توصیه‌هایی برای افزایش فالور اینستاگرام شما

 In برندسازی شخصی

وقتی صحبت از برند و برندسازی شخصی می‌کنیم، باید نگاهی نیز به عصر حاضر داشته باشیم و نمی‌توانیم اهمیت شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام را نادیده بگیریم. گرچه لزومی ندارم ما بین شبکه‌های اجتماعی مختلف، اینستاگرام را برای برندسازی انتخاب کنیم، اما می‌دانم که بسیاری از شما از کاربران فعال آن هستید و قطعاً اینستاگرام یکی از انتخاب‌های شماست.

افزایش فالور اینستاگرام و آنچه باید بدانید

آرین سلیمانی - برندسازی شخصی

من آرین سلیمانی، سخنران و مربی برندسازی شخصی (یا همان پرسنال برندینگ) هستم. قطعاً افزایش تعداد و کیفیت مخاطبان شما در فضای مجازی با تخصص من گره خورده. پس به شما قول می‌دهم مطالعه‌ی این مطلب به هیچ‌وجه وقت شما را تلف نخواهد کرد و به صورتی تضمین شده می‌تواند باعث افزایش فالور اینستاگرام شما شود (به این شرط که بر این روش‌ها پافشاری داشته باشید و حداقل برای ۳ ماه آنها را دنبال کنید).

همینطور من برای تهیه این مطلب، علاوه بر دانش و تجربیات خودم، مطالعات گوناگونی انجام داده‌ام و مقالات، ویدئوها و پیج‌های موفق زیادی را بررسی کرده‌ام.

قطعاً این مطلب برای شما در انواع و اقسام برندسازی و کسب محبوبیت عمومی مفید خواهد بود. شاید تعجب کنید که چطور برخی پیج‌ها در اینستاگرام اینقدر رشد می‌کنند و مورد استقبال مخاطبان واقع می‌شوند. اصلاً مردم از کجا با این پیج‌ها آشنا می‌شوند؟ چه اتفاقی می‌افتد که این پیج‌ها را به یکدیگر معرفی می‌کنند؟ این ها تنها برخی از سوالاتند که شما پاسخشان را در انتهای این مطلب دریافت خواهید کرد. البته در این مطلب به چندین موضوع که مرتبط با افزایش کیفیت فعالیت‌ شما در اینستاگرام است نیز پرداخته‌ام که منجر بهافزایش فالور اینستاگرام شما خواهد شد. پس با من تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اول: زمان مناسب ارسال پست در اینستاگرام

در صورتی که می خواهید شاهد افزایش فالوور اینستاگرام صفحه‌ی برند شخصی خود و افزایش لایک ‌های پست‌های خودتان باشید، باید به کاربری فعال در این شبکه‌ی اجتماعی تبدیل شوید. گذاشتن پست در زمان مناسب و جذابیت برای مخاطبان یکی از این رازهاست. اگر می‌خواهید یک زمان‌بندی اولیه داشته باشید سعی کنید با روزی ۳ بار ارسال پست (البته با فاصله‌ی زمانی) شروع کنید. به این دلیل که می‌دانم ارزش اینستاگرام برای پرسونال برند شما چقدر زیاد است در رابطه با بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام توضیحاتی به شما خواهم داد:

بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام

زمان مناسب بستگی به ماهیت پست شما دارد

پست‌های شما بسته به ماهیتی که دارند باید در ساعت‌ها و روزهای خاصی منتشر شوند. فرض کنید می‌خواهید تصویر یک میز غذا را منتشر کنید. پس بهتر است که در ساعاتی نزدیک به ناهار یا شام این پست را در صفحه‌ی اینستاگرامتان منتشر کنید و نه در زمانی که اکثر مخاطبان شما سیر شده‌اند و تصویر، برایشان آنچنان جذابیتی نخواهد داشت. همینطور اگر می‌خواهید یک معمای فکری مطرح کنید، ساعت ۱۲ شب زمان مناسبی نخواهد بود. چرا که ذهن اکثر مخاطبانتان خسته‌است.

زمان مناسب بستگی به مخاطب شما دارد

باید ابتدا مخاطبان برند شخصی خودتان را در اینستاگرام بشناسید و سپس محتوایی جذاب برای آنها قرار دهید. شناخت مخاطبان به این موضوع وابسته است که مخاطبان اینستاگرام خود را از کجا جذب می‌کنید؟ آیا دوستانی دارید که شما را معرفی می‌کنند؟ آیا مشتریانتان را به اینستاگرام دعوت می‌کنید؟ آیا این دانشجویان شما هستند که در صفحه‌ی اینستاگرام شما را دنبال می‌کنند؟ سپس باید متناسب با روحیات و سلایق‌شان پست‌های خوبی را به اشتراک بگذارید. درواقع شما باید بدانید که محتوای‌تان برای چه کسانی جذاب است و این افراد در چه ساعاتی از روز به اینستاگرام سر می‌زنند.

فاصله‌ی زمانی مهم است

انتشار پست‌های پشت سر هم و بدون فاصله زمانی در اینستاگرام موجب اثر منفی می‌گردد. دیدن پست‌های مختلف از یک شخص احتمالاً برای مخاطبان شما جذاب نخواهد بود. پس سعی کنید فاصله‌ی زمانی ۳ تا ۵ ساعته را بین ارسال پست‌هایتان درنظر بگیرید. همینطور این را بدانید که میانگین عمر مفید یک پست در اینستاگرام حدود ۴ ساعت است و بعد از گذشت این زمان، لایک و کامنت زیادی دریافت نخواهد کرد. پس شاید لازم باشد برای فعال بودن در این شبکه اجتماعی، بعد از ۴-۵ ساعت، پستی دیگر منتشر کنید.

در اینستاگرام صحبت از لحظات است

در اینستاگرام بیش از هرچیز صحبت از ثبت لحظات است. پس سعی کنید پست‌های خودتان را در همان لحظات رخداد و تصویر برداری منتشر کنید (يا حداقل کاری کنید که اینطور به‌نظر برسد). مثلاً اگر از یک روز برفی عکس گرفتید، آن را در روزی آفتابی منتشر نکنید! همینطور اگر اتفاق مهمی رخ داده و می‌خواهید در اینستاگرام خود چیزی از آن منتشر کنید، این کار را بعد از افتادن تب آن خبر انجام ندهید.

دوم: ارجاع دادن به اینستاگرام

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش فالور اینستاگرام، ارجاع افراد مختلفی است که در طول روز با آنه به هر طریقی برخورد می‌کنید. همه‌ی ما با افراد گوناگونی آشنا می‌شویم. با مشتریان، دوستان جدید، همکاران و حتی دوستانِ دوستانمان. این افراد می‌توانند از بهترین و با کیفیت‌ترین فالورهای شما باشند که به دلیل آشنایی اولیه با شما، حضوری فعالانه در اینستاگرام‌تان خواهند داشت. این توصیه‌ها را دنبال کنید:

مشتریان جدید و قدیمی را دریابید

در هر شغلی که هستید، راهی پیدا کنید تا مشتریان جدید و قدیمی‌تان را وارد پیچ اینستاگرام خود کنید. مثلاً به آنها بگوئید برای اطلاع از تخفیفات می‌توانند اینستاگرام شما را دنبال کنند. همینطور طراحی یک کارت (مشابه کارت ویزیت)، به صورت اختصاصی برای معرفی پیج اینستاگرام‌تان می‌تواند به شدت جذاب باشد.

کارت ویزیت اینستاگرام برای برندسازی شخصی

از دوستی‌های جدید غافل نشوید

دوستی هایتان را به اینستاگرام پیوند بزنید. هروقت با فردی جدید آشنا می‌شوید که احساس می‌کنید فعالیتی هرچند مختصر در اینستاگرام دارد، او را به اینستاگرام خود ارجاع دهید.

دنیای آنلاین را هم درنظر بگیرید

یک راه خوب برای کسانی که فعالیت خوبی در دنیای آنلاین و خصوصاً وب‌سایت‌ها دارند این است که دکمه‌ی معرفی اینستاگرام خودشان را در جایی از وب‌سایت قرار دهند. در حاشیه مطالب، انتهای متن‌ها و گوشه‌کنار وب‌سایتتان (اگر وب‌سایت دارید) اینستاگرام خودتان را معرفی کنید.

توصیه می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید: وب سایت یا کارت ویزیت؟

همینطور احتمالاً ایمیل‌هایی را در طول هفته برای دیگران ارسال می‌کنید. بسیار عالی خواهد بود تا در انتهای ایمیل‌های کاری خودتان، حساب اینستاگرامتان را نیز قرار دهید. این کار مخاطبان شما را برای فالو کردن اینستاگرام شما ترغیب خواهد کرد و می‌تواند نقش خوبی در افزایش فالور اینستاگرام شما داشته باشد.

ارتباط در اینستاگرام برای پرسنال برندینگ

سوم: هشتگ گذاری

قطعاً هشتگ گذاری اصولی و صحیح باعث افزایش فالورهای شما در اینستاگرام می‌شود. فرض کنید که چطور ممکن است کسی که به مطالب شما علاقه‌دارد اما شما را نمی‌شناسد، در اینستاگرام به پیج شما دسترسی پیدا کند؟ هشتگ گذاری اصولی‌ترین روش برای این منظور است تا مخاطبان جدید، پیج اینستاگرام شما را پیدا کنند. در اینجا اصولی را در مورد هشتگ گذاری صحیح با شما مطرح می‌کنم:

هر پست حداقل یک هشتگ

بالاخره وقتی پستی را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید موضوعی دارید. غذا، ورزش، هوای خوب، کلاس درس، بازاریابی، مشتری راضی، فردی معروف، جملات قشنگ و موضوعات بسیار زیادی که ممکن است شما در صفحه‌ی برند شخصی خودتان در اینستاگرام به آنها بپردازید. پس حداقل یک هشتگ مرتبط برای هر پست قرار دهید. (در صورتی که نمی‌دانید چطور می‌توانید از هشتگ استفاده کنید از یکی از دوستان یا آشنایان خود کمک بگیرید)

هشتگ مرتبط بگذارید

برخی افراد مرتکب این اشتباه می‌شوند: وقتی موضوعی روی بورس است، هشتگ آن را بر روی پست‌های غیر مرتبط خوب به آن موضوع نیز قرار می‌دهند. برای مثال مدتی قبل حادثه‌ی ساختمان پلاسکو در تهران رخ داد. برخی افراد برای افزایش بازدید پست‌های اینستاگرام خود، بر روی همه‌ی آنها هشتک #پلاسکو را قرار دادند. این قطعاً یک اشتباه است. چرا که اینستاگرام با توجه به نسبت بازدید و تعداد لایک و کامنت دریافت شده، بعد از مدتی پست های شما را غیر مرتبط با هشتگ‌هایتان تشخیص می‌دهد و در جستجوها پیچ اینستاگرام شما را به مخاطبان نمایش نخواهد داد.

هشتگ گذاری اصولی در اینستاگرام

هشتگ‌های مهم روز را دریابید

بخشی از زمان شما (نه تمام آن!) باید به بررسی علایق روز مخاطبان اختصاص داده شود. می‌توانید افراد مشهوری را که اکثر مخاطبانتان به آنها علاقه‌مندند را دنبال کنید، اخبار داغ درحال چرخش در شبکه‌های اجتماعی را رصد کنید و در جریان آخرین‌ها و داغ‌ترین‌ها باشید. سپس نظراتتان را در مورد این ”داغ‌ترین‌ها” در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید و با همان هشتگ‌های داغ آن را منتشر کنید. این کار فواید زیادی برای افزایش فالور اینستاگرام شما خواهد داشت. وقتی موضوعی داغ است، هشتگ آن زیاد مورد جستجو قرار می‌گرید. وقتی شما هم در مورد همان هشتگ مطبی متفاوت و جدید داشته باشید در جستجو‌ها دیده می‌شوید و این یعنی افزایش تدریجی فالور اینستاگرام شما.

چندتا هشتگ؟!!

برخی‌ها هم که برای هر پست اینستاگرام خود، ۱۰ ها و بلکه ۱۰۰ ها هشتگ قرار می‌دهند! مرتکب این اشتباه نشوید چرا که در این صورت، هشتگ‌های غیر مرتبطی نیز قرار خواهید داد. همینطور این کار به مخاطبان نشان می‌دهد که شما محتاج افزایش فالور اینستاگرام خود هستید و این برای وجه‌ی شما و برند شخصی‌تان بسیار مضر خواهد بود.

چهارم: تعامل با مخاطبان در اینستاگرام

تعامل با مخاطبان در اینستاگرام بسیار مهم است و از مهم‌ترین استراتژی‌های افزایش فالور اینستاگرام می‌باشد. البته راه‌کارها و استراتژی‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که من به مهم‌ترین موارد آنها اشاره می‌کنم:

ارتباط با مخاطبان در اینستاگرام را حفظ کنیداولیت با مخاطبان اینستاگرام خودتان است

قبل از اینکه مخاطبان جدیدی را فالو کنید، ارتباطاتان را با مخاطبان فعلی پیچ اینستاگرامتان به حد استاندارد برسانید. پاسخ کامنت‌ها را بدهید، سوالات را جواب بدهید و از کنار درخواست‌ها به سادگی نگذرید. این‌کار باعث می‌شود مخاطبان، به شما اعتماد کنند و باور کنند که شخصی واقعی و از جنس خودشان پشت این پست‌های ارزشمند اینستاگرام وجود دارد.

در بحث‌های داغ اینستاگرام شرکت کنید

احتمالاً در میان مخاطبانتان، پیچ‌های پر بازدید نیز وجود دارند. وقتی میبینید یک پست، تعداد کامنت زیادی دریافت کرده، وارد بحث شوید، پاسخ مخاطبان دیگر را بدهید و نظراتتان را به صورتی پخته بیان کنید. این کار باعث می‌شود تا خوانندگان کامنت‌های آن مطلب با شما و طرز فکرتان آشنا شوند. این کار به شدت به برند شخصی شما و افزایش فالور اینستاگرام شما کمک خواهد کرد.

ارزش قائل شوید

قاعدتاً شما هم علاقه‌مندی‌هایی دارید و احتمالاً شما نیز در اینستاگرام افرادی را دنبال می‌کنید. سعی کنید اگر از پست کسی خوشتان آمد آن را لایک کنید و نظرتان را با کامنت بگذارید. با افراد نخبه‌ای که پست‌های عالی را به اشتراک می‌گذارند از طریق دایرکت (پیام خصوصی) ارتباط برقرار کنید، از آنها تشکر کنید و اگر لازم است خودتان و کسب و کارتان را معرفی کنید. دقت کنید منظورم این نیست که برایشان متن تبلیغاتی ارسال کنید! (خیلی‌ها مرتکب این اشتباه بی‌نتیجه می‌شوند). اگر هم سیاست شما بر این است که هیچ‌کس را فالو نکنید (که به نظر مخاطبانتان خیلی خودخواهانه به‌نظر خواهد رسید)، موارد قبل یعنی پاسخ به کامنت‌ها و شرکت در بحث‌های داغ را رها نکنید. مگر اینکه آنقدر مشهور شده‌اید که دیگر نیاز به مطالعه‌ی ادامه‌ی این مقاله نخواهید داشت!

پنجم: به محتوای اینستاگرام خود روح ببخشید

باورش سخت است که هنوز برخی افراد این موضوع را نمی‌دانند: پست‌های اینستاگرام شما برای گرفتن لایک، کامنت و به اشتراک‌گذاری (که به شدددت موجب افزایش فالور اینستاگرام می‌شود) باید جذاب و با کیفیت باشند. در این مورد نیز چند توصیه برایتان دارم:

کیفیت و رنگ تصاویر

از تصاویر با کیفیت (و نه چندین بار کپی شد!) استفاده کنید. فیلترهای رنگ را اعمال کنید. خود اینستاگرام اعلام کرده که فیلترهای رنگی که در اختیار شما قرار داده، به شدت بر روی افزایش لایک و به اشتراک گذاری پست های اینستاگرام شما مؤثر است. سعی کنید تا حدودی با اصول عکاسی آشنا شوید. از شما نمی‌خواهم که دوربین حرفه‌ای در دست بگیرید. بلکه می‌خواهم با همان دوربین تلفن همراه خود، برای پیج اینستاگرامتان عکس‌هایی عالی بگیرید.

متن نوشته

در نوشتن متن زیر تصاویر و توضیحات عکس نهایت دقت را کنید. محتوای آن توسط بسیاری از مخاطبان شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. گرچه اینستاگرام شبکه‌ای اجتماعی بر محور تصاویر است و توصیه می‌کنم که اساس پست‌های شما بر مبنای تصویر باشد. می‌توانید از متن‌نوشته‌های جذاب نیز استفاده کنید. می‌توانید نمونه‌ی متن نوشته‌های پیج «توی پرانتز» را در زیر مشاهده کنید.

پیج اینستاگرام توی پرانتز

ویدئو

آمارها نشان می‌دهد مخاطبان اینستاگرام علاقه‌ی زیادی به دیدن ویدئوها دارند. آنها عاشق تصاویر هستند و در ویدئو می‌توانند تصاویر زیادی ببینند. اینکه شما دقیقاً کجا هستید، چه کار می‌کنید، چه کسی در کنار شما ایستاده و دقیقاً چه حرفی می‌زنید. اگر می‌خواهید پیج اینستاگرام جذابی داشته باشید و مخاطبانتان پست‌های شما را با یکدیگر به اشتراک بگذارند (و در نتیجه افزایش فالور داشته باشید) سعی کنید برخی حرف‌هایی که می‌خواهید بنویسید را در قالب ویدئو از خودتان ضبط کنید.

همان‌طور که کمی قبل‌تر اشاره‌ای مختصر کردم سعی کنید به اتفاقات روز و مهم جامعه که برای مخاطبان شما جالب و مهم‌ هستند واکنش نشان دهید، پست ارسال کنید و یا از چیزی که ارزشش را دارد حمایت کنید.

استوری

اگر به پست‌های خودتان ایمان و اعتماد پیدا کردید؛ و اگر به این باور رسیدید که اکثر کسانی که پست شما را می‌بینند آن را لایک می‌کنند حالا وقت استوری گذاشتن است. استوری‌ها به مراتب بیشتر دیده می‌شوند و باعث می‌شود مخاطبان شما را به‌یاد بیاورند، به پیج شما مراجعه کنند و پست‌های اخیرتان را ببینند. و وقتی آنها خوششان بیاید، پست‌های شما را با دوستانشان به اشتراک می‌گذارند و این یعنی افزایش فالور اینستاگرام.

اینستاگرام - مسابقه و قرعه کشی

می‌توانید رقابت و انگیزه ایجاد کنید

وقتی به دیگران بگوئید «فلان کار را انجام دهید تا شاید برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ی ما شوید» آنها به احتمال نه چندان کمی، پست اینستاگرام شما را با دوستانشان به اشتراک خواهند گذاشت. خصوصاً وقتی طی هفته‌ها متوجه شوند این مسابقات کاملاً جدی و واقعی است. همینطور پرسیدن سوالات هوش (که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به هزاران مورد از آنها برخورد کنید) آنها را ترغیب کنید تا برای شما کامنت بگذارند و دوستان خودشان را تگ کنند. [تگ کردن اصطلاحی است به این معنا که مخاطبانِ شما برای پست اینستاگرام شما کامنتی می‌گذارند و با تگ کردن دوستان خود در همان کامنت، آنها را نیز متوجه کامنت خودشان بر روی پست شما می‌کنند. مثلاً پاسخ تست هوش شما را در کامنت می‌دهند و دوستانشان را تگ می‌کنند تا آنها نیز بدانند که او چه جوابی به این سوال داده. این یعنی دوستان آنها برای مطالعه‌ی کامنت‌شان به پست و پیج اینستاگرام شما مراجعه می‌کنند و احتمال دارد شما را نیز فالو کنند. پس این نیز به معنیافزایش فالور اینستاگرام شما خواهد بود.]

در انتها

توصیه می‌کنم برای اینکه در جریان گزیده‌هایی از مقالات و کارگاه‌های آموزشی من در حوزه‌ی برندسازی شخصی، کسب شهرت و محبوبیت اجتماعی در حوزه‌ی تخصصی خودتان قرار بگیرید، همین حالا از طریق وارد کردن ایمیل خود در فرم زیر، در خبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما اسپم ارسال نمی‌کنیم و فقط شما را در جریان داغ‌ترین‌ها خواهیم گذاشت. با من همراه باشید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment