با توهم دانش چه کار کنیم؟

 In نوشته‌های عمومی

ما اکثر اوقات فکر میکنیم میدانیم! چه چیزی را؟ در آخر امتحان، درست زمانی که باید پاسخ‌هایمان را مرور کنیم، فوراً شانه خالی میکنیم و ادعا میکنیم که ((نیازی به مرور نیست، چون همه را به یاد دارم. سوال اول فلان مطلب را پرسیده بود و من هم این جواب را دادم. سوال دو هم که…)). ما از این غافلیم که شاید سوال یک را اشتباه متوجه شده باشیم. اما دقیقاً می‌آییم و برداشت خودمان از سوال یک را تصور میکنیم و بعد آن تصور را با اطلاعات ضبط شده در حافظه خودمان مقایسه میکنیم. معلوم است که این دو با هم منطبق هستند! در صورتی که شاید واقعاً طراح سوال، در سوال یک منظور دیگری داشته است.

وقتی پیش پزشک میرویم و درباره مطلبی علمی که توضیحی مختصر از آن را در روزنامه یا مجله خوانده ایم صحبت میکند با خودمان میگوئیم این را که میدانستم. (واقعاً پزشک حتی یک نکته اضافه هم برای ما بیان نکرده؟) یا مثلاً وقتی در سمینار فروش شرکت میکنیم و سخنران با شور و اشتیاق مطالبی را بیان میکند ما همچنان فکر میکنیم که همه مطالب تکراری بودند و چیز جدیدی یاد نگرفتیم.

اینجا اتفاقی عجیب رخ داده. ما دانایی خودمان را با تصورات خودمان مقایسه نکرده ایم. اتفاقا اینجا رو در روی حقیقت نشتسه ایم، نکات جدیدی برایمان بیان شده، اما ما همچنان فکر میکنیم همه مطالب را میدانستیم! چه شد؟ این دقیقاً همان مشکل قبلی است. شما در ابتدای شروع سمینار، تصوری از فروش در ذهن خودتان داشته اید. از طرفی ذهن ما فیلتر کننده‌ی خوبی است. یعنی اطلاعاتی که مایل نیست را به خودآگاه ما انتقال نمیدهد. وقتی ما با تصوری قبلی وارد سیمنار میشویم، ذهن ما دقیقاً همان نکات و مطالب تکراری را که تصور کرده بودیم به خودآگاه ما نشان میدهد. یعنی ما فقط همان‌ مطالب را میشنویم که میدانستیم، و این مساله آنقدر ادامه پیدا میکند تا بگوئیم: همه را میدانستم!

مدرسه موفقیت-استفان هاوکینگ

حالا چه کار کنیم؟

همانطور که دیدید، توهم دانش یک ریشه و هزاران شاخ و برگ دارد. شاید ما قادر نباشیم با تمام شاخ و برگ‌های توهم دانایی مبارزه کنیم، اما قادریم ریشه را هدف قرار دهیم. ما با درک این مطلب باید به سراغ یکی دو تا از کتاب‌های قدیمی و همینطور فیلم‌هایی که آرشیو کرده ایم برویم. دوباره مطالعه کنیم و فیلم‌ها را ببینیم. دقیقاً باید به سراغ کتاب و فیلمی برویم که آن را یکبار خوانده و یا دیده‌ایم اما تصور میکنیم همه مطالب را با جزئیات به یاد داریم. اینبار در کتاب زیر تمام عبارات، نکته‌ها و مثال‌هایی که به یاد نداشتیم خط بکشیم. در حین تماشای فیلم هم مواردی که تازه به یادمان آمد و یا کلاً فراموش کرده بودیم را ترجیحاً با دقیقه و ثانیه یادداشت کنیم.

حالا به سراغ موارد خط کشیده شده و یادداشت برداری شده برویم و فقط به آنها نگاه کنیم. از خودمان سوال کنیم (( جداً تصور میکردی همه اینها را به یاد داری؟ چطور چنینی چیزی را به من تحمیل میکردی؟ چندبار دیگر این کار را با من کرده ای و باعث شده ای سمینار، فیلم و یا مطلب خوبی را از دست بدهم؟)). حالا به خودتان گوشزد کنید که دیگر نمیگذارید چنین اتفاقی برایتان رخ دهد.

نکته آخر:

ما در آی‌بهتر آنچنان مطالب را به هم می‌آمیزیم که میتوانید به سادگی رد پای هر مطلبی را در مقالات دیگر نیز بیابید. برای همین پیشنهاد میکنم در فرصت‌های روزانه، مقالات و مطالب دیگر آی‌بهتر را مطالعه کنید تا تمام آنچه درمورد موفقیت خوانده اید برایتان مرور شود و زمینه به کار گیری آنها مهیا گردد. مواظب توهم دانش باشید! قطعاً برایتان مطالب جدیدی خواهند داشت.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Comments
  • رفیعی
    پاسخ

    این توهم دانش یه اسم دیگه هم داشت. چی بود؟!!! ممممم
    یادم نمیاد خلاصه اما هست.دارن هاردی هم فکر کنم یجا بهش اشاره کرده.

Leave a Comment