نابغه‌ی موفقیت

 In نوشته‌های عمومی

موفقیت از نظر شما چیست؟

هر روز انگشت های اشاره بسیاری را می‌بینم که به سمت افرادی خاص، خصوصاً افراد محبوب جامعه اشاره می‌روند و به عنوان افراد موفق از آنها یاد می‌شود. بازیگران سینما، افراد ثروتمند و پولدار، صاحبان رستوران های مجلل، فوتبالیست‌ها و ….

دیگران هم برای اینکه مطمئن شوند به موفقیت خواهند رسید، نقشه هایی برای محبوب شدن، ثروتمند شدن و یا مثلاً قبول شدن در دانشگاه‌های مطرح کشور طراحی می‌کنند. مهم نیست که چقدر در رسیدن به این اهداف موفق هستیم، بلکه سوال اساسی این است: آیا واقعاً اگر نقشه‌ی‌ ما عملی شد ما به موفقیت خواهیم رسید؟ منظورم این است که این نقشه‌ها و برنامه‌ها به‌ظاهر مفید واقع خواهند شد. اما آیا در عمل نیز همین اتفاق خواهد افتاد؟

اجازه بدید قبل از شروع بحث یک جمله بگم: برنده شدن در مسابقه یک چیز است و احساس رضایت‌مندی از برنده شدن چیز دیگریست. قبول شدن از میان صدها هزار داوطلب کنکور در دانشگاهی بخوصص، همانطور که نیاز به تلاش بسیاری دارد، قطعاً یک پیروزی به حساب می‌آید. اما آیا لزوما موفقیت نیز محسوب میشود؟

موفقیت چه چیزی نیست؟

نسبیت موفقیت آرین سلیمانیهمانطور که اشاره کردم حقیقت این است که برنده شدن همان موفقیت نیست. البته شاید بتوان گفت در بسیاری از موارد برای رسیدن به موفقیت باید برنده شد. اما هر پیروزی‌ای موفقیت محسوب نمی‌شود. آیا بعد از دستیابی به این پیروزی، رضایت‌مندی و خوشحالی را در خودتان احساس می‌کنید؟

بر خلاف تصور عامه مردم که ملاک های درونی خودشان را بر دیگران نیز تعمیم می‌دهند و به اشتباه تصور می‌کنند هرچه برای آنان شادی و رضایت می‌آورد، برای دیگران نیز همینطور خواهد بود، موفقیت کاملاً بستگی به گرایشات خود فرد دارد. موفقیت کاملاً وابسته به احساس رضایت و خوشحالی درونی است و این احساسات، فرد به فرد متفاوت است و از این جهت موفقیت برای هرکس متفاوت می‌باشد.

موفقیت آن‌چیزی نیست که برای دیگران موفقیت و خوشبختی به حساب می‌آید. موفقیت و خوشبختی یک چیز کاملاً شخصی و وابسته به شخصیت شماست و هرکسی گمشده خودش را دارد.

نابغه موفقیت شوید

مهم‌ترین شرط برای دستیابی به نوبغی موفقیت آفرین، قبل از هرچیز شناخت از خود و شناخت‌ نیازهایتان است. باید از خود بپرسیم: برای چه چیزی در زندگی حاضرم جان بدهم؟! سوال عجیبی است، اما باید عاشقانه به آن هدفی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید علاقه‌مند باشید. از خودتان سوال کنید برای چه چیز حاضرم صبح ها با عشق از رختخواب بلند شوم و ساعت های طولانی به کارهای تکراری و دشوار بپردازم؟

پاسخ به این سوالات سرنخ‌هایی به شما می‌دهند که گم شده اصیل‌تان را پیدا کنید. گمشده شما ممکن است ثروت، شهرت، نوع‌دوستی، کارآفرینی، خانواده‌داری، جانورشناسی، تجارت یا هرچیز دیگری باشد. باور کنید مهم نیست. خوب و بدی در میان نیست، بلکه آنچیزی درست است که از درون‌تان صدایتان می‌زند. پس مهمترین قدم برای اینکه تبدیل به نابغه‌ی موفقیت شوید شناخت چیزی است که شما را واقعاً شاد و خوشحال میکند.

نسبیت در موفقیت

همه‌ی ما باید نابغه‌ی موفقیت شویم

آن‌چیزی که همه‌ی ما به آن نیاز داریم، شکوفایی نبوغمان در زمینه‌ی موفقیت است. همه‌ی ما نیازمند این هستیم که به انسان‌هایی موفق تبدیل شویم. تفاوتی نمی‌کند در چه چیزی می‌خواهید نابغه شوید. تفاوتی نمی‌کند نقاط قوت‌تان در چه چیزی است. شما نیازمند موفقیت هستید و برای دستیابی به موفقیت باید این یک راز کوچک را به خوبی بدانید: موفقیت، درست مانند خوشحالی و رضایت درونی، کاملاً نسبی و وابسته به شماست. پس خودتان را دنبال کنید.

نابغه‌ای در راه موفقیت…

من دوستی داشتم که از ابتدا عاشق کار در بازار بود، اما به دلیل فشار خانواده و استعداد سرشارش توانست برخلاف میل خودش در یکی از بهترین دانشگاه ها (دانشگاه تهران!) قبول شود. در طول مدت تحصیل به هیچ وجه رضایت نداشت، اما همیشه مورد قضاوت اطرافیان قرار میگرفت و برچسب موفقیت بر پیشانی اش نصب بود، در صورتی که به هیچ‌ وجه احساس موفقیت را در درون خود به همراه نداشت. روابطش با خانواده رو به سردی رفت و احساس میکرد روز به روز که سنش بالاتر می‌رود، دیرتر از گذشته می‌تواند وارد بازار کار میشود. اما به یکباره تصمیمی عاقلانه گرفت.

برخلاف میل خانواده از دانشگاه انصراف داد. راستش را بخواهید حتی اولش انصراف هم نداد، فقط دیگر به دانشگاه نرفت! حتی تحمل دیدن درب ورودی دانشگاه را هم نداشت. او در دوران تحصیلش واقعاً موفق نبود. برخلاف پیروزی در کنکور و کسب نمره های خوب در دانشگاه به هیچ وجه احساس رضایت درونی نمیکرد. او خوشحال نبود و روز به روز بداخلاق‌تر و بی‌حوصله تر از قبل می‌شد. او با خود به این نتیجه رسیده بود که لقب موفقیت برای او رضایت و شادی نمی‌آفریند، بلکه این دستیابی به آرزوهای خود اوست که از او فردی موفق و سربلند خواهد ساخت….چه دیگران او را موفق بدانند، و چه ندانند او طور دیگری احساس خوشحالی، رضایت و موفقیت می‌کند.

به گفته خودش، الان بسیار راضی و موفق است. کسب و کار خودش را بدون سرمایه شروع کرد و ماه قبل رستوران خودش را افتتاح کرد. روابطش با پدر و مادرش بسیار خوب شده و حتی خانواده اش هم از وضعیت کنونی بسیار بسیار راضی‌تر از گذشته هستند. چرا که آنها هم متوجه اشتباه خود و تعمیم گرایشات جامعه بر فرزند خود در گذشته شده‌اند.

شاید برای خیلی‌ها این حرف ها خنده دار باشد،اما این افراد باید نگران وضعیت خودشان باشند.زیرا افرادی که نمیتوانند درک درستی از موفقیت داشته باشند،ملاک‌ها و ارزش‌های دیگران را حاکم بر خود میدانند و مسیری را تقلید میکنند که قبل از آنها افراد موفق رفته اند.غافل از اینکه موفقیت برای هر فرد متفاوت است.

همین حالا بخوانید: اسباب بازی موفقیت

سالها تلاش می‌کنید، از خانواده خود فاصله می‌گیرید، بارها شکست می‌خورید و بلند می‌شوید. به ثروتی عالی دست پیدا می‌کنید، هر آنچه آرزویش را داشتید را در اختیار دارید، خودتان را در آینه نگاه می‌کنید، اما یک چیزی گویا کم است! شما خانواده و دوستان خود را در راه این آرزوها از دست دادید. اگر احساس خوبی دارید به شما تبریک می‌گویم! اما اگر احساس غم می‌کنید، پس این ثروت و این آرزوها، آرزوی واقعی شما نبوده‌اند. شما چیزی بیش از ثروت می‌خواستید تا به احساس رضایتمندی دست پیدا کنید. این است اسباب‌بازی موفقیت… ادامه مطلب

پیشنهاد می‌کنم بخوانید: امان از ساعت

گذر زمان می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد. به سادگی لذت کارهای کوچک‌مان را به آزردگی از مشکلاتی بزرگ تبدیل کند. کارهایی بسیار کوچک، اما اشتباه. خوردن روزانه یک لیوان نوشابه، کشیدن چند نخ سیگار و چندلحظه نادیده‌گرفتن فرزند. شما را با اثر تدریجی آشنا خواهم کرد…. ادامه مطلب

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 7 comments
 • سارا.ب
  پاسخ

  تعریف جالبی از موفقیت بود
  مرسی از استاد سلیمانی

 • elhamkhandel
  پاسخ

  در مورد موفقیت بسیار جالب بود
  متشکر

 • حامد70
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  خیلی عالی بود
  واقعا حیفه که از این همه مطالب که به رایگان در اختیار ما قرار گرفته استفاده نکنیم.
  ممنونم خیلی عالیه مطالب سایتتون

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   متشکرم از توجه و محبت شما
   از نظر من وظیفه هر مدرس یا مشاوری هست که مطالب رایگان زیادی رو در اختیار مخاطبان قرار بده و به شدت مخالف روش کسایی هستم که صرفاً آموزش‌های خودشون رو با دریافت وجه در اختیار کاربران قرار میدهند.

 • mc
  پاسخ

  خیلی عالی بود.ادامه بدین لطفا

 • ms
  پاسخ

  بسیار عالی است موفق باشید و ادامه دهید.

 • alireza18
  پاسخ

  سلام استاد وقت بخیر بنظر من اون جمله در مقاله که گفته بودین آیا حاضرین برای بدست اوردن موفقیت جان بدین؟ بسیار جمله تاثیر گذاریه چون براستی تا انسان عاشق کاری نباشه و ازش لذت نبره به نتیجه دلخواه و ارامش شغلی و رفاه اقتصادی نمیرسه. ممنون از مقاله سازندتون

Leave a Comment