چند قانون نانوشه هدف‌گذاری

 In نوشته‌های عمومی
چند قانون نانوشه هدف‌گذاریReviewed by آرین سلیمانی on Nov 17Rating:

چند قانون جالب که باید برای هدف‌گذاری بدانید

از کلمه قانون زیاد خوشم نمی‌آید و باعث می‌شود احساس کنم ما محدود هستیم. احساس کنم در بند برخی شرایط هستیم و کاری از دستمان برای تغییرش بر نمی‌آید. چرا که فلان چیز ((قانون)) است. اما به هرحال اطراف ما پر از چیزهاییست که حداقل فعلاً قادر به تغیرشان نیستیم. مثلاً رسیدن به هدف صبر می‌خواهد. تحقق آرزوها تلاش می‌خواهد. برای استراحت باید ساعت‌ها فرصت را از دست داد و خوابید، برای حفظ شدن باید بارها و بارها تکرار کرد.

احتمالاً این‌ها قانونی تغییر نکردنی نیستند. اما وقتی فعلاً قادر به تغییرشان نیستیم همان بهتر که آنها را قانون بنامیم و خیالمان راحت شود که باید فکر دیگری بجز تغییر قانون بکنیم.

هدف‌گذاریهدف‌گذاری هم قانون دارد

در بین همین قانون‌های فعلاً غیر قابل تغییر نکات جالبی به چشم می‌خورد که دوست دارم برایتان مطرح کنم تا بتوانید در هدف‌گذاری خود آنها را مد نظر داشته باشید. بارها دیگران گفته‌اند که هدف‌گذاری عالیست. اما من هم بارها به همین افراد گفته‌ام اینکه چطور هدف‌گذاری کنیم عالی‌تر است. اما همچنان با همان حرف‌های همیشگی روبروییم که ((هدف‌گذاری عالیست))، و گویا خودم باید برای این مسأله دست به انتشار راه‌کارهای صحیح هدف‌گذاری بزنم. در این مطلب بعضی از این قوانین را با شما درمیان خواهم گذاشت.

۱- در هدف‌گذاری، گاهی توقف لازم است

اگر مدام در حال چالش برای دستیابی به هدفهای مختلف و شاخه به شاخه باشید ، فرصتی نخواهید داشت تا کمی فکر کنید و از خودتان سوال کنید  آیا این اهداف، همان چیزهاییست که من می‌خواهم واقعا به آنها برسم و یا تحت تأثیر دیگران برای مدتی به آنها علاقه‌مند شده‌ام؟ گاهی لازم است در قبل از یک هدف‌گذاری خوب کمی بیشتر صبر کنید.

۲- در هدف‌گذاری مبدأ می‌خواهید

هدف‌گذاری و مبداشما برای دستیابی به اهدافتان باید نقشه‌ای در دست داشته باشید. اینکه به کدام سمت بروید، در چه رشته‌ای تحصیل کنید. کدام شغل را انتخاب کنید و چقدر وقت برای مطالعه زبان انگلیسی بگذارید. اما یک مسیر و یک نقشه صحیح بعد از هدف‌گذاری باید به درستی نشان دهد که قرار است از کجا به کجا برسید. اگر ندانید هم‌اکنون در چه وضعیتی و در کجا قرار دارید قادر نخواهید بود تشخیص دهید چه تغییراتی لازم است در خودتان ایجاد کنید؟ مثلاً شما مقصد را می‌دانید. می‌دانید که باید به بهترین مدیر مجموعه خود تبدیل شوید. اما مهم است که بدانید آیا هم‌اکنون بهترین مدیر هستید یا نه. اینکه بدانید نقاط ضعف شما کدامند و چه کارهایی را باید برای موفقیت انجام دهید.

هدف‌گذاری به روش تاکسی

۳- هدف‌گذاری به روش تاکسی را کنار بگذارید

زمانی که سوار تاکسی میشوید در واقع اختیار ماشین و تعیین مسیر را به راننده داده‌اید. همین طور اگر اجازه بدهید افراد دیگر، محیط کار و یا جامعه اولویتهای زندگیتان را تعیین کنند، دقیقاً هدف‌گذاری خودتان را به دست یک راننده تاکسی داده‌اید و آن وقت ناچارید به جای مسیر خودتان، مسیر او را تا پایان ادامه دهید. هر چه بیشتر در حال پیمودن مسیر دیگران بمانید برای بازگشت به مسیر واقعی خود باید بهای بیشتری پرداخت کنید. اگر اهدافی که زندگی برایتان انتخاب کرده را دوست ندارید، زمان آن رسیده که برای خودتان هدف‌گذاری ویژه و منحصر به فردی انجام دهید. چیزی که با عشق به دنبال تحقق آن باشید. 

۴- محدودیت در هدف‌گذاری

هدف‌گذاری و محدودیتزمان و سالهای کوتاه عمر، فرصتها و انتخابهای محدودی را پیشروی ما میگذارد. ما انرژی محدودی داریم و در همه‌چیز هم عالی نیستیم. برای همین باید موضوعاتی که می‌خواهیم برایشان زمان بگذاریم را با فکر زیاد و هوشمندانه انتخاب کنیم. ما قادر نیستیم همه چیز را همزمان با هم به دست بیاوریم. ما با انتخاب یک هدف، زمینه رسیدن به اهداف دیگر را از دست میدهیم. بنابراین شما باید اولویتهایتان را تعیین کنید.

۵- هدف‌گذاری با بی‌تحرکی نمی‌سازد

باید برای محقق کردن هدف‌گذاری خود شروع به حرکت کنید. در غیر این صورت هرکسی قادر خواهد بود به اهداف شما دست پیدا کند. کافیست بنشیند و کمی فکر و خیال کند! شما واقعاً به حرکت و استقامت نیاز دارید. اما خبر خوب این است که با همین دو اصل به میزان زیادی به تحقق آرزوهایی که در هدف گذاری خود گنجانده‌اید نزدیک‌تر خواهید شد.

ایده موفقیتاینها تمام مطالبی نیست که باید درمورد هدف‌گذاری بدانید. بلکه چیز‌های زیادتری هست که البته همه آنها باهم در ارتباط هستند و در سایر مطالب و دوره‌های مدرسه موفقیت برایتان خواهم گفت.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 3 comments
 • یک کاربر راضی
  پاسخ

  از کیفیت مقالات راضیم…راضی 😀

 • صفایی
  پاسخ

  دقیقا دقیقا

 • Ya.zoo
  پاسخ

  هدفگذاری میتونه زندگی آدم رو متحول کنه. یه جمله هم از شکسپیر توی این زمینه بود که یادم نمیاد.
  حتی بهتر که فکر میکنم میبینم اصلا شاید شکسپیر نبود.خلاصه هدفگذاری خیلی خوبه

Leave a Comment