راه سخت موفقیت

 In نوشته‌های عمومی
راه سخت موفقیتReviewed by آرین سلیمانی on Nov 26Rating:

تا بحال به دوره‌های آموزشی نگاهی انداخته‌اید؟ بعد از بررسی متوجه خواهید شد که اکثر این دوره‌ها و برنامه‌ها برای این هستند تا به ما کمک کنند از «چیزی که نیستیم» به «چیزی که می‌خواهیم باشیم» تبدیل شویم. دوره‌های مدیریت، خلاقیت، مدیریت زمان، رهبری، ارتباطات، سخنرانی و همه و همه در این مساله مشترک هستند.

اگر ذاتاً دارای توانایی درک شیمی نباشیم، باز هم مجبوریم به هر ضرب و زوری که شده نمرات قبولی و حتی بالاتر از قبولی کسب کنیم. از وقتی چشمانمان را باز می‌کنیم توان خودمان را صرف رفع نقاط ضعف و کاستی‌هایمان می‌کنیم. احتمالاً شما هم مثل دیگران به همین روش اعتقاد دارید، اما اگر به شما بگویم این اعتقاد تنها ساخته‌ای فرهنگی برای ماست و صرفا راهی‌ است که به ما تحمیل شده، و می‌توان بجای تمرکز بر نقاط ضعف، بر نقاط قوت توجه کرد و نتیجه‌ای شگفت بدست آورد، فرصت می‌گذارید تا ادامه این مطلب را مطالعه کنید؟ با من همراه باشید.

راه سخت… بهبود نقاط قوت

این نقطه ضعف شماستبیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد خانواده‌ها، اکثر زمان فرزندانشان را صرف جبران نقاط ضعفشان می‌کنند. اگر در ریاضیات ضعیف هستند و حساب و کتاب را دوست ندارند باید بیشتر تلاش کنند، معلم بگیرند و بیش‌تر از دیگران تمرین کنند. یا مثلاً اگر سری به خانواده‌های ورزش دوست بزنید، گاهاً با تعصبی بر روی یک رشته ورزشی روبرو خواهید شد. رشته‌ای که بالاخره یکی از پسران خانواده در آن استعدادی ندارد. در اینجا به او فشار می‌آورند که باید بیش از پیش تمرین انجام دهد.

وقتی زندگی کسانی را می‌خوانیم که با وجود بی‌بهره‌گی از استعداد ذاتی در رشته‌ای خاص با تلاش فراوان به مدارج بالا دست پیدا کرده‌اند، رقبا را جا گذاشته‌اند و حالا به موفقیت رسیده‌اند، همیشه آنان را تحسین می‌کنیم. به راستی چرا آنها را سرزنش نمی‌کنیم؟ سرزنش برای اینکه اگر همین فرصت و انرژی را بر روی داشته‌ها و زمینه‌هایی که در آنها از استعداد خوبی برخوردار بودند می‌گذاشتند به جاهای خیلی خیلی بهتری می‌رسیدند. آنها استعدادهای ذاتی خودشان را کشته‌اند و به سمت چیزی رفته‌اند که منطبق بر آن نبوده‌اند. زمان بیشتری را نسبت به استاندارد گذرانده و مهم‌تر از همه، چیزی که می‌توانستند در آن فوق‌العاده باشند را کنار گذاشته اند و حالا بجای فوق‌العاده، عالی یا خوب هستند.

نقاط ضعف یا قوت؟

حتما این حرف‌ها را زیاد شنیده‌اید« اگر حسابی تلاش کنی، می‌توانی به هرکسی که می‌خواهی تبدیل شوی» و یا « تلاش و پشتکار شما را در هر چیز به بهترین تبدیل می‌کند».

من هم زمانی به این حرف‌ها معتقد بودم. همیشه از این ناراحت بودم که چرا شبیه برخی‌ها نمی‌توانم فلان کار را انجام دهم. گاهی کلاس می‌رفتم، تمرین می‌کردم اما جوابی نمی‌گرفتم. من حتی مدت زیادی بر روی تندخوانی تمرین کردم، بیش از کسانی که اطرافم تندخوانی می‌کردند، اما موفق نشدم. آیا باید باز هم زمان می‌گذاشتم؟ باید باز هم تلاش می‌کردم؟ اگر الان با خودم در گذشته روبرو می‌شدم پیشنهاد می‌کردم که همین فرصت را بر روی یکی از استعداد‌های خودم بگذارم. چیزی که واقعاً متناسب با من است.

نقاط ضعف من

strengths-and-weaknesses-e1370117660364مادر من هنوز اشعار زمان مدرسه خودش را به یاد دارد. اما من! به هیچ وجه اینطور نیستم. آنهمه اشعاری که حفظ کردم، برایشان وقت گذاشتم، تلاش کردم و خودم را با نمرات نه چندان دلچسب ادبیات و فارسی دلداری دادم فایده‌ای هم داشت؟ شاید بهتر بود به چیز دیگری می‌پرداختم. ریاضیاتم خوب بود. در کنکور فیزیک را ۱۰۰٪ زدم، ولی باید اعتراف کنم برای فیزیک کنکور وقت زیادی نگذاشتم. شاید ۲ ماه روزی ۲-۳ ساعت. شاید در کنکور نمی‌توانستم فیزیک را بیشتر از ۱۰۰٪ بزنم، اما قطعاً در زندگی واقعی قادر بودم فرصت بیشتری را به زمینه‌هایی که واقعاً در آنها علاقه و استعداد دارم اختصاص بدهم. خوشحالم که امروز از چنین مساله‌ای با خبرم.

در دانشگاه شیمی را به زور گذراندم. اما هم دانشگاهی‌هایی داشتم که اوضاعی مشابه من اما کاملاً متفاوت داشتند. ولی همه ما در یک نظام آموزشی بودیم و در نهایت به این مساله اعتقاد داشتیم که «باید نقاط ضعفمان را جبران کنیم». شاید تعجیب کنید که بگویم تحقیقات ثابت کرده‌اند افرادی که بر روی نقاط قوت خود تمرکز می‌کنند، به مراتب موفق‌تر از کسانی هستند که بر روی بهبود نقاط ضعف خود تمرکز کرده‌اند. استثناها را فراموش کنید. اگر می‌خواهید دستیابی به موفقیت و احساس رضایتمندی خودتان را جزو استثنائات زندگی قرار دهید باید بگویم سخت در اشتباهید. شما باید راهی را طی کنید که با احتمالی بسیار بالا به موفقت دست پیدا کنید. شما باید موفقیت خودتان را از قبل پیش‌بینی کنید. باید هنگام شروع ببینید که روزی بر روی سکوی اول ایستاده‌اید.

تضمین موفقیتپیشنهاد مدرسه موفقیت: موفقیت را پیش‌بینی کنید

این مطلب در مورد این است که شما در چیزی به موفقیت و پیروزی خواهید رسید که از قبل انتظار آن را داشته باشید. کمی هم در مورد شانس با شما صحبت خواهم کرد. به نظرم می‌تواند مکمل خوبی برای این بحث باشد. بحث نقاط ضعف و قوت…

من برایتان در مورد نقاط ضعف و قوت مطالب بیشتری خواهم گفت. باید ببینیم که آیا بهتر است بر نقاط قوت خودمان تمرکز کنیم و یا نقاط ضعف خود را جبران کنیم؟ به راستی استعدادهایمان را چطور شناسایی کنیم و نقاط قوت ما کدام ها هستند؟ مسائلی که ممکن است دیدگاه شما را نسبت به تمام این مسائل تغییر دهد و به شما قول می‌دهم قادر خواهید بود سرعت موفقیت خودتان را با این استراتژی‌ها چندین برابر کنید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment