نبوغ چیست؟

 In نوشته‌های عمومی

من آرین سلیمانی هستم و امروز با یک مقاله‌ی دیگر در مورد شکوفایی نبوغ با شما خواهم بود. این‌بار می‌خواهم به موضوعی جنجالی و متفاوت در زمینه‌ی شکوفایی نبوغ بپردازم؛ موضوعی که می‌تواند تکلیف همه‌چیز را روشن کند و به سوالات بسیاری از سوی شما پاسخ دهد. سوالی ساده که همیشه با ابهام به آن پرداخته شده و البته مکافات‌های بسیاری را برای ما و جامعه ما به بار آورده. با من همراه باشید تا به پاسخی متفاوت اما مؤثر در مورد این سوال به ظاهر ساده دست پیدا کنیم: نبوغ چیست؟

چرا معنای نبوغ اهیت دارد؟

اصلاً چرا باید این نوشته را مطالعه کنید؟ اجازه بدید بحث را اینطور شروع کنم: سالیان سال، برداشت و تفسیر اشتباه جامعه از کلمه‌ی نبوغ منجر به یک عقب‌ماندگی عمیق در میان ما شده. ما همیشه اینطور اندیشیده‌ایم که نبوغ منحصر به افرادی بخصوص با ضریب هوشی بسیار بالاست. به ما اینطور تلقین شده که نبوغ تنها در زمینه‌هایی مانند ریاضیات، فیزیک ،پزشکی و هنرهایی دور از دسترس ما پیدا می‌شود و برای نابغه شدن لازم است از موهبتی خدادادی برخوردار باشیم.

اما اوضاع چقدر تفاوت می‌کرد اگر به این باور می‌رسیدیم که نبوغ می‌تواند در هر زمینه‌ای به شکوفایی برسد و نامش همان نبوغ باشد. برای مثال نبوغ می‌تواند در حوزه‌هایی مانند فروشندگی، خدمات به مشتریان، انجام دادن مقرون به‌صرفه ترین خرید، پختن سریع‌ترین غذاها، نواختن دلنشین ساده‌ترین سازها، ساختن ویدئوهایی کوتاه با تلفن همراه، آشتی دادن میان دو نفر، بهبود تکلم کودکان و….. رخ دهد و ما را با جایگاهی عالی در اجتماع برساند.

نبوغ چیست؟

ساده می‌گویم: نبوغ به این معناست که ما قادر باشیم در زمینه‌ای آنچنان عمل کنیم که افراد کمی در اطراف ما قادر باشند به خوبی ما دست به انجام آن کار بزنند. تفاوتی نمی‌کند در چه زمینه یا حوزه‌ای باشد. شاید شما قادر باشید بهترین قراردادهای تجاری را در حوزه‌ی کاری خود به امضا برسانید، شاید بتوانید مناسب‌ترین خانه‌ها را به عنوان یک مشاور املاک به مشتریان خود معرفی کنید، شاید بتوانید به عنوان یک مادر روابطی فوق‌العاده بین خود و فرزندانتان شکل دهید و شاید…..

همانطور که اشاره کردم نبوغ محدودیت بردار نیست. قرار نیست همه ما به اینیشتین و ادیسون تبدیل شویم و دقیقاً در همان موارد به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنیم. حوزه‌های زیادی در زندگی وجود دارند که ما می‌توانیم قهرمان هریک از آنها شویم، توسط آنها نقشی مؤثر در جامعه بازی کنیم. ما می‌توانیم با بهبود توانایی‌هایی که ذاتاً در آنها خوب عمل می‌کنیم (البته با توصیه‌هایی که جلوتر به شما خواهم کرد) به روئیای نابغه شدن بپردازیم و این موضوع کاملاً وابسته به شخصیت، توانایی‌ها و نقاط قوت ذاتی ماست.

چرا نبوغ را اینطور تعریف می‌کنیم؟

هدف ما از شکوفایی نبوغ چیست؟ همه ما می‌خواهیم به خوشحالی بیشتر و زندگی بهتر دست پیدا کنیم. اگر آرزو داریم خودمان یا فرزندمان به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنیم دلیلش تنها یک چیز است: ما می‌خواهیم بیشتر از آنچه هم‌اکنون احساس خوشحالی می‌کنیم خوشحال باشیم. حتی اهدافی ارزشمند مانند سربلندی اجتماعی، ثروت بیشتر، ضمانتی برای آینده، محبوبیت و مقبولیت، همه و همه برای دست‌یابی ما به خوشحالی بیشترند. حال آنکه اگر ما تعریف و برداشتی غلط از نبوغ داشته باشیم، اگر در پاسخ به این سوال که «نبوغ چیست» به بیراهه برویم، تنها خودمان را از یک خوشحالی و موفقیت دست‌یافتنی محروم کرده‌ایم.

اگر می‌خواهید به یک زندگی بهتر دست پیدا کنید، اگر به دنبال ارزش اجتماعی برای خود یا فرزندتان هستید، اگر می‌خواهید به نبوغی دست پیدا کنید که برایتان ثروت‌ آفرین شود لازم نیست به جای دوری بروید، لازم نیست خودتان را به دشواری‌های طاقت فرسا بیاندازید. بلکه مقصد نزدیک‌تر از آن چیزیست که انتظارش را دارید. همینطور اگر درصد شکوفایی در میان ما به این حد اندک است دلیلش همین جستجوها در دوردست‌ و برداشت‌های اشتباه در مورد معنای نبوغ است. یعنی همان دلیلی که باعث شده تا این مقاله را با شما به اشتراک بگذارم.

همه چیز از اینجا شروع می‌شود

من در وب‌سایت مدرسه نوابغ به صورتی کاملاً اصولی و عملی به موضوع شکوفایی نبوغ پرداخته‌ام. اصولی که حاصل سالیان سال بررسی، مشاوره، تجربیات موردی، برگزاری کارگاه و هزاران ساعت مطالعه بوده و من آنها را با شما در همین وب‌سایت به اشتراک گذاشته‌ام. توصیه می‌کنم برای خودتان یک لیوان چای بریزید، حدود ۲۰ دقیقه زمان بگذارید و مقالاتی که در زیر در اختیار شما قرار داده‌ام را مطالعه کنید. سپس بعد از یک استراحت و طبقه بندی اطلاعات توسط مغزتان در خواب، از فردا شاهد معجزه‌ای در زندگی خود باشید. همه چیز از فردا برای شما متفاوت خواهد بود، چرا که در مطالب پیش‌رو شما به شما آخرین دستاوردهای روز در حوزه‌ی شکوفایی نبوغ را خواهم آموخت. آماده‌ی یک گام بزرگ در زندگی هستید؟ پس همین حالا شروع کنید:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment