چرا درآمد زیاد خجالت ندارد؟!

 In برندسازی شخصی, نوشته‌های عمومی

بالاخره کسب درآمد خوب، برای همه ما تبدیل به یک ضرورت شده. عده‌ای پول و درآمد را چیز مقدسی نمی‌دانند و آن را صرفاً ابزاری برای امرار معاش می‌دانند. از طرفی در ۹۹ درصد حوزه‌ها وقتی شما تبدیل به یک برند شخصی می‌شوید، درآمد شخصی شما نیز افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد. آماده‌ی یک بحث جدی هستید تا تکلیف خودمان را با پول روشن کنیم؟! با من همراه باشید.

ارزش‌آفرینی هم بد است؟

من اطمینان دارم همه‌ی کسانی که پول و درآمد را چیز ارزشمندی نمی‌دانند، ارزش‌آفرینی و انجام دادن کاری مفید برای دیگران را پسندیده و سازنده می‌دانند. پس بیایید نگاهی به تاریخ بسیار دور بیاندازیم.

در دورانی از تاریخ که پول معنایی نداشت، مبادلات کالا به کالا و جبران خدمات به صورت مستقیم نقش پررنگی را بازی می‌کردند. تقریباً باید کاری برای دیگران انجام می‌دادید تا آنها در قبال آن کاری برایتان انجام دهند. شما خدمات مرا می‌خواستید… خب در ازای آن چه کاری برای من انجام می‌دادید؟ بیائید نگاهی به یک نمونه واقعی بیاندازیم…

نمونه‌ای واقعی

در آن دوران مثلاً لباسی برای دیگران می‌دوختید و در ازای آن از غذای طبخ شده آنها برای چند روز استفاده می‌کردید. اما دنیای امروز پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. ما امروز نیاز داریم تا کسی بیایید و برای پروهش‌های ما، رایانه‌ای فوق‌پیشرفته طراحی کند. اما اگر پولی در میان نباشد شما چه چیزی در ازای این خدمت می‌توانید به او بدهید؟ ظرفی پر از باکتری‌های آزمایش شده؟ و یا نتیجه‌ی تحقیقات قبلی را؟

شاید او دلش یک مسافرت آنچنانی به جزایر سیشل اقیانوس هند به همراه دیدن نهنگ‌ها و دلفین‌ها بخواهد! شما چه کاری می‌توانید برای او انجام دهید تا یک متخصص تلکنولوژی را متقاعد کنید برایتان وقت بگذارد و یک ابر کامپیوتر طراحی کند؟ شاید او ارزش‌های متفاوتی را دنبال کند و اصلاً به «تحقیقات ضد پریتونیت عفونی» شما برای گربه‌سانان اهمیتی ندهد! عموماً کاری از دست شما به جز پرداخت وجه نقد به او بر نمی‌آید و شما برای این کار نیاز به درآمد خواهید داشت.

بیایید تکلیف را روشن کنیم

برآورده شدن تقریباً تمام آرزوها و رؤیاهای شخصی و حتی انسان‌دوستانه شما نیاز به تأمین مالی دارد. پول و درآمد، تقریباً به تنها وسیله‌ی خرید و مبادله‌ی ارزش‌ها و خدمات تبدیل شده و همانطور که اشاره کردم حتی اگر بخواهید در راستای کمک به بشر و یک پیشرفت ارزشمند تحقیقاتی انسان‌دوستانه انجام دهید، نیاز به پول خواهید داشت.

فرض کنید می‌خواهید در یک شرکت تولید فرش مشغول به فعالیت شوید و آنها در ازای فعالیت‌هایتان، به شما فرش بدهند! آیا شما جز فرش به چیز دیگری احتیاج ندارید؟ پس باید در خیابان‌ها به دنبال مبادله‌ی فرش خود با غذا، لباس و اسباب دکوراسیون منزل برای خوشحال کردن همسرتان بگردید.

از طرفی شاید فردا پیشنهادی بهتر از سوی یک کارخانه‌ی رنگرزی دریافت کنید و تمام سوابق و تجربیات خود نزد کارفرمای قبلی خودتان را کنار بگذارید و وارد تجارتی جدید شوید. تجارت رنگ فروشی!! شما از صبح کار می‌کنید و شرکت، در ازای جبران خدمات شما قوطی‌های رنگ به شما می‌دهد! (احتمالاً شما همان فرش‌ را راحت‌تر می‌توانستید با مایحتاج خود مبادله کنید)

اگر پول و درآمد مالی نبود…

به سادگی می‌توان چنین برداشت کرد که اگر پول و درآمد مالی نبود، بسیاری از ما ترجیح می‌دادیم بیشتر استراحت کنیم. جای اینکه وقت خود را به ارائه‌ی خدمات به دیگران تلف کنیم، بیشتر تلویزیون تماشا کنیم. آنهم خدماتی ارائه دهیم که در قبال آن پولی در کار نباشد و صرفاً جبران خدمات ما به وسیله‌ی خدماتی که در زمان حال به دردمان نمی‌خورند جبران گردند.

آیا ممکن است روزی پول در کار نباشد؟

اندیشمندان بسیاری طرفدار این موضوعند، چرا که فکر می‌کنند پول، ارزش‌های انسانی را از بین می‌برد. آنها احساس گناه می‌کنند وقتی کاری بشر دوستانه انجام می‌دهند و مجبورند در ازای آن پولی دریافت کنند. آنها مجبورند پول دریافت کنند چرا که بعد از کارهای انسان‌دوستانه‌یشان، هیچکسی به رایگان شکمشان را سیر و امنیت خانواده‌یشان را برقرار نخواهد کرد.

اما به طور واضح می‌توان شاهد این موضوع بود که هیچ نظریه و روشی در دنیا (به هر دلیلی) قدرت کافی را نداشته تا جایگزین نظام پولی شود. ما نیز در همین عصر زندگی می‌کنیم و آنطور که بویش می‌آید، حتی بودن پول قادر نخواهیم بود به سادگی به جدیدترین یافته‌ها محققان در زمینه‌ی طول عمر نیز دست پیدا کنیم. آنهم طول عمر به میزانی که شاهد روزی باشیم که پول در میان انسان‌ها جایگزینی ندارد.

ارزش درآمد برای یک برند شخصی

خب مشخص است. یک برند شخصی هم آدم است و احتیاجاتی دارد! اما احتیاجات او گاهی بیشتر است. وقتی به یک برند شخصی تبدیل می‌شوید، گاهی برایتان ضرورت پیدا می‌کند به کشورهای گوناگون سفر کنید، تجربیات گوناگونی کسب کنید، چیزی را از نزدیک ببینید، به هزینه‌ی خودتان تحقیقاتی را انجام دهید و در نهایت سودی به مخاطبان خود برسانید. اینها همه هزینه‌های اضافی شما پس از تبدیل شدن به یک برند شخصی قوی خواهند بود… البته درست زمانی که درآمد شما ۱۰‌ها و البته شاید ۱۰۰‌ها برابر شده. توصیه می‌کنم مقاله‌ی «برندسازی شخصی و بهای جدید شما» را که دراین مورد برایتان نوشته‌ام مطالعه کنید.

از کجا شروع کنیم

حالا که پیشرفت، آرامش و اهداف خود نیاز به درآمد بالاتری دارید، آیا در انتظار این نشسته‌اید تا رهگذارن تبدیل به مشتریانتان شوند؟ منتظر نشسته‌اید تا ویترین مغازه و خدماتتان که بسیار شبیه به ویترین رقبایتان است، یک مشتری برایتان بیاورند؟ و یا نقشه‌ی دیگری در سر دارید؟

فرض کنید فروشنده لباس هستید. می‌توانید پس از مدتی برای خودتان تبدیل به یک برند شخصی در زمینه پوشش و لباس شوید، به مشاوره‌های پیش از خرید و انتخاب اجناس خود مشهور شوید و حالا پاسخگوی صفی از مشتریان قدیمی و وفادار خود باشید. در برخی مجلات کادر اختصاصی داشته باشید و برای خودتان تبدیل به یک صاحب‌نظر شوید.

پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید: مفهومی به نام برندسازی شخصی

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment