نابغه‌ای که دیده نمی‌شود

 In نوشته‌های عمومی

احتمالاً شما هم در محل کار، مدرسه، دانشگاه و یا در میان دوستانتان با افرادی روبرو شده‌اید که با توانایی‌هایی به مراتب کمتر از دیگران، بیشتر مورد توجه واقع می‌شوند. مثلاً در محیط کار بیشتر از دیگران به چشم مدیرشان می‌آیند، حتی مورد تشویق بیشتری قرار می‌گیرند و البته پیشنهادات و فرصت‌های بیشتری را دریافت می‌کنند. شاید تا امروز زیاد هم از آنها دل خوشی نداشتید، اما در این مقاله می‌خواهم شما را تشویق کنم که مثل آنها باشید! بیشتر دیده شوید، خودی نشان دهید و به موفقیت‌هایی به مراتب بیشتر از گذشته دست پیدا کنید. چرا که لازمه‌ی شکوفایی توانایی‌ها و نبوغ شما، مواجهه و روبرویی با فرصت‌ها و موقعیت‌های گوناگون است. با من در این مقاله همراه باشید.

چرا باید دیده شوم؟

حقیقت این است که اگر می‌خواهید به شکوفایی دست پیدا کنید، باید خودتان را در فرصت‌ها و موقعیت‌هایی گوناگون محک بزنید تا ببینید حقیقتاً در چه زمینه‌ای به طور ذاتی خوب عمل می‌کنید. شما باید در مواجهه با شرایط گوناگون علاقه‌مندی‌ها و نقاط قوت خودتان را پیدا کنید و برای این مساله نه تنها باید در کاری که انجام می‌دهیم خوب و عالی باشید، بلکه باید دیگران هم خوب بودن شما را ببینند و درک کنند تا موقعیت‌ها و فرصت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

شما گاهی عالی عمل می‌کنید، اما کسی متوجه این رفتار عالی شما نمی‌شود. شما گاهی فوق‌العاده می‌درخشید، اما کسی آن را درک نمی‌کند. آنچه تعیین می‌کند دیگران در مورد شما چگونه فکر و عمل می‌کنند، تنها این نیست که شما چگونه عمل می‌کنید، بلکه این است که دیگران در مورد شما چگونه فکر و برداشت می‌کنند. آیا آنها این رفتار و درخشش شما را می‌بینند؟

یافتن نقاط قوت در محل کاربرای شکوفایی

برای دستیابی به شکوفایی و البته خودشکوفایی نیازهای مختلفی خواهید داشت که در اینجا نگاهی به همه‌ی آنها می‌اندازیم، در مورد هرکدام کمی توضیح می‌دهیم و از ارتباط تک تک آنها با «فواید دیده‌شدن» صحبت خواهیم کرد:

نقاط قوت بجای نقاط ضعف

اولین و ضروری‌ترین مورد چسبیدن به نقاط قوت بجای تمرکز بر نقاط ضعف است. طبق آخرین تحقیقات، بهبود نقاط قوت به طور میانگین سرعت رشد شما را ۶ برابر خواهد کرد. این فوق‌العاده است. نقاط قوت، زمینه‌ها و فعالیت‌هایی هستند که شما ذاتاً در آنها خوب عمل می‌کنید و با کمی تمرین، آموزش و کسب مهارت می‌توانید در آنها به عالی تبدیل شوید. اما شما همچنان برای یافتن نقاط قوت خود لازم دارید که در موقعیت‌های مختلفی شرکت کنید و خودتان را مورد سنجش قرار دهید. راه حل این است: نقاط قوت خود را بیابید، سپس آنها را به‌کار بگیرید و نهایتاً برای اینکه همه‌چیز برایتان روشن شود، دقایقی وقت بگذارید وحتماً این مقالات را مطالعه کنید:

خودباوری

برای خودباوری لازم نیست دست به دامان تلقین شوید! من برای شما دلیلی منطقی می‌آورم: هریک از ما دارای استعدادها و توانایی‌های گوناگونی هستیم. ما درست مانند یک مولکول هستیم که از اتم‌های گوناگونی تشکیل شده‌ است. یک تفاوت کوچک در هرکدام از اتم‌های ما نسبت به سایر مولکول‌ها، ما را تبدیل به یک مولکول جدید و منحصر به فرد می‌کند و همانطور که می‌دانید هیچ مولکول و ماده‌ای در دنیا نیست که به‌درد نخور باشد. همه‌ی ما نباید تبدیل به فولاد شویم. آلیاژهای گوناگونی از فلزات وجود دارند که باعث به پرواز درآمدن هواپیماها و سفینه‌های فضایی می‌شوند. بسیاری از آلیاژهای گوناگون نیز در صنایع پزشکی و دارویی کاربرد دارند.

ما همه منحصر به فرد هستیم. تفاوت‌های رفتاری، تفاوت در استعدادهای ذاتی و حتی تفاوت در سلایق ما باعث تفاوت‌هایی اساسی بین ما و دیگران می‌گردد. تفاوت‌هایی که ما را منحصر به‌فرد می‌کنند. حالا کافیست بدانید همانطور که هر فلز، هر آلیاژ و هر ماده‌ای در دنیا قادر است در جایی به کار گرفته شود که دیگر فلزات، آلیاژها و مواد قادر به آن نیستند ما نیز همانطور خواهیم بود. ویژگی‌های شخصی، شخصیتی، نقاط ضعف و نقاط قوت شما معجونی منحصر به‌فرد را تحویل جامعه داده‌اند که فقط کافیست بهترین جایگاه برای استفاده از این معجون را بیاببید. شما قادرید کاری را انجام دهید که هیچ‌کس دیگر قادر نیست آن را به خوبی شما انجام دهد.

اما برای اینکه بتوانید معجون خود را به‌کار بگیرید و در موقعیت‌های مختلفی آن را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید، لازم است تا فرصت‌های گوناگونی را کسب کنید. برای مثال در محیط کار یا دانشگاه باید فرصت شرکت در پروژه‌ها و فعالیت‌های تیمی و انفرادی گوناگونی را داشته باشید و ببینید معجون شما در کدام‌یک از این موارد، بهترین عملکرد را خواهد داشت. این مساله نیز در ارتباطی نزدیک با «دیده‌شدن» و «درک ارزشمندی شما» توسط دیگران دارد.

دیده شوید

اگر دیده نشوید، درست مانند آلیاژ و یا فرمولی بسیار کاربردی هستید که هنوز کشف نشده‌ است! درست مانند زنبوری خواهید بود که بهترین عسل‌ها را تولید می‌کند اما لانه‌یتان در لبه‌ی درّه‌ای قرار دارد که هیچ‌کس دستش به عسل شما نمی‌رسد تا آن را بچشد و ارزشش را درک کند. اگر ارزش مشا درک شود، به سرعت به خودباوری دست پیدا خواهید کرد. چرا که ارتباطی بسیار قوی بین این دو مورد وجود دارد. حالا بیایید به موضوع اصلی این مقاله یعنی «دیده شدن» بپردازیم.

شما باید دیده شوید

از ناراحت شدن از دست همکارانتان در محیط کار دست بردارید. این شما هستید که باید مانند آنها شوید. می‌خواهم بگویم بخشی از مسیر را هم شما اشتباه رفته‌اید. شما تحصیل کردید، آموختید، تجربه کردید، با مشتریان عالی برخورد کردید، وظایفتان را با کیفیت بالا انجام دادید اما دیده نشدید. این یعنی قدر و ارزش شما هنوز برای مدیرتان روشن نشده و احتمالاً کارهای بسیاری که شما بهترین گزینه برای انجامشان هستید به شما سپرده نخواهند شد و این یعنی حقوق کمتر، نتیجه کمتر و در نهایت فرصت‌های کمتر برای دستیابی به شکوفایی. در حقیقت شما دویده‌اید، بسیار هم عرق ریخته اید, اما روی تردمیل دویده‌اید.

success-at-work

شکوفایی نقاط قوت شما در محل کار

دیگران زرنگ‌تر از شما بوده‌اند و این باعث شده نه تنها شما به اندازه‌ی تلاش و ارزشتان دیده نشده باشید، بلکه مقداری هم از ارزشتان کاسته شده! اصلاً عجیب نیست که از ارزشتان کاسته شده. شما در این ماه ۲۰۰ مشتری را راضی به خرید محصولات شرکتتان کرده‌اید و این فروش بیشتر به خوبی روی نمودارهای مدیرتان قابل مشاهده است. قراردادهایی که ماه گذشته انجام نشد، این ماه با موفقیت همراه بوده‌اند. این ماه نتیجه فوق العاده بوده، اما اگر اینها کار شما نبوده پس این کارها را چه کسی انجام داده؟ بالاخره مدیرتان می‌داند که این موفقیت را مدیون یکی از کارمندان است. اما کدام کارمند؟ درست پیش بینی کردید، همان کارمندی که بیشتر دیده شده و به‌نظر می‌رسد موفقیت‌ها کار او باشد! اگر شما به اندازه‌ی تلاش و ارزشتان دیده نشوید، متاسفانه زحمات شما به نام اشخاص دیگری تمام می‌شود و باز هم این تمام ماجرا نیست.

شما به این نیاز دارید

بعضی همکاران شما از این مساله باخبر هستند و هر روز تلاش بیشتری برای بیشتر دیده شدن انجام می‌دهند. شما نام آنها را هرچه می‌خواهید بگذارید، اما آنها فرصت‌های شما برای شکوفایی و موفقیت را از شما گرفته‌اند. شما برای دستیابی به شکوفایی نبوغ خود در زمینه‌های گوناگون، باید وارد آن زمینه‌ها شوید. باید فرصت محک زدن خودتان را داشته باشید و از فرصت‌های گوناگون بهره ببرید. شما باید آنقدر در محل کار خود پیشرفت کنید تا این موقعیت را بدست آورید که در هر زمینه‌ی ارزشمندی بتوانید نقاط قوت خودتان را به‌کار بگیرید و نهایتاً نتیجه بگیرید در چه حوزه و فعالیتی می‌توانید عالی عمل کنید. بعد از آن نوبت متمرکز شدن بر همان موقعیت‌هاست.

و اما برای دیده شدن

نگران نباشید، می‌خواهیم باهم به حل این مشکل بپردازیم که چطور می‌توانید در محیط کار خود بیشتر دیده شوید. همانطور که اشاره کردم موفقیت، پیشرفت و شکوفایی شما وابسته به ورود شما به حوزه‌ها و زمینه‌های گوناگونی است که باید خودتان را در آنها محک بزنید. اگر دیده نشوید، ارزش شما درک نخواهد شد و نتیجتاً فرصت‌های خوب در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. در مقاله‌ی پیش رو با تمرکز بر شکوفایی در محل کار به این موضوع می‌پردازم که چطور و با چه شیوه‌ای می‌توانید در محل کار خود بیش‌از پیش دیده شوید تا ارزشمندی‌تان مورد درک مدیرتان قرار گیرد. پس از آن نوبت شماست تا با محک زدن خود در فرصت‌های پیش رو نقاط قوت خودتان را بیابید و به آنها بپردازید. پس همین حالا این مطلب را دنبال کنید: فراهم کردن زمینه‌های شکوفایی نبوغ در محل کار

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Comments

Leave a Comment