مرز‌های زندگی شخصی و زندگی کاری افراد نابغه

 In نوشته‌های عمومی

نابغه شدن ممکن است. طبق آخرین تحقیقات و نتایج بدست آمده در دنیای مدرن ثابت شده که همه ما منحصر به‌فرد و دارای ویژگی‌هایی بخصوص هستیم که هریک از آنها می‌توانند به عنوان یک نقطه قوت، ما را به شکوفایی برسانند. ما نیز در مدرسه نوابغ گمشده نهایت تلاشمان در این راستا قرار دارد تا شما به این باور و اطمینان دست پیدا کنید که می‌توانید تبدیل به یک نابغه شویم. اگر از ضریب هوشی بالایی برخوردار نیستید، اگر با دیگران تفاوت دارید، اگر از حافظه‌ای ضعیف برخوردارید، اگر نمی‌توانید با دیگران به درستی ارتباط برقرار کنید و اگر… هیچ یک از اینها آنقدرها مهم نیست؛ بلکه شما قطعاً در چیز دیگری می‌توانید عالی و بسیار فوق‌العاده باشید.

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک نابغه

بیایید فرض کنیم اولین قدم برای تبدیل شدن به یک نابغه را طی کرده‌اید. می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنم؟ اگر هنوز مقاله‌ی چگونه نابغه شویم را مطالعه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم همین حالا و قبل از ادامه دادن این مطلب به آن سری بزنید، آن را مطالعه کنید و سپس به هیمنجا بازگردید تا بجای شما با یک نابغه‌ی در شرف شکوفایی صحبت کنم 🙂

همین حالا بخوانید: چگونه نابغه شویم؟

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید و حالا آماده باشید تا در مورد شما به عنوان یک نابغه بیشتر صحبت کنیم. در این مطلب می‌خواهم برایتان در مورد مرزهای زندگی شخصی و زندگی کاری شما صحبت کنم. آماده‌اید؟ پس بیایید باهم شروع کنیم: شما نقاط قوت خودتان را پیدا کرده‌اید و حالا باور دارید که می‌توانید به انقلاب نقاط قوت بپیوندید. شما آماده‌اید تا تبدیل به یک نابغه شوید و باید چیزهای بیشتری در مورد خودتان، زندگی شخصی‌تان و زندگی‌کاری خود بدانید.

زندگی شخصی یک نابغه

اما چه چیزی زندگی شخصی یک نابغه را تشکیل می‌دهد؟ شاید اولین پاسخ (و البته نه لزوماً صحیح‌ترین پاسخ)، رسیدن به زندگی شخصی، خانوادگی، اوقات فراغت و اینجور مسائل باشد. اما بگذارید ببینم، چطور می‌شود اگر ما بتوانیم نقاط قوت خودمان را در ابعاد مختلف زندگی خودمان به‌کار بگیریم؟ مثلاً زندگی زناشویی و خانوادگی را درنظر بگیرید. چقدر عالی می‌شود اگر ما بتوانیم نقاط قوت خودمان را (هرچه که می‌خواهند باشند)، در این بخش‌ها نیز فعال کنیم.

اگر می‌خواهید تبدیل به یک نابغه شوید، اگر می‌خواهید به شکوفایی دست پیدا کنید باید بدانید که بیشترین تمرکز و فرصت را باید بر روی نقاط قوت خودتان قرار دهید و البته زندگی شخصی شما، بخش زیادی از زندگی شما را تشکیل می‌دهد. اگر قرار باشد ما در زندگی شخصی خودمان دور نقاط قوت‌مان خطی قرمز بکشیم، روحمان را محدود کنیم و نقاط قوت و استعدادهای ذاتی‌مان را فقط برای جامعه و کار کنار بگذاریم بهتر است دور نابغه شدن نیز یک خط قرمز بکشیم!

زندگی شخصی یک فرد نابغه، سرشار از نقاط قوت و البته به‌کارگیری نقاط قوت است. ما نباید در زندگی شخصیمان فقط «بد» نباشیم. بلکه باید عالی و فوق‌العاده باشیم. می‌خواهید همسرتان از بودن با شما لذت ببرد؟ پس باید عالی باشید. باید فوق‌العاده باشید و اینها چیزهایی است که فقط با تمرکز و توجه به نقاط قوت شما قابل دستیابی است. شما با تمرکز بر روی نقاط ضعف‌تان فقط می‌توانید از «افتضاح» به «کمی بد» برسید. اما در نقاط قوت خود اگر شروع به حرکت و گام برداشتن کنید می‌توانید از «خوب و نسبتاً خوب» به «فوق‌العاده و حیرت‌انگیز» برسید.

زندگی کاری یک نابغه

حالا فرض کنید که یک نابغه هستید. بیایید و فکر کنید تمام برنامه‌های ما را اجرایی کرده‌اید، در کارگاه‌های مدرسه نوابغ شرکت کرده‌اید و حالا نوبت برداشت نبوغ است. نگاهی به زندگی کار و تحصیلی خودتان بیاندازید. اوضاع چطور است؟ شما به نقاط قوت خودتان بسیار بها می‌دهید. مشغول فعالیت‌هایی هستید که نه‌تنها الان در آنها عالی هستید بلکه همیشه بالاخره به شکلی در آنها خوب بوده‌اید.

در زندگی کاری نیز شما همان راه نبوغ را دنبال می‌کنید. منظورم بها دادن به نقاط قوت است. اما بگذارید نگاهی به معنای نقاط قوت بیاندازیم (هرچند تا این لحظه که در حال نوشتن این مطلب هستم برای شما مطلبی جداگانه در مورد ویژگی‌های نقاط قوت منتشر نکرده‌ام). به زودی مطلبی در این زمینه برای شما منتشر خواهم کرد و به شما خواهم گفت نقاط قوت کدام ویژگی‌های شما هستند و چطور می‌توانید نقاط قوت خودتان را شناسایی کنید. اما درحال حاضر مختصراً به شما می‌گویم:

ویژگی نقاط قوت

تقاط قوت در اصطلاح ما به فعالیت‌هایی گفته می‌شوند که شما آنها را با عشق و انگیزه‌ای درونی انجام می‌دهید. نقاط قوت شما فعالیت‌هایی هستند که شما به طور ذاتی می‌توانید آنها را بهتر از دیگر فعالیت‌هایتان انجام دهید. نه اینکه برای شما نیاز به آموزش و کسب مهارت نداشه باشند، بلکه نسبت به دیگر فعالیت‌هایی که با مقدار کمی آموزش شروع به انجام دادن آنها می‌کنید پیشرفت بهتری خواهید داشت. ممکن است نقاط قوت شما چیزهایی شبیه به اینها باشند: برقراری ارتباط خوب با بیماران جدید در بیمارستان، تشخیص نیازهای ذهنی اطرافیان، تحمل شلوغی در خیابان‌های شهر، انتخاب بهترین‌ها در خرید‌هایتان….

من و برقراری ارتباط بین زندگی شخصی و کاری

مدتی قبل مصاحبه‌ای با من انجام شد و در آن پرسیده شد “آیا پاسخ دادن به سوالات و کامنت‌های مخاطبان به صورت شخصی و یکی یکی به زندگی شخصی‌ شما آسیبی وارد نمی‌کند؟”. من در پاسخ دقیقاً به همین ارتباط بین زندگی کاری و زندگی شخصی اشاره کردم. من عاشق چالش‌های جدید و سوالات پیچیده در حوزه‌های فکری خودم هستم. تفاوتی نمی‌کند در زندگی شخصی باشد و یا زندگی کاری.

از طرف دیگر من در تمام لحظات زندگی (چه شخصی و چه کاری) متمرکز بر شکوفایی نبوغ هستم. چه در همسرم، چه در افراد دیگر خانواده‌ام، چه در دوستان و همکارانم و چه در مخاطبان مقالاتم. برای من مرزی در این زمینه وجود ندارد. پس هنگامی که در بین خانواده به سراغ کامپیوتر شخصی‌ام می‌روم و با کامنتی از یکی از مخاطبان روبرو می‌شوم نه تنها هیچ لطمه‌ای به زندگی شخصی‌ام وارد نکرده‌ام، بلکه در راستای تقویت آن نیز قدم برداشته ام.

مرز مشترک زندگی کاری و شخصی یک نابغه

اگر می‌خواهید تبدیل به یک نابغه شوید قطعاً باید به دنبال برقراری یک ارتباط صحیح بین زندگی شخصی و زندگی کاری خودتان باشید. لازم نیست کار خود را به منزل بیاورید و یا تماس‌های تلفنی مکرری را در محل کار با همسرتان برقرار کنید! بلکه منظورم این است که شما در هر دو وادی باید به دنبال پیگیری نقاط قوت خودتان باشید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 18 comments
 • negar
  پاسخ

  خیلی خوب میشد اگر همه ی افرادی که توی زمینه ی شغلیشون انسان های موفقی هستن، توی محیط خانواده هم موفق بودن. خیلی از آدما فقط به یک قسمت از زندگی دقت می کنن. برا همچین انسان هایی تعادل بین کار و خانواده معنایی نداره. یا خودشون و زمانشون رو وقف خانواده می کنن، یا وقف کار که البته هردو دچار مشکلاتی میشن. امیدوارم همه از این مقاله ی زیبا نهایت استفاده رو ببرند و بتونن بین تمامی کارهای روزمره زمانشون رو تقسیم کرده و تعادل رو رعایت کنند.

 • 00aligorb00
  پاسخ

  با سلام
  در حقیقت هر ادمی در زندگی دوست داره یه محدودیتهایی برای خودش قائل بشه اما اینکه این محدودیت ها چه باشند که به زندگی نابغه وار ما لطمه نزنند اول اینکه بیشتر باید بر روی نقاط قوت زوم کرده و بر روی آن ها تاکید بیشتری داشته باشیم تا به شکوفایی برسند در عین حال نباید از نقاط ضعفمان فاصله گرفته و باعث بروز آن ها در مراحل بعدی زندگی مان شویم

 • ahmad2013
  پاسخ

  عالی بود خیلی ممنون از مقالات قشنگتون

 • ahmad2013
  پاسخ

  باسلام
  در حقیقت مرز خوشبختی هر کس دست خودشه

 • nima
  پاسخ

  شما فقط با واژه ها بازی می کنید.اصلا میدانید اصولا به چه انسانی نابغه میگویند؟اگر نمی دانید پیشنهاد می کنم دنبال مفهوم علمی این واژه باشید اگر می دانید فقط یاداوری می کنم نبوغ چیزی مانند نعمت زیبایی است برخی از ان بهره مند و برخی بی بهره اند البته میتوان مقدار اندکی این ویژگی را ارتقا داد.فقط اندکی.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت شما دوست خوب و گرامی
   من همیشه سعی می‌کنم در کمال سادگی مطالب و نتایج تحقیقات روز دنیا رو به دوست‌داران موفقیت و شکوفایی نبوغ به اشتراک بگذارم . شاید شما نبوغ را صرفاً یک نعمت، موهبت و هدیه‌ای ذاتی می‌دانید. نظر من و خیلی‌های دیگر موافق با شما نیست. ما تصمیم گرفته‌ایم برای زندگی بهتر کاری کنیم و بجای غبطه به داشته‌های دیگران، به رازهای دستیابی دیگران به موفقیت‌ها پی ببریم و نهایتاً قدمی از قدم برداریم.
   راهکار شما، یعنی تماشا و صرفاً شکرگزاری بدون حرکت، مدت‌هاست در دنیای متمدن محکوم به شکست شده. دنیای امروز دنیایی است که می‌توان در آن به یک میمون، دوچرخه سواری، کار با کامپیوتر و محاسبات ریاضی را آموخت، آنوقت شما از اندکی تغییر صحبت می‌کنید؟
   اگر کسی می‌خواهد کنار بنشیند و فقط نظاره‌گر موفقیت‌های دیگران باشد مختار است. اما من و همراهان مدرسه نوابغ چنین رویکردی را دنبال نمی‌کنیم.
   سالها در زمینه مشاوره و مربی‌گری افراد مختلف بوده‌ام. بارها تغییرات بزرگی را در انسان‌هایی عادی نظاره‌گر بوده‌ام که تنها تغییر یک دیدگاه جزئی در آنها توانسته زندگی‌شان را متحول کند. افرادی را به چشم دیده‌ام که سالها متمرکز بر نقاط ضعفی بوده‌اند که آنها را ضعف‌هایی خدادادی می‌دیدند و با دانشی هرچند مختصر توانسته‌اند نقاط قوت خود را بشناسند، بر روی آنها تمرکز کنند و به موفقیت‌هایی چشم‌گیر دست پیدا کنند. احتمالاً منظور من همان‌هایی هستند خیلی‌ها موفقیت‌‌هایشان را به نوعی نعمت نسبت می‌دهید. حرفمان مشترک است، منتها من این نعمت را نعمتی از جنس آگاهی شاید شما صرفاً از جنس ژنتیک می‌بینید.

   حتی نظریه‌ی ((ژن+محیط)) نیز سالهاست منسوخ شده و دانشمندان با انجام تحقیقات طولانی و مکرر بر روی دوقلوهای همسان و غیر همسان به این نتیجه رسیده‌اند که ژن‌های مشابه، در شرایط گوناگون محیطی (شامل تلاش، شناخت و آگاهی) از خود، حالت‌هایی گوناگون را بروز می‌دهند و دو فرد مشابه از لحاظ ژنتیک می توانند به دو فرد کاملاً متفاوت تبدیل شوند.

 • AAA
  پاسخ

  خیلی وقت بود داشتم دنباله چنین چیزی میگشتم این سایت همیشه بهترین ها را میذاره
  از شما و همکارانتون توی مدرسه نوابغ تشکر میکنم

 • nima
  پاسخ

  تنها یک راه برای شما باقی است مثل صفحه ی خالی شطرنج که دیگر انتخاب ها محدود است.انسان نابغه ساختنی نیست من تاکید دارم نابغه منحصر به فرد است.اگر ساختنی باشد نیاز به ابر نوابغ و متخصصین کارکشته ی علوم دارد.تازه برای همین هم اطمینانی نیست.
  شما تنها می توانید ادعا کنید به کسانی که بنا به دلایلی از انچه که محقان بوده اند بازمانده اند کمک می کنید تا مسیر را بازیابند.در این مورد هم من اصلا خوش بین نیستم.
  در ضمن من غبطه نمی خورم. iq من +165 است و دارای مقام برتر مسابقات ریاضی هستم.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام مجدد خدمت دوست و همراه خوب که برای ما انقدر ارزش قائل شده‌اید که نظرتان را با ما درمیان بگذارید، هرچند شاید دل خوشی هم از ما و مطالب ما نداشته باشید، اما باور کنید برایمان ارزشمند است که ما را به فکر و تعمقی بیشتر فرو می‌برید.
   عذرخواهی می‌کنم که بخشی از پیام شما قابلیت انتشار نداشت و البته حذف شد. چرا که به موضوع بخث ارتباطی نداشت و همه چیز رو به حاشیه می‌برد که البته به صورت خصوصی کاملاً پاسخگوی شما خواهم بود و میتونید از طریق ایمیل info (at) ibehtar.ir با من در این موارد در ارتباط باشید.

   خوشحالم که با فردی با چنین ضریب هوشی بالایی در حال صحبت کردن هستم و قطعاً سریع‌تر و مفیدتر میتونیم به انتقال مفاهیم گمشده در لابه‌لای کلمات دست پیدا کنیم.
   خدمت شما باید عرض کنم در مورد مطالبی که من می‌نویسم همیشه تحقیقات و مطالعاتی موجود بوده و هست. اگر در زمینه‌ی شکوفایی نبوغ صحبت می‌کنم دلیلش آن است که محققان، دانشگاه‌ها و سازمان‌های تجاری در کشورهای متمدن با تغییر دیدگاهی که در مورد نقاط ضعف و قوت پیدا شده، به صورت میانگین به بهره‌وری‌ای چندین برابر گذشته دست پیدا کرده‌اند. اگر با شما از این صحبت می‌کنم که بدون iq آنچنانی نیز می‌توان به شکوفایی دست پیدا کرد دلیلش نتایجی ارزشمند است که دانشمندان در دهه‌های اخیر در حوزه‌ی هوش‌های چندگانه بدست آورده‌اند. کافیه با جستجویی مختصر به iq افراد سرشناس دنیا در نتیجه اول گوگل سری بزنید. با iq های نه چندان کمی که زیر ۱۱۰ هستند هم برخورد خواهید کرد. اگر در مورد مادرزادی نبودن استعداد و نبوغ صحبت می‌کنم، دلیلش تحقیقات علمی وسیعی است که بر روی دوقلوهای ناهمسان و همسان صورت گرفته و این نتیجه حاصل شده که شیوه‌های مختلف تمرینی و محیطی می‌تواند کاملاً کارکرد یک ژن ثابت را تغییر دهد.

   شاید نظر من هم مانند شما این باشد که نابغه ساختنی نیست. اما اعتقادی محکم به این مساله دارم که به دلیل منحصر به فرد بودن هریک از ما، توانایی‌هایی منحصراً در اختیار هریک از ما قرار دارد که دیگران از آن بی‌بهره اند. موضوع برای شما نیاز به تمثیل نخواهد داشت و چکیده‌ی کلام این است که تفاوت‌ها ارزشمندند و این ارزش در دنیای امروز درک شده است. کافیست هرکدام از ما کاربرد درست خودمان را در زندگی پیدا کنیم. ما درست مانند آلیاژهای گوناگون هستیم و گرچه باهمدیگر تفاوت‌هایی داریم، اما هرکدام کارکردهای خودمان را خواهیم داشت.
   شاید در گذشته بسیاری از آلیاژها بدون کاربرد باقی می‌ماندند، اما در دنیای امروز وضعیت متفاوت است. به سوالات استخدامی گوگل نگاهی بیاندازید و ببینید به دنبال چه چیزی می‌گردد. نگاهی به تفاوت هنر کلاسیک و هنر مدرن بیاندازید. نگاه‌های فلسفه‌ی کلاسیک را با نگاه‌های فلسفی امروز مقایسه کنید. دنیای امروز به این نتیجه رسیده که هیچ‌کسی را نباید دست‌کم گرفت. من از خودباوری صحبت نمی‌کنم. بلکه از باور شرایط موجود صحبت می‌کنم.
   هر انسانی در شرایط امروز دنیا می‌تواند با بهبود نقاط قوت خود و تمرکز بر تفاوت‌های خود با دیگران به دستاوردهایی متفاوت و خلاقانه دست پیدا کند. در دنیای دیروز، تفکر خارج از چارچوب معنایی نداشت. به نظر میرسد می توان به ارتباطی عمیق بین این دید ارزشمند به تفاوت‌ها و پیشرفت دنیای امروز پی برد. سوال من این است: شما چرا و با چه دلیلی مخالف این موضوع هستید؟

   به هر حال خوشحال خواهم بود که در این مورد به بحث و گفتگو بپردازیم و همچنان که گفتم برایم ارزشمند خواهد بود.

 • nima
  پاسخ

  …….شما چرا و با چه دلیلی مخالف این موضوع هستید؟……

  ایا میتوان صندلی را گاو نامید؟ایا میتوان درخت را صندلی معرفی کرد؟البته که نه……..چون این میشود:
  نیوتون:روزی غرق در خیال روی گاو زیر یک صندلی نشسته بودم که ناگاه اسبی از ان پایین به روی سرم افتاد….!
  بعد تحقیقات مشخص شد که نیوتون هم به دلخواه خودش سیب را اسب و بالا را پایین می نامد!!!
  برای من حاصلی نیست از بحث با شما ولی انچه اکنون بالا گفته ام تمام حرف من به صورت کامل و ساده است.
  یک بررسی ساده برای این که شاید تیر من به جایی درست بنشیند…شاید هم نه(به هر حال شما توانستید اندکی از بدبینی من بکاهید):
  1) شکوفایی! نبوغ!!! =/ یک سازمان می تواند بهترین بهره را از کارمندش بکشد
  2) وجود هوش های چندگانه =/ iq پررنگترین رنگ نبوغ و مغز جسم ان است
  3) iq زیر 110 چند آدم نه چندان مطرح یا بسیار استثناء که عمدتا ورزش سنگین!! می کنند =/ نیوتون-کپلر-گالیله-سر لئوناردو دا وینچی-ادیسون-………-ارشمیدس-ارسطو-تالس-انیشتین-………..-گاسپاروف-و انهایی که ورزش فکری!سنگین!!!می کنند-…….-بیل گیتس-استیون جابز-بنیامین ناتانیاهو-…..-ماری کوری!-سر گاوس-نوبل-…….-گوته-حافظ-یک نوینده ی مشهور معاصر!……بتهوون-موتزارد-……..و تقریبا تمام انهایی که دنیا را به شکل موثری!تاثیر گذار بوده اند iq زیر 110 دارند
  4)تاثیر محیط بر دو قلو ها(که البته هرگز اختلاف بالای 40-50 واحد در iq ایجاد نمی کند مگر تحت تشعشعات فضایی باشند!) =/ گاوس در دوران ابتدایی!! موفق به ساخت فرمول شمارش شد!در 17 سالگی یک مسئله ی پیچیده ی هندسی را حل کرد…کسی که نظریه ی اعداد را ملکه ی ریاضیات نامید../.هوش سرشار ابن سینا در کودکی کمی معلمش را اذیت! میکرد…./کودکی!!!! 12 ساله موفق به دریافت مدرک دکترا از دانشگاه امریکا شد………/…(اگر این ها و امثالش مادر زادی نیستد پس چه چیز زادی هستند!!)
  5) تفاوت ما با هم =/ حتما تفاوتی ارزشمند در حد جبران! نبوغ!!! وجود دارد!خیلی اوقات شباهت انچنانی هم به فریاد رقت انگیز جوینده ی راه دررو!!!نمی رسد…..!
  6) تغییر(و بهتر شدن) نظریات سابق =/ تغییر جای نابغه و ادم معمولی!
  شما همچنان میتوانید ادعا کنید به کسانی که بنا به دلایلی از انچه که محقان بوده اند بازمانده اند کمک می کنید تا مسیر را بازیابند یا راهی معمولی در دنیای پر دروازه ی امروز بیابند .یا در بهترین شرایط تغییر اندکی در سرعت پردازش داده و عمق کاوش داده ها ایجاد می کنید که ابداااااا نبوغ! درست!! نمی کند!
  خدا نگه دار
  .

 • ستار مح
  پاسخ

  باسلام و خسته نباشید من مطالبی که موجود بود رو مطالعه کردن و قبول دارم که مرزهایی بین زندگی فرد و خانواده هستش که در بعضی از جاها باید شکسته شود و بلعکس نباید شکسته شود و همچنین حد هایی بین فرد و خانواده وجود داره که باید به آنها احترام گذاشت.در کل از اطلاعاتی که در این صفحه گذاشته اید کمال تشکر را دارم چراکه برای فردی مثل من یا بقیه خیلی مفید بود .

 • مریم
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  مطلب خیلی خوب و ارزشمندی بود. کمتر جایی میتوان مطالبی این چنین پربار و از همه مهمتر کاربردی را پیدا کرد. از شما واقعا ممنون . امیدوارم همه کاربران با دقت مقاله بالا رو بخونن و ازش استفاده کنن.

 • محمد رضا
  پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  مقاله خیلی عالی و کاربردی بود. من تا قبل از مطالعه این مقاله همیشه مطالبی درباره نقاط قوت می شنیدم. اما فکر میکردم برای پیدا کردن آنها باید با چندین مشاور و روان شناس صحبت کنم اما در حین خواندن این مقاله و بدون صرف وقت چندانی توانستم به بسیاری از نقاط قوت خود پی ببرم. و از امروز تصمیم گرفتم تا با تمرکز بر روی آنها به روز های بهتری در زندگی دست پیدا کنم.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت دوست و همراه خوب
   این راهکار رو بر روی نزدیک‌ترین دوستان یا همسرتون هم آزمایش کنید. نتایج فوق‌العاده خواهد بود. احساس پیدا شدگی از یک سرگردانی طولانی….

 • علی محمدی
  پاسخ

  عالی

 • علی محمدی
  پاسخ

  لایک

 • میلاد
  پاسخ

  مطلب خوبی بود.شما همیشه مطالب خوبی در مورد شکوفایی نبوغ قرار میدید

 • youka
  پاسخ

  من فکر کردم تو این مطلب به زندگی شخصی یک نابغه میپردازین تا ما با زوایای زندگی یک آدم نابغه آشنا بشیم !! لطفا از زندگینامه انسانهای موفق از ابتدا تا نمایان شدن نبوغشون برامون مطلب بزارید تا ما بیشتر با نوابغ آشنا بشیم و سبک زندگیشون

Leave a Comment