آیا شانس وجود دارد؟

 In نوشته‌های عمومی

احتمالاً همه ما تابحال با بدشانسی روبرو شدیم. یعنی زمان‌هایی که واقعاً نه خودمان و نه هیچ‌کس دیگری را مقصر نمی‌دانستیم و فقط فقط شانس بدمان بوده که بلایی را سرمان آورده.

گاهی هم اصلاً به نتایجی می‌رسیم و قوانینی در طبیعت کشف می‌کنیم! مثلاً طبق یکی از آنها اگر جسمی از دست شما به زمین بیفتد، بر اساس اینکه آن شیء به چه میزان ارزشمند است، جای ناجورتری خواهد افتاد! مثلاً اگر مداد باشد همین نزدیکی‌ها می‌افتد و اگر یکی از جواهراتتان باشد، ممکن است جایی بیفتد که هرگز آن را پیدا نکنید. آیا شما هم این قوانین عجیب را کشف کرده‌اید؟

البته اگر همین مداد به ظاهر بی‌ارزش برایمان بسیار ارزشمند باشد (مثلاً آن را برای نوشتن یک مطلب خیلی خیلی مهم نیاز داشته باشیم) و از دستمان بیافتد، احتمالاً چند متر آن‌طرف تر، سخت‌ترین جای ممکن خواهد افتاد! به هرحال این چیزی‌ هست که خیلی‌ها آن را تجربه کرده‌اند و احتمالاً دلیلی علمی هم دارد. باور نمی‌کنید؟ با تیم آی‌بهتر همراه باشید.

شانس از اینجا شروع می‌شود

برای روشن شدن قضیه باید گفت که ذهن انسان طوری طراحی شده است که معمولاً امور را بر اساس اهمیت طبقه بندی می‌کند، و نه تعداد دفعات تکرار آنها. یعنی اگر اتفاقی بارها و بارها بیافتد شاید به سادگی فراموش شود، اما اگر اتفاق مهمی، فقط یکبار رخ دهد، حسابی یادمان خواهد ماند.

بدشانسی-موفقیت

شما ممکن است بارها و بارها از مسیری خاص عبور کرده باشید، ولی هرگز به تابلوی بزرگی که در مسیرتان وجود دارد توجه نکرده باشید. مثلاً خود من به تازگی متوجه شده‌ام که روبروی منزل ما، سالهاست یک فرش فروشی افتتاح شده است! بالعکس، اگر با یک صحنه دعوای زن و شوهر در وسط خیابان (با داد و بیدادهای شدید) روبرو شویم، ذهن ما سریعاً شروع به ضبط می‌کند و سالهای سال یادتان خواهد ماند. خود من دقیقاً چنین صحنه‌ای از نوجوانی به خاطر دارم که خانم محترمی، شوهرش را با کیف کتک میزد!

میزان اهمیت یک صحنه، به شدت و دقت ثبت جزئیات در ذهن ما کمک می‌کند. ذهن ما اشتباهات و اتفاقات بد یا لحظات حساس زندگی را با جزئیات بیشتری ثبت می‌کند تا بتوانیم در آینده، بهتر آنها را به یاد بیاوریم و آنها را تجزیه و تحلیل کنیم.

مطمئناً شما هم لحظاتی عاشقانه و یا به‌یاد ماندنی در زندگی داشته‌اید که اگرچه یکبار رخ داده‌اند، ولی بارها و بارها آنها را مرور کرده‌اید و به‌خوبی آنها را به یاد دارید.

ربط موضوع به شانس

بحث را دنبال کنیم. ممکن است یکی از ابزارهای شما بارها از دستتان به زمین بیفتد و شما بدون توجه به خوش‌شانسی و بدشانسی آن را بردارید. بدون اینکه حتی این صحنه، با جزئیات زیادی در ذهنتان ثبت شود. ولی وای به حال روزی که یک شئ با ارزش‌ ناگهان در جای خاصی و دور از دسترسی شما بیافتد!

در این اتفاق بر اساس ارزش آن شئ، ذهن شما شروع به اولویت بندی و ثبت دقیق این اتفاق خواهد کرد و اینجاست که شما شروع به بررسی و قضاوت در مورد چرایی این اتفاق می‌کنید؛ بدون آنکه به تعداد دفعات تکرار این اتفاق توجهی داشته باشید، ممکن است به این نتیجه برسید که واقعاً این اتفاق از روی بدشانسی بوده و این قوانین نانوشته طبیعت درست از آب درآمده اند! در حالی که بارها و بارها اشیائی از دست شما رها شده‌اند و اصلاً هم جای بدی نیافتاده‌اند. اما ایندفعه، به دلیل مهم بودن مسأله، ذهن شما از این اتفاق کوه می‌سازد! آن را بزرگ می‌کند و بدون اینکه صدها بار دیگری که اتفاق بدی نیافتاده را نگاه کند به شما خواهد گفت: تو چقدر بدشانسی!

بدشانسی و ترافیک - مدرسه موفقیتبدشانسی متداول در رانندگی

طبق همین مسأله، اگر شما در اتوبان درحال رانندگی باشید و عجله هم داشته باشید، مطمئناً از نظر شما کندترین لاین حرکت، همانیست که شما در آن هستید!

اما باید گفت که شما بارها و بارها در طول رانندگی نسبت به سایر ماشین‌ها تندتر می‌روید. ولی هرگز آنها را به‌خاطر نمی‌سپارید، ولی تعداد دفعاتی که کندتر حرکت می‌کنید، با توجه به حساسیت موضوع، به خوبی در ذهنتان ثبت می‌شود و به دفعات آن‌ را در ذهن خود بزرگ‌نمایی می‌کنید.

نتیجه اخلاقی این بدشانسی‌ها!

ما واقعاً با بدشانسی‌های روزمره روبرو نیستیم. بلکه اتفاقات خوب و بد کاملاً بر اساس احتمالات طبیعی برایمان رخ می‌دهد. ما بارها موفق به یادداشت یک مطلب مهم می‌شویم، اما تنها همان دفعه‌ای که خودکارمان چند متر آن‌طرف‌تر پرت می‌شود را با توجه می‌نگریم. اگر بخواهیم نسبت اتفاقات خوب و بد روزانه را مقایسه کنیم، بیش از ۹۰٪ اوقات با اتفاقات خوب سر و کار داریم. در طول سال، بارها غذا از گلویمان به خوبی پائین می‌رود و هیچ اتفاق بدی رخ نمی‌دهد. اما ممکن است یک‌بار در سال غذا به داخل گلویمان بپرد و با سرفه‌ای، به لباس میهمانمان حسابی گند بزنیم! خب پیش می‌آید و کاملاً طبیعیست. فقط یک بار در ۳۶۵ روز سال!

بدشانسی‌های تکرار شونده

مهم‌ترین و جدی‌ترین بحثی که شما با آن برای دستیابی به موفقیت روبرو هستید، بدشانسی‌های تکراریست. چرا همیشه مشتری به شما جواب منفی می‌دهد و چرا برای همکارتان چنین اتفاقی نمی‌افتد؟ چرا همیشه خودروی شما وسط اتوبان بدون بنزین می‌ماند و برای دیگران این اتفاقات تکرار شونده رخ نمی‌دهند؟ چرا همیشه شرکای‌تان سر شما کلاه می‌گذارند و برای دوست شما چنین چیزی رخ نمی‌دهد؟ قطعاً دلیلی علمی زیر سر این بدشانسی‌های تکرار شونده وجود دارد.این مسأله آنقدر مهم است که توضیح آن نیاز به مطلبی مجزا دارد.

این تمام موضوع نیست…

دلایل دیگری نیز برای احساس بدشانسی و خوش‌شانسی وجود دارد. دلایلی از جنس ناخودآگاه، دلایلی واقعی که شما را در حقیقت تبدیل به یک فرد خوش‌شانس و بدشانس می‌کنند. من در این مطلب تنها به یکی از علل و دلایل شانس پرداختم. می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید؟

بیشتر در مورد شانس بدانید

من مدتی قبل کتابی تحت عنوان جادوی شناخت را به نگارش درآوردم و آن را به چاپ رساندم. فصلی از این کتاب مربوط به موضوع شانس است و پیشنهاد می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید. برای تهیه‌ی کتاب جادوی شناخت با تخفیف باور نکردنی می‌توانید از طریق این لینک عمل کنید و آن را در کامپیوتر شخصی و یا تلفن همراهتان مطالعه کنید.

 

کتاب جادوی شناخت

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment