معرفی کتاب «هنر جنگ»

 In نوشته‌های عمومی
معرفی کتاب «هنر جنگ»Reviewed by آرین سلیمانی on Nov 24Rating:

کتاب «هنر رزم»، یک کتاب جنگ؟

احتمالاً نام کتاب «هنر رزم» یا همان Art of war به گوشتان خورده. وقتی در مورد این کتاب کمی جستجو می‌کنید متوجه چیزی می‌شوید و وقتی آن را ورق می‌زنید به چیز دیگری دست پیدا می‌کنید.

the-art-of-war-pouria_parhizkar-325llwqstpxdgpw9bvery8عموماً در مورد کتاب «هنر رزم» شنیده‌ایم که کتابی‌است در مورد استراتژی‌های جنگ! یعنی خشونت.. یعنی مبارزه و به خاک و خون کشیدن! اما اینطور نیست. این کتاب از صلح شروع می‌شود. فلسفه «هنر رزم» بر پایه‌ی شناخت مشکلاتی است که منجر به جنگ می‌شوند تا قبل از شکل‌گیری ریشه‌کن شوند. جالب است در این کتاب فلسفه‌ی درمانگر همان مکتب معرفی شده. روشی که معالج یا همان پزشک، با شناخت روح بیماری، قبل از اینکه بیماری وارد بدن بیمار شود به مبارزه با آن برمی‌خیزد. در «هنر رزم» پزشک اشتیاق اولیه‌اش برای درمان به وسیله جنگ با ویروس‌ها نیست. بلکه بهترن مبارزه مبارزه‌ایست که قبل از شکل گیری آن، دست دشمن رو شده و اجازه ورود به او داده نمی‌شود.

نویسنده «هنر رزم»

«هنر رزم »آئین و روش‌هاییست به نوشته و نقل از سون زو. یک استاد واقعی صلح. کسی که شاگردانش را در مراسم سوزاندن مرده‌ها و اجساد شرکت می‌داد و به آنها گذرا بودن زندگی و بی‌ارزشی جنگ و آدم‌کشی را یادآوری می‌کرد. او می‌خواهد با کتاب «هنر رزم» با جنگ بجنگد و البته این کار را به روش خودش انجام می‌دهد. استفاده از پارادوکس‌ها در آئین او متداول است. مثلاً موضوع کتاب در نگاه اول متضاد با نام آن است. اما این تمام ماجرا نیست. بلکه او در خطوط دشمن رخنه می‌کند، پرده از اسرار دشمن برمی‌دارد، و زمام احساسات سربازان دشمن را در دست می‌گیرد. او یک استاد واقعی صلح است.

در کتاب «هنر رزم» چه می‌خوانیم؟

در این کتاب با روش‌های جنگ نیز آشنا می‌شوید. اینکه چه مسیری را انتخاب کنید، چطور بی‌نظمی را به دشمنانتان القا کنید و نقشه‌های خود را مخفی نگاه دارید. اما همچنان تأکید بر چیرگی با صلح است. اینکه لشکر دشمن را به خاک و خون نکشیده تصرف کنید. چند خط از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

“با عمل به هنرهای رزمی، حریفان خود را ارزیابی کنید؛ کاری کنید که روحیه خود و رشته کارها را از دست بدهند، به طوری که اگرچه ارتش دشمن دست نخورده باقی مانده، اما بدون استفاده باشد. این را یک پیروزی به سبک فلسفه «دائو» می‌گویند. اگر ارتش دشمن را نابود کنید و فرماندهان آنان را بکشید و سرزمین‌ها را غصب کنید، این را پیروزی با زور می‌گویند.

بنابراین آنهایی که نبردی را می‌برند، مهارت واقعی ندارند؛ آنهایی که سپاهیان دیگران را بدون جنگ درمانده می‌سازند از همه برترند.”

در «هنر رزم» می‌خوانید که انجام حمله‌های موفق و به‌کار گرفتن ماهرانه نیروها مرحله‌ای است که در درجه‌ی پائین‌تر قرار دارد و به عبارتی کسی که پیروزی را در برابر تیغ‌های برهنه می‌جوید فرمانده خوبی نیست. «هنر رزم» به شما توصیه می‌کند که محاصره شهر را در آخرین مرحله بگذارید، اما این را نیز به شما یاد می‌هد که چطور محاصره کنید.

غلبه بر خشم در «هنر رزم»

“اگر سردارد نتواند بر خشم خود غلبه کند و با سپاهیانش بر قلعه هجوم برد، یک سوم سربازانش را به کشتن دهد و قلعه همچنان تسخیر نشده باقی بماند، کاری نکرده جز انجام حمله‌ای مصیبت‌بار. بنابر این کسی که هنرهای رزمی را به خوبی می‌داند، بر دیگران بدون جنگ غلبه می‌کند و شهرها را بدون محاصره فتح می‌کند.”

کتاب هنر رزم

«هنر رزم» از شما یک رزمنده واقعی می‌سازد. با شما علاوه بر صلح، در مورد شیوه‌های مبارزه نیز صحبت می‌کند. نکاتی را به شما یادآوری می‌کند که در ارتباطی مستقیم با موفقیت شما می‌باشند. برای نمونه به شما نمی‌گوید با دست روی دست گذاشتن صلح را پدید آورید. بلکه نشان می‌دهد جنگ‌جوی کارآزموده نقشه‌ها را باطل می‌کند، روابط را بر هم می‌زند، تدارکات را قطع و یا راه‌ها را مسدود می‌کند و به این ترتیب بدون جنگ حریف را مغلوب می‌سازد.

این تمام «هنر رزم» نبود

این تمام آن‌چیری نیست که در این کتاب فوق‌العاده خواهید خواند. بلکه با مواردی همچون درگیری مصلحانه، هماهنگی، رزمایش نیروها، استفاده از جاسوس و طرح نقشه برای محاصره آشنا خواهید شد. شما به یک رزمنده واقعی تبدیل خواهید شد و البته معتبر کتاب در حوزه استراتژی را مطالعه کرده‌اید. اما سوالی که خیلی‌ها از من پرسیده‌اند این است که کتاب «هنر رزم» چه تأثیری بر موفقیت‌های امروزی ما خواهد داشت؟ مگر ما در کسب و کار و یا تحصیلمان به دنبال جنگ هستیم؟

ارتبط کتاب «هنر رزم» با موفقیت

دنیای رقابت امروزی برای شما میدان جنگی بزرگ پدید آورده. بسیاری اوقات برای کسب درآمد بیشتر نیاز به رقابت و کاهش سود رقیبتان دارید. شما برای قبولی در کنکور باید شخص دیگری را از میدان به در کنید و برای موفقیت در زندگی با ابعاد زیادی از مبارزه روبرو خواهید شد. اما چقدر خوب است تا هنرهای رزم را بشناسید و بتوانید بدون به خاک و خون کشیدن رقیبتان، به سود بیشتری دست پیدا کنید. چرا او زیرمجموعه‌ای از کسب و کار شما نشود؟ چرا وارد بازارهای جدیدی نشوید و چرا با رقیب خود متحد نشوید؟

این‌ها پرسش‌هایی است که باید با مطالعه این کتاب خوب به آنها دست پیدا کنید. به یاد داشته باشید که کتاب «هنر رزم» یک کتاب تاریخی نیست. بلکه مسائلی است که همین امروز نیز با آنها درگیریم. منشأ بسیاری از درگیری‌های امروز ما به دلیل عدم آگاهی از همین مسائل مطرح شده در این کتاب است. به امید موفقیت

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 2 comments
 • محمد
  پاسخ

  سلام
  ممنون، مطلب بسیار جالبی بود فقط کاش لینک دانلود کتاب(فارسی یا انگلیسی) را هم می گذاشتید

 • Donya
  پاسخ

  دیروز سایتتون مشکل داشت.گفتم اطلاع بدم.همش با صفحه سفید روبرو میشدم.
  ممنون

Leave a Comment