نوابغ گمشده چه کسانی هستند؟

 In نوشته‌های عمومی

به وب‌سایت مدرسه نوابغ گمشده خوش اومدید. سوالی که مطمئنم شاید ذهم خیلی از شما رو درگیر خودش کنه این هست که «نوابغ گمشده» چه کسانی هستند؟ چرا ما نام این وب‌سایت را «مدرسه نوابغ گمشده» گذاشته‌ایم و اینکه آیا مطالب این وب‌سایت به ما نیز به عنوان یک آدم عادی ارتباطی پیدا می‌کند و مطالب آن برایمان مفید واقع خواهد شد؟

فایل صوتی این مقاله

۹۵٪ شما نابغه‌ای گمشده هستید

نه تنها من، بلکه روانشناسان امروز دنیا نیز به این مساله باور دارند که هر انسانی از استعداد و توانایی منحصر به‌فرد خودش بهره می‌برد. انسان‌ها درست مانند سر انگشتانشان با دیگران تفاوت دارند، اما به موازات این مساله، آنقدر زمینه‌های مهارتی، کاری و دانشی در دنیای امروز گسترده شده که هر استعداد و توانایی‌ از جایگاه خاص خودش برخوردار است. امروز همه چیز خریدار دارد، همه استعدادها و تمام دیدگاه‌ها، و باید بپذیریم که مدت‌هاست از عصر نبوغ‌های تک‌بعدی گذر کرده‌ایم.

اتاق‌های فکر در گذشته به شکل امروز نبودند. دنیا، در هیچ زمانی مانند امروز محتاج شکستن عادات فکری نبوده و انسان‌های متفاوت در هیچ‌زمانی چون امروز از ارزشی بالا برخوردار نبودند. اگر در گذشته ملاک‌های بخصوصی برای نبوغ و ارزشمندی وجود داشت، امروز همه چیز عوض شده. هرچه عجیب‌تر و هرچه خاص‌تر باشید ارزشمندتر خواهید بود. نگاه متفاوت شما، امروز خریداران زیادی دارد.

به این مقاله نگاهی کنید: بدون IQ بالا چگونه نابغه شویم؟

حصرت نوابغ دیگر را نخورید

شما نیز با دیگران متفاوتید. از استعدادها و توانایی‌های بخصوص خودتان بهره می‌برید و باید بپذیرید در هرچیزی که بد یا افتضاح باشید، در چیز دیگری عالی و فوق‌العاده خواهید بود. برایتان از حافظه مثال می‌زنم. آیا دوست داشتید هیچ‌چیز از خاطر شما پاک نمی‌شد، درست مثل یک حافظه‌ی کامپیوتری بودید و هرچیزی به گوش و چشمتان می‌رسید آن را برای همیشه در ذهن می‌سپردید؟ اگر پاسختان مثبت است باید بگویم انتخاب خوبی نکرده‌اید. آرتور جرج برجس درمورد خودش اینچنین نقل می‌کند که حافظه‌ای بی‌پایان دارد. هیچ‌چیز از خاطر او فرار نمی‌کند؛ هرچه در گذشته و حال احساس می‌کند، با وی می‌ماند؛ توان به فراموشی سپردن ترکیب ابرهایی را که دیده‌است ندارد؛ و به همین دلیل قادر نیست به آفرینش اندیشه‌های کلی بپردازد و نمی‌تواند آنطور که دیگران می‌اندیشید بیاندیشد.

انسانی از این‌دست، با حافظه‌ای بی‌پایان، توان احساس کردن، ارتباط برقرار نمودن و یا تصمیم‌گیری خوبی ندارد و از هویت، شخصیت، داوری و احساس خالی‌است. اما باز هم اجازه نداریم بگوئیم این انسان نمی‌تواند به یک نابغه تبدیل شود، استعدادی برای شکوفایی ندارد و به هیچ دردی نمی‌خورد. اشتباه نکنید، آرتور یک نویسنده‌ی مشهور آرژانتینی بوده و در پیشه‌ی خودش به شهرت رسیده.

بی‌استعدادی‌های ارزشمند یک نابغه

اگر در زمینه‌ای از استعداد و توانایی کافی برخوردار نیستید، باید بدانید که همین مساله باعث تقویت جنبه‌های دیگر در شما شده‌است. شاید از استعدادهای حقیقی خودتان غافل باشید، اما این دلیل نمی‌شود که شما خالی از هرگونه استعداد بخصوص و توانایی ذاتی باشید. شما هم نبوغ گم‌شده‌ای دارید و آنچه ارزشمند است شناسایی و به‌کارگیری این استعدادهاست. اگر شما از ارتباطات جمعی ضعیفی برخوردارید، در عوض قادر به تعمق در مسائلی هستید که دیگران از آنها سرسری می‌گذرند. تحقیقات نشان داده انسان‌های درون‌گرا در رهبری موفق‌تر از افراد برون‌گرا هستنید، آنها می‌توانند فرصت شکوفایی و عملی شدن نقطه نظرات دیگران را در اختیارشان قرار دهند، بدون اینکه خود را قاطی مسائل کنند. شما اگر از تمرکز پائینی برخوردارید، احتمالاً در خلاقیت بسیار عالی خواهید بود. چکیده کلام اینکه بی‌استعدادی‌های ذاتی شما بسیار ارزشمندند. درست مانند نابینایی که از قدرت شنوایی بسیار بالاتری نسبت به انسان‌های دیگر برخوردارد است، بی‌استعدادی‌های شما نیز همین نقش را در شما بازی می‌کنند.

نوابع گمشده و مدرسه نوابغ

ما در مدرسه نوابغ در پی آنیم که استعدادها و توانایی‌های منحصر به فرد شما را در جهتی صحیح به کار بگیریم تا نبوغ شما را به شکوفایی برسانیم. چطور این کار را انجام می‌دهیم؟ در گام اول با دوره‌های آموزشی و مقالاتی که در وب‌سایت مدرسه نوابغ گمشده برای شما قرار می‌دهیم به شما اصولی را می‌آموزیم تا به شما کمک کنند توانایی‌های خودتان را جدی بگیرید. مهارت‌هایی را با شما درمیان می‌گذاریم که به‌کار گرفتن آنها در شما نیرویی وصف نشدنی پدید می‌آورند، ناگفته‌هایی را با شما درمیان می‌گذاریم تا بهره‌وری و اثربخشی شما را دوچندان کنند و به شما سبکی از زندگی را می‌آموزیم تا در مسیر شکوفایی نبوغ و استعدادهای ذاتی‌تان گام بردارید.

در قدم دوم با کارگاه‌های آموزشی و جلسات مشاوره در کنار شما هستیم تا از نزدیک روند پیشرفت شما را اندازه‌گیری کنیم، در مواقع خاص راهکارهایی فوری به شما ارائه دهیم و قادر باشیم فعالیت‌های شما را بر اساس برنامه‌ای اختصاصی پیگیری کنیم.

شما در مدرسه نوابغ گمشده پا گذاشته‌اید تا از دشواری‌ها و تحمل فعالیت‌هایی که هیچ ارتباطی با توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی شما ندارند رها شوید. تأکید ما بر روی نقاط قوت شماست. یعنی رویکردی که در سالهای اخیر توسط معتبرترین سازمان‌ها و دانشگاه‌ها اتخاذ شده. قدم به اینجا گذاشته‌اید تا لذت زندگی را بدست آورید، آمده‌اید تا از فردا با اشتیاق برای انجام فعالیت‌های روزمره از خواب برخیزید، انرژی زیادی کسب کنید و اثری بزرگ از خود برجای بگذارید.

حتماً این مقاله را بخوانید: انقلاب نقاط قوت

عصر طلایی استعداد و شکوفایی نبوغ

ما امروز در عصر طلایی قرار داریم، دوران طلایی ارزشمندی و شکوفایی نبوغ. دورانی طلایی به نام دوران نقاط قوت. کسانی که تا دیروز افراد لاابالی شناخته می‌شدند، امروز سرمایه‌داران و صاحبان ایده‌های میلیون دلاری هستند. خواننده‌های زیرزمینی به شهرتی بسیار زیاد رسیده‌اند و سبک‌های بسیاری نقاشی با نبوغ افراد گوناگون به ظهور رسیده‌اند و البته همه آنها از طرفداران خودشان هم برخوردارند. از رانندگی خوب تا طبابت در این دوران همه و همه طرفدار دارند. زمینه‌های ورزش‌ی به طور گسترده‌ای افزایش یافته‌اند و  حتی اندیشیدن نیز از سبک‌های گوناگون برخوردار شده.

شما در این عصر زندگی می‌کنید و بعد از گذر از این دوران می‌توانید روبروی فرزندانتان بایستید و برایشان تعریف کنید که چطور در این دوران استعدادها، نقاط قوت و توانایی‌های خودتان را شکوفا کرده‌اید، چطور اثرگذار بوده‌اید و تا چه اندازه ارزش شما برای دیگران آشکار شد؛ و البته میتوانید به آنها بگوئید که این فرصت در اختیار شما بود، در عصر شکوفایی قرار داشتید اما از آن هیچ استفاده‌ای نکردید. انتخاب با شماست، اما اگر انتخابتان این است که با سربلندی زندگی کنید، احساس ارزشمندی و شکوفایی کنید و تک‌تک لحظات زندگی‌تان را با عشق بگذرانید ما در مدرسه نوابغ در کنار شما هستیم تا شما را آماده‌ی حرکت و شکوفایی کنیم.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 15 comments
 • معلمی
  پاسخ

  خیلی عالی بود.نوع نگاه قشنگی به زندگی دارید و بهتون تبریک میگم
  جدیدا با شما آشنا شدم و بعد از اینکه متوجه شدم به شیوه ای جدید به شکوفایی استعداد و نبوغ نگاه میکنید،خصوصا اینکه مطالبتون کاملا پشتوانه علمی دارن و نتایج تحقیقات زیادی هستند از طرفداران شما شدم.من اهل سمینار و همایشم.لطفا اگر از این کارها میکنید حتما اطلاع رسانی کنید

 • shakiba
  پاسخ

  Az zahamate va naziretoon vaghean mamnoonam.baes shodid khodamo Bavar konam

 • نرگس
  پاسخ

  “اگر شما از ارتباطات جمعی ضعیفی برخوردارید، در عوض قادر به تعمق در مسائلی هستید که دیگران از آنها سرسری می‌گذرند. اگر از تمرکز پائینی برخوردارید، احتمالاً در خلاقیت بسیار عالی خواهید بود. ..
  واقعا این جمله تون تاثیر خاصی در من ایجاد کرد … اما قبول دارین که همین نقاط ضعف نقاط قوتمون رو هم تحت تاثیر قرار میدن .. واقعا چیکار کنیم که نقاط قوتمون به نقاط ضعفمون غلبه کنه؟
  یه انتقاد و البته سوالی هم داشتم به پاراگراف بحث “شما در هر شرایطی ارزشمندید” اول از معایب حافظه بی پایان گفتین اما بعد مثالی زدین که خلاف اونو تایید کرده!!
  آیا آرتور جرج برجس یه استثنا بوده تو این زمینه و انسانهای دارای حافظه قوی نمیتونن نابغه بشن و خالی از هویت و شخصیت و احساس اند؟؟!!

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت دوست و همراه خوب مدرسه نوابغ
   اول از حسن‌جویی شما کمال تشکر رو دارم. اما اجازه بدید بریم سراغ پاسخ به سوالاتی که بیان کردید.

   سوال اول: قبول دارین که همین نقاط ضعف نقاط قوتمون رو هم تحت تاثیر قرار میدن .. واقعا چیکار کنیم که نقاط قوتمون به نقاط ضعفمون غلبه کنه؟
   پاسخ: ما عملاً با دو دسته از نقاط ضعف روبرو هستیم. نقاط ضعفی که می‌تونیم اونها رو نادیده بگیریم، و نقاط ضعف بسیار کلیدی. نقاط ضعفی که می‌تونیم برای نادیده‌گرفتنشون راه‌کاری پیدا کنیم، مثلاً با یک هم‌تیمی خوب، همکار یا حتی همسری کامل کننده‌ اون‌ها رو جبران کنیم نقاط ضعفی هستند که می‌تونیم عملاً از خیر آنها بگذریم و با خیال راحت به نقاط قوت‌مان بپردازیم.
   اما در عین حال نقاط ضعفی هستند که به تعبیر بسیار عالی شما، نقاط قوت‌ ما را تحت تأثیر خودشون قرار میدهند. ما قطعاً باید به اینها بپردازیم اما فقط اساسی ترین نکته‌ی انقلاب نقاط قوت رو درنظر داشته باشیم. و اون اینه که ما هیچ‌وقت در نقاط ضعف خودمون آنقدر پیشرفت نخواهیم کرد تا به «عالی» تبدیل بشیم. بلکه فقط از خیلی بد، به سمت بد و کمی خوب حرکت خواهیم کرد و البته همین برای ما کافی خواهد بود.
   اما نقاط قوت ما نقاطی هستند که ما در اونها بیشترین پیشرفت، پیگیری و اشتیاق رو داریم و به همین دلیل به سادگی در اونها به عالی و فوق‌العاده تبدیل خواهیم شد.

   سوال دوم: اول از معایب حافظه بی پایان گفتین اما بعد مثالی زدین که خلاف اونو تایید کرده!! آیا آرتور جرج برجس یه استثنا بوده تو این زمینه و انسانهای دارای حافظه قوی نمیتونن نابغه بشن و خالی از هویت و شخصیت و احساس اند؟؟!!
   پاسخ: باید خدمتتون عرض کنم که هر ویژگی شخصیتی و استعداد ذاتی دارای معایب و منافعی هست. شخصی مانند آرتور جرج برجس خودش به شخصه حافظه‌ی بسیار قوی خودش رو به نوعی ضعف ارتباط میده و در عین حال اون رو نوعی نقطه قوت می‌دونه. انسان‌های دارای حافظه قوی هم میتونن تبدیل به نابغه بشند، اما اونچیزی که هست، تفاوت زمینه‌ی شکوفایی نبوغ در اونها با انسان‌های عادی هست. اون‌چیزی که من به دنبال بیان اون هستم، زمینه‌های گوناگون شکوفایی نبوغ برای زمینه‌های مختلف استعداد و نقاط قوت هست. هر انسانی متناسب با نقاط قوت خودش، در زمینه‌ای متفاوت به شکوفایی دست پیدا می‌کنه. هیچ استعدادی ذاتاً بد نیست و میشه تمام استعدادها رو در زمینه‌ای به شکوفابی رسوند.

   از تعمق و نگاه دقیق شما نهایت تشکر رو دارم و سپاسگزارم که برای دقایقی ما رو هم به ریزبینی و تعمقی ارزشمند کشاندید

 • حسین یاری
  پاسخ

  سلام
  بازم سلام میکنم خدمت مدیر سایت و تشکر میکنم از مطالب ارزشمندو تاثیر گذارتون . به نظر من نوابغ گمشده کسانی هستند که در نقاط دورافتاده به دلیل مشکلات اقتصادی نمیتونند خودشون رو نشون بدند و از استعدادشون استفاده کنند . که شک ندارم از این نابغه ها ما توی کشورمون کم نداریم فقط باید یه جورایی اینا رو کشف کنیم و از استعدادشون استفاده کنیم چون مسله ی اقتصادی به نظر من خیلی تاثیر داره توی نابغه هامون.

 • amin
  پاسخ

  نوابغ گمشده کسانی هستند به نظر من که از اعتماد بنفس پایینی برخوردارن و به همین دلیل هیچ موقع کسی از توانایی های اونها تو هر سنی که باشن مطلع نمیشه و خود من شاید از اونام!!!!!!برای همین مطالب شما رو که به نظرم ریشه علمی دارن دنبال میکنم و خواهش میکنم بیشتر در مورد اعتماد بنفس توضیح بدید و مطالبی درج کنید تا کسایی که عرض کردم استفاده کنن

 • میلاد کردی
  پاسخ

  نوابغ گمشده چه کسانی هستند؟
  دارم درست میبینم؟ شاید باورتون نشه اما کمتر از 3 ساعت قبل داشتم به استعدادهایی از خودم فکر میکردم که شکوفا نشد یا به قول خودمونی تر سوزوندمش…
  به نظر من دلیل اصلی گم شدن نوابغ بر میگرده به ریشه کشور….قطعا در کشوری مثل آلمان تعداد نوابغ بیشتر از افغانستانه، اما دلیل اصلی بیشتر بودن این نوابغ به خاطر ژنتیک یا ریشه ی مردم این دو کشور نیست و برمیگرده به مقامات تاثیرگذار هر کدوم از این دو کشور …اگه بخوام منظورمو کلی تر بیان کنم: اینکه در اکثر خانواده های دنیا انسان با نبوغ داریم اما در کشور های جهان سوم به بعد درصد گمشده ها بیشتر میشه .البته نابغه از نظر هر فرد یه درجه ای داره …به امید روزی که افراد گم شده دارای کمترین نبوغ باشند

 • manian
  پاسخ

  این که هر کسی استعدادی دارد یا چیزی که در دنیای متنوع امروز به نوعی به کار میاید چیزیست مبرهن ولی باید دید شما راهکارتان را چطور به کار میگیرید ایا میتوانید موفق باشید یا نه و این که اصولا چه تضمینی هست و شما چه کار خاصی انجام میدهید.در هر صورت من که اصلا به این موضوع خوش بین نیستم .

 • اسعد
  پاسخ

  هرکسی درون خودش استعدادهایی داره که منحصر به همون شخص است
  به عقیده ی من فرد به جای اینکه به دیگران نگاه کنه تقلید کنه بهتره خودش رو بشناسه و خودش رو و توانایی هاش رو درک کنه که برای این کار شاید کمک یک نفر یا یک گروه بتونه جرقه ی استارت رو درونش بزنه و بقیه ی را با خود شخصه و باید بتونه با تموم محدودیتها و کمی و کاستی و موانع خودش رو یه بالا بکشه

 • محمدام
  پاسخ

  متاسفانه نوابغ گمشده درکشور ما کم نیستند.یا خود افراد دنبال شکوفایی نبوغ خود نمیرند یا فضایی هست که نمیتونند نبوغ خود رو پرورش بدهند. درکشورهای پیشرفته بطور مثال یک نابغه فیزیک پیدا میشه و روش زود سرمایه گذاری میکنند تا فردا از اون سود ببرند و اون نابغه برای اون کشور شاید نابغه های دیگری درست کنه.
  به هرحال برنامه ریزی وحمایت ازنابغه ها درکشورهای پیشرفته باعث شده اکثر نابغه های جهان به ان کشورها مهاجرت کنند

 • محمدی
  پاسخ

  سلام
  نوابغ گمشده بسیارند مهم اینه ک ازون استعداد ب خوبی استفاده بشه…حالا این استعداد رو میتونه خود فرد کشف بکنه میتونه خانوادش کمک بکنه و از همه مهمتر اون کشوری ک در اون زندگ میکنه بسیار مهمه.. ولی مهمترین عوامل موفقعیت و شکوفا شدن استعداد ها نظم و برنامه ریزیه.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   ممنونم از نظر ارزشمندتون. اگه اجازه بدید من نظر خودم رو در این مورد اعلام کنم.
   به نظر می‌رسه با بی‌نظمی هم بشه به شکوفایی نبوغ دست پیدا کرد. اونچیزی که حاصل تحقیقات در این زمینه هست، این پیگیری و دست نکشیدن از زمینه‌ای بخصوص برای رسیدن به شکوافیه.
   مثلا در میان افراد بسیار موفق و نوابغ مطرح جهان کسانی مثل داروین یا پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، آهنگساز مشهور روسی وجود داشتند که بدون برنامه‌ی منظم روزانه، در کنار پراکندگی بالای برنامه‌ها، همچنان پیگیر زمینه‌ی مورد علاقه خود بودند. ما هم در مدرسه نوابغ کارگاهی تحت عنوان «به‌روش بی‌نظمی» رو شروع کردیم تا بتونیم به افراد بی‌نظم در عمل یاد بدیم که چطور می‌تونن به روش خودشون به شکوفایی دست پیدا کنن و تبدیل به انسانی بسیار موفق بشن.

   از دیدگاه و نظر شما نهایت تشکر رو دارم

 • maryam
  پاسخ

  سلام . ازتون متشکرم بابت این مطالب مفید . من خودم هنوزم نمیدونم در چه زمینه ای استعداد دارم و واقعا اعتماد به نفس پایینی دارم برای همین این مقاله رو که مطالعه کردم خیلی روی من اثر گذاشت . اما به نظر من ما توی کل جهان افراد زیادی داریم که استعداد های اون ها کشف نشده و اگر که بیشتر به این افراد توجه بشه جهانی زیبا تر خواهیم داشت . به نظر من دلیل اینکه خیلی ها هنوز به استعدادشون پی نبردند فقر و نداشتن امکانات و همینطور اعتماد به نفس پایین است .
  بازم تشکر میکنم از مطالب ارزشمدتون .
  موفق باشید

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام. ما هم از شما بابت کامنت ارزشمندتون ممنونیم.
   تمرکز ما بر شکوفایی نبوغ در مدرسه نوابغ، تمرکز بر روی نقاط قوت هست. از شما می‌خوام برای اینکه توانایی‌های ذاتی و نقاط قوت خودتون رو شناسایی کنید و در راه شکوفایی نبوغ گام‌های جدی ای رو از همین امروز شروع کنید، حتما سری به این مقاله بزنید و از راهکارهای عملی اون بهره ببرید:
   تفاوت استعدادها و نقاط قوت

 • مهدی بهادری
  پاسخ

  نوابغ گمشده کسانی هستند به نظر من که از اعتماد بنفس پایینی برخوردارن و به همین دلیل هیچ موقع کسی از توانایی های اونها تو هر سنی که باشن مطلع نمیشه و خود من شاید از اونام!!!!!!برای همین مطالب شما رو که به نظرم ریشه علمی دارن دنبال میکنم و خواهش میکنم بیشتر در مورد اعتماد بنفس توضیح بدید و مطالبی درج کنید تا کسایی که عرض کردم استفاده کنن

Leave a Comment