پایه‌های آداب معاشرت در برندسازی شخصی

 In برندسازی شخصی

مدتی است در کشور ما نیز خدارو شکر آداب معاشرت مورد توجه واقع شده! واقعاً وقتی با برخی افراد روبرو می‌شوید ضرورت این موضوع را کاملاً احساس می‌کنید. وقتی از تبدیل شدن خود به برند شخصی صحبت می‌کنند، شما کاملاً حس می‌کنید اولین گام برای او، آموختن یک آداب معاشرت صحیح است.

قطعاً آداب معاشرت در برندسازی شخصی همه‌چیز نیست، اما ارزش آن بسیار زیاد است. هرچند دانش بالایی داشته باشید و هرچقدر بتوانید به دیگران کمک کنید تا رضایتمندی بیشتری را در زندگی خود تجربه کنند، اما بازهم اگر رفتار و ظاهری جذاب برایشان نداشته باشید، آنها احساس بی‌نیازی خود به شما را ابراز می‌کنند.

آنچه در برندسازی شخصی مهم است

کلیشه‌ها را فراموش کنید و کنار بگذارید. در اکثر سمینارها و کنفرانس‌ها وقتی از آداب معاشرت صحبت می‌کنند، آداب معاشرت تجاری را مد نظر قرار می‌دهند و به همین دلیل همه‌چیز را به شما نمی‌گویند (نه اینکه نخواهند، بلکه اصولاً آداب معاشرت تجاری موضوعی روی بورس‌تر است). آنها توصیه می‌کنند که همیشه کت و شلوار به تن داشته باشید. در صورتی که این مطلب را باید یادآورد شوند: برخی برندهای شخصی و برخی هویت‌ها بدون کت و شلوار برازنده‌تر جلوه می‌کنند. واقعاً آنچه تعیین کننده‌ی نحوه‌ی پوشش، برخوردها و رفتارهای شما می‌باشد چیست؟

برند شخصی تعیین می‌کند…

این برند شخصی شماست که تعیین می‌کند چه بپوشید، چطور غذا بخورید، به چه چیزی اهمیت بدهید، در یک جلسه کاری چطور ظاهر شوید، و چطور و با چه ژستی راه بروید و سخنرانی کنید. شما به عنوان یک برند شخصی در حوزه‌ی گردشگری قطعاً باید رویکردی متفاوت از یک برند شخصی در زمینه‌ی مشاوره املاک را دنبال کنید. احتمالاً شما نباید شبیه یکدیگر لباس بپوشید و از الفاظ مشترکی در بیان معانی استفاده کنید.

ارتباط برندسازی و آداب معاشرت

برای اینکه بتوانم به جزئیات بیشتری درباره‌ی این موضوع بپردازم، در مقاله‌ای تحت عنوان «آداب معاشرت در برندسازی شخصی» به مواردی که لازم است به آنها توجه کنید اشاره کرده‌ام. اما در ادامه این مقاله به دنبال مطلب دیگری هم هستیم. اینکه چرا آداب معاشرت در برندسازی شخصی اهمیت دارد.

در برندسازی شخصی قضاوت می‌شوید

اصولاً بخشی از مخاطبان، مشتریان و جامعه‌ای که نظاره‌گر شماست، نقش تریبون شما را ایفا می‌کنند. در این میان برخی افراد خواسته یا ناخواسته، صحیح یا غلط، بر اساس ظاهر شما قضاوت‌هایی می‌کنند. اگر دم از ثروت بزنید، اما پوشش و رفتار شما انعکاس دهنده‌ی ثروتتان نباشد، باور نخواهید شد. البته تا حدودی نیز این مساله صحیح و به حق است.

وقتی بلد نباشید یک گفتگوی کاری را در نهایت صلح تبدیل به یک مذاکره‌ی برنده برنده کنید و چانه‌زنی‌های بی‌ارزش را کنار بگذارید، احتمال می‌رود تابحال وارد پروژه‌های بین‌المللی خوب نشده باشید. کسی که ذهنیتی قضاوت کننده دارد، به دنبال تائیدی برای تمام صحبت‌های شما در ظاهرتان می‌گردد. پس این موضوع برایتان اهمیت دارد.

در برندسازی شخصی سوژه می‌شوید!

بالاخره این هم بخشی از حقیقت است. وقتی تبدیل به فردی مشهورتر از انسانی که هستید می‌شوید، در ذهن بسیاری از افراد حضور دارید. اگر مرتکب خطایی شوید، تناقض‌گویی روشنی داشته باشید و یا به طرز روشنی اشتباه لباس بپوشید سوژه‌ خواهید شد.

طبیعت انسان را دست‌کم نگیرید

بعضی‌چیزها ذاتاً نفرت‌انگیزند. اینکه شخصی انگشتش را در دهانش کند و با ناخن‌های آلوده‌اش تکه غذایی را از لای دندان بیرون کشد! فکر می‌کنم همین یک نمونه برایتان کافی بود. به شدت باید مواظب باشید تا چنین عادت‌هایی را اساساً کنار بگذارید. چرا که عادات شما، به صورتی ناخودآگاه در جمع نیز به سراغ شما خواهند آمد و آنموقع است که برند شخصی شما تحدید می‌شود.

نزد برخی افراد بی اعتبار می‌شوید

همانطور که در کتاب خود در زمینه برندسازی شخصی به آن اشاره کرده‌ام، افرادی وجود دارند که به اصطلاح من «نگاه‌ اولی‌ها» هستند. آنها دفعات نخست است که با شما روبرو می‌شوند، نگاهتان می‌کنند و خیلی سریع در موردتان تصمیم‌گیری می‌کنند. چون ممکن است با موقعیت‌های گوناگونی در این مورد روبرو شوید، اینجا نسخه‌ی بخصوصی را به شما توصیه نمی‌کنم. فقط اینکه حواستان باشد.

افرادی که شناخت کافی نسبت به شما ندارند، بیش از دیگران از روی ظواهرتان شما را قضاوت می‌کنند. همین موضوع ممکن است به سرعت نزد برخی افراد بی‌اعتبارتان کند. گاهی یک لباس نیمه‌رسمی در موقعیتی اشتباه می‌تواند کاری کند تا «نگاه اولی‌ها» به سرعت شما را نادیده بگیرند و شما فرصت ارائه برند شخصی خود را نزد آنها از دست بدهید.

توصیه می‌کنم در ادامه مطالعه کنید: آداب معاشرت در برندسازی شخصی

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 8 comments
 • parnaz
  پاسخ

  مقاله بسیار مفید و اصولی و به نظر مورد پژوهش قرار گرفته میباشد

 • Saeed
  پاسخ

  مقاله مفیدی بود

 • Mahbobe
  پاسخ

  بسیار مفید بود
  متشکرم از دوست خوبم آقای سلیمانی عزیز

 • میکائیل
  پاسخ

  دونستن آداب معاشرت واسه هر کسی لازمه.
  موفق باشید

 • saba
  پاسخ

  مقاله بسیار خوب و مفیدی بود

 • قثخ
  پاسخ

  مقاله تون رو دوست داشتم

 • reombk
  پاسخ

  مقاله بسیار خوب و مفیدی بود

 • Arshia
  پاسخ

  براى آداب معاشرت من اين مطلب بسيار كمكم كرد
  خيلى ممنون

Leave a Comment