گزینش نیرو برای نابغه‌ ثروت‌آفرین

 In نوشته‌های عمومی
گزینش نیرو برای نابغه‌ ثروت‌آفرینReviewed by آرین سلیمانی on Nov 24Rating:

یک ثروتمند هم باید استخدام کند

حتماً اطلاع دارید که برای دستیابی به یک نتیجه بزرگ در کسب و کارتان، به افراد دیگری هم نیاز دارید. برای اینکه ثروتمند شوید، حتی اگر ایده‌پرداز فیس‌بوک هم باشید محتاج برنامه‌نویس خواهید بود. کسی را کنار خودتان می‌خواهید که با شرکت‌های بزرگ برایتان قرارداد عقد کند، کالاهایتان را به فروش برساند و نهایتاً جیب شما را حسابی پر از پول کند.

اما تمام این‌ها فقط قسمت‌های قشنگ ماجرا بود. جداً چطور می‌خواهید افراد صحیحی برای خودتان گزینش کنید؟ شاید جوابتان درج آگهی استخدام و نهایتاً یکی دو مصاحبه درست و حسابی باشد. اما این هم تمام ماجرا نیست و فکر می‌کنم برای اینکه کاملاً متوجه منظورم بشوید لازم است ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چه ملاک‌هایی برای سنجش انتخاب می‌کنید؟

فرض کنید آگهی استخدامی شما منتشر شده و به صورتی گسترده در دست جویندگان کار قرار گرفته. رزومه‌ها و نامه‌های بیشماری به سمت شما آمده و من منتظرم ببینم شما از کجا شروع می‌کنید. من هم جای شما بودم اول نگاهی به رزومه‌ها می‌انداختم. به دنبال تخصص‌ها و تجربیاتی می‌گشتم که دقیقاً به آنها نیاز دارم. “دنبال یک فروشنده می‌گردم که قبلاً هم در فروشگاه کیف و کفش کار کرده باشد”.

اما واقعاً اگر چینین فردی را با ویژگی‌هایی که به دنبالشان هستید در کاغذ رزومه پیدا کردید استخدامش می‌کنید؟ من این کار را انجام نمی‌دادم و مطمئن هستم شما هم جلسه‌‌ی مصاحبه تشکیل می‌دهید. حالا وقت جلسه رسیده. به دنبال چه چیزی هستید؟ راستی و صداقت در چشمانش؟ منتظر سوتی؟! یا منتظر تعریف و تمجید از شما و کسب و کارتان؟

ثروتمندان در جلسات مصاحبه چه‌ کاری انجام داده‌اند؟

مسلماً شما تنها بر روی رزومه و مدارک کسی که قصد استخدامش را دارید نباید حساب کنید. مهم‌ترین مطلب این است که شما قادر نخواهید بود روی بیشتر از نصف توانایی‌ها و مهارت‌های فرد مورد مصاحبه حساب کنید. مردم در رزومه خیلی چیزها می‌نویسند. شاید حقیقت داشته باشد اما احتمالاً همه‌ی آن کار خودشان به تنهایی نبوده.

گاهی کارهای تیمی را به نام خودشان تمام می‌کنند. گاهی در قسمتی از پروژه کارآموز بوده‌اند اما صحبت از تجربه می‌کنند. پس شما لازم است به دنبال فردی فوق‌العاده بگردید. راستش ثروتمندان هم همینطور رفتار کرده‌اند. آنها دقیقاً به دنبال افراد عالی بوده‌اند. افرادی که مهارت‌های زیادی در کارشان دارند.

مرد ثروتمندآیا ثروتمند خواهید شد؟

شما فردی عالی از نظر تجربیات و تخصص پیدا کرده‌اید. به نظرتان همین برای استخدام او کافیست؟ این راه شما را ثروتمند خواهد کرد؟ احتمالاً منتظر روزهای کاری او هستید تا نرخ فروشتان را چند برابر کنید. اما…. ممکن است با چیزی ناخوشایند روبرو شوید! او کارش را دوست ندارد. به شرکت و محصولات شما عشق نمی‌ورزد و در نهایت آنطور که می‌تواند بفروشد نفروخت. راستش نمی‌تواند چون انجام درست هر چیزی در زندگی نیازمند عشق به آن است.

آقای ثروتمند، به دنبال عشق می‌گردی؟

یکی از افرادی که با شما قرار مصاحبه دارند درب اتاقتان را میزند. تق تق… وارد می‌شود. چه لبخند زیبایی! عجب اشتیاقی برای نشستن و صحبت کردن در کنار من! این احتمالاً به ما و شرکتمان خیلی علاقه‌مند است. رزومه‌اش را بررسی می‌کنید. چنگی به دل نمی‌زند اما عاشق است…. عاشق این کار. گویی در حال التماسی قلبی است که “مرا استخدام کنید، قول می‌دهم همانی شوم که شما می‌خواهید. قول می‌دهم همه چیز را زود یاد بگیرم”. چه کار می‌کنید؟

اشتباهی که خیلی از افراد انجام می‌دهند این است که او را استخدام می‌کنند و فکری به حال آموزشش می‌کنند. اما این در عمل بسیار دشوار است. برنامه ریزی آموزشی آنقدرها هم راحت نیست. هزینه‌های زیادی به دوش شماست و علاوه بر این شما هنوز کسی را پیدا نکرده‌اید که کارهای شما را درست انجام دهد! این که گویا یک کاراموز است.

گزینش یک ثروتمند

آقای ثروتمند، عشق همه چیز نیست!

قطعا به کسی نیاز دارید که بتواند کارها را به خوبی انجام دهد. اگر در جایگاهی هستید که سازمان‌تان کاملاً آمادگی آموزش نیروها را داراست می‌توانید روی عشق حساب کنید. اما در غیر این صورت، همین سازمان را باید به دست افرادی توانا و با تجربه بسازید. برای استخدام‌های احساسی عجله نکنید. وقتی ثروتمند شدید فرصت برای همه این کارها هست! اما الان می‌خواهید ثروتمند شوید.

گزینش صحیح برای ثروتمند شدن

شما باید به دنبال عشق و تخصص باشید. باید به دنبال صداقت و تجربه باشید. اگر می‌خواهید قله‌های بزرگی را فتح کنید قادر نخواهید بود افرادی ناشی را همراه خود کنید. بگذارید به بالا برسید، آنوقت فرصت هست تا بیایید پائین و افراد مبتدی را از مسیری که ساخته‌اید عبود بدهید. امیدوارم با بکارگیری همین یک نکته، فردا ثروتمندتر از امروز باشید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment