همه نابغه‌اند… اما چطور؟

 In نوشته‌های عمومی

بگذارید تمام صحبت را با یک جمله از آلبرت انیشتن شروع کنم. شخصی که نبوغ خود را از راه خود به شکوفایی رسانید. شخصی که نظریاتش در دورانی مورد تمسخر واقع می‌شد و در جواب، هیچ جز لبخندی معنا دار نشان نداد. بگذارید جمله‌اش را برایتان بازگو کنم و خودتان قضاوت کنید، و در نهایت دریابید که چطور می‌توانید به یک نابغه تبدیل شوید:

همه نابغه‌اند، اما اگر نبوغ یک ماهی را با توانایی‌اش برای بالا رفتن از یک درخت بسنجند، او در تمام عمر با این باور زندگی خواهد کرد که یک کودن تمام عیار است.

-آلبرت اینیشتین-

حالا نظرتان در مورد خودتان چیست؟ باز هم فکر می‌کنید هیچ توانایی، استعداد و یا نبوغ شکوفا شده‌ای در پس رفتارهایتان وجود ندارد. اشتباه نکنید، به شما می‌گویم که اینطور نیست. شما منحصر به فرد هستید.

تحقیقات علمی می‌گویند شما نابغه‌اید

البته که ممکن است شما نابغه‌ای شکوفا نشده باشید، استعدادها و توانایی‌هایتان در پشت پرده‌ی آموزش‌ها و انتظارات غلط پوشیده باقی مانده باشد و شما به خودباوری نرسیده باشید. اما بگذارید شما را با حقیقت روبرو کنم. شما دارای توانایی‌های منحصر به فرد خودتان هستید. شما از هوش بخصوص خود و ترکیبی از استعدادها و بی‌استعدادی‌های خود به‌وجود آمده‌اید و باید اعتراف کرد که هر بی‌استعدادی در شما باعث تقویت استعداد دیگری می‌شود.

همین حالا مطالعه کنید: آیا نابغه شدن مادرزادی است؟

برایتان نتیجه‌ی تحقیقات کلوین تیلر را نقل می‌کنم. شخصی که سالهای زیادی از عمر خود را بر روی افراد به‌ظاهر تیزهوش و با استعداد کشف کرد و در نهایت به این مساله پی برد و اعتراف کرد که «تمام کودکان، تیزهوش و خلاق‌اند». برخی در سخن‌گفتن، برخی در ارتباطات، برخی در موسقی و ایجاد توازن، برخی در منطق و استدلال، بعضی در رهبری و بعضی در نویسندگی. استعدادها منحصر به این چند مورد نیست و او هم چنین منظوری نداشته. بلکه او بیان می‌کند که همه‌ی کودکان از نبوغ منحصر به‌فرد خودشان بهره می‌برند.

تیلر، استعدادها و توانایی‌های ذاتی‌ای را کشف کرد که تا آن زمان نشناخته بود و بر این باور بود که با به دنیا آمدن هر شخص، مجموعه‌ای از استعدادها و توانایی‌های منحصر به فرد، پا به جهان گذاشته است. اما شکوفایی آنها نیاز به زمینه و جهت‌گیری صحیح دارد. و البته چیزی که ما در مدرسه‌ی نوابغ به دنبال دستیابی به آن بوده‌ایم و هستیم.

پیشنهاد مدرسه نوابغ: چگونه نابغه شویمتضمین موفقیت

در این مطلب به شما خواهم گفت که چرا تا امروز نبوغ شما پنهان مانده. بله، شما هم نابغه هستید، اما نبوغتان تا به امروز پنهان مانده و به شکوفایی نرسیده.

کودکان؛ نابغه‌‌های مادرزاد

عجب نتایج تکان دهنده‌ای. ۹۸ درصد کودکان، در بین ۳ تا ۵ سالگی در طبقه‌ی نوابغ قرار دارند. این نتایج آزمون سنجش تفکر خلاق بر روی ۱۶۰۰ کودک است که برایتان نقل کردم. بعد از مدتی همین آزمون را بر روی افراد بالای ۲۵ سال انجام دادند. افرادی که در کودکی در دسته‌ی نوابغ قرار داشتند چه به سرشان آمده بود؟ حالا فقط ۲٪ آنها در دسته‌ی نوابغ قرار داشتند! و این است نتیجه‌ی گام برداشتن در زمینه‌های غیر مرتبط، تقلید‌وار و البته باید نباید های اشتباه.

با کمک مدرسه نوابغ چگونه نابغه شویم

اما اینجا جاییست که صحبت از سرزنش نیست. ما به شما کمک می‌کنیم تا خودتان را بهتر بشناسید. خاطرات‌تان را به‌یاد آورید، ببینید در چه‌چیزهایی خوب بوده‌اید و در نهایت شما را راهنمایی و پشتیبانی کنیم تا به شکوفایی نبوغ و استعدادهای ذاتی دست پیدا کنید. اینجا مدرسه‌ی نوابغ است. جایی که می‌توانید آزادانه در آن، شبیه هیچ‌کسی نباشید؛ خودتان باشید و به یک نابغه تبدیل شوید.

اولین گام، دنبال کردن مطالب وب‌سایت مدرسه نوابغ گمشده‌است. در خبرنامه‌ی ما عضو شوید تا در جریان جدیدترین و محبوب‌ترین نوشته‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی قرار بگیرید. شما باید از فرصت استفاده کنید و تبدیل به یک نابغه شوید. خودتان را دست کم نگیرید، در غیر این صورت هیچ‌کس قادر نخواهد بود شما را به شکوفایی برساند.

تضمین موفقیت

پیشنهاد مدرسه نوابغ: زندگی حول نقاط قوت

در این مطلب به شما خواهم گفت که چه تفاوتی میان تقویت نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت وجود دارد. آماده‌ی زندگی‌ای شیرین و هیجان انگیز هستید؟ پس این مطلب را از دست ندهید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 17 comments
 • ساناز
  پاسخ

  جدی من همیشه احساس میکردم یه چیزی از درون منو صدا میکنه. به بعضی از کارها هم هیچ علاقه یی ندارم. فقط نقاط قوت؟

 • بدبخت
  پاسخ

  البته من اینطوری فکر نمیکنم.یعنی فکر میکنم استعداد یه چیز ذاتی هست
  راستش فهمیدم که خدا اگه منو دوست داشت یه چیزی درون منم میذاشت تا بهش افتخار کنم.اما…
  برای خودم حداقل متاسفم و با کمال احترام به مطالب خوبتون احساس میکنم شکوفایی برای دسته خاصی از افراد هست

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   پیشنهاد می‌کنم مطالب سایت رو دنبال کنید، مطمئناً باورتون عوض میشه 🙂

 • زند
  پاسخ

  واقعا ۹۸ درصد ما توی بچگی ویژگیای نبوغ رو داریم؟؟؟؟
  پس من چرا اینجاااام؟!!!!

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   شما اینجا هستید برای اینکه….
   ای کاش میتونستم توی همین یک جمله همه چیز رو براتون بگم:)
   حتما مطالب دیگه رو دنبال کنید به سرعت پی خواهید برد.

 • یوسف عزیزی
  پاسخ

  واقعا عالی هستش استاد
  اینکه همه یک نبوغ داریم رو 1000 % قبول دارم تنها دلیل اینکه افراد نمی تونند ازش استفاده کنند هنوز نمی دونند نبوغشون چیه یعنی خود شناختی ندارند من حدود 5 سال انواع روشهای کسب درامد هم آنلاین و هم آفلاین رو امتحان کردم. تنها با نبوغی که داشتم تونستنم درامد کسب کنم
  امروزه افراد زیادی هستند که با مدارک بالا به من میگویند که چکار کردی که با مدرک دیپلم درحال کسب درامد هستی . من هم اصل موضوع را گفتم و آن این است من یک نابغه هستم
  من تنها با این کلمه شروع کردم و باور کردم که نابغه ام و تک تک نبوغم را کشف کردم
  همه نابغه هستیم تنها باید آن را کشف کنیم
  کسانی قبول ندارند به این موضوع فکر کنند هر انسان بزرگی یک نوزاد بوده و هر قصری تنها یک نقشه روی کاغذ بود
  در دنیایی امروزی اون هم با این همه تکنولوژی و اینترنت که هزاران هزار شغل ایجاد کرده
  کشف نبوغ و استفاده نکردن از آن بزرگترین اشتباهات است
  با تشکر

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   از کامنت ارزشمند شما سپاسگزارم. برای شما آرزوی موفقیت‌های بیشتر و بیشتر رو دارم

 • نازنین
  پاسخ

  من 25 سالمه و 9 سال از زندگیم رو توی مراکز استعداد های درخشان سپری کردم. جایی که به اصطلاح باید استعداد ها شناسایی و پرورش داده بشه ولی به جای اون فقط یه مشت چرندیات درسی داخل مغزمون کردن و تنها نکته ی مثبت این مرکز آشنایی من با دانش آموزایی بود که واقعا تو زندگی شون برتر و موفق هستن. این که من امروز جسارت قبول کردن اشتباهاتمو دارم و میتونم توانایی های خودمو بشناسم و با اعتماد به اونا آدم موفقی باشم نتیجه ی شاید غیر علمیه راهیه که شما میخواین برین و واقعا از این بابت که موجب آگاهی افراد میشین خوشحالم و ازتون متشکرم.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر از شما سرکار خانم نازنین
   خیلی خوبه که ما از دانش و تجربیات شما هم بهره کافی رو ببریم و در مقالات ما، همراه‌مان باشید. حتی اگر مطلب مفیدی دارید برای ما ارسال کنید تا به عنوان مقاله‌ای در وب‌سایت مدرسه نوابغ قرارگرید.

   همانطوری که احتمالاً تجربیات خوب شما گویای این مطلب هست، آزمون‌ها و تست‌های استعدادیابی، راهی آنچنان به جایی نخواهند برد. بلکه آنچیزی که واقعاً اثرگذار و مفید خواهد بود، بررسی تجربیات گذشته، زندگی روزمره و شناخت زمینه‌هایی است که ما در آنها خوب عمل کرده‌ایم. ما از استعدادهای گوناگونی تشکیل شده‌ایم و تشخص این‌که نتیجتاً از روی استعدادهایمان در چه کاری خوب هستیم درست مانند بررسی سیم کشی‌های یک ساختمان برای این است که پی ببریم کدام چراغ روشن و کدام چراغ خاموش است. در صورتی که می‌توانیم سر خودمان را بالا بگیریم و به عینه ببینیم که کدام چراغ روشن است.

   راهکارهای ما به هیچ‌عنوان مبتنی بر آزمون‌های گوناگون نیست. بلکه با توجه به زندگی‌های روزمره خود، نقاط قوت‌مان را شناسایی می‌کنیم و به آنها می‌چسبیم. در نهایتاً راهکارهایی عمومی را هم ضمیمه آن می‌کنیم و به سادگی به شکوفایی دست پیدا میکنیم.

   اون چیزی که از شما می‌خواهم این هست که به تجربیات گذشته خودتون به عنوان درس و آموخته نگاه کنید. ما همیشه لازم نیست تا با تجربیات خودمان به این پی ببریم که چه چیزی درست است. بلکه ممکن است بعد از سالها مطالعه به این نتیجه برسیم که چه چیزی درست نیست. برای همین قطعاً آموخته‌ها، دانش و تجربیات شما به اندازه‌ی افراد ارزشمند جامعه مفید و اثرگذار خواهد بود. با ما همچنان همراه باشید 🙂

 • Mohammad
  پاسخ

  آره من هم بااین سخن موافقم که همه نابغه اند اما باید به این باوربرسند که میتوانند نابغه شوند با تلاش برای رسیدن به هدفشان امیدوارم همه به هدفشون برسن

 • serious pilot
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  صد البته که خدا همه ی ما رو از همون کودکی نابغه آفریده.فرمایش شما در مورد 98 درصد کودکان که نابغه هستن رو قبول دارم. و اینکه چرا 2 درصد از همون کودکان تونستن در سنین بالا هم نابغه محسوب شون ؟
  یکی از دلایلش از نظر بنده اینه که:
  امروزه اکثر خانواده ها با باورها و انتظارات اشتباه از فرزندانشون باعث میشن استعداد فرزندانشون تلف بشه.مثلا پدری از فرزندش انتظار داره که باید دکتر(یا جراح) بشه.اما فرزندش به دکتر شدن هیچ علاقه ای نداره (یا روحیه اش با جراحی سازگار نیست).اما فزندش به برق و سیم کشی یا مکانیک و… علاقه داره.خب معلومه که اگه شخص رشته ای رو که بهش تحمیل شده رو انتخاب کنه،دچار سردرگمی و.. میشه و نمیتونه استعدادش رو بروز بده.و دقیقا میشه جمله ای آقای آلبرت اینیشتین (همه نابغه‌اند، اما اگر نبوغ یک ماهی را با توانایی‌اش برای بالا رفتن از یک درخت بسنجند، او در تمام عمر با این باور زندگی خواهد کرد که یک کودن تمام عیار است).

  با تشکر فراوان از زحماتتون.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام و تشکر خدمت دوست خوبم و مثال بسیار عالی شما
   حرفتون رو کاملا قبول دارم

 • mahyar
  پاسخ

  از شما و کارگاه خوبی که برگزار کردین نهایت سپاس رو دارم

 • zamen
  پاسخ

  به نظر من هر کس استعداد های خود را پیدا کند و در آن پیشرفت کند نابغه میشود
  در ضمن از این سایت هم تشکر میکنم بخاطر مطالب عالیه اش

  خیلی ممنون

 • sajadaskari
  پاسخ

  همه نابغه‌اند اما اگر شما نبوغ یک ماهی را با توانایی‌اش برای بالا رفتن از یک درخت بسنجید، او در تمام زندگی‌اش با این باور خواهد زیست که یک کودن تمام‌عیار است.اما هر کس بتونه استعدادهایی که خدا بهش داده رو در خودش پیدا کنه می تونه در ان راهی که دوست داره پیشرفت چشمگیری داشته باشه.

 • amir
  پاسخ

  نابغه بودن کار هرکی نیست…البته نظر شخصیمه..ولی اگه قرار باشه همه نابغه باشن پس فرق یک کودن و نابغه چیه…جمله ی انیشتن هم درسته البته ..همه نابغه‌اند، اما اگر نبوغ یک ماهی را با توانایی‌اش برای بالا رفتن از یک درخت بسنجند، او در تمام عمر با این باور زندگی خواهد کرد که یک کودن تمام عیار است.

 • رضا
  پاسخ

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون به نظر من برای فهم بهتر این مطلب از سخنان بزرگان باید استفاده کرد مثل این سخن
  هر کودکی هنرمند است. مسئله این است که پس از این که بزرگ شد، هنرمند باقی بماند.
  پابلو پیکاسو

Leave a Comment