قضاوت اشتباه قاتل نبوغ است

 In نوشته‌های عمومی

نبوغِ همگانی!

استعدادهای گوناگونیک اصل: هر انسانی از استعدادهای بخصوص خود برخوردار است. هیچ انسانی بی‌ارزش نیست و هیچ انسانی از نبوغ بی‌بهره نیست. هر انسان مجموعه‌ای از استعدادهاست و به دلیل گوناگون بودن استعدادها و در کنار هم قرار گرفتن آنها برای تشکیل «یک انسان» میتواند ترکیب‌هایی بسیار متنوع درست مانند رمز یک قفل به‌وجود آورد. چیزی شبیه به اثر انگشت.

چرا یک قفل می‌تواند تعداد رمزهای زیادی تولید کند؟ دلیل واضح است. اگر هر قفل از ۱ عدد تشکیل شده باشد می‌تواند ۹ رمز تولید کند. یا ۱ یا ۲ یا ۳ و… . اگر یک قفل از ۲ عدد تشکیل شده‌باشد می‌تواند ۹۹ تا عدد تولید کند. ۹۹ تا عدد منحصر به‌فرد. حالا فرض کنید ما مجموعی از ده‌ها استعداد گوناگون آنهم با شدت و ضعف‌های گوناگون هستیم. در نتیجه کنارهم قرار گرفتن استعدادهای گوناگونی که هر‌یک از آنها خودش به تنهایی دارای گونه‌های مختلفی است می‌تواند ترکیب‌های بیشماری ایجاد کند.

حتی اگر دونفر در یک استعداد (مثل به‌یادسپاری) با هم اشتراک داشته باشند، قطعاً در همین استعداد باهم تفاوت های زیادی خواهند داشت. مثلاً یکی از آنها به‌یادسپاری تصویری بالاتری دارد و دیگری به‌یادسپاری شنیداری. ما درت مانند. سرانگشتانمان با یکدیگر تفاوت داریم.

همه ما منحصر به‌فرد هستیم و از نبوغ بخصوص خودمان برخورداریم. پس مشکل ما کجاست که ما را نابغه نمی‌دانند؟ به دلیل اینکه شما «یک نابغه گمشده» هستید. چرا که استعدادهای خودتان را شناسایی نکرده‌اید و در جهت توانایی‌های خودتان گام برنداشته‌اید.

فلسفه‌ی «نوابغ گمشده»

ایده موفقیتهر کسی یک نابغه است و از نوبغ منحصر به‌فرد خود بهره‌ می‌برد. اما اگر ماهی اى را از روی توانایی‌اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنید، آن ماهی همه ی عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمقست.

جملاتی از انیشتن را برایتان نقل کردم. تک تک ما دارای استعدادهایی هستیم که یا آنها را نمی‌شناسیم و یا نمیدانیم که صاحب آن استعدادها هستیم. البته موردی هم هست که آنها را می‌شناسیم اما در جهتی حرکت و فعالیت می‌کنیم که آنها را دست‌نخورده باقی می‌گذاریم. اما دنیا در انتظار کسی نمی‌ماند. اگر شما در جای مناسب خودتان قرار نگیرید، به‌ناچار شخصی دیگر را در آن جایگاه قرار می‌دهند.

مثلاً اگر شما از نبوغ بالایی در محاسبات برخوردارید (و البته بهترین در دنیا هستید) جایگاه مناسب خود را پیدا نکنید، نمی‌توانید در سازمان‌هایی مانند ناسا، اپل، یا مایکروسافت طوفانی از نبوغتان به پا کنید و این شرکت‌ها منتظر تشریف‌فرمایی شما نخواهند ماند! آنها استخدام می‌کنند. البته که از شما استقبال می‌کنند، اما اول شما هستید که باید خودی نشان دهید.

استعدادهای ذاتی

من در مورد استعدادهای ذاتی در مقالات زیادی برایتان صحبت کرده‌ام که لینک آنها را چند خط پائین‌تر تحت عنوان «پیشنهاد مدرسه موفقیت» در دسترستان قرار خواهم داد. بعد از خواندن این مطالب به چند سوال پاسخ خواهید داد. «آیا بهبود نقاط ضعف در اولویت است و یا بهبود نقاط قوت و استعدادهای ذاتی؟»، «سرعت رشد در کدام شرایط بهتر است؟ تمرکز بر نقاط ضعف و یا تمرکز بر نقاط قوت؟»، «نوابغ گمشده چه دردی می‌کشند؟» و سوالاتی بی‌شمار… . خودتان مطالعه کنید.

تضمین موفقیت

پیشنهاد مدرسه نوابغ: چه به سر نوابغ گمشده می‌آید؟

در این مطلب شما را دعوت می‌کنم تا با دردهای این دسته از نوابغ آشنا شوید. چرا که احتمالاً بعد از مطالعه این مطلب درمیابید که خودتان نیز دچار برخی از این دردها و مشکلات هستید. نکند شما هم از دسته‌ی نوابغ گمشده هستید؟

تضمین موفقیت

پیشنهاد مدرسه نوابغ: راه آسان برای نوابغ گم شده

در این مطلب به شما خواهم گفت که راه آسان و راه دشوار موفقیت کدامند. اگر نبوغی از دست‌رفته دارید، پس شما راه سخت را انتخاب کرده‌اید و بهتر است کمی جهتتان را تغییر دهید.

تضمین موفقیتپیشنهاد مدرسه نوابغ: آیا رفتن به دوره‌های آموزشی لازم است؟

در این مطلب: حالا که فهمیدیم تقویت نقاط قوت مهم‌تر از نقاط ضعف است، آیا لازم است در دوره‌های آموزشی تقویت مهارت شرکت کنیم؟ آیا ما تنها برای تقویت نقاط ضعفمان به کلاس‌ها و دروه‌های آموزشی نیازمندیم؟

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 3 comments
 • ساناز
  پاسخ

  بلایی که یه عمر سر ما اومد!! عجب

 • حسین
  پاسخ

  متن پر محتوایی بود. لایک

 • seriouspilot
  پاسخ

  با سلام و عرض ادب.
  واقعا عالی بود.به امید روزی پر از افرادی که استعداد های خود را شناخته و در جهتش پیش رفته اند.

Leave a Comment