از این شاخه به اون شاخه پریدن – قسمت دوم

 In نوشته‌های عمومی

*امروز با بحثی متفاوت و البته قسمت دوم از موضوع از این شاخه به آن شاخه پریدن با شما هستم. در قسمت قبلی این موضوع با شما در مورد نیمه پُر لیوان، یعنی آنچه عموماً دیگران به آن توجه نمی‌کنند پرداختیم. اینکه از این شاخه به آن شاخه پریدن می‌تواند چقدر درر شکوفایی نبوغ شما اهمیت داشته باشد. اینکه تجربیات شما، یک به یک ارزشمند هستند، باعث ارتقاء شخصیتی شما می‌شوند و علاوه‌بر آن به صورتی مستقیم و مستمر به روشی که در همان جلسه به آن پرداختیم به شکوفایی نبوغ در شما ختم خواهند شد (البته اگر راه روشش آن را همانطور که در آن مقاله به شما نشان داده شد دنبال کنید). توصیه می‌کنم قبل از ادامه این بحث اگر جلسه اول را مطالعه نکرده‌ایدد حتماً بخش اول را از لینک روبرو مطالعه کنید و سپس به همینجا بازگردید تا موضوع را دنبال کنیم: از این شاخه به آن شاخه پریدن – قسمت اول

نگاهی به نیمه خالی لیوان

نیمه خالی لیوانگرچه از این شاخه به آن شاخه پریدن می‌تواند فرصت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و همانطور که در بخش اول به آن اشاره شد شما را به شکوفایی نبوغ نزدیک کند، اما در عین حال می‌تواند (و البته نه در تمام اوقات) حاکی از مسائل و مشکلاتی در درون شما باشد که خود این مسائل شما را از فرصت‌های بیشماری محروم کنند. از این شاخه به آن شاخه پریدن همانطور که در ادامه به آن خواهم پرداخت می‌تواند حاکی از تهدیدی درونی برای شما باشد و می‌تواند فرصت‌های قبلی شما را فدا کند. در این قسمت می‌خواهم با شما در مورد یک داستان واقعی صحبت کنم و سپس به بررسی موضوعات مرتبط بپردازم. پس بیایید با یک نمونه واقعی شروع کنیم:

اتفاقی واقعی و تراژدیک

برای مثال ممکن است شما در ۲۷ سالگی درست مانند یکی از دوستان من پا به تجربه‌‌ای جدید بگذارید و با یکی از نقاط قوت خود برخورد کنید. فرض کنید یک روز به صورت اتفاقی برای کمک به دوست خود به مغازه‌اش رفته‌اید. به درخواست او در مغازه‌ی فروش اجناس دکوراسیونی به عنوان فروشنده ایستاده‌اید. امروز پاسخ به بسیاری از مشتریان با شما بوده و بعد از روز کاری خودتان را در حالی یافته‌اید که به فروشی عالی (۳ برابر روزهای دیگر) دست پیدا کرده‌اید! و حالا متوجه شده‌اید که چقدر در برقراری ارتباط با مشتریان و متقاعد سازی در حوزه‌ی فروش تجهیزات دکوراسیون داخلی خوب عمل می‌کنید. شما عملاً می‌توانید تبدیل به یک فروشنده‌ی عالی و ماهر شوید و این یکی از نقاط قوت شماست.

از این شاخه به آن شاخه پریدنبه این داستان گوش کنید: این اتفاقی واقعی است که برای یکی از دوستان من سالها پیش اتفاق افتاد. در همین فروشگاه به او پیشنهاد فروشندگی با پورسانت ۲۵٪ شد و این اتفاق شروع نقطه عطفی در زندگی او بود. او به صورت اتفاقی با یکی از نقاط قوت خود برخورد کرده بود و یافته بود که با توجه به تجربیات، استعدادها، دانش و علاقه‌ی خود می‌تواند فروش‌هایی نجومی در زمینه‌ی دکوراسیون داخلی داشته باشد، کم کم رشد کند، فروشگاه و نمایشگاه خود را افتتاح کند و در آینده‌ای نه چندان دور به یک فروشنده محبوب و یک طراح داخلی مطرح تبدیل شود.

برای ۲ ماه همه‌چیز عالی بود. او توانسته بود مطابق برنامه‌های خود پیش برود و در این مدت درآمدی ۱۲ برابر فروشندگان قبلی فروشگاه داشته باشد! چرا که او توانسته بود تجهیزات دکوراسیونی را به صورتی عمده در قراردادهای خوب به فروش برساند، توانسته بود افرادی را متقاعد کند که همین حالا بهترین وقت برای تغییر دکوراسیون منزل ۵۰۰ متری و ویلای مجلل آنهاست و این واقعاً یک نقطه عطف در فروشگاه و زندگی کاری خود او بود. اما او به زودی این کار را رها کرد و سرکی به بازار تولید بولبورینگ کشید. وام بانکی بسیار بزرگی دریافت کرد اما در بازار موفق نبود و نهایتاً با شکست و مصادره اموالی که از خانواده به او رسیده بود روبرو شد. او تحت تأثیر صحبت یکی دیگر از دوستان خود درگیر یک تصمیم هیجانی شده بود، آنهم در شرایط رکود اقتصادی کشور…

همیشه همه‌چیز خوب پیش نمی‌رود

زندگی تا حدود زیادی غیر قابل پیش‌بینی است. چه می‌دانید؟ شاید فردا از بانک با شما تماس گرفتند و شما را برنده‌ی جایزه‌ی ۱ میلیارد تومانی اعلام کردند، شاید فردا (البته خدای نکرده!) کسب و کار شما با رکودی غیر قابل توجیه مواجه شد، شاید سکه و دلاری که در گاوصندوق ذخیره کرده‌اید قیمتش ۳ برابر بشود و شاید به نصف ارزش فعالی افت کند! تنها کاری که از دست شما برمی‌آید این است: به عاقلانه‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب‌ها دست بزنید.

حادثه بدگاهی در تجربیات خود با موضوعاتی روبرو می‌شویم که حکایت از نقاط قوت ما می‌کنند و رها کردن آنها برای ما ریسک زیادی را به همراه خواهد داشت. گرچه می‌توانید بخشی خالی از زمان، سرمایه و برنامه‌ی روزانه‌ی خود را به تجربیات گوناگون و متفاوت اختصاص دهید و شانس بیشتری برای روبروی با نقاط قوتی جدی‌تر بدست آورید، اما این عاقلانه نیست که تمام دارایی خود را بر روی بلیط قرعه‌کشی بگذارید. منظورم از دارایی شما همان فرصت‌هایی است که در طول تجربیات خود در حوزه‌ی نقاط قوت‌تان برای دست‌یابی به شکوفایی بدست آورده‌اید. درست مانند دوست من که فرصتی را در اختیار داشت و آن را با یک بلیط بخت‌آزمایی در بازار تولید جابجا کرد و البته با شکست روبرو شد.

همه چیز به نقاط قوت مربوط می‌شود

اگر به نقاط قوت خود دست پیدا کرده‌اید، اگر می‌دانید در چه زمینه‌ای باید با پشت‌کار و عشق به فعالیت بپردازید تا به سرعت به شکوفایی دست پیدا کنید، بر روی شانس خود قمار نکنید. فرصت اکنون خود را فدای احتمالات نکنید و بجای آن شانس و سرمایه‌ی خود را در فرصت‌ها و موقعیت‌های اضافه و بدون ریسک بیازمائید. اگر در کار فروشندگی عالی عمل می‌کنید به همان مشغول شوید و در انتهای روز به فعالیت‌های جدید مورد علاقه‌ی خود بپردازید. شما درست باید مانند تاجری عمل کنید که با اطمینان می‌داند فلان کالا برایش فروش و سود قطعی به همراه خواهد داشت ولی بخشی از سرمایه خود را به ریسک و کسب فرصت‌های جدید اختصاص می‌دهد.

همینطور دید آینده‌نگر به شما می‌گوید همیشه در کمین فرصت‌های جدید باشید. شاید روزی تکنولوژی جای شما را بگیرد، شاید دیگر فروشندگی و مذاکره به معنای کنونی از بین برود و لازم باشد در حوزه‌ای جدید دست به فعالیت بزنید. پس لازم است برای به‌روز بودن، فرصت‌های جدیدی را نیز بیازمائيد و به شناسایی نقاط قوت کشف نشده در خودتان مشغول شوید.

نقاط قوت خودتان را هنوز نیافته‌اید؟

اگر هنوز نقاط قوت خود را نیافته‌اید، به شاخه‌های مختلف سرک بکشید. جستجو کنید و خودتان را در معرض تجربیات گوناگون قرار دهید چرا که این مساله می‌تواند به شما کمک کند. ما مخاطبان و همراهان زیادی داشته‌ایم که در کمتر از چند روز  با راهنمایی‌های ما به نقاط قوت خود پی برده‌اند. اگر هنوز شروع به یافتن نقاط قوت خود نکرده‌اید و یا نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید راه دشواری در پیش نخواهید داشت، به شرط آنکه از اینجا شروع کنید: تفاوت استعدادها با نقاط قوت

فراموش نکنید ما زمانی دستیابی شما به شکوفایی نبوغ را تضمین می‌کنیم که به شکلی اصولی و با دیدی جامع نسبت به تمام مطالبی که در این زمینه در وب‌سایت مدرسه نوابغ در اختیار شما قرار داده‌ایم دست به اقدام بزنید. شما باید قسمت اول این مطلب و مقاله  چگونه نابغه شویم(کلیک کنید)  را مطالعه و دنبال کنید. همینطور اگر در هریک از این مقالات به مطلب دیگری ارجاع داده شده‌اید، حتماً به آن سری بزنید و همانطور که گفتن دیدی کامل و جامعه بدست آورید. بعد از آن راه سختی را درپیش نخواهید داشت، چرا که تمرکز ما در شکوفایی نبوغ، با تکیه بر نقاط قوت شما می‌باشد و همانطور که در مطالب دیگر با شما درمیان گذاشته‌ام (یعنی همان مطالبی که به زودی آنها را مطالعه خواهید کرد) نقاط قوت شما، فعالیت‌هایی هستند که به دلیل تناسب با ساختار ذهنی و استعدادهای ذاتی شما برایتان به‌شدت لذت بخش می‌باشند و به سادگی می‌توانید در آنها پشت‌کار و اراده داشته باشید.

آیا با مشکلی مواجه هستید؟

اما همچنان موضوعی باقی می‌ماند که در قسمت دیگر با شما درمیان خواهم گذاشت. اگر به نقاط قوت خود دست پیدا کرده‌اید، اما همچنان قادر نیستید در آن استقامت لازم را داشته باشید و تمایلی درونی برای رها کردن آن دارید، احتمالاً با یکی از عوامل درونی منفی سرو کار دارید که لازم است با مبارزه با آن بپردازید. در مطلب بعدی این موضوع (قسمت سوم) در این مورد با شما به صحبت خواهم نشست.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts

Leave a Comment