در جستجوی نقاط ضعف دیگران

 In نوشته‌های عمومی

عادت عجیبی است که داریم. اصلاً گویا همین ویژگی یکی از نقاط قوت ماست! ما عاشق پیدا کردن نقاط ضعف دیگران هستیم و قطعاً این ویژگی حاصل یک ساختار مغزی مستحکم در ماست. به زودی به شما خواهم گفت که ریشه‌ی استعدادها و نقاط قوت گوناگون در ما چه ارتباطی به ساختار مغزیمان دارد. اما آیا تمام نقاط قوت‌هایمان را باید دنبال کنیم؟ بگذارید سوال بهتری مطرح کنم: آیا باید همه‌ی نقطه قوت‌هایمان را درست به همان صورتی که در ما وجود دارند، حتی اگر به زندگی اجتماعی‌ و یا محبوبیت‌مان نزد دیگران آسیب وارد می‌کنند دنبال کنیم؟

ما و نقاط ضعف دیگران

جالب و متاثر کننده است که ما دائماً در جستجوی نقاط ضعف دیگرانیم. آنها را موشکافانه می‌بینیم و در نهایت توصیه‌هایی به‌نظر خودمان «عالی» به دیگران ارائه می‌دهیم. من خودم بارها دچار این موضوع شده‌ام. وقتی که با رفتاری به نظرم نه چندان درست از سوی دیگران مواجه شدم شروع به بیان آن ضعف‌ها کرده‌ام. در حالی که می‌توانستم در همان موقع بر روی نقاط قوت طرف مقابلم متمرکز شوم. “به نظرم خیلی سریع صحبت می‌کنی! چرا انقدر از تنهایی متنفری؟ چرا انقدر لباس‌های راحت می‌پوشی و کمی رسمی‌تر نیستی؟ چرا وقتی با تو صحبت می‌کنند سریع از بحث منحرف می‌شوی؟ تو خیلی بدون خجالت مشکلات را بیان می‌کنی و این دیگران را آزار می‌دهد….“. اینها همه ایراداتی بودند که من در دیگران به آنها اشاره می‌کردم. اما امروز رفتاری متفاوت را دنبال می‌کنم که در ادامه برای شما توضیح می‌دهم.

نقاط ضعف را تبدیل به نقاط قوت کنید

نقطه ضعف سریع صحبت کردن و یک نقطه قوت پنهان

نقطه ضعف سریع حرف زدناین تمام ماجرا نیست. بسیاری اوقات در همان نقاط ضعف، نقاط قوتی پنهان است که می‌خواهم دقیقاً در نمونه‌های بالا به آنها اشاره کنم. برای مثال شخصی که سریع صحبت می‌کند… من می‌توانستم بجای اینکه یک نقد غیر سازنده وارد کنم و درست بر روی یک نقطه ضعف دست بگذارم، به نقطه قوتی که در این مساله وجود دارد اشاره کنم: “تو خیلی سریع صحبت می‌کنی، برای همین می‌توانی در جلساتی که فرصت کمی برای بیان توجیه مشکلات وجود دارد جلسه را در دست بگیری و همه‌چیز را مطرح کنی” و یا “احتمالاً سرعت صحبت‌کردن بالای تو نشان دهنده‌ی تمرکز بالا و سرعت تفکری سریع‌تر از دیگران است. تو می‌توانی این موضوع را دنبال کنی و از این مساله برای خودت یک برتری بدست بیاوری”

نقطه ضعف ترس از تنهایی و یک نقطه قوت پنهان

نقطه ضعف ترسحالا ببینیم در ترس از تنهایی چه نقطه قوتی پنهان شده. امروز اگر با فردی روبرو شوم که از تنها بودن در جامعه ترس دارد به هیچ‌عنوان او را سرزنش نخواهم کرد. حالا می‌دانم که این مساله مرتبط با ساختار مغزی اوست و باید بجای نقطه‌ضعف بر روی نقطه‌قوت او متمرکز شوم. سوال این است: آیا واقعاً می‌خواهم به شخص کمکی کرده باشم؟

انتقاد عموماً و شاید همیشه بی‌اثر است. امروز به او خواهم گفت: “به‌نظرم نگران ترس از تنهایی نباش و از این مساله برای برقراری ارتباط استفاده کن. تو باید کاری کنی که هیچ‌وقت تنها نباشی. احتمالاً به مرور از توانایی بالایی در ارتباط برقرار کردن برخوردار شده‌ای”. قطعاً این توصیه‌ای مفید خواهد بود که شخص را به شکوفایی یک گام نزدیک‌تر خواهد کرد

نقطه ضعف غیر رسمی بودن و یک نقطه قوت پنهان

نقطه ضعف غیر رسمی بودنتابحال با افرادی روبرو شده‌اید که برایشان بسیار دشوار است که لباس رسمی بپوشند؟ از آنها سوال کرده‌ام و بعد از مدتی متوجه شده‌ام که این مساله ارتباط نزدیکی به روحیه‌ی آنها دارد. بسیاری از آنها از قید و بند‌های دست و پاگیر زندگی دور هستند و بهتر از دیگران می‌توانند به صمیمیت در ارتباطات خود دست پیدا کنند. آنها بهتر از دیگران قادرند در دلها جای گیرند و زندگی اجتماعی شیرین‌تری را تجربه خواهند کرد. حالا وقتی با این افراد روبرو می‌شوم اینطور به آنها می‌گویم: “می‌دانی که می‌توانی دوستان زیادی پیدا کنی؟ می‌دانی که می‌توانی به سادگی به صمیمیت دست پیدا کنی؟ من اگر توانایی تو را در اختیار داشتم….”.

به هر حال می‌توان نیمه خالی لیوان را نگاه کرد و می‌توان بجای آن، نیمه پر لیوان را نظاره‌گر بود. نیمه خالی لیوان همان نقاط ضعف شما هستند. قسمت‌هایی که هرچقدر به آنها بیشتر نگاه کنید، بیشتر و تهی‌تر به نظر می‌رسند. نیمه خالی لیوان دائماً در حال تحلیل بردن انرژی شماست در صورتی که وقتی توجه و تمرکز شما بر نیمه پر لیوان یعنی داشته‌هایتان یا همان نقاط قوت‌تان باشد از انرژی‌ بالایی برخوردار خواهید بود. اعتماد به‌نفس‌تان افزایش پیدا خواهد کرد و در کنار عشق و علاقه‌تان جهشی عظیم در شما پدید می‌آورد.

نقطه ضعف انحراف از بحث و یک نقطه قوت پنهان

نقطه ضعف انحراف از بحث“بگذار بحث را هدفمند دنبال کنیم، انقدر از بحث منحرف نشو؛ به‌نظرم دائماً از این شاخه به آن شاخه میپری و باید کاری برای این نقطه‌ضعفت انجام دهی!”. این‌ها حرف‌های دلم در گذشته‌ای بودند که از انقلاب نقاط قوت دور بودم. زمانی که دائم در اندیشه‌ی اصلاح و بهبود خودم و دیگران بودم. با خودم اینطور می‌اندیشیدم که برای عالی شدن باید نقاط افتضاح را تبدیل به ایده‌آل‌ها کرد. اما آیا چنین کاری ممکن بود؟ من هیچ‌وقت نتوانستم به این مقصود دست پیدا کنم و حالا فهمیده‌ام که دیگران نیز در این مسیر (یعنی تبدیل نقاط ضعف واقعی به برجسته‌ترین ویژگی‌های فردی) مانده‌اند.

امروز وقتی با کسی روبرو می‌شوم که به قول برخی دارای بیش‌فعالی است، کسی که همه‌ی افکار را نیمه‌تمام باقی گذاشته و سریع به سراغ افکار دیگر می‌رود، به او یک پیشنهاد فوق‌العاده می‌دهم: “تو بهترین گزینه برای جلسات ایده‌پردازی ما هستی. تو می‌توانی مرزهای فکری را کنار بگذاری، خارج از چارچوب بیاندیشی و ما با کمک تو می‌توانم ارتباطی بسیار مفید، کاربردی و مهم میان مسائل مختلف بیان کنیم”. من قطعاً بارها و بارها با او ملاقات خواهم کرد و هم‌صحبتش خواهم شد.

شما هم بهتر است اینطور به نقاط ضعف بنگرید

نه‌تنها در دیگران بلکه در وجود خودتان نیز بیش از متمرکز شدن بر بهبود نقاط ضعف، به بهبود نقاط قوت‌تان مشغول شوید. در مقاله‌ی محبوب چگونه نابغه شویم، من برای شما توضیح داده‌ام که تبدیل شدن به یک نابغه، در ارتباط تنگاتنگی با تمرکز بر نقاط قوت می‌باشد. توصیه می‌کنم این مقاله‌ را همین حالا مطالعه کنید و آنچه ما در این وب‌سایت به دنبال آن هستیم را از همین حالا دنبال کنید. ما می‌خواهیم شما تبدیل به یک نابغه شوید، به شکوفایی دست پیدا کنید و تحولی عظیم در زندگی خودتان به‌وجود آورید. از نظر شما غیر ممکن است؟

همین حالا بخوانید: چگونه نابغه شویم

 

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts

Leave a Comment