بگومگوهای بی‌ارزش

 In نوشته‌های عمومی
بگومگوهای بی‌ارزشReviewed by آرین سلیمانی on Oct 26Rating:

تابحال به دعواها و جرو بحث‌های روزمره دقت کرده‌اید؟ امیدوارم با همسر، مادر یا پدرتان این تجربه را نداشته باشید، اما میتوان به یقین گفت که همه ما از این جرو بحث‌ها داریم. برای همین خوب است مقداری درمورد علت و از بین بردن ریشه ای این بگومگوهای بی‌ارزش صحبت کنیم. با من و مدرسه موفقیت همراه باشید.

به ۹۹درصد بگومگوها نگاه کنید…

دست کم در نود و نه درصد موارد، بگومگوها بر سر مسائل بی اهمیت و پیش‌پاافتاده اتفاق می‌افتد. برای نمونه آقای منزل کمی خسته‌تر از معمول به خانه برمی‌گردد، اعصابش هم به علتی خرد است و حالا شام باب میلش نیست! او ایراد میگیرد و غرغر میکند. همسرش هم که مثل او خسته و کمی بی‌حوصله است، با حالتی حق به جانب این مساله را به خودش می‌گیرد و میگوید: “شام خوشمزه میخواهی بفرمائید هتل!”. سپس خرابی اجاق گاز و مایکروفر را وسط میکشد و اینها غرور مرد را جریحه دار میکند. به همسرش میگوید: “بعید میدانم اشکال از گاز و مایکروفر باشد، اشکال از خانه‌داری توست”.

%d8%ac%d8%b1%d9%88-%d8%a8%d8%ad%d8%abبه این ترتیب دعوا ادامه پیدا میکند و پیش از آنکه بالاخره یکی از طرفین آتش‌بس اعلام کند، همه جور اتهامی رد و بدل میشود. پای فامیل‌ها، مسائل زناشویی، وعده‌های قبل از ازدواج و هرچیزی که فکرش را بکنید به وسط می‌آید و سرانجام دو طرف از جنگ و دعوا درمانده می‌شوند. مشکلی حل نشده و هردو طرف بهانه‌های بیشتری برای بگومگو‌های بعدی به‌دست آورده اند.

مسائل کوچک و پیش پا افتاده معمولاً به جر و بحث می‌انجامند و محیط خانواده و دوستی را به شدت آسیب‌پذیر می‌کنند. شاید شما هم احساس کرده باشید، بعد از یک توهین کوچک، آن رابطه دیگر آن رابطه‌ی قبلی نخواهد بود. تا زمانی که مرزها و حریم‌ها محفوظ مانده همه چیز مرتب‌تر است. اما این جروبحث‌های کوچک گاهی ما را وادار به گذر از این مرزها می‌کنند و از آن به بعد بسیار سخت است تا بتوان رابطه را درست مانند گذشته کرد.

حالا چه‌کار کنیم؟

میخواهم راهکاری به شما بیاموزم تا به صورتی اثربخش از این بگومگوهای بیهوده رهایی پیدا کنید، و محیط دوستی، خانواده و همکاران را مانند قبل دوستانه و آرام حفظ کنید.

پیش از آنکه برای شروع هر بگومگوئی ایراد بگیرید، دیگری را مقصر بدانید و یا کسی را سرزنش کنید، از خودتان سوال کنید ((آیا واقعاً ارزشش را دارد؟)). این سوال را بازهم در ذهنتان تکرار  کنید و تا زمانی که به جواب قطعی ((آره، ارزشش را دارد)) نرسیده‌اید بحثی شروع نکنید. یادتان باشد ما انسان‌های عصر جدید گذشت را به سادگی از بین برده‌ایم. برای خودتان هم که شده گذشت کنید. البته به هیچ عنوان گذشت خودتان را به رُخ نکشید، چون دیگر نامش گذشت نخواهد بود.

این سوال و جواب درونی آنقدر مؤثر است که می‌تواند به تمام بگومگوهای روزانه پایان دهد. مثلاً در ترافیک‌های شلوغ که همه خسته و کوفته به منزل بر‌می‌گردند، ناگهان اتومبیلی راه شما را می‌بندد و برای دقیقه‌ای مانع حرکت شما میشود. شاید تا امروز عصابی می‌شدید و با بوق یا حرف به او اعتراض می‌کردید. این سوال که ((آیا ارزشش را دارد؟)) تعین میکند که شما با اعصابی راحت، بعد از گوش‌کردن به یک موسقی آرامش‌بخش در ترافیک به منزل پا بگذارید و یا با اعصابی خراب و آماده برای جنگ‌های خانگی!

 البته موفق شدن برای از بین بردن تمام بگومگوها شاید به‌یکباره بسیار دشوار باشد. شما اگر بتوانید ۵۰٪ بگومگوها را از بین ببرید موفق شده‌اید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Comments
  • Nima65
    پاسخ

    زندگی درس مهمی به من داد و اون درس این بود که اگه نتونم خودمو برای مسائل کوچک و بزرگ زندگی کنترل کنم و با دید مثبت و روی خوش بهشون نگاه نکنم باید تا آخر عمر تاوان این اشتباه و بدم.
    من به دلیل مسائل خیلی پیش پا افتاده و کوچک زندگیم از هم پاشید.
    هیچ وقت برای هر مسئله ای چه کوچک و چه بزرگ کنترل خودتون و از دست ندین و همیشه سعی کنید مثبت نگر باشید و خوش برخورد و با انرژی مثبت خودتون آرامش درونی خود را به طرف مقابل انتقال بدین و به همین سادگی میتوانید حتی بزرگ ترین مشکلات را حل کنید، به امید بهترین ها برای شما.

Leave a Comment