چرا تفکر خلاق طول میکشد؟

 In نوشته‌های عمومی

خلاقیت یک روند تدریجی است. یعنی شما وقتی با یک محصول خلاقانه روبرو می‌شوید، این نتیجه یک ایده و جرقه نیست که جلوی رویتان قرار گرفته. واقعیت این است که نتیجه‌ای خلاقانه، نیازمند صرف زمان است. نیاز است تا بارها و بارها به جزئیات فکر شود و افرادی بر روی آن تمرکز کنند.

وقتی شما با یک طرح خلاقانه از خودروی بنز روبرو می‌شوید و در ذهنان آن را با خودروهای داخلی مقایسه می‌کنید (!)، نباید اینطور قضاوت کنید که ما هم اگر خلاق بودیم، یک‌شبه می‌توانستیم چنین طرحی را بر روی کاغذ طراحی کنیم و سپس آن را به اجرا درآوریم. سالها گذشت و مراحل تکامل زیادی پیدا شد تا طراحان مرسدس بنز، به خلاقیت در استفاده از کربن و یا تیتانیوم در خودروهای خود رسیدند.

خلاقیت تدریجی در نزدیکی شما!post-its


حتماً تاحالا کاغذهای زرد رنگ چسب دار را دیده‌اید. همسر من به آنها خیلی علاقه دارد و همیشه برای یادآوری از آنها استفاده می‌کند. درست است، همان کاغذهایی که برای فراموش نکردن چیزهای مهم آن را بر روی میز، دیوار و درب یخچال می‌چسبانید!

داستان پدید آمدن این کاغذ یادداشت حتماً برایتان جالب است. چرا که این کاغذ‌های یادداشت خلاقانه، محصولی از قبل برنامه ریزی شده نبودند. هیچکس فکر نکرده بود چقدر خوب می‌شود یادداشت هایی باشند که خودشان چسب داشته باشند و به هر جا بخواهیم آنها را بچسبانیم. بعد هم یکی پیدا شود و این ایده را تبدیل به واقعیت کند. به هیچ‌وجه اینطور نبوده.

داستان از این قرار است که مردی به نام اسپنسر سیلور، حدود ۴۵ سال پیش، در آزمایشگاه کارخانه‌ای که در آن کار می کرد سرگرم تحقیق در مورد ساخت یک چسب قوی بود. بر خلاف نتیجه‌ای که منتظرش بود، چسبی که تولید کرده بود حتی از سایر چسب‌های آن کارخانه هم ضعیف‌تر بود! آن چسب به راحتی به اشیا می چسبید و از آنها جدا می شد. در آن زمان هیچکس نمی دانست با چنین محصولی چه کند.

چهار سال بعد، دانشمند دیگری از کارکنان همان کارخانه، می خواست در مراسم مذهبی در کلیسا سرودی بخواند. او هر چه سعی می‌کرد ماژیکش را بعنوان نشانه زیر خطوط کتاب بگذارد، ماژیک می افتاد و سرجایش نمی‌ماند. او در آن لحظه به یاد چسب ساخت همکارش سیلور افتاد و کمی از آن را به سطح ماژیک مالید. نتیجه عالی بود! با یک چسبی که خیلی قوی نبود ماژیک به راحتی به کاغذ چسبید و به راحتی از آن جدا شد بدون اینکه کاغذ را خراب کند!

نوبت بروز خلاقیت می‌رسد

تفکر خلاق و موفقیت تدریجیاین کارخانه، ۱۰ سال بعد، این کاغذهای یادداشت را به دنیا عرضه کرد و امروز همه ما آن را می‌شناسیم و چه بسا از آن استفاده کنیم. در دنیای امروز خلاقیت و عرضه راه حل های نو و بدیع فقط وظیفه انحصاری هیات های تصمیم گیرنده در ادارت و موسسات نیست. همه ما در زندگی کاری و شخصی برای اینکه سوار بر مشکلات مان باشیم و رشته کار از دست مان رها نشود و در گردش رقابت عقب نمانیم، می خواهیم و می توانیم تولیدکننده و عرضه کننده راه حل های خلاق و تفکر خلاق باشیم.

ممکن است ایده‌ای که امروز به سر شما زده، خوراکی برای ذهن ۵ سال آینده شما شود و نتیجه‌ای خلاقانه به بار آورد. خلاقیت، ابداع همه چیز نیست. گاهی اول چیزی بی‌ربط و بی‌استفاده تولید می‌شود و تفکر خلاق، شیوه‌ای مفید برای استفاده از آن پیدا می‌کند. چسبی در اثر یک اشتباه تولید می‌شود، اما چندین سال بعد، تفکر خلاق کاری می‌کند که تمام دنیا از آن استفاده می‌کنند.

داستان خلاقیت در شرکت‌های بزرگ‌هم همینطور است. اگر امروز در شرکت و کارخانه مرسدس بنز، فکری نامرتبط به محصولات امروزشان به ذهن یکی از کارمندانشان برسد، او مورد تشویق قرار می‌گیرد. آیا می‌شود از تمام سقف خودرو آسمان و ستاره‌ها را تماشا کرد؟ آنها می‌دانند خیلی سخت است، شدنی نیست، سقف تمام شیشه که استحکام لازم برای تحمل در برابر چپ کردن خودرو را ندارد. اما این ایده را دور نمی‌ریزند، تا روزی که شیشه‌ای مقاوم، حتی به اشتباه تولید شود. آن روز، روز یک تفکر خلاق است.  شاید در سایپا هم وضع به همین شکل باشد! لااقل من که خبر ندارم.

حالا چه‌کار کنیم؟

ایده‌های خود را دور نریزید. همه را یک به یک یادداشت کنید. برایشان ارزشی میلیاردی در نظر بگیرید و همه را در جایی بخصوص قرار دهید. مثلاً من در کامپیوتر شخصی خودم، تمام ایده‌ها را یادداشت شده و با توضیحات نگهداری می‌کنم. ایده‌هایی سالها پیش به ذهنم خطور کرده و در کامپیوترهای قدیمی خودم یادداشت کرده بود. کاغذهایی که با عجله در حال رانندگی بر روی آنها ایده‌ای را یادداشت کرده و با تلفن همراه از آنها عکس گرفته‌ام. همه و همه. شاید باورتان نشود، اما در کسب و کار امروزی خودم، بخش زیادی از ایده‌های قدیمی را پیاده کردم و نتیجه‌ ای فوق‌العاده گرفتم. تنها کاری که انجام دادم این بود که عجله نکردم. منتظر نتیجه فوری نبودم. میدانستم که فلان فکر می‌تواند روزی به یک ایده دیگر تکمیل شود و نتیجه‌ای خلاقانه پدید آورد.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment