موفقیت در درس و دانشگاه، چطور؟

 In نوشته‌های عمومی

شاید تا الان اینطور فکر میکردید که نفرات اول کنکور، دانشگاه و مدرسه، صرفاً از نبوغ بالایی برخوردار بودند. شاید شما میپنداشتید که خودتان هم نابغه هستید و از استعداد کافی برخوردارید، اما به دلیلی در درس خیلی موفق نبوده اید. مثلاً به نظرتان درس‌های ما کاربردی نیستند و یا کلاً به دانشگاه و کنکور علاقه‌مند نمی‌باشید.

اما میخواهم طور دیگری بیاندیشید و باور کنید که تنها ۲۰٪ موفقیت‌ درسی و موفقیت در کنکور و دانشگاه در ارتباط با استعداد و نبوغ میباشد. این خبر یعنی تنها یک نفر از هر ۵ نفر افراد برتر کنکور، افراد برتر دانشگاه و افراد موفق در درس و مدرسه از استعداد و نبوغ برخوردارند. این خبر یعنی تقریباً استعداد و نبوغ خیلی هم مهم نیستند.

در این مقاله از سری مقالات مدرسه موفقیت میخواهم برایتان روش‌هایی را مطرح کنم که نفرات برتر از آنها بهره میبرند. این موارد در حکم رازهایی ارزشمند در رابطه با موفقیت تحصیلی میباشند و امروز آنها را به شما خواهم گفت

مرور درس ها…انجام تکالیف روزانه

حافظه انسان چند مرحله دارد. تحقیقات بسیاری به من و شما نشان میدهند که با مطالعه اول، حدود ۹۰٪ از اطلاعات را فراموش میکنیم. اصلاً مهم نیست که شما فکر میکنید چقدر از مطالب در ذهنتان است، چرا که همه ما چنین توهمی داریم که تمام موارد را کاملاً به یاد داریم، اما حقیقتاً این طور نیست. پیشنهاد میکنم حتماً مقاله توهم دانستن…چرا توهم دانایی داریم؟ را مطالعه کنید تا باور کنید.

حالا چه کار کنیم؟

شما با دوره و مرور درس‌های آموخته شده، درصد فراموشی خود را بسیار کاهش میدهید. به صورتی که حداقل ۳ برابر مطالب بیشتری به خاطرتان خواهند ماند. تکالیف هم شما را به یادآوری مطالب وامیدارند. پس از همین امروز شروع کنید. همینطور از یادداشت‌ برداری های خودتان استفاده کنید.

عمیق تر یاد بگیرید

کنکور مفهومی شد. دروس دانشگاه تماماً مفهومی هستند و از دروس راهنمایی به بعد همه سرفصل‌ها به سمت مفهومی شدن پیش میروند. با ورود ماشین حساب‌ها و نرم‌افزارهای گوشی همراه، دیگر حفظ کردن فرمول‌ها ارزش خود را از دست داده اند. دقیقا مانند دوره ای که محاسبات ذهنی دیگر در امتحانات نمره ای نداشته اند.

برای همین در کنکور و دانشگاه ( و البته خیلی از دروس پایه‌های پائین تر) فرض طراح سوال این است که شما فرمول را بلد هستید، محاسبه هم که کاری ندارد، پس فقط میماند راه حل مساله! بله، برای رقابتی شدن سوالات لازم است شما در بدست آوردن راه‌حل مساله به زحمت بیافتید.

succsess-in-learning

حالا چه کار کنیم؟

اینترنت را دریابید! همه آموخته‌های خود را در اینترنت بررسی و مرور کنید. اگر درس مثلثات را آموخته اید با جستجوهای پیاپی در گوگل، بهترین و ریشه‌ای ترین توضیحات را مطالعه کنید. شرط میبندم این مساله از شما دانشمند خواهد ساخت.

یادداشت برداری کنید

روزی یکی از دوستانم، مرد حافظه جهان را در یکی از سمینار‌های موفقیت خارج از کشور میبیند. با دقت به او پی میبرد که درحال یادداشت تمام مطالب سمینار میباشد. بعد از سمینار خود را به او میرساند و میپرسد: شما که حافظه ای جهانی دارید، پس چرا یادداشت برداری میکنید. او در جواب میگوید: من آنقدر احمق نیستم که به حافظه خودم اطمینان کنم.

همانطور که در مقاله توهم دانستن…چرا توهم دانایی داریم؟ برایتان توضیح داده ام، ما اصلاً مطالب فراموش شده را به یاد نداریم که بخواهیم آنها را مورد قضاوت قرار دهیم و ببینیم آیا آنها را به یاد داریم یا نه! یادداشت برداری دقیقاً به شما خوراک مرور مطالب را میدهد. در غیر این صورت مواردی که در کتاب نیامده را به احتمال حدود ۹۰٪ از یاد خواهید برد.

حالا چه کار کنیم؟

یادداشت برداری کنید! حتی اشاره‌ای کوچک در کنار مطالب میتواند شما را برای یادآوری و به‌ یاد سپاری مطالب کمک کند.منظور از کمک این است که احتمالاً بدون این کمک قادر به چنین کاری نخواهید بود. از تلفن همراه خودتان نیز در شرایط ضروری برای یادداشت برداری استفاده کنید.

تغذیه و ورزش…میخندید؟

ما همیشه به شعارها میخندیم! چون میدانیم همیشه بی‌تاثیر هستند. اما این فقط ((شعار ورزش و تغذیه)) میباشد که بی ارزش است و نه خود آنها. معلوم است که فکر، تمرکز و بهره‌وری ما رابطه مستقیمی با مغز ما دارد. اگر فکر میکنید مغز شما از همه چیز بی‌نیاز است،حتی از غذا و ورزش، بیایید آن را بیازمایید. من به شما مساله ای میدهم و آن را در حالت خواب و بیداری و بعد از ۲ شب نخوابیدن حل کنید! معلوم است که به احتمال بالایی نخواهید توانست مساله را حل کنید.

دلیلش روشن است. مغز و ذهن شما در آن سطح خاص هوشیار نیست. استراحت، غذا و ورزش با تأمین نیازهای مغز و همینطور ترشح مواد شیمیایی مرتبط با هشیاری ذهن، مغز شما را در سطوح بالایی از کارایی نگه میدارند. همین فسفر یا امگا۳ معروف، بسیار بر افزایش توان مغز شما کمک میکنند. فراموش نکنید شما میخواهید با این ترفندها، استعداد و نبوغ خود را جبران کنید و یا آنها را بهره ور کنید. پس باید با تمام قوا دست به کار شوید.

حالا چه کار کنیم؟

با جستجو در اینترنت به دنبال ((غذاهای مقوی برای مغز)) باشید. لیستی از محبوب ترین آنها را تهیه کنید و به مادر یا همسرتان بدهید. به او توصیه کنید که بدون اجازه از شما، آنها را به رژیم غذایی شما بیافزایند. کار از آنها، نتیجه از شما! اما متاسفانه ورزش صبحگاهی دست خودتان را میبوسد. فقط ۵ دقیقه و نه بیشتر. ورزش ۵ دقیقه ای را در قسمتی از این مقاله برایتان آورده ام.

غیبت کردن در مدرسه و دانشگاه

madrese-movafaghiat

غیبت کردن را فراموش کنید، هر چقدر که حاضر شدن در کلاس برایتان دشوار باشد. مگر شما نمیخواهید در درس و تحصیل به موفقیت برسید؟ اگر نمیخواهید پس چرا این مقاله را مطالعه میکنید؟ میخواهید….شما میخواهید به موفقیت تحصیلی دست پیدا کنید. برای همین باید دشواری آنرا به جان بخرید. غیبت کردن شما را از شنیدن نکات اضافه، یادداشت برداری، به یاد سپاری شنیداری و به یاد سپاری دیداری محروم میکند. واقعاً ارزشش را ندارد.خصوصاً برای شما که میخواهید رتبه خوب کسب کنید.

حالا چه کار کنیم؟

زودتر به دانشگاه برورید تا جای پارک پیدا کنید. با تجسم هدف خود از به مدرسه و دانشگاه رفتن، فوری از رخت خواب بیدار شوید. کم کم ارتباط خود با دوستانی که شما را به غیبت تشویق میکنند کمرنگ کنید. خلاصه هرکاری انجام دهید تا غیبت نکنید.

از فنون اختصاصی خود برای به یاد سپاری مطالب استفاده کنید

رسم شکلک، خط خطی کردن دور مطلب، خط کشیدن، ستاره زدن، یادداشت مثال، همه و همه ممکن است شیوه‌های اختصاصی شما برای به یادسپاری مطالب باشند. حتماً این کارها را انجام دهید. تا میتوانید تصویر سازی کنید. در ذهنتان مثال های خنده‌دار را مجسم کنید، طوری خاص اطراف مطلب را نشانه گذاری کنید و حتی شکلک رسم کنید تا به واسطه آنها، سرنخی به حافظه خود بدهید تا به این مطالب در آینده دسترسی پیدا کند.

سوالات سخت بپرسید!

وقتی شما سوال سختی را مطرح میکنید، درصورتی که جوابش را به هر دلیلی به درستی و قطعیت ندانید، بیش از همه برای خودتان مهم است که جوابش را بدست آورید. گاهی روز امتحان سوالی سخت از دوستتان میپرسید و او با پاسخش شما را در مورد جواب دچار شک میکند. کسی که سریعاً به دلواپسی می‌افتد خود شمایید. چون در ذهن شما حالا دو جواب محتمل برای این مساله وجود دارد، در صورتی که در ذهن دوستتان فقط یک جواب است.

حالا چه کار کنیم؟

سوالات در روز امتحان را کنار بگذارید، بجایش در میان سال تحصیلی این سوالات را مکرراً مطرح کنید. هر مطلب مشکوک، هر سوال سخت، و هر پارادوکسی را بیان کنید و ذهنتان را به تفکر در مورد آن وادارید. این کار باعث میشود بیشتر به سمت مطالعه بروید و بعد از فهمیدن جواب، پاسخ آن و مطالب دیگری که در آن مورد مطالعه کرده اید کاملاً به خاطرتان خواهند ماند، چرا که شما مدت زیادی درگیر این سوال بوده اید.

ما در مدرسه موفقیت آنقدر مطالب را به یکدیگر مرتبط و تکرار میکنیم تا با مطالعه هر مقاله، مطالب زیادی برای شما دوره شوند. با این کار شما پس از مدتی از سطح دانش بالایی در حافظه بلندمدت خود برخوردار خواهید بود و به سادگی این موارد را در زندگیتان جاری خواهید یافت. توصیه میکنم حتماً به مقالات دیگر ما نیز سر بزنید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 2 comments
 • ش.رضایی
  پاسخ

  یه غلط دیکته ای پیدا کردم.
  اگه گفتید کجاست؟

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   دوست عزیزم، ش.رضایی، باید اعتراف کنم گاهی مقالات رو سریع مینویسم و فرصت زیادی برای اصلاح اونها برام نمیمونه و بعضاَ همینطور که دیدید ممکنه غلط‌های املایی در اونها وجود داشته باشه.
   یک اعتراف دیگه هم باید بکنم اینه که من از دوران دبستان دیکته‌ی خوبی نداشتم 🙂
   باز هم عذرخواهی میکنم

Leave a Comment