تفکر خلاق و خلاقیت در تفکر

 In نوشته‌های عمومی

سلام. امروز هم با یک مطلب عالی دیگر همراه شما هستم.

اشتباه رایجی که درباره تفکر خلاق وجود دارد این است که تنها نمونه‌هایی از دستاوردهای بشری مانند اختراع لامپ، کشف داروهای مهم، ساختن یک فیلم پرفروش یا اختراع تلویزیون از موارد تفکر خلاق هستند. اما این مسأله به کلی اشتباه است.

قطعاً همه این‌ها نمونه‌های از تفکر خلاق می‌باشند. هر قدمی که برای سفر به فضا برداشته شده است، نتیجه خلاقیت در اندیشه و نوآوری در آن است؛ ولی تفکر خلاق، ویژه‌ی نمونه‌های بخصوصی نمی‌باشد و منحصر به افراد فوق‌‏العاده باهوش نیست. میخواهم مطلبی مهم را با شما درمیان بگذارم، پس ما من همراه باشید.

تفکر خلاق یعنی این

تفکر خلاقافراد یک خانواده از سطح اجتماعی پائین، برنامه‌ای طراحی می‌کنند تا فرزند خود را به دانشگاه معتبری بفرستند. برنامه‌‏ریزی آنها، ثمره یک تفکر خلاق است. گروهی از دانشجویان، از فضاهای همیشه خالی دانشگاه خود با ایجاد درآمد، برای دانشکده خود آزمایشگاهی مجهز تهیه می‌کنند.

یافتن روشی برای آسان‌کردن حضور و غیاب در مدارس، فروش جنس به رهگذرانی که به هیچ وجه در فکر خرید نبوده‌اند، ترغیب مادر پدران برای برقراری ارتباطی سازنده با فرزندان، به وجود آوردن شرایطی دوستانه برای افزایش بهره‌وری نیروها در سازمان همه و همه تفکراتی خلاقانه هستند.

“تفکر خلاق، یعنی یافتن راه‏‌های جدید و مؤثر، برای انجام دادن کارها. موفقیت‏های گوناگون اعم از موفقیت در خانه، محل کار و اجتماع، به یافتن راه‏هایی برای انجام هر چه بهتر کارها بستگی دارد. “

-جادوی فکر بزرگ، شوارتز-

چطور تفکر خلاق داشته باشیم؟

گرچه شاید به نظر برسد تفکر خلاق یک ویژگی منحصر به فرد برای برخی افراد است، اما برای دستیابی به تفکر خلاق فرمول‌هایی نیز وجود دارد. البته واقعاً ویژگی‌های شخصیتی خاصی نیز وجود دارند که ممکن است فرد را در رسیدن به نتایج و راهکارهای خلاقانه کمک کنند.

ولی شرکت‌های بزرگی مانند گوگل که در تمام سطوح سازمانی خود نیاز به خلاقیت دارند ثابت کرده‌اند که اکثر افراد می‌توانند چنین ویژگی‌ای را (حداقل آنقدر که لازم است) در خود پرورش دهند. این شما و این راهکارهایی برای توسعه توانایی‌هایتان جهت تفکر خلاقانه…

برای تفکر خلاق دیگران را دریابید

شاید تابحال تجربه کرده‌ باشید، ما از نظرات دیگران ایده‌های بسیاری می‌گیریم. نه اینکه آنها به ایده ای خاص اشاره کنند، بلکه فقط به مسأله‌ای اشاره می‌کنند و این ذهن ماست که به ایده‌ای خلاقانه دست پیدا می‌کند. برای اینکه تفکر خلاقانه خود را از همین لحظه چندین برابر کنید، از دیگران نظر بخواهید. نظرات آنها را گوش کنید و آماده موج ایده‌هایتان باشید. فراموش نکنید که باید ایده‌هایتان را یادداشت کنید.

برای تفکر خلاق مطالعه کنید

مطالعه هم دقیقاً می‌تواند منشاء تفکر خلاقانه برای شما باشد. شما با مطالعه دو کار انجام می‌دهید. اول از همه به دامنه دانش خود اضافه می‌کنید و قادر می‌شوید بین دانسته‌های خود ارتباط ایجاد کنید. برای مثال فرض کنید شما مدیر فروش یک شرکت بزرگ هستید. قطعاً مطالعه در حوزه روانشناسی می‌تواند ایده‌های زیادی در مورد رهبری تیم فروش و همچنین ابداع روش‌های مؤثر برای فروش بیشتر به شما بدهد. پس با مطالعه به تفکر خلاق دست پیدا کنید.

برای تفکر خلاق دست به اجرا بزنید

تفکر خلاق و خلاقیت تفکر و ایدهطرحی را در حوزه کاری خودتان فرض کنید که قرار است برای اولین بار توسط شما اجرا و پیاده سازی شود. قبل از اولین مرحله اجرا شما ایده‌های بسیاری دارید، اما این کافی نیست.

شما به محض ورود به اجرای کار با مواردی غیر منتظره و جالب روبرو می‌شوید. مثلاً رستورانی افتتاح کرده‌اید و در روز دوم کارتان، پیر مرد و پیر زنی را می‌بینید که با دوستانشان به رستوران شما وارد شده‌اند و اتفاقاً خیلی هم لذت برده‌اند. اینجاست که سریعاً ذهن شما به ایده‌های خلاقانه جدیدی دست پیدا می‌کند. شاید بتوانید مشتریان بازنشسته زیادی برای رستورانتان فراهم کنید؛ آنهم فقط با یک تفکر و ایده خلاقانه.

برای تفکر خلاق درخواست سوال کنید

تفکر خلاق و سوالاز دوستی بخواهید ایده و طرح شما را به چالش بکشد. “تو که می‌خواهی رستورانی سرباز افتتاح کنی، با مشکل برف و باران چه خواهی کرد؟” و یا “چه فکری برای بچه‌های دبیرستانی و دانشجویانی کرده‌ای که به دنبال غذاهای ارزان‌تر می‌گردند؟”. شاید دوستتان از شما سؤال کند “اگر مشتری‌تان هوس غذایی را بکند که فقط در منوی رستوران کناری‌تان عرضه می‌شود، چه کار می‌کنید؟”.

می‌بینید؟ مطمئنم در همین میان، با اینکه احتمالاً قصد افتتاح رستورانی ندارید، اما ایده‌های خلاقانه‌ای به ذهنتان رسیده و به وجد آمدید. این شما و این تفکر خلاق. همانطور که می‌بینید کار سخت و ناممکنی نیست.

برای تفکر خلاق به ایده‌های قبلی مراجعه کنید

فرض ما این است که ایده‌های قبلی خود را نوشته اید. برای ایده‌پردازی و تفکر خلاق در هر موردی، سری هم به ایده‌های قبلی خود بزنید. این مسأله می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی کند.

مثلاً شما طرحی در مورد یک کارواش با ایده‌هایی خلاقانه ارائه کرده‌اید. اما قطعاً همه جزئیاتش را به خاطر ندارید. اگر امروز به دنبال ‌تفکر خلاق و ایده‌پردازی برای یک رستوران هستید، احتمالاً در میان طرح کارواش مواردی را پیدا خواهید کرد که به نوعی قابل اجرا در رستوران باشند. فرض کنید قبلاً ایده‌ای برای جذاب کردن زمان انتظار در کارواش به ذهنتان رسیده بود، حالا با دیدن همین ایده میتوانید برای رستورانتان نیز فکری بکنید.

 شکست در تفکر خلاقبرای تفکر خلاق آماده شکست خوردن باشید

اگر آماده شکست خوردن نباشید هیچ‌وقت خلاقیتی از شما بروز نخواهد کرد. چرا که در این صورت ریسک‌پذیر و پذیرای خطرات نخواهید بود و ذهن شما برای دوری از هر خطری از ایده‌پردازی فرار می‌کند!

از طرفی وقتی شما خطر نمی‌کنید، هیچ‌وقت چیز جدیدی کشف نمی‌کنید و هیچ‌وقت با مسائل جدیدی که بتوانند منشاء تفکر خلاقانه باشند روبرو نمی‌شوید. رک بگویم، اگر اهل خطر کردن نیستید دور تفکر خلاقانه را خط بکشید!

برای تفکر خلاق به دیگران توضیح دهید

وقتی با مشکلی روبرو می‌شوید، به دنبال راهکاری می‌گردید و یا به بن‌بست برخورد کرده‌اید، مسأله و راه‌حل‌های احتمالی را برای یکی از دوستانتان توضیح دهید. به‌هیچ‌وجه قرار نیست دوستتان شما را راهنمایی کند، بلکه هدف این است که شما بلند بلند فکر کنید.

مطمئن هستم چنین تجربه‌ای را دارید که در هنگام تعریف کردن یک مشکل برای دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان، به سطحی بالا از تفکر خلاق دست پیدا می‌کنید. در همان حین ایده‌هایی فوق‌العاده به ذهنتان می‌رسد و گاهی آنقدر هیجان زده می‌شوید که بحث را نیمه‌تمام رها می‌کنید.

کافیست مراحل بالا را طی کنید تا تفکر خلاق را در خودتان مشاهده کنید. ما راز موفقیت را با شما درمیان خواهیم گذاشت…

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment