مواجهه با اتفاق!

 In نوشته‌های عمومی

چطور با اتفاقات و تغیرات زندگی کنار بیاییم؟

تغییرات گریز ناپذیرند. از دمای هوا، وضعیت سلامت‌مان، حال و هوای محل کار، رفتار همکاران تا وضعیت اقتصادی و محیطی. هیچ کس تابحال پیدا نشده تا بتواند جلوی تغییرات را بگیرد. گاهی تغییرات خوب و لذت بخشند که عموماً دستمایه‌ی تلاشهای خودمان بوده اند. شما ۶ ماه ورزش کرده اید و تناسب اندام پیدا کرده اید.به عبارتی تغییر کرده اید. یا روزانه ۵ تلفن بازاریابی به برنامه کاریتان افزوده اید و درآمدتان تغییری مثبت کرده. همینطور رفتارتان را با همسرتان حساب‌شده تر از قبل کرده اید و رابطه شما به سمتی ایده‌آل تغییر کرده.

تغییرات مثبت چیزهایی هستند که همیشه انتظارشان را داریم. حتی آنقدر که تغییرات و اتفاقات بد ما را ناراحت میکنند،اتفاقات خوب ما را خوشحال نمیکنند.اما امان از اتفاقات و تغییرات بد،خصوصاً آنهایی که سرزده از راه میرسند.

من در این مقاله قصد دارم تا با همراهان آی‌بهتر در مورد عکس العمل‌های ایده‌آل در مواجهه با تغییر صحبت کنم، آنهم تغییرات منفی و مخالف میل ما. با من در این مقاله همراه باشید.

آیا با تغییرات کنار بیاییم؟

چه کار دیگری میتوانید انجام دهید؟ گاهی تغییرات آنقدر در سطح وسیعی هستند که اصلاً در توان من و شما نیست تا بخواهیم ذره ای آن را جابجا کنیم! نرخ دلار ۳ برابر میشود، بنزین ۲ برابر گرانتر میشود، عزیزترین کارمندتان به شرکت رقیب میرود….در این موارد کاری جز کنار آمدن با تغییر از دست ما بر نمی آید. اما یادتان باشد این به هیچ عنوان به معنای تسلیم نیست. من قصد دارم به شما آموزش دهم چطور تسلیم نشوید و از تغییرات به نفع خودتان اسفاده کنید.پس کلید را در ابتدا به شما میدهم تا بیشتر در مورد آن باهم صحبت کنیم:

تغییر-موفقیت

زندگی شما مانند سفری دریاییست. با تنظیم سکان رو به سوی مقصدتان کرده اید و جهت امواج و باد را مطابق با نقشه راهتان تنظیم کرده اید.اما باد در هر لحظه میتواند تغییر کند…قطعاً به زودی تغییر میکند. اما شاید از تغییر جهت باد گریزی نباشد، اما چرخاندن بادبان و استفاده از تغییر جهت باد میتواند کاملاً به سود شما باشد. بیایید بادبانهایمان را برای مبارزه با قدرت مخرب تغییرات و اتفاقات به دست بگیریم.

اهداف جهت تغییرات را تعیین میکنند

اهداف شما را قادر میسازند جهت تغییرات را مشخص کنید و از هر تغییری به نفع خودتان استفاده کنید. اگر هدفی مشخص نداشته باشید و یا جهت تغییر را به سمت دلخواهتان نگردانید، تغییر بر شما حاکم خواهد شد و به هر سمتی بخواهد شما را میبرد. اهداف به شما اطمینان میدهند که تغییرات به دست خودتان جهت میگیرند. دقیقا مانند باد که در دست ما نیست، اما بادبان در دست ماست. همچنین تغییر میتواند وضعیت شما را با تعیین جهت خوب شما کاملا به نفع شما عمل کند و مفیدتر از حالت قبل از تغییر باشد.

مثال قایق را به یاد بیاورید. شما در میان دریا و امواج هستید و اصلاً از سرعت خود راضی نیستید. ناگهان بادی شدید میوزد. شما بادبان را تنظیم میکنید، سکان را با توجه به جهت باد میچرخانید و در نهایت به سمت هدف با سرعت بیشتری راهی میشوید. این است قدرت تغییر.

حالا چکار کنیم؟

یادتان باشد، افراد اثرگذار همیشه از تغییرات به نفع خود بهره میبرند. برخلاف افراد منفعل که با تغییرات و رخ‌داد های غیر منتظره آشفته میشوند و کنترل اوضاع را از دست میدهند. در مواجهه با تغییر باید فعالانه عمل کنید. دیگر فرصت استراحت نیست و باید با شدت بادبان ها را بکشید…آنها را تنظیم کنید و با طناب های قطور محکم ببندید. بعد به سمت سکان بدوید،محاسبه کنید و در نهایت آن را با جرأت و اطمینان بچرخانید.حالا فقط منتظر نتایج خارق‌العاده باشید.

در اینجا چند نکته دیگر برای وضعیت های بحرانی اینچنینی را برایتان بازگو میکنم که اطمینان دارم میتوانند به شما کمک کنند تا از موانع تغییر گذر کنید.

تغییر را بپذیریذ

حقیقت این هست که نپذیرفتن تغییر فقط خودمان را فریب دادن است. با اولین علائم و نشانه ها، تغییر را به عنوان حقیقت روی‌داده بپذیرید. اگر شما تغییر را نپذیرید و یا حتی انکار کنید، جلوی هرگونه رفتار مثبت و صحیح را از ابتدا گرفته اید.

خودتان را از نگرانی نجات دهید

anxiety-symptoms

با خودتان حساب کنید “بدترین حالت ممکن چیست؟” برای نمونه کارمند خوبتان به شرکت رقیب پیوسته. بیاندیشید که بدترین اتفاقی که میتواند بیافتد چیست و چطور میتوانید کاری کنید که بدترین اتفاق رخ ندهد. آیا فهرست مشتریانتان را با خود برده؟ با تک تک مشتریان تماسی گرم بگیرید و یادآوری کنید که کارمند شما دیگر از جانب شما با آنها سخن نمیگوید و مسئولیتی بر عهده شما نخواهد بود. آیا اطلاعات وب سایتتان را در دست دارد؟ آن اطلاعات را سریعاً تغییر دهید. آیا پروژه نیمه تمامی در دست داشته؟ فورا با کارفرما تماس بگیرید و قبل از اینکه کار از کار بگذرد مشکل را با او درمیان بگذارید و فرصت بیشتری برای انجام پروژه درخواست کنید.

برخی از این رفتارها اگر درست و حساب شده انجام شوند،حتی به صمیمیت بیشتر شما با مشتریانتان ختم میشود. مشتریانی که اگر دست روی دست میگذاشتید دشمن شما میشدند. اینجا همان جاییست که تغییر به نفع شما تمام میشود.

یک مثال واقعی

موردی بود که یکی از کارمندان خوب شرکت یکی از دوستانم به شرکت رقیب پیوست. او اطلاعات زیادی در مورد موارد محرمانه شرکت از جمله سیاست‌های فروش فصل داشت. ما احتمال زیادی میدادیم که اطلاعات از طریق او لو بروند که البته همینطور هم شد. اما قبل از این که کار از کار بگذرد دوست من دریافت که با تغییر سیاست‌های فروش این فصل، میتواند کاملاً رقیب خود را شکست دهد. شرکت رقیب فکر میکرد اطلاعات صحیحی دارد، در صورتی که اطلاعات عوض شده بود. شرکت رقیب سیاست های آن فصلش را برای مقابله با ما چیده بود و دوست من به خوبی توانسته بود دو کار را عملی کند. اول،سیاست های رقیب را با توجه به اطلاعاتی که شرکت رقیب از او بدست آورده بود پیشبینی کرد. دوم، سیاست های جدیدی را با توجه به پیشبینی حرکت رقیب طراحی کرد. باورش سخت است…او توانست ۲.۴ برابر همان فصل در سال گذشته فروش داشته باشد و رقیب او به میزان ۸۰٪ کاهش فروش داشت!

رفتارتان را با موقعیت جدید سازگار کنید

ibehtar-control

این مهم ترین قدم شماست.این همان مرحله چرخاندن و تنظیم بادبان است. همه ابعاد تغییر را بسنجید. موقعیت جدید را به خوبی درک کنید و دقیقاً مانند مثالی که برایتان از شرکت دوست خودم نقل کردم عکس العمل متناسبی را از خود نشان دهید.به یاد داشته باشید:

اگر هر تغییری را بررسی کنید همیشه چیزی در آن پیدا خواهید کرد که برای شما خوب و مفید است. آن امتیاز پنهان چیست که میتوانید از آن به سود خود استفاده کنید؟

شما با گام‌های بالا به راحتی میتوانید شرایط را بر وفق مراد خود کنید و یک گام بزرگ به سمت موفقیت بردارید. کلیدها را فراموش نکنید. تغییرات و اتفاقات، همیشه رخ میدهند. بر نگرانی هاییتان غلبه کنید و به سمت بادبان ها بروید. با قدرت آنها را بچرخانید و سکان را تنظیم کنید. حالا وقت نشستن و تماشا کردن نیست. بلکه باید فعالانه عمل کنید. همه ابعاد را بسنجید و حرکتی استراتژیک انجام دهید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و به راحتی آن را در زندگی کاری و شخصی خودتان پیاده کنید.با ما همراه باشید…

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 5 comments
 • yaroo
  پاسخ

  aman az etefagh…

 • mr.etefagh
  پاسخ

  مگه میشه انقدر برای من اتفاقای عجیب بیافته.اصلا تا تصمیمی میگیرم همه چی شروع میشه.
  حرفای شما رو به کار خواهم گرفت. عالی عالی

 • یک کاربر راضی
  پاسخ

  مطلب خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوبی بود
  دستتون درست!

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   بابت اینهمه خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی لطف، ازتون متشکرم

 • Nima65
  پاسخ

  واقعأ عالی بود مرسی

Leave a Comment