توهم خود بزرگ‌ بینی

 In نوشته‌های عمومی

همینطور که از نام این مقاله پیداست میخواهم در مورد خود بزرگ بینی یا همان خود برتر بینی صحبت کنم. من کلمه خود برتر بینی را نسبت به خود بزرگ بینی ترجیح میدهم و دلیلش هم آن است که ما عموماً خودمان را برتر از دیگران و افراد امثال خودمان میبینیم، نه بزرگتر!

از شوخی گذشته ما چه خود بزرگ‌بین باشیم و چه خود برتر بین، دچار مشکلی حاد هستیم. این مشکل خودمان را بیش از دیگران درگیر میکند و یکی از موانع بزرگ برای دستیابی و رسیدن به موفقیت میباشد.

خود بزرگ بینی چه ارتباطی به موفقیت دارد؟

%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c

توهمات خود بزرگ بینی(خود برتر بینی) باعث میشوند ما قضاوت صحیحی از خودمان و توانایی‌هایمان نداشته باشیم. ما وقتی میخواهیم در مسیری جدید قدم بگذاریم، تصوری اشتباه از انرژی، استعداد و تاب و تحمل خودمان داریم و همین باعث میشود تا اشتباه در مسیر جدید قدم بگذاریم. توهم خود برتر بینی به ما اجازه نمیدهد تا جهت‌یابی درست و یا تصوری روشن از اینکه الان کجا هستیم و چه کاری انجام میدهیم داشته باشیم. فکر میکنم تا اینجا خوب متوجه شدید که توهمات خود برتر بینی مانعی برای دستیابی ما به موفقیت میباشند. اما بیایید با خود بزرگ‌بینی یا همان خود برتر بینی خودمان بیشتر آشنا شویم. حتماً این مطلب را دنبال کنید چرا که میخواهم حسابی غافلگیرتان کنم.

چه کسی خودش را بهتر ارزیابی میکند؟

ibehtar-egotismابتدا میخواهم در مورد یک تحقیق کوتاه برایتان صحبت کنم. شما را در اتاقی قرار میدهند. چند دقیقه ای تنها میمانید و سپس یک غریبه وارد اتاق میشود و پشت میزی مینشیند. کاغذی را بر میدارد و درست مانند مجری رادیو یک گزارش خبر روز را به مدت ۳ دقیقه شمرده و بلند میخواند. “امروز قیمت دلار با ۳۰۰ تومان کاهش به کمترین قیمت خود رسید. ایران همچنان صادرات بادام را به روسیه ادامه میدهد و چین در انتظار ورود خودروی جدیدش به کشورمان میباشد…” سپس اتاق را ترک میکند. سپس از شما میخواهند تا ضریب هوشی آن غریبه را حدس بزنید! شما قطعاً اعتراض میکنید که من چیزی از این غریبه نمیدانم. او یکدفعه وارد اتاق شد و از روی کاغذ گزارشی را خواند. حتی  گزارش خودش هم نبود و شما آن را به دستش داده بودید تا بخواند! شما بالاخره عددی را حدس میزنید.

به طور جداگانه از همان غریبه میخواهند تا حدس بزند ضریب هوشی خودش چقدر است. سپس از او تست هوش میگیرند. به نظر شما جواب شما به واقعیت نزدیک تر است یا خود او؟ شاید تعجب کنید که در ۷۰ درصد مواقع پاسخ شما به حقیقت نزدیک تر است!

شما در مورد آن غریبه هیچ چیز نمیدانستید. اما او اطلاعات زیادی در مورد خود دارد. نمرات دبیرستان، دانشگاهی که در آن قبول شده، نتیجه ارزیابی های شغلی و اطلاعاتی خیلی خیلی بیشتر که از کودکی تا امروز خود دارد. او ظاهراً باید بهتر از هر کس دیگر خودش را بشناسد. اینجا چه اتفاقی افتاده؟

جواب این معما!

بگذارید واضح به شما بگویم، همه ما در ارزیابی خود افتضاح هستیم. در یکی از ارزیابی ها مشخص شد هم‌ اتاقی‌های دانشگاه بهتر از خود شخص میتوانند نتیجه روابط عاشقانه شخص را پیش‌بینی کنند.

ibehtar-gamblerباورش سخت است اما اکثر ما خود را رانندگانی بالای حد متوسط میدانیم. ۹۸ درصد دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان وقتی در مورد مهارت‌های رهبری برایشان صحبت میکنیم اعتقاد دارند مهارت رهبری در آنها بالای حد متوسط است! ۲۵ درصد مردم بر این باورند که در توانایی سازش با دیگران جزو ۱ درصد برتر جامعه میباشند! ۹۴ درصد اساتید دانشگاه اعتقاد دارند بیش از حد متوسط استاتید در کارشان خوب هستند! مردم فکر میکنند نسبت به همسالانشان کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی،سرطان و بیماری‌های مربوط به غذا مانند حصبه میباشند! و جالبترین خود برتر بینی ما این است که اکثر مردم ابراز میکنند نسبت به دیگران خودشان را بهتر ارزیابی میکنند!

ذهن ما به شدت توهمات خود برتر بینی تولید میکند و این ویژگی در همه ما مشترک است. دقیقاً مانند غرور، ترس و تنفر که در وجود همه ما دیده میشوند، همه ما از خود بزرگ بینی رنج میبریم. دلیل این مساله این است که ارزیابی‌های ما از نتایج(مانند ارزیابی ما از نمراتی که در دانشگاه کسب کرده ایم) شامل تعبیر و تفسیر میباشند و اینجاست که احساسات کار خودشان را میکنند. احساسات درونی ما میخواهند امیدبخش ترین تعبیر از وقایع را داشته باشند. تفسیر احساسات از نمرات پائین ما این است که ((اگر میخواستم درس بخوانم بهترین نمره را میگرفتم، اما افسوس که درس‌ها برایم جذابیتی ندارند)). و یا هنگام ارزیابی رانندگیمان تفسیر احساساتمان اینچنین است که ((اگر طرف مقابل درست رانندگی کرده بود و یا همه چیز تحت کنترل من بود به هیچ وجه تصادف نمیکردم. من عملاً بدشانسی آوردم)).

اما همین ویژگی یعنی خود بزرگ بینی جزوی از ویژگی‌های ماست که باعث بقای نسل انسان شده. همین قضاوت اشتباه در برهه هایی از تاریخ سرنوشت ساز انسان باعث شده تا ما چنین فرض کنیم که میتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم. باید بپذیریم که اجداد ما دچار مشکلاتی به شدت جدی بوده اند که ممکن بود روحیه خود را کاملاً از دست داده و تسلیم شرایط شوند. اما آنها به دلیل همین خود برتر بینی تسلیم نشده و نسل انسان را به اینجا رسانیده اند.

اما ما به جنبه‌های منفی این مساله میپردازیم. این خود بزرگ‌بینی برای موفقیت ما بسیار بد است و مانعی جدی به شمار میرود. باعث میشود فکر کنیم پیروز میشویم و با امکانات و دانش کم وارد عرصه هایی میشویم که شکستمان در آنها مسلم است، و اتفاقا همین مساله باعث شکست ما میگردد. اما چه کاری از دست ما ساخته است و یا بهتر سوال را مطرح کنم، چطور میتوانیم این خصیصه را در کنترل خودمان درآوریم؟

حالا چه کار کنم؟

ما در مقاله ای مجزا به نام ((درمان خود بزرگ بینی…چطور؟)) به صورت کامل به این مساله پرداخته ایم که چطور با خود بزرگ بینی مبارزه کنید. اطمینان دارم به سادگی خواهید توانست ریشه بسیاری از موانعی که تا به حال با آنها دست و پنجه نرم میکردید را از بین ببرید و با سرعت بسیار بالایی به سوی موفقیت گام بردارید.

در انتها

من و دوستانم در آی‌بهتر در تلاشیم تا بهترین و عمیق‌ترین مسائل در حوزه موفقیت را به شما ارائه کنیم. مطمئن هستم با مطالعه این مقالات گام بزرگی در موفقیت‌های شخصی، کاری، زناشویی و عرصه‌های دیگر برمیدارید. با من در مقالات دیگر همراه باشید.

man-with-arms-crossed-on-couch-near-woman2  حتماً مطالعه کنید: ((درمان خود بزرگ بینی…چطور؟))

 

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 15 comments
 • ک.احمدی
  پاسخ

  ای بابا.موجود نیستیم که…سراسر نقص و مشکلیم
  البته من توی جلسات دوره تعیین مسیر که مدرسه نوابغ اون اوایل برگزار کرده بود یادگرفتم که نباید از خودمون نا امید باشیم.بلکه باید نقایصمون رو بپذیریم و از خودمون بپرسیم ((حالا چه کار کنم؟)).
  این شاهکلیدی بود که من از آقای سلیمانی گرفتم

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   از نظر شما سپاسگذارم

 • یاشار سلطانی
  پاسخ

  جالب بود
  خودبزرگ بینی مساله مهمیه که خیلی بهش پرداخته نمیشه
  ممنون

 • Dexter
  پاسخ

  توهم خودبزرگ بینی از نظر من یکی از مشکلات بزرگ توی هر خانواده , محل کار و حتی جامعه است که باعث کند شدن و حتی ایستادن فعالیت کاری یا دیگر فعالیت ها میشود برای اینکه وقتی خودمان را بزرگ و بالا ببینیم دیگر اون کسانی که واقعا بزرگ و بهتر از ما در زمینه کاری هستند را نمیبینیم و به حدف خود نمیرسیم
  با تشکر از مقاله خوبتون

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   متشکرم از نظر ارزشمند شما

 • AminKavari
  پاسخ

  توهم خودبزرگ بینی باعث میشه که از کارهایمان عقب بی افتیم و خود را یه شخص موفق ببینم که اصلا اینگونه نیست و به آدم ضربه روحی میزند در دراز مدت…

 • hamedkhan
  پاسخ

  واقعا سازنده و مفید هستش مطالبتون
  البته به نظر من مطلبی هم به صورت کاملا توجیهی برای افراد خود فقط بین بگذارید که اونا از خود بزرگ بین ها هم بد ترن و فقط خودشونو می بینن و نه هیچ کس و هیچ نظر دیگه را قبول ندارند.

 • محمد
  پاسخ

  بنظر من خود بزرگ بینی و خود کوچک بینی یا به عبارت دیگه عدم شناخت مناسب از خودمون،میتونه تبدیل به یک مشکل اصلی بر سر راه موفقیت بشه

 • Tahy
  پاسخ

  بنظر من خودبزرگ بینی یا همون اعتماد بنفس کاذب در طولانی مدت حتی باعث از بین رفتن ارتباطات دوستانه میشه، اینطور ادمها باعث رنجش اطرافیانشون میشن، و نبود همون اطرافیان هم کم کم باعث رنجش و افسردگی خود فرد میشه، اطرف دیگه شکست برای اینجور افراد حتی اگه توی مسیله کوچیک هم باشه مثل سونامی تو زندگیش همچیزو نابود میکنه.

 • alireza24767
  پاسخ

  با عرض سلام و احترام
  دقيقا مطالب باب ميل من بود و همه انچه را كه در ذهنم نسبت به خودبزرگبيني تصور ميكردم در اين مقاله به صورت كامل بيان شده است . متاسفانه خودبزرگ بيني عاملي است كه هر كسي درگير ان شود در نهايت به شكست خودش منجر ميشود.

 • امایار
  پاسخ

  جالب بود. ی موضوع متفاوتو انتخاب کردین.ادامه بدین

 • امایار
  پاسخ

  . ی موضوع متفاوتو انتخاب کردین.ادامه بدین ,بیشتر ببنویسین

 • ahmadsfff
  پاسخ

  سلام. این مطلب واسم خیلی جالب بود. ممنونم بابت مطالب عالی که میذارین

 • ahm33230
  پاسخ

  جالب بود واقعا بدرد بخور بود

 • شایان
  پاسخ

  واقعا امان از خودبزرگ بینی!!!
  مطلب بسیار جالبی بود آقای سلیمانی عزیز

Leave a Comment