنون ارتباطات اثربخش را بیاموزید تا در این گام به مشکل برخورد نکنید. ما هم در مقالاتی به این موضوع خواهیم پرداخت که با نگاهی به صفحه‌ی مقالات، با آنها آشنا خواهید شد.

اصلاً نگران نباشید، بیان صحیح مطالب و ایده‌ها کار دشواری نیست و با کمی جستجو، مطالعه و به‌کارگیری آموخته‌هایتان به نتیجه دلخواه خواهید رسید.اگر به مطالب مورد نظرتان دست پیدا نکردید حتما با آی‌بهتر در ارتباط باشید تا ما منابع خوبی را در این زمینه به شما معرفی کنیم.

خوش مشرب و درک کننده باشید

برای اینکه از ارتباطات خود در محل کار لذت ببرید، لازم است دیگران از شما و معاشرت با شما لذت ببرند. همین مساله چنان شادی و شوقی را در شما پدید می‌آورد که شاید از همین امروز بجای اندیشیدن به شاد کردن خود، فقط به شاد کردن دیگران بیاندیشید. برای رسیدن به این نقطه، دیگران را نقد نکنید، خودتان را جای آنها بگذارید و خودتان را مجاب کنید که آنها نیز درست مانند شما دوست‌داشتی هستند. در فرصت های استراحت با آنها ارتباط برقرار کنید و سوالاتی راجع به زندگیشان بپرسید. برخی تعطیلات را باهم بگذرانید و سعی کنید در کارهای عقب مانده آنها را یاری کنید. حالا کافیست منتظر موج محبت آنها باشید و خودتان را محکم بچسبید!

امیدوارم این نوشته توجه شما را جلب کرده باشد و در رسیدن به موفقیت شغلی، گام‌های بالا را یک به یک دنبال کنید. من اطمینان دارم با پیاده سازی این قدم‌ها افزایش چشم‌گیری در رضایتمندی کاری و موفقیت شغلی خواهید داشت. برایتان آرزوی موفقیت‌‌هایی در ابعاد وسیع‌تر را دارم و همچنان در مقالاتی دیگر، راز و رمزهایی از موفقیت و شادی را با شما درمیان خواهم گذاشت.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment