بدون IQ چگونه نابغه شویم؟

 In نوشته‌های عمومی

برای پاسخ به این سوال که «چگونه تبدیل به یک نابغه شویم» خوب است شما را با نبوغ آشنا کنم. اشتباهی که خیلی از ما مرتکب آن می‌شویم و در نتیجه خودمان را همیشه دست کم می‌گیریم این است که فکر می‌کنیم نبوغ فقط منحصر به زمینه‌هایی بخصوص است. مثلاً فکر می‌کنیم که یک نابغه همیشه باید ریاضیاتش عالی باشد، با سرعت جواب معماها را بدهد و خلاصه از هر چیزی سر دربیاورد. اما این درست نیست. گرچه در مقاله‌ای تحت عنوان «چگونه نابغه شویم» برایتان کاملاً توضیح داده‌ام که چطور می‌توانید نبوغی منحصر به خودتان داشته باشید، اما بیایید در این مطلب هم به نبوغ نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم.

چرا همین حالا مطالعه نمی‌کنید: چگونه نابغه شویم

نابغه کیست؟

نبوغ چیزی نیست جز توانایی به سرانجام رسانیدن زمینه‌ای به بهترین و عالی‌ترین شکل. مهم نیست که در زمینه‌ی فوتبال و ورزش باشد و یا ریاضیات. ملاک در نبوغ این است که در زمینه‌ای متناسب با نقاط قوت‌تان به بالاترین سطح توانایی و نتیجه دست پیدا کنید. دوستان من، نبوغ منحصر به زمینه‌ای بخصوص نیست. حتی شما می‌توانید نبوغ خودتان را در حوزه‌ای شکوفا کنید که تابحال هیچ‌کس به آن حوزه پا نگذاشته. اگر تن به شکوفایی نبوغ با هر شرایطی که دارید بدهید می‌توانید سالها بعد تبدیل به نویسنده‌ای نابغه، موزیسینی نابغه، ورزشکاری نابغه، مدیر پروژه‌ای نابغه، مسئول دفتری نابغه، رهبری نابغه، سخنرانی نابغه و هرچیزی که متناسب با آن باشید تبدیل شوید.

زمینه‌های عجیب غریب شکوفایی نبوغ

دانشمندان گذشته را فراموش نکنید. اولین بار چه کسی نبوغ خود را در زمینه‌ی موسیقی شکوفا کرد؟ هرکسی بود، اولین بود. روزگاری نه از فیزیک، نه از شیمی و نه از جانورشناسی خبری نبود. امروز نوابغی در حوزه‌هایی عجیب داریم. سنگ شناسی، میکروب‌شناسی باستانی، ارتباطاتات روحی، تجسم ذهنی، خلاقیت، خبرنگاری، کارگردانی، اعتماد به‌نفس و….

اگر بخواهم به رشته‌های بی‌شماری که امروز در دنیا وجود دارند صحبت کنم شاید لازم باشد هزاران صفحه برایتان بنویسم. تعداد رشته‌های دانشگاهی در ایران که جزو کشورهای بسیار قوی در حوزه‌ی دانشگاه نیست سر به آسمان می‌کشد. نگاهی به دفترچه کنکور بیاندازید. در کشورهای جهان اول که وضعیت متفاوت است. هر روز نوابغ جدیدی پا به عرصه می‌گذارند و کاری می‌کنند که دیگران تابحال قادر به انجام آن نبوده‌اند و احتمالاً حتی به آن نیاندیشیده‌اند.

تعریفی متفاوت از نابغه و نبوغ

شاید نقطه قوتی در زمینه‌ی دروغ شناسی داشته باشید. عالیست، از همینجا شروع کنید. شاید تفاوتی جزئی در طعم غذاهای گوناگون را شناسایی می‌کنید، شاید وقتی چشمانتان را می‌بندید تفکرات خود را به صورت اشکال و تصاویر می‌بینید، شاید قادرید برای مدت زیادی به صحبت شخص دیگری گوش دهید، شاید می‌توانید از چهره افراد به آنچه درونشان است پی ببرید. اینها همه نقاط قوتی هستند که می‌توانید آنها را در زمینه‌هایی گوناگون به شکوفایی برسانید. اگر در این مورد دچار تردید و سردرگمی هستید چرا با ما تماس نمی‌گیرید؟ تماس با ما

شاید خوب باشد نبوغ را اینطور برایتان تعریف کنم: نبوغ یعنی اینکه کاری را به انجام برسانید که تا امروز کسی قادر نبود آن را مانند شما انجام دهد. آیا روش و استعدادی بخصوص در شناسایی مُجرم سراغ دارید؟ پس می‌توانید از فردا کاراگاهی نابغه باشید و تنها نکته مهم این است که باید شروع کنید.

چرا IQ در شکوفایی نبوغ اهمیتی ندارد؟

هوش منحصر به فرد شماهووارد گاردنر، استاد دانشگاه هاروارد مدت‌ها پیش تست‌های هوش عادی را به چالش کشید و زیر سوال برد. او متوجه شد ما تنها تشکیل شده از یک نوع هوش نیستیم. آن چیزی که باعث موفقیت، رضایت از زندگی، شهرت، قدرت نفوذ، ثروت، ارتباطات عالی و پدید آوردن آثاری نو و خارق‌العاده می‌شود منشائی چند بعدی دارد. او با توسعه‌ی نظریه‌ی هوش‌های چندگانه به مبارزه با IQ پرداخت و بیان کرد که تست‌های هوش IQ تنها ملاکی برای سنجش هوش ریاضیاتی ما هستند.

حال آنکه به نظرش تست هوش گرچه شاید بتواند شما را در مدرسه و دانشگاه برای پشت سر گذاشتن دروس ریاضی و فیزیک کمک کند، اما به شما در نوشتن یک سمفونی، یک داستان کوتاه پرطرفدار، پیروزی در رقابت سیاسی، برتری در یک رشته ورزشی، ابداع یک دستگاه جدید، خلاقیت و پدید آوردن ایده‌ای متحول کننده، مدیریت کسب و کار و تسلط بر نیروهای انسانی هیچ نقشی ندارد. بلکه همه‌ی انسان‌ها ترکیبی از ۷ نوع هوش هستند: هوش زبانی، هوش موسقی، هوش بدنی-جنبشی، هوش درون فردی، هوش برون فردی، هوش بصری و شناسایی ابعاد اشیاء، هوش طبیعت‌گرایی و در نهایت هوش ریاضیاتی-منطقی.

هوش و استعداد منحصر به فرد شماشما متشکل از ۸ نوع هوش هستید و نقاط قوت و شکوفایی استعداد شما کاملاً وابسته به ترکیب ذاتی و بخصوص شما از مجموع آنها خواهد بود. نکته‌ی بسیار جالب اینکه کاهش یک هوش می‌تواند منجر به افزایش هوشی دیگر و در نتیجه شکوفایی نبوغ در آن حوزه شود. پس چرا نا امید باشید؟ اگر از جواب تست هوش‌تان راضی نیستید، برایتان مهم نباشد. حتی نمی‌توان قضاوت کرد، شاید بتوانید روزی با هوش موسیقیایی خود هارمونی‌ای منحصر به فرد بین قوانین فیزیکی پدید آوردید و به یافته‌ای حیرت‌انگیز در جهان دست پیدا کنید.

گاردنر اعتقاد دارد در اصل این سوال که هوش شما چقدر است ایراد وجود دارد. بلکه بجای آن باید سوال کرد هوش شما چطور است؟. به این معنی که در چه زمینه‌ای و در چه حوزه‌ای هوش ذاتی شما فعال‌تر است و در چه چیزی می‌توانید تبدیل به یک نابغه شوید. این سوالی فوق‌العاده است. سوالی بر اساس تحقیقات طولانی و دقیق.

همین حالا سری به این مقاله بزنید: برای نابغه شدن لطفاً خودتان باشید

ارتباط IQ با نبوغ

چرا اینهمه از ما تست هوش و IQ می‌گیرند؟ یک جستجو در اینترنت بکنید؛ خواهید دید که هزاران وب‌سایت تست‌های هوش را در اختیار شما قرار داده‌اند. بعضی از آنها شکوفایی نبوغ را در گرو IQ یا همان ضریب هوشی شما می‌دانند. اما آیا واقعاً اینطور است؟ در اکثر مواقع آنها به شما حقیقت را نخواهند گفت. شاید هم از حقیقت آگاه نیستند ولی بیایید باهم دیگر نگاهی دقیق به تست هوش کنیم.

ضریب هوشی شما چقدر مهم است؟تست‌هوش تنها و تنها ملاکی برای سنجش هوش منطقی و ریاضیاتی شما می‌باشد. به شما نشان می‌دهد که چقدر در محاسبات خوب هستید، چقدر بر منطق مسلط هستید و می‌توانید با سرعتی بالا و در زمانی محدود آن را به کار بگیرید. اما اگر حقیقتاً IQ در شکوفایی نبوغ نقشی اساسی دارد چرا بسیاری از افراد مشهور و متحول کننده‌ در دنیا از IQ های نه‌تنها متوسط و  پائین، بلکه گاهاً خیلی پائین بهره می‌بردند؟ اگر باور ندارید به اینجا سری بزنید.

شما نباید تنها در دانشمندان و فیزیکدانان به دنبال زمینه‌های نبوغ باشید. آیا می‌خواهید در ریاضیات حرفی برای گفتن داشته باشید؟ پس شاید بهتر باشد ذاتاً از ضریب هوشی ریاضیاتی بالایی برخوردار باشید. اما مگر چنین تصمیمی دارید؟ شاید بخواهید سخنرانی محبوب شوید. شاید دوست داشته باشید به یک سیاست‌مدار صلح طلب مشهور تبدیل شوید. شاید بخواهید با هنر خود جهان را تحت تاثیر قرار دهید. شاید بخواهید نابغه‌ی بازاریابی و ارتباطات شوید. در این حوزه‌ها به هیچ عنوان لزومی ندارد از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردار باشید. شما با یک ضریب هوشی متوسط می‌توانید در بسیاری از زمینه‌ها به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنید.

همین حالا تصمیمی مهم بگیرید

اگر از ضریب هوشی متوسط یا پائینی برخوردارید دو انتخاب دارید. انتخاب اول شما این است که با این حقیقت کنار بیایید و ایمان داشته باشید که در بسیاری از حوزه‌های دیگر که متناسب با شخصیت و نقاط قوت شماست قادرید به شکوفایی دست پیدا کنید، فردی محبوب و سرشناس شوید و نهایتاً به احساس رضایتمندی دست پیدا کنید. انتخاب دوم شما این است که باور کنید قادر نیستید به هیچ‌کجا برسید و نهایتاً نیز به جایی نخواهید رسید. کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟

محمد علی کلی ضریب هوشی‌ای بسیار بسیار پائین داشت. آلبرت انیشتن ضریب هوشی‌ای دست نیافتنی نداشت و هیتلر که توانست دنیا را زیر پای خودش قرار دهد ضریب هوشی‌ای متوسط و نه چندان بالا داشت. شاید نوابغ شطرنج از ضریب هوشی بالایی برخوردار باشند، شاید قهرمانان فیزیک کوانتوم iq بسیار بالایی داشته باشند، اما این مساله به هیچ عنوان برای یک نابغه هنر، نابغه موسیقی، نابغه سیاست، نابغه سینما، ورزش و بسیاری از زمینه‌های دیگر صدق نمی‌کند.

هنوز این مطلب را نخوانده‌اید؟ برای نابغه شدن لطفاً خودتان باشید

دوران ضریب‌هوشی و تست IQ گذشت

شاید هنوز هم برای پیشرفت در برخی زمینه‌ها و حوزه‌ها نیاز باشد تا شما از ضریب هوشی متداول یا IQ بالایی برخوردار باشید، اما شما اگر ذاتاً برای آن کار آفریده نشده باشید، هیچ لزومی ندارد از IQ بالایی بهره ببرید. ال.فرنکن کمدین مشهور امریکایی و جرج هربرت واکر بوش (چهل و یکمین رئیس جمهور امریکا)، هر دو از ضریب هوشی پائینی برخوردار بودند، اما این مساله نتوانست از شهرت و قدرت جهانی آنها کم کند و این مساله دلیل دارد. دلیلی کاملاً علمی. باور کنید ما هم به سادگی می‌توانستیم در وب‌سایت مدرسه نوابغ قسمتی برای سنجش IQ قرار دهیم و به سادگی دیگران را قضاوت کنیم. اما مدرسه‌ی نوابغ جایی برای شکوفایی تمام استعدادهاست. ما نوابغی واقعی تحویل جامعه می‌دهیم، نه نوابغی چارچوب‌مند و دانشمندانی متبحر در ریاضیات!

در چه چیزی نابغه شویم؟

آنچه نشان می‌دهد هوش شما متناسب با کدام فعالیت است قطعاً نقاط قوت شما می‌باشند. نقاط قوت شما همان فعالیت‌هایی هستند که به تجربه یافته‌اید در آنها خوب یا عالی هستید. نقاط قوت شما نشان‌دهنده‌ی رمینه‌هایی هستند که شما با میزان و چگونگی هوش فعلی خود تا کنون در آنها درخشیده‌اید. تشخصی دقیق اینکه شما در چه زمینه‌ای می‌توانید نابغه شوید از روی تست‌های هوش چند‌گانه و با توجه به شناسایی زمینه‌های هوشی شما نیز بسیار بسیار دشوار است. چرا که شکوفایی شما علاوه بر اینکه وابسته به میزان فعالیت هوش شما در زمینه‌های هشت‌گانه است، وابسته به شرایط محیطی، اقتصادی، اجتماعی و شخصی شما نیز می‌باشد. اگر بخواهم یک توصیه موِثر به شما ارائه دهم تا با آن گامی عملی به سمت شکوفایی نبوغ بردارید، قطعاً این است که مقاله‌ی روبرو را هرچه سریع‌تر مطالعه کنید و دست به اقدام بزنید: چگونه نابغه شویم

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 106 comments
 • کارد و چنگال

  اینستاگرام حرفه ای دارید.
  چرا فایل ویدئویی در دسترس نیست؟

 • حامد حامی

  عالی بود.اره متاسفانه ضریب هوشی ملاکی برای قضاوت ادمها شده درحالی که طبق همین مقاله شما IQفقط ملاکی برای هوش ریاضی و محسابتی می باشد. اما دنیا فقط ریاضیات نیست هنر با تمام شاخه هایش. مذهب .جامعه شناسی.روان شناسی فرد و اجتماع .شاخه های پزشکی و … همه و همه از نیازهای بسیار مهم بشرند که نبوغ در این رشته ها بسیار پر اهمیت می باشد

  • آرین سلیمانی

   ممنون از توجه و دقت شما
   دقیقا همینطوره و خبر خوب البته اینه که تابحال بسیاری از استعدادهای ما نادیده گرفته شدن و از این به بعد ما میتونیم به شکوفایی برسیم.
   به عبارتی لازم نیست بپذیریم که هیچ توانایی یا استعدادی نداریم.

 • alistar

  عالی بود.
  من هم معتقدم ضریب هوشی اصلا مطرح نیس آدمها می توانند توانایی و استعدادهای خود را بشناسند و آنها را به منحصه ظهور بگذارند.

 • علی عباسی

  ما یه آیکیومون بالا بودا
  اونم گند خورد بهش! ممنون!

  • آرین سلیمانی

   دوست خوبم، شما هیچ چیزی را از دست نداده‌اید.
   IQ بالای شما به شما نشان می‌دهد که استعداد و توانایی بالایی در هوش ریاضیاتی و منطقی دارید و این برای شما خبر خوبی است.

   منظور ما از اینکه IQ هیچ چیز را ثابت نمیکند این است: افرادی که از IQ بالایی برخوردار نیستند نباید احساس کنند چیزی را از دست داده‌اند. بلکه آنها چیز دیگری دارند که باید به دنبال آن باشند 🙂

 • امیر حسین

  سلام
  از مطالبتون استفاده لازم را کردم ممنون از شما.

 • بیتا عطابخش

  در زمینه هوش های چندگانه هم مطلب خواهید گذاشت؟
  این خیلی مهمه.شما الان یه اعتقاد اشتباهی رو از من گرفتید،دستتون درد نکنه.یک اعتقاد درستی هم جایگزینش کردید دستتون بازم درد نکنه.اما نیمه راه ول کردید من رو!
  من الان کدوم استعداد رو دارد؟خواهش میکنم یک تستی یا چیزی قرار بدید یا حداقل معرفی کنید.مشاوره حضوری دارید؟یه راه حل میخوام

  • آرین سلیمانی

   سلام به شما. متشکرم که سوالتون رو اینجا مطرح کردید.
   راستش را بخواهم به شما بگویم این است که هنوز حرف‌های زیادی باقی مونده که باید با شما در مطالب وب‌سایت به اشتراک بذارم.
   شما باید مطالب زیادی بیاموزید.درمورد هوش‌های چندگانه،استعدادیابی،شکوفایی استعداد و نبوغ.
   شما حتا باید مطالبی در مورد ارتباط نقاط قوت با استعدادهای ذاتی بدانید. اینکه گاهی این دو در تضاد هم هستند.
   استعدادیابی صرفاً مشکلی را حل نمیکند.من نوابغ زیادی را میشناسم که بدون هیچ تستی در زمینه استعدادیابی به شکوفایی نقاط قوت دست پیدا کردند.

   اونچیزی که شما در این مطلب باید بدست می‌آوردید این بود که ما انسان‌ها متفاوتیم و لازم نیست همه در یک زمینه عالی باشیم.این بود که دریابید و باور کنید که شما منحصر به‌فرد هستید و باید به دنبال نبوغی منحصر به‌فرد در خودتان باشید. شما قبل از هر تست و آزمونی نیاز به تکیه بر خودتان دارید. این خود شما مستقل از همه‌ی تست‌های شخصیت شناسی هستید که می‌توانید نقاط قوت خودتان را بشناسید و به شکوفایی برسید.اما چگونه؟ مطالب من رو دنبال کنید.
   مطمئنم اگر عجله داشته باشید از من ناراحت می‌شوید که چرا یک راه فوری جلوی پای شما نمی‌گذارم.اما آموختن نیاز به صبر دارد… چرا که دانشی که شما با آن روبرو هستید، دانشی عمیق است و فراگیری آن نیاز به صبر و حوصله دارد:)

 • ترابیان

  سلام. مقاله بسیار جالب و سودمندی بود. ممنون. یک سوال هم دارم. آیا شما کانال تلگرام و یا گروه تلگرام هم دارید؟ ممنون میشم اگه در صورت فعالیت در تلگرام آدرس کانال یا نحوه عضویت را اطلاع بدید.

  • آرین سلیمانی

   با سلام و تشکر از پیام شما. خوشبختانه در حال حاضر که برای شما این چندخط را مینویسم کانال تلگرام مدرسه نوابغ رو راه‌اندازی نکردیم. اما میتونید من رو در اینستاگرام با نام aryan.soleimani دنبال کنید:)
   اگه میپرسید چرا خوشبختانه باید بگم که….
   به بهترین جواب یک هدیه میدم

 • majidxl

  Iq به تنهایی عامل 20 درصد موفقیعت هست ۸۰ درصد تلاش و کوشش هست

 • majid

  IQ مهمه ولی بدون ثروت به نظر شمغ IQ چه فایده داره iq بعلاوه ثروت خوبه

 • ali7mbn

  مطلب جالبی بود خیلی مرا به فکر فرو برد ولی چیزی که خیلی اهمیت داره حمایت همه جانبه از نوابغه
  وقتی از نوابغ حمایت همه جانبه بشه چه عاطفی و چه اقتصادی میتونه روند پیشرفت یه کشور رو عوض کنه
  امیدوارم این حمایت کاملا انجام بشه.

 • نرگس

  سلام

  ممنون از مقاله پربارتون
  به نظرم دوران کودکی خیلی موثره.با افزایش سن نابغه شدن مشکل تر میشه..موردی که میخام بهش اشاره کنم اینه که متاسفانه نظام آموزشی ما هم از دانش آموز انتظار داره و تلاشش در این راستاست که تو همه دروس نمرات بالایی به دست بیاره در حالیکه هر فردی استعدادهای خاصی داره و در یک زمینه و حوزه هوشی فعالتری داره. به قول شما در هر فردی کاهش یک هوش می‌تونه منجر به افزایش هوشی دیگر بشه و وظیفه نظام آموزشی به نظرم فقط کشف این هوش هاست و تقویت و شکوفایی آنها .

 • m.as

  سلام، مقالتونو خوندم خیلی خوب بود ولی این که بگیم اصلا IQ اهمیت نداره به نظر من اشتباهه چون درصدی (خیلی کم) از نبوغ و کشف استعدادها تو هوش تحصیلی به دست میاد و بقیش رو توی توانایی های دیگه می تونیم به دست بیارم…

  • آرین سلیمانی

   آیا IQ فایده دارد؟
   پاسخ: ۱۰۰٪ فایده دارد. نکته‌ای که من به دنبال آن هستم، رد کردم و بی‌فایده دانستن IQ یا همون ضریب هوشی نیست. بلکه می‌خوام به این برسم که نداشتن IQی بالا لزوماً یک مانع به‌حساب نمی‌آید. چرا؟ به این دلیل که وجود هوش‌های چندگانه در ما این نقص رو برطرف می‌کنند. هوش ریاضیاتی تنها یک جنبه از زمینه‌های هوشی گوناگونی است که می‌تواند منجر به تبدیل شدن ما به یک نابغه شود. در صورتی که شکوفایی نبوغ در انحصار IQی بالا نیست.
   بازهم از نظر ارزشمندتون تشکر می‌کنم و از اینکه برای دقایقی بیشتر ما را به تفکری عمیق کشاندید از شما نهایت سپاس رو دارم 🙂

 • مهرداد

  با سلام اولا امیدوارم نظرم تایید بشه چون قبلا یک بار نظر دادم و تایید نشد دوما سه مرتبه در مقالتون کلمه موسقی رو به کار بردین که فکر کنم موسیقی بوده باشه منظورتون و در نهایت یک پیشنهاد دارم بهتر است که یک مطلب را عمیق تر شرح دهید تا اینکه پنجاه مطلب را فقط معرفی بکنید ببخشید اگر نقدی انجام شد انگار من فقط در زمینه کامنت انتقادی نبوغ دارم!

  • آرین سلیمانی

   سلام خدمت دوست عزیز و خوبم.
   کامنت قبلی شما در مقاله‌ی چگونه نابغه شویم با نام کاربری محمد درج شده:
   “سلام یک پیشنهاد دارم اینکه اگر امکانش هست یک سری تست هارو بذارین که بتونه نقاط قوت و ضعف انسان رو مشخص بکنه تا بشه در راستای این مطلب شما جهت پیشرفت استفاده کرد با سپاس از شما”

   پاسخ ما در کامنت مقاله‌ی چگونه نابغه شویم: “سلام و تشکر از پیشنهاد ارزشمند شما. شاید به زودی چنین کاری رو انجام بدیم، اما تمرکز اصلی ما در مدرسه نوایغ و مساله شکوفایی نبوغ، متکی بودن خود شخص بر خودش برای شناخت نقاط قوت هست. من اعتقاد بسیار کمی به تست‌های شخصیت و شناسایی نقاط قوت در این حوزه دارم. به زودی در دوره‌های حضوری و غیر حضوری مدرسه نوابغ مطالب خوب و کاملی رو در این زمینه با شما به اشتراک خواهم گذاشت”

   در مورد موسقی و موسیقی هم حق با شماست و من در بسیاری از جاها این کلمه رو به صورت “موسقی” تایپ میکنم. عذرخواهی می‌کنم.
   پیشنهاد و انتقادتون برای من و همکارانم ارزشمنده و نبوغ شما در این زمینه قطعاً روی چشم ما جای داره. من به خصوصیات اینچنینی افراد نگاه انتقادی ندارم و با احترام به اونها نگاه می‌کنم. اگر واقعاً در زمینه‌ی نقد و دیدن اشکالات اینچنینی مهارت دارید ارزشمنده. خیلی از تیم‌ها، گروه‌های کاری و وب‌سایت‌های خبری خصوصاً به وجود شما نیاز دارند و به‌نظرم می‌تونید با تکمیل کردن رزومه خودتون در این حوزه قدم موثری بردارید.
   برای مثال از کسب و کارهای تولیدی شروع کنید ببینید آیا در دیدن معایب و مشکلات در خط تولید مهارت دارید؟ شاید بتونید در زمینه کنترل کیفیت قدم بزرگی بردارید. حتی با یکی دوتا از وب‌سایت‌های خبری درجه ۲ شروع به مکاتبه کنید و از اونها بخواهید که برای افزایش کیفیت کارشون به شما این فرصت رو بدن تا نقادانه به موضوع بنگرید.
   حتما هم پیشنهادی برای شرکت‌های مدرن و جدید بزرگ مثل دیجیکالا و اسنپ ارسال کنید، من فکر می‌کنم احتمال استقبال در این زمینه بالا باشه.

   بازهم از شما نهایت سپاس رو دارم و براتون آرزوی موفقیت و شکوفایی نبوغ رو به هرشکلی که در اون بهترین هستید رو دارم

 • 00aligorb00

  با سلام
  این پرسش که بدون آی کیو چگونه نابغه شویم از نظر بنده حرف بسیار مناسبی نیست چون بدون آی کیو نمیشود نابغه شد ولی در جاهایی که معمولا آی کیو کم است می توان علائم نابغه شدن را در سعی و تلاش زیاد و به کارگیری سلایق و علایق دانست ماند کسی که به موسیقی علاقه دارد و به دنبال آن میرود و …

  • آرین سلیمانی

   سلام. متشکرم از نظر ارزشمند شما.
   اجازه می‌خوام یک نقد کوچیک به این نظر داشته باشم و اون اینه: از زمانی که مطالعات زیادی در حوزه روانشناسی شخصیت انجام شد و انواع هوش و نظریه هوش‌های چندگانه برای افراد کشف و تعریف شد، تست های هوش از بررسی IQ فراتر رفت. همونطور که در این مطلب هم اشاره کردم، زمینه‌های هوشی مختلفی در افراد به وجود دارند که بسته به هر فرد، از شدت و ضعف‌های گوناگونی برخوردار هستند.
   برای همین اجازه بدید من همچنان بر نظر خودم که بدون IQ بالا (نه به صورت کلی بدون IQ،چون انسان بدون IQ وجود ندارد) می‌توان تبدیل به یک نابغه شد باقی بمونم و دوستان رو به نظریه هوش‌‌های چندگانه که البته فقط یک درب ورودی به دنیای روانشناسی شخصیت هست ارجاع بدیم.

   به هرحال از نظر مفیدتون متشکرم و خوشحالم که من و مخاطبان مدرسه نوابغ رو بیشتر به سوی تعمق و دقت در زمینه شکوفایی نبوغ کشاندید. حتماً از نظرات ارزشمند شما استفاده خواهیم کرد و این‌ها باعث ارتقاء همه ما خواهد بود 🙂

 • negar

  واقعا خیلی بده که بعضی از آدما IQ افراد رو معیاری برای سنجش میزان توانایی اون ها در نظر می گیرند. هرکس با هر میزان IQ توانایی های وجودی خاصی داره که اگر راه شکوفایی اون ها به بهترین روش ممکن رو کشف کنه میتونه به یک نابغه ی بزرگ تبدیل بشه. نابغه ها فقط در زمینه ی ریاضیات فعالیت ندارند. امیدوارم روزی برسه که این تفکرات غلط از ذهن همگی پاک بشه

  • آرین سلیمانی

   با سلام و تشکر فراوان از کامنت ارزشمند شما
   تبریک می‌گم که چنین دیدگاه زیادی نسبت به نبوغ و شکوفایی نبوغ در شما وجود داره.

 • مهدی ح

  باسلام.من چندبارمیخواستم ازشمابپرسم که ایاکانال تلگرامی هم داریدبا این جزوه های بی نظیرفکرکنم کانال تلگرام هم لازم باشه؟

  • آرین سلیمانی

   با سلام و تشکر از توجه شما دوست خوبم
   در حال حاضر که به این پرسش پاسخ میدم کانال تلگرام مدرسه نوابغ راه‌اندازی نشده. البته باید بگم فعلاً قصد چنین کاری رو هم نداریم، اما درصورتی که کانال تلگرام مدرسه نوابغ راه‌اندازی بشه، حتما خدمت شما و دوستان دیگه اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

 • کاظم

  سلام، مقالتونو خوندم خیلی خوب بود ولی این که بگیم اصلا IQ اهمیت نداره به نظر من اشتباهه چون درصدی (خیلی کم) از نبوغ و کشف استعدادها تو هوش تحصیلی به دست میاد و بقیش رو توی توانایی های دیگه می تونیم به دست بیارم…

 • همون طور که ادیسون شد. فردی که معلمش او را کودن خواند و از کلاس بیرونش کرد بخاطر iq ضعیفش . اما اراده و عزم راسخش باعث پیشرفتش شد و خودش را نباخت . حالا تمام دنیا مدیون هم چین فردی هستن. خودمون رو نبازیم همین

 • حسین یاری

  سلام
  اینکه ما بگیم ضریب هوشی یا همون IQ تاثیر گذار در ما نیست به نظر من درست نیست درسته که هر کسی استعدادهای خودشو میتونه پیداکنه و دراون موفق بشه اما اکثر کسانیکه باهوش هستند موفق تر از افرادی بودند که از ضریب هوشی پایین تری نسبت به دیگران برخوردار هستند اما کسانیکه ضریب هوشی بالایی ندارند ما نمیگیم که نمیتونند نابغه بشند اما یک مقدار باید روی ذهنشون بیشتر کارکنند و بنظر من باید دراستعدادشون تلاش بیشتری کنند.

 • میلاد کردی

  اصلا آیا میشود … مشکل اصلی من با این چند بحث اختلاف نظر در بین اشخاص نابغه میباشد … مثلا البرت انیشتین از نظر همه نابغه است اما عادل فردوسی بور هم کمی از نابغه ندارد ووو تردیدی نیست هر دو انسانهایی با ضزیب هوش بالا هستند ووو البته اینجا معلوم نکرده بدون ای کیو یعنی معادل چه ای کیویی …اما در هر صورت جواب من تا 90 درصد خیر میباشد …و با iq زیر 30.40 امکان نابغه شدن چیزی دز حد معحزه است

 • لیلا علیزاده

  سلام.
  من هم تو زندگی خدم اینو تجربه کردم. و کاملا معتقدم که استعداد عامل کمک کننده است ولی همه موفقیت به هوش بستگی ندارد بلکه میزان تلاش ما مهم ترین عامل موفقیت میباشد

 • محمدام

  شِنک در کتاب نبوغ همه ی ما می نویسد که رسیدن به دستاوردهای غیرمعمول به انگیزه نیاز دارد. “باید آن چیز را بخواهید؛ چنان آن چیز را بخواهید که هرگز تسلیم نشوید و آماده باشید زمان، پول، خواب، دوستی یا حتی آبرویتان را فدای آن کنید.”
  انگیزه می تواند خودآگاه یا ناخودآگاه باشد و از منابع گوناگونی چون الهام، استیصال، کینه خواهی یا حسرت آینده نشأت گرفته باشد.
  من با این جملات شنک موافقم نبوغ واستعداد داشته باشی ولی انگیزه ای نداشته باشی یا جلوی نبوغت بسته باشه و هرکاری کنی باز نتونی نبوغت رو به بالفعل تبدیل کنی مثل یک ادم معمولی هستی….

 • محمدرضا

  مطالب پر بار و مفید

 • elhamkhandel

  واقعا باید این موضوع در جامعه ما فراگیر بشه که هوش زمینه های مختلفی داره. و اینکه همه بچه ها نیاز نیست تحصیلات عالی در زمینه های مهندسی یا پزشکی داشته باشند. مثلا مدارسی به نام “تیزهوشان” در ایران عمدتا هوش ریاضی و منطقی را مورد بررسی قرار میدن. اما شاید یک نفر که خیلی در این زمینه ضعیف عمل میکنه بتونه یه موزیسین یا یک آشپز فوق العاده بشه و در اون زمینه خلاقیت داشته باشه.

 • pbteska

  خوردن غذاهای سالم، عادت به ورزش منظم، اعتقادات مذهبی، زندگی خانوادگی پابرجا و داشتن فرزندان زیاد از جمله ویژگی های مشترک بین بسیاری از نوابغ جهان از قرن های پیش تا کنون است.

Leave a Comment