تفاوت استعدادها با نقاط قوت

 In نوشته‌های عمومی

وقتی صحبت از انقلاب نقاط قوت می‌شود، وقتی گفته می‌شود «این نقاط قوت هستند که شما را به یک نابغه یا انسان بسیار موفق تبدیل می‌کنند»، اکثراً اینطور برداشت می‌شود که برای شناسایی نقاط قوت باید به سراغ تست‌های روانشناسی و شخصیت شناسی رفت. به‌نظر شما اینطور است؟ در این مطلب می‌خواهم برای شما در مورد نقاط قوت صحبت کنم و کمی درمورد تفاوت‌های استعدادهایتان با نقاط قوت‌ شما توضیح دهم. اگر می‌خواهید به انقلاب نقاط قوت بپیوندید، به یک انسان بسیار موفق تبدیل شوید و یا در حوزه‌ی کاری خودتان نابغه شوید قطعاً به دانستن این مطلب احتیاج خواهید داشت.

نقاط قوت

شاید نقاط قوت خود را بشناسید، شاید هم تازه شروع به شناسایی آنها کرده باشید. اما قبل از هرچیز باید بدانید اصلاً منظور ما از نقاط قوت چیست. پس از اینکه کاملاً منظور ما را از نقاط قوت متوجه شدید، قادر خواهید بود در طی یک برنامه‌ی بسیار ساده نقاط قوت خودتان را شناسایی کنید، به آنها بپردازید و بازدهی خود را به صورت میانگین ۶ برابر کنید. این فوق‌العاده است. پس شروع می‌کنیم:

نقاط قوت چه چیزهایی نیستند؟

قطعاً می‌توان گفت ویژگی‌های شخصیتی جزئی شما که خصوصاً در آزمون‌های شخصیت شناسی و روانشناسی مشخص می‌شوند نقاط قوت شما نمی‌باشند. فرض کنید در تست شخصیت شناسی مشخص می‌شود شما فردی اجتماعی با توانمندی رهبری بالا هستید. شما انسانی الهام‌بخش هستید، به نظم اهمیت می‌دهید و برنامه‌ریزی شخصی برایتان بسیار مهم است. اینها همه ویژگی‌های شخصیتی شما هستند. ویژگی‌هایی که به سختی تغییر می‌کنند و قطعاً برای شما ارزشمند هستند. اما اینها نقاط قوت شما نیستند.

منظور از نقاط قوت، صرفاً فهرستی از ویژگیهایی نیست که از طریق تست‌های شخصیت شناسی رایج به شما نسبت داده می‌شوند. این ویژگی‌های شخصیتی صرفاً پیش گرایش‌ها و زمینه‌های آماده‌ای برای دیدن و درگیر شدن شما با دنیای اطراف‌تان به حساب می‌آیند. ویژگی‌های شخصیتی و استعدادهای ذاتی شما تابلوهای راهنما و نشانه‌هایی به سوی نقاط قوت شما هستند، اما خود نقاط قوت شما نمی‌باشند.

نقاط قوت چه چیزهایی هستند؟

نقاط قوت شما آن دسته از فعالیت‌ها (و نه ویژگی‌های شخصیتی) هستند که شما در آنها با عملکردی بسیار خوب می‌درخشید. نقاط قوت شما از جنس فعالیت‌های روزمره و کاری هستند و نه ویژگی‌های شخصیتی. شما می‌توانید نقاط قوت خود را در آن دسته از فعالیت‌ها بیابید که آنها را خوب، با ثبات و مشتاقانه به انجام می‌رسانید.

شاید خلاقیت و تفکر خارج از چارچوب یکی از ویژگی‌های شخصیتی شما باشد که در برخی از آزمون‌های شخصیت شناسی به آن برخورد کرده باشید. شما در تمام جنبه‌های زندگی خود به یک میزان خلاق نخواهید بود و قطعاً این نقاط قوت شما هستند که در آنها از بیشترین میزان خلاقیت و کنجکاوی بهره خواهید برد.

همینطور ممکن است برون‌گرایی و ایجاد ارتباطات اجتماعی خوب یکی دیگر از ویژگی‌های روحی و شخصیت شما باشد، اما اینطور نیست که شما در تمام جنبه‌های زندگی خود، بهترین روابط را پدید آورید. حتماً اینطور خواهد بود که برون‌گرایی‌تان در تمام ابعاد و زمینه‌ها بروز خواهد کرد. اما ما در شکوفایی نبوغ و دستیابی شما به موفقیت‌های آنچنانی به دنبال آنها نیستیم. بلکه به دنبال این هستیم که ببینیم شما در کدام حوزه‌ها قادرید بهترین و عالی‌ترین روابط را شکل دهید. این یعنی برداشتن یک گام بزرگ و ارزشمند برای شما.

در جستجوی نقاط قوت خود هستید؟

اگر شما هم به انقلاب نقاط قوت پیوسته‌اید، اگر تصمیمی بزرگ برای خودتان گرفته‌اید و می‌خواهید به شکوفایی دست پیدا کنید، اگر می‌خواهید در فعالیت‌های کاری و شخصی‌تان به بهترین نتایج دست پیدا کنید و به حد عالی برسید باید در جستجوی نقاط قوت خود باشید. باید به دنبال آن دسته از فعالیت‌هایی باشید که در آنها ذاتاً خوب و تقریباً عالی هستید؛ بر روی آنها متمرکز شوید، برایشان فرصت بیشتری بگذارید و نهایتاً به نتیجه‌ای بسیار بسیار حیرت‌آور دست پیدا کنید. به شما خواهم گفت که از کجا شروع کنید:

شروع شناسایی نقاط قوت

از این لحظه باید بیش از گذشته به خودتان بپردازید. به کارهایی که انجام می‌دهید دقت کنید، رفتار خودتان را به صورتی غیر منتقدانه مورد بررسی قرار دهید و ببینید در چه زمینه‌هایی ذاتاً خوب عمل می‌کنید. ببینید در چه فعالیت‌هایی از اشتیاق بیشتری برخوردارید، می‌توانید به تمرکز بالایی به آنها بپردازید و بعد از ساعت‌ها احساس کنید تنها دقایقی به آن فعالیت مشغول بوده‌اید. بیایید یک نمونه عملی را باهم بررسی کنیم.

یک نمونه از شناسایی نقاط قوت

در جستجوی نقاط قوت یک مدیر

فرض کنید شما مدیر یک شرکت گردشگردی و توریستی هستید. شما با روند بالا قادر خواهید بود نقاط قوت خود را در محیط کار و با توجه به فعالیت‌های مختلفی که انجام می‌دهید شناسایی کنید. شما در طول روز کاری خود احتمالاً مناطق توریستی جدیدی را شناسایی می‌کنید، در مورد آنها تحقیق می‌کنید، از آژانس‌های مسافرتی دیگر کسب اطلاعات می‌کنید، تماس‌های تلفنی برقرار می‌کنید، و مشغول به ضرب و تقسیم و محاسبه‌ی هزینه‌ها و سود آوری تورهای مسافرتی جدید به این مناطق می‌شوید. پس از آن با چندتا از مشتریان خوب خود در این مورد صحبت می‌کنید و سفر به این مناطق را به آنها پیشنهاد می‌دهید تا اولین تور گردشگری خود به این مناطق را راه‌اندازی کنید.

سپس مشغول بررسی‌های مالی شرکت خود می‌شوید. به بررسی کیفیت و نظرات مشتریانتان در تورهای گذشته و پرطرفدار می‌شوید. مشکلات را پیگیری می‌کنید، بازهم چند تماس تلفنی برقرار می‌کنید، پیگیری مسائل از راهنمای گردشگری تورهای خود می‌شوید، نظر همکاران‌تان را جویا می‌شوید و همینطور تا پایان روز به فعالیت‌های گوناگون می‌پردازید.

حتماً مطالعه کنید: زندگی حول نقاط قوت

همانطور که می‌بینید شما به عنوان مدیر یک شرکت گردشگری در طول روز با فعالیت‌های گوناگون و زیادی سرو کار دارید. اما وقتی می‌خواهید به بالاترین سطح بازدهی خودتان دست پیدا کنید، باید شروع به شناسایی نقاط قوت خود در زمینه‌ی کاری‌تان کنید. کدام‌یک از فعالیت‌های بالا برایتان الهام‌بخش‌تر بودند؟ کدام‌یک از فعالیت‌های فوق شما را از زمان جدا می‌کردند و وقتی مشغول به آنها بودید گذر زمان را آنطور که باید احساس نمی‌کردید؟ خلاقیت، کنجکاوی، اشتیاق، خوش‌بینی، شجاعت، بلندپروازی، نشاط و حتی موفقیت‌های گذشته همه و همه سرنخ‌هایی از نقاط قوت را در دستان شما قرار می‌دهند.

آیا برای یافتن نقاط قوت به سراغ آزمون‌های شخصیت شناسی برویم؟

تست شخصیت شناسی کلیفتونتا اینجا متوجه شدید که استعدادها و ویژگی‌های شخصیتی شما، همان نقاط قوت شما نیستند. نقاط قوت شما بیانگر فعالیت‌هایی هستند که شما در آنها با ویژگی‌هایی خاص عمل می‌کنید و نشان می‌دهند که می‌توانید در آنها تبدیل به عالی شوید. در صورتی که ویژگی‌های شخصیتی شما فقط سرنخ‌ها و تابلوهایی راهنما به سوی نقاط قوت شما می‌باشند.

نمی‌توان گفت آزمون‌های شخصیت‌شناسی در شناسایی نقاط قوت کاملاً بی‌تأثیر و بی‌فایده می‌باشند. اما در بسیاری موارد با افرادی روبرو می‌شوید که بدون پرداختن به حتی یکی از این آزمون‌ها، نقاط قوت خودشان را شناسایی کرده و به آنها پرداخته‌اند. بسیاری از مدیران، سرمایه‌داران، افراد سرشناس، بازیگران محبوب، گویندگان تلویزیون و افراد برجسته بدون توجه به هیچ‌یک از این تست‌های شخصیت شناسی، صرفاً با دقت و قائل شدن ارزش به فعالیت‌هایی که در آنها از علاقه و اشتیاق بالایی برخوردار بوده‌اند توانسته‌اند به شکوفایی دست پیدا کنند. اما به‌هر حال همانطور که اشاره کردم، این ویژگی‌های شخصیتی و استعدادهای ذاتی هستند که منشأ نقاط قوت ما می‌شوند.

شما می‌توانید به میل خود به سراغ این آزمون‌ها برورید. در عین حال هیچ توصیه‌ی جدی‌ای به صورت کلی برای این مساله وجود ندارد. خودشناسی می‌تواند به شما در شناسایی نقاط قوت‌تان کمک کند، اما در عین حال، منحرف شدن از شناخت شخصیت حقیقی‌تان در اثر آزمون‌های غیر معتبر می‌تواند شما را از شناسایی نقاط قوت‌تان دورتر کند.

بعد از این مقاله حتماً مطالعه کنید: چگونه نابغه شویم؟

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts

Leave a Comment