رویکرد کششی و فشاری در برخورد با نقاط قوت

 In نوشته‌های عمومی

آنچه برای ما ارزشمندی، پیشرفت، رشد، خوشحالی و در نهایت موفقیت به بار می‌آورد، تمرکز بر بهبود نقاط قوت است. واقعاً اینطور است که “هرکسی را بهر کاری ساختند”. ما راه فراری در مقابل تفاوت‌های انسان‌ها نداریم و بهترین، منطقی‌ترین، مؤثرترین و مدرن‌ترین رویکردی که ما می‌توانیم در برخورد با این تفاوت‌ها از خودمان نشان دهیم «احترام و استفاده‌ از این تفاوت‌ها» می‌باشد. اما همیشه با ما اینطور برخورد نمی‌شود.

دیگران و نقاط ضعف و قوت ما

اغلب اوقات سایرین، در مواجهه با نقاط ضعف ما، نقاط قوت‌ما و شرایط برایمان نسخه‌هایی می‌پیچند که تجویزهای درون آن لزوما به درد ما نمی‌خورند. درد ما انسان‌ها را که می‌شناسید؟ خوشبختی، خوشحالی و موفقیت. ما به دنبال این‌ها هستیم. ما به دنبال احساس سربلندی هستیم و این امیال هستند که چارچوب ذهنی و روحی ما را تشکیل می‌دهند. و وقتی نسخه‌ای ما را به این امیال مقدس و خدادادی رهنمون نشود، مجبور خواهیم بود بگوئیم «این نسخه به درد ما نمی‌خورد».

رویکرد کششی نقاط ضعف

رویکرد کششی – نسخه‌ای برای نقاط ضعف

رویکرد متداولی که در برخورد با عملکرد شما، چه در محیط کار، چه در خانواده و چه در محیطی آموزشی برایتان به نمایش گذاشته خواهد شد عموماً رویکرد «کششی» است. رویکرد کششی این‌طور است که فردی دیگر برایتان نسخه‌ای می‌پیچد و می‌گوید که از شما چه انتظاری می‌رود. شما با دقت به صحبت‌های او گوش می‌کنید و سپس بر حسب این انتظارات، هدف‌های شما برایتان تنظیم می‌شوند. امید شما برای پیشرفت ،تلاش کردن برای متمرکز ساختن فرصت‌هایتان بر روی فعالیت‌هایی است که مسیر رسیدن به آن هدف‌ها را هموار میکنند. هدفی که خودتان آن را انتخاب نکرده‌اید، بلکه بر اساس شناخت و انتظاراتی که دیگران از شما داشته‌اند به شما توصیه گشته‌اند.

رویکرد فشاری – تجویزی برای نقاط قوت

رویکرد فشاری، وضعیتی کاملاً متفاوت دارد. این قاعده با شما آغاز می‌شود. زمانی که مسئولیت شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف خودتان را می‌پذیرید و البته هیچ‌کس بهتر از شما نمی‌تواند این کار را انجام دهد. سپس در شرایطی که این نقاط قوت را شناسایی کرده‌اید، جایگاه و موقعیتی برای آنها درنظر می‌گیرید. به زبان ساده شما افراد را در محیط کار، خانواده و یا هرکجا که هستید، هماهنگ با انتظارات مختلفی که دارند به سوی نقاط قوت خودتان می‌رانید و از نقاط ضعف‌تان دور می‌کنید.

در رویکرد فشاری این شما هستید که به طوری مؤثر بر دیگران و محیط تأثیر می‌گذارید. اما این کار یک لازمه دارد. اینکه شما و البته تأکید می‌کنم خود شما، نقاط ضعف و قوت‌تان را شناسایی کرده و جایگاهی برای شکوفایی آن بیابید که البته این مساله نیاز به آموختن روش‌هایی دارد که ما در مدرسه نوابغ گمشده و خصوصاً کارگاه‌های عملی به آنها می‌پردازیم. اما یک قبل از شروع، یک سوال مهم باقی می‌ماند.

چرا شما بهترین گزینه هستید؟

بهترین شخص برای شناخت نقاط قوتهمکاران، مدیران، افراد خانواده و دوستان شما همه انسان‌های خوبی هستند که انتظارات خوب و مناسبی از شما دارند، اما نقاط قوت شما را به درستی نمی‌شناسند. در واقع آنان نمی‌دانند که شما در کجا و در چه موقعیتی بیشترین بهره‌وری را دارید یا کجا می‌توانید بهترین اندیشه‌هایتان را به‌کار گیرید، یا کجا و چگونه می‌توانید به طور همزمان هدف‌های چالش‌انگیز و متفاوتی را دنبال کنید، و کجا کنجکاوی شما می‌تواند همچنان درخشنده و بیدار باقی بماند، یا چه‌وقت و در چه شرایطی حاضرید با اشتیاق و برای اتمام یک کار مشخص تلاش اضافی داشته باشید. آنان هیچ‌یک از این چیزها را مانند شما نمی‌دانند.

روشن است که بهترین فردی که دائماً به همراه تجربیات و خاطراتی از گذشته با شماست خودتان هستید. شمائید که باید داوری کنید و قضاوت‌ کنید که نقاط قوت‌تان کدامند. اگر نگاهی به ویژگی‌های نقاط قوت بیاندازید خواهید فهمید که شما بهترین کسی هستید که می‌توانید تشخیص دهید که «آیا فلان چیز در زمره‌ی نقاط قوت شما قرار دارد یا نه» یا «آیا تنها در فلان چیز استعداد دارید، خوب هستید و یا این نیرویی بیش از استعداد است… این یک نقطه‌ی قوت است».

رویکرد شما در برابر نقاط قوت

شما باید به سمتی حرکت کنید تا علاوه بر شناسایی نقاط قوت خود، راه‌کارها و شرایطی را برای بهره‌گیری بیشتر از همان نقاط قوت بیابید. در مورد محل کار خودتان باید بسیار حساس باشید. فشار بیاورید در دوره‌هایی شرکت‌کنید، در بخش‌هایی مشغول شوید، همکارانی داشته باشید و در پروژه‌هایی مشارکت کنید که نقاط قوت شما را بیش‌از سایر شرایط درگیر می‌کنند.

البته که نباید انتظار داشته باشید تا از فردا تنها مسئولیت‌هایی را بپذیرید که در زمره‌ی نقاط قوت شما قرار دارند. به‌یاد داشته باشید دیگران هنوز نمی‌دانند قرار است چه اتفاقی رخ دهد. شما باید به آرامی اما با برنامه‌ای دقیق به سمت بیشترین بکارگیری نقاط قوت‌تان حرکت کنید. در غیر این‌صورت هیچ‌کسی شما را دوست نخواهد داشت و با شما کار نخواهد کرد.

شما باید رویکردی ساده اما برنامه‌ریزی شده برای این‌کار داشته باشید. رویکردی که تنها با یک پاسخ به این سوال در ابتدای هر هفته بدست می‌آید: «چطور می‌توانم مطمئن شوم که نقاط قوتم را در این هفته، فقط مقداری بیشتر از هفته‌ی پیش بکار خواهم گرفت؟».

کار کوچکی که می‌توانید هم‌اکنون انجام دهید

بهترین کاری که به شما توصیه می‌کنم همین الان آن را انجام دهید این است که تصمیم بگیرید در راه شناسایی و بکارگیری نقاط قوت‌تان تلاش کنید. به خودتان قول دهید و بگوئید که «از هم‌اکنون کاری خواهم کرد». همینطور برای اینکه نقشه‌ای در دست داشته باشید مطالب مدرسه نوابغ و دوره‌های رایگان ما را دنبال کنید. مطمئن باشید به سرعت پیشروی خواهید کرد.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 31 comments
 • رجبی
  پاسخ

  بسیار دقیق و خوب
  ممنون و صد آفرین به این فکر

  • ک. نهاوندی
   پاسخ

   استاد دست شما از مطلب خوبتون درد نکنه
   و همینطور سپاسگذارم که در لینکدین خودتون ما رو در جریان مطالب خوبتون میذارید

 • majid
  پاسخ

  عالی بود ممنون

 • حسین
  پاسخ

  سلام. مطلب بسیار جالبی بود. تصمیم گرفتم که از این به بعد حتماً از این رویکرد استفاده کنم. در ضمن خواستم از بابت پاسخ سریعتون به سوالی که در کامنت قبلیم از شما پرسیده بودم هم تشکر کنم.

 • مریم
  پاسخ

  سلام و عرض ادب
  سایت بسیار پرمحتوایی دارید و مقاله های آموزنده و عالی
  در ارتباط با این مقاله موفقیت و نابغه شدن به نظر شما تا چه حد تحت تاثیر شرایط اقتصادیه؟؟ من نقاط قوت استعدادها و توانمندیها و علایقم رو کاملا میشناسم و میدونم تو چه زمینه ای توانایی دارم تشویق های اطرافیانم رو هم همیشه داشتم اما به کارهایی پرداختم که علاقه ای نداشتم تنها به خاطر منافع و نیاز مالی. شاید مثل من تو جامعه زیاد باشن. به خاطر دغدغه های مالی کمتر به علایقم پرداختم در حالیکه میدونم اگه دنبالشون میرفتم موفقتر بودم و پولدارتر.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   اول از همه تشکر می‌کنم از سوال و نظر ارزشمندتون
   اجازه بدید نظرم رو در مورد شرایط اقتصادی و ارتباط اون با شکوفایی نبوغ خدمتتون عرض کنم.

   برای اینکه ببینیم آیا شرایط اقتصادی، فرهنگی، خانوادگی و هر شرایط دیگری در شکوفایی نبوغ و به قولی نابغه پروری نقشی دارند یا نه، می‌تونیم از آمارها و احتمالات استفاده کنیم. برای مثال بیایم ۱۰ جامعه‌ و کشور توسعه یافته رو مورد بررسی قرار بدیم و ببینیم آیا شرایط اقتصادی، فرهنگی و غیره تونسته تعداد نوابغ رو افزایش بده یا نه.
   با نگاهی به آمارها متوجه میشیم که این موارد تاثیرگذار بودند. یک نمونه از شکوفایی نبوغ در حوزه‌ی طبیعت شناسی و طبیعت گردی هست. کمپانی‌هایی مثل بی.بی.* میان و افراد علاقه‌مند به طبیعیت گردی و کندو کاو در طبیعت رو دور خودشون جمع می‌کنن، اونها رو از نظر اقتصادی و مالی بی‌نیاز میکنن و به اونها این فرصت رو میدن که به سادگی به نقاط قوت و علایق خودشون بپردازند.

   مستندهای زیادی از این کمپانی وارد بازار شده. فقط کافیه پشت صحنه‌ی این مستندهای طبیعت شناسی رو ببینید و خودتون متوجه بشید که پرداختن به نقاط قوت میتونه چه شاهکارهایی پدید بیاره. اما در شرایط اقتصادی بد شرایط متفاوته، اما به هیچ وجه راه بسته نیست.
   منظورم از اینکه راه بسته نیست اینه که نقاط قوت با استعدادهای شما تفاوتی اساسی دارند. استعدادهای شما در شرایط گوناگون (مانند زمینه‌های کاری و اجتماعی گوناگون) اشکالی گوناگون به خود می‌گیرند و به صورت نقاط قوت بروز می‌کنند. برای همین یک استعداد می‌تواند در شرایط گوناگون به نقاط قوت‌هایی گوناگون تبدیل شوند.

   شرایط اقتصادی بد نیز تنها زمینه‌های شکوفایی نبوغ در شما را تغییر میدهند و نمی‌تواند مانعی جدی برای شما به حساب بیایید. اجازه میدید توصیه‌ای بسیار مفید بکنم؟ حتما این مقاله رو مطالعه کنید و با پس‌زمینه‌های شکوفایی نبوغ آشنا شوید: چگونه نابغه شویم

 • negar
  پاسخ

  مقاله ی بسیار عالی و مفیدی بود.
  برای من همیشه انتخاب یک تصمیم جدید به عنوان هدف و داشتن یک اراده ی محکم برای تلاش کردن سخت بوده.
  امیدوارم با شناخت نقاط ضعف و قوتم بتونم به درستی تصمیم گیری کنم و هدف هام رو بهتر انتخاب کنم.
  مسلما زمانی که هدفی که انتخاب کردم در سطح توانایی هام باشه، تلاش کردن واسم آسون تر میشه.

 • حسین یاری
  پاسخ

  سلام
  اول از همه بابت مطالب ارزشمندتون از شما تشکر میکنم و واقعاا درمقاله هاتون از موضوعات بسیار خوبی استفاده کردید نمونه اون مثل همین مورد رویکرد کششی و فشاری در برخورد با نقات قوت به نظر من داشتن هدف مناسب و پشت کار و تلاش کردن بی وقفه میتونه خودش یکی از نقاط قوت باشه البته هدف رو بایت دراولویت قرار داد وبعد از اون به نظر من شرایط اجتماعی و اقتصادی نیز میتونه تاثیر گذار باشه.
  با تشکر از مطالب عالیتون

 • محمدرضا
  پاسخ

  سلام مرسی خیلی مفید بود و کاملا موافقم که باید با اعتماد به نفس تمام پشت نقاط قوت خودمون وایسیم.مگه میشه آدمی وجود داشته باشه که نقطه ضعف نداشته باشه؟
  همه ما دارای نقاط ضعف و قوت خودمون هستیم.برای همین نباید خودمون رو ببازیم و طبق فرمایشات آقای سلیمانی به نقاط قوت خودمون تکیه کنیم و با اعتماد به نفس به پیش بریم.
  توصیه میکنم اجازه ندید دیگران به شما فشار بیارن.بلکه این شما باشید که به اونها فشار بیارید تا به شما بها بدن

 • مصطفی
  پاسخ

  مقاله ی بسیار خوبی بود.حداقل فهمیدیم چندچندیم با دیگران
  موفق باشید استاد

 • saye
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت مقاله های خوبتون
  این در صورتی هست که طرف نقاط قوت خودش رو بشناسه و روی آنها مانور بده.حال اگر این نقاط قوت بنا به دلایلی کشف نشه تکلیف چیه؟

 • zamen
  پاسخ

  سلام مدیر عزیز مطالب واقعا جالب بود دست شما درد نکند خیلی خیلی ممنون از سایت بی نظیرتون من واقعا خوشم آمد

 • Reza5250
  پاسخ

  سلام خسته نباشین: هرچه نقاط قوت خودمون رو بشناسیم تقویت کنیم در واقع موفق شده ایم ولی به اندازه نقاط قوت در نقاط ضعفمون هم توجه کنیم اگه بتونیم نقاط ضعف و موانع ضعیفی قوتو رفع کنیم تبدیل میشه به نقط قوت این راحترین کاره ..

 • sajadaskari
  پاسخ

  به نظر من اگه انسان بتونه نقاط قوت و ضعف خودش رو در خودش پیدا کنه می تونه موفق بشه. من خودم نقاط قوت و ضعف های زیادی رو دارم ولی همیشه سعی میکنم که بیشتر بر روی نقاط قوت های خودم اتکا کنم و از نقاط ضعفی که دارم و موجب نا امدی من برای ادامه زندگی میشه پرهیز کنم .باید به خودمون تفهیم کنیم که می توانیم و نقاط قوت هایی که داریم را شناسایی کنیم و در بکارگیری ان نقاط قوت خود برای موفقیت در زندگی تلاش کنیم.

 • hamoon
  پاسخ

  باعرض سلام مطلب بسیار مفیدی بود.سایت بسیار خوبی دارین.به نظربنده داشتن هدف و علاقه بسیار مهم است برای مثال من خودم علایق خودم رو میدونم.برای نمونه ساخت ماکت و با تشویق اطرافیانم هم همراه هستم و چون علاقه دارم بسیار موفق هم هستم. دقیق مثلا شما استاد که علاقه به نوشتن اموختن دارین و درون سایتتون مطالبی مفید میزارین که واقعا هم عالیه پس علاقه خیلی خیلی مهمه

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   ممنونم از کامنت ارزشمند شما
   به زودی به شما خواهم گفت که این ((علاقه)) است که کلید شناسایی نقاط قوت را در دستان ما قرار می‌دهد. با ما همراه باشید

 • آتنا
  پاسخ

  سلام. ممنون از مطالب آموزنده. ولی بیشتر این مطالب در جامعه ما امکان تحقق ندارد. ممکنه نقطه قوت شما در کاری باشه ولی موقعیت های اجتماعی مناسب برای آن نقطه قوت وجود نداشته باشه. گاهی اوقات فشار زندگی انقدر روی شخص بالا می ره که عملا مجبوره علایق و نقاط قوت واقعی رو رها کنه و به کارهای دیگه ای بچسبه که خودش رو از اون شرایط خارج کنه. در شرایطی که بله پیش زمینه ها آماده است، دغدغه فکری وجود نداره و امثالهم، شما تحت چنین شرایطی می توانید به نقاط قوت واقعی خودتون بچسبید.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با تشکر از نظر ارزشمند شما
   راه‌کارهایی که در کارگاه‌های شکوفایی نبوغ مدرسه نوابغ خدمت شرکت کنندگان توسط مربی ارائه میشه، راه‌کارهایی منطبق با شرایط اجتماعی و کاری خود فرد هست. به زودی در وب‌سایت، کارگاه‌های جدید ما با گارانتی اثربخشی ۱۰۰٪ قرار خواهند گرفت:)

 • hadi bakrani balani
  پاسخ

  درود و وقت بخیر سپاس وقدر دانی از کلیه پرسنل
  بدلیل اگاه سازی و پیشرفت عقلانی اگر مقدرور است وصلاح میدونید برای هر موضوع یک تست بزارید مثلا تست شناسایی نقاط قوت یا ضعف ودر ازای پاسخ تست ،راهنماییهای لازم .
  سپاسگذارم پایدار باشید

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر از شما
   حقیقت این است که ما در مدرسه نوابغ به تست‌ها و آزمون‌های گوناگون اعتقاد چندانی نداریم و راه‌کارهای شناسایی نقاط ضعف و قوتی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، مبتنی بر بررسی زندگی روزمره و هفتگی هست. به زودی مقاله‌ای در این زمینه منتشر میشه که با جستجوی نام ((شناسایی نقاط قوت)) در گوگل می‌تونید به اون دسترسی پیدا کنید 🙂

 • mahan
  پاسخ

  بحث های مربوط به نقاط قوت موضوع بسیار جالبی بود که امروز با خواندن مقاله های سایتتون به عنوان یک بحث جدی و کارشناسی باهاش آشنا شدم.
  من همیشه به دنبال شناسایی نقاط قوت در وجود خودم بوده ام و به دنبال راه های متفاوت برای کشف اونها هستم.تا حدی با این نقاط قوت و استعدادهام آشنا هستم ولی مشکل جای دیگه ای ست. مشکل اینه که سخت میتونم در شرایط مختلف این نقاط قوت رو به دیگران معرفی کنم.همیشه یه نیروی بازدارنده ای وجود داره.البته میدونم تا حدی کم بدون اعتماد به نفس باعثش شده ولی احساس میکنم دلیلش مهمتر از این حرف هاست…همیشه فقط سعی میکنم از موقعیت هایی که برام پیش میاد بهترین استفاده رو بکنم و مسئولیت هام رو در کامل ترین شکل ممکن انجام بدم.اما به نظرم خیلی سخته که بتونم خودم این فرصت ها رو برای خودم به وجود بیارم…امیدوارم مطالب این سایت و حوزه هایی که باهاشون آشنا شدم بتونه راه گشا باشه… سپاس از توجه شما

 • صادق
  پاسخ

  مقاله جالب و آموزنده ای بود و مطالعه آن برای تقویت اعتماد به نفس مفید است ، در کل هرکسی یکسری نقاط ضعف و قوت دارد پس بهترین کار همین است که ابتدا به تقویت نقاط قوت خود بپردازیم و وقتی که پیشرفت کردیم و امیدوارتر شدیم شروع به اصلاح نقاط ضعف کنیم

 • ms
  پاسخ

  سلام , من به مباحث مربوط به نقاط قوت بسیار علاقه دارم. و مقاله های سایتان بسیار جالب و مفید است به نظر من داشتن هدف و علاقه در زندگی بسیار مهم است با دارا بودن هدف انسان میتواند در زندگی از موقعیت های پیش آمده به بهترین نحو ممکن استفاده کند و پیشرفت چشمگیری داشته باشدو همیشه موقعیتهای طلایی را به روشی آسان و عالی به موقعیت گل و برد تبدیل کند.

 • mina_s
  پاسخ

  بهترین کاری که به شما توصیه می‌کنم همین الان آن را انجام دهید این است که تصمیم بگیرید در راه شناسایی و بکارگیری نقاط قوت‌تان تلاش کنید. به خودتان قول دهید و بگوئید که «از هم‌اکنون کاری خواهم کرد». همینطور برای اینکه نقشه‌ای در دست داشته باشید مطالب مدرسه نوابغ و دوره‌های رایگان ما را دنبال کنید. مطمئن باشید به سرعت پیشروی خواهید کرد.
  این قسمت متن بسیار عالی بود.
  خیلی ممنون از انتشار این مطلب مفید

 • alonecaptive
  پاسخ

  مثل بقیه مطالب عالی بود.

 • پاسخ

  با سلام خدمت شما
  من با شما کاملا موافقم که هرکسی برای موفقیت در زندگی خودش و رسیدن به انچه باعث خوشحالی و شادمانیش میشود باید به سراغ شناخت خودش و دستیابی به نقاط ضعف و قوت خودش بشود ولی در کنار این شناخت و تکمیل این شناخت نیاز به استفاده و اموختن تز تجربیات دیگران را هم دارد، گمان نمیکنم کسی به تنهایی و فقط با اتکا به خودش بتواند در زندگی به موفقیت دست پیدا کند. ممنون از شما

 • Mehdi720
  پاسخ

  با عرض سلام
  سپاس بابت این مطلب ارزشمند شما.
  این مطلب تلنگری است بر این موضوع مهم در زندگی، که آیا هم اکنون در حال پیمودن مسیری هستیم که با استعداد، توانایی و علایق ما هم سو است یا نه؟ آیا توانسته ایم رویکرد کششی را که تجویزهای جامعه، خانواده و تمام افرادی است که با ما در ارتباط هستند کنترل کنیم و قدم به قدم به سمت خواسته ها، توانایی ها و علایق خود که همانا رسیدن به خوشبختی، موفقیت و شادی است طی طریق کنیم؟؟؟ و قطعا بدین گونه عمل کردن سبب می شود که جامعه و آنها که با ما در ارتباط هستند بهره های بیشتری ببرند و جامعه ای پویا و ایده آل داشته باشیم. آری از هم اکنون کاری خواهم کرد…

 • مجید داشگر
  پاسخ

  به نظر من هم کاملا درسته، هر کسی رو برای کاری ساختن. آدم ها استعداد های مختلف و متنوعی نسبت به هم دارند وبه همین خاطر خدا هیچ دو انگشتی رو اندازه هم نیافریده و همچنین انسان ها در برخورد با بعضی مسائل واکنش های مختلفی نشون می دهند و هر کس تحت هر فشاری نیز رفتار مختلفی می تواند داشته باشد و به کشش و ظرفیت هرکس مربوط می شود.

 • moradiof1993
  پاسخ

  به نظر من برای هر قسمت از مقاله اگر مقدور است یک سوال بگذارید ک ما بهتر متوجه بشیم ولی با این مقاله من توانستم بیشتر نقاط ضعفم رو بر طر
  ف کنم و به نظرم مقاله بسیار خوبی بود و واقعا به قوای فکرس ما بسیار کمک کرد و همیشه از این مقالات برای ما معرفی بکنین با تشکر

 • شاکر
  پاسخ

  سلام به نظر من چون درابتدا ما شور وشوق زیادی داریم هدف گذاری بلند مدت میکنیم اما درادامه ی راه دلسر د شده واز انجام ان باز میمانیم

Leave a Comment