بگذار ذهن خلاقت خیالبافی کند…

 In نوشته‌های عمومی

همه ما آرزو داریم همه فن حریف باشیم. دوست داریم نقشه خانه‌مان را خودمان طراحی کنیم، اتومبیل‌مان را خودمان تعمیر کنیم و نیاز نباشد به پزشک سر بزنیم و خودمان قادر باشیم خودمان را درمان کنیم. احتمالاً شما هم مثل من دوست دارید بتوانید به هرکجا سفر کردید به زبان آنجا مسلط باشید. شرکتتان را خودتان مدیریت کنید و حساب‌کتاب دست خودتان باشد. آنقدرها هم سواد حقوقی داشته باشید که نیازی به وکیل احساس نکنید.

فرض کنید همه همینطور باشیم و بتوانیم تا آنجایی که دوست داریم در همه چیز متخصص و متبحر شویم. به کسی نیاز نداشته باشیم و البته کسی هم به ما نیاز نداشته باشد. بیایید کمی خیال‌پردازی کنیم. خودتان را رها کنید و بگذارید افکار خلاقانه به سراغ شما بیایند. فرض کنید این نوشته برای این نوشته شده تا تفکر خلاق را در شما پرورش دهد.

اگر همه مثل شما باشند…

اینکه ما به کسی نیاز نداشته باشیم خوب است، جذاب است. اما اینکه کسی به ما نیاز نداشته باشد زیاد هم خوشایند نیست، دردآور است. اگر همه مثل شما باشند، دیگر کسی به شما مراجعه نخواهد کرد. احتمالاٌ کسی از شما چیزی نمی‌خواهد، کارش را خودش انجام می‌دهد و دیگر کسی بابت تخصصان شما را دوست نخواهد داشت.

ما آدم‌ها موجودات جالبی هستیم. ما به چیزهای عجیبی نیاز داریم؛ ما به حس کمک کردن به دیگران نیاز داریم. ما نیاز داریم احساس کنیم مهم و مفید هستیم و این یکی از ریشه‌ای ترین نیازهای ما انسان‌هاست. حرف‌های زیادی برایتان دارم تا در مورد این نیاز ریشه‌ای یعنی میل به مهم بودن صحبت کنم. اینکه در معاشرت‌ها و شیوه‌های اثرگذاری چه کارهایی می‌توانید با طرف مقابل خود انجام دهید. می‌توانید دیگران را شیفته خودتان کنید، چرا که شما فهمیده‌اید آنها برای خودشان مهم‌اند و حالا قادرید با آنها طوری رفتار کنید که دوست دارند.

ساعت جادویی و احساس موفقیت

ساعت جادویی موفقیتخیلی خوب است که یک ساعت جادویی در دست ما باشد. هروقت دکمه مخصوصش را بزنیم همه متوقف شوند، ماشین‌ها، آدم‌ها و حتی پرنده‌ها. اما ما همچنان آزاد برای حرکت باشیم. بتوانیم بین مردم که سر جایشان خشک شده‌اند راه برویم، به چهره‌های آنها لبخند بزنیم ، به بعضی چیزها بخندیم و جلوی بعضی اتفاقات بد رو بگیریم. فوق‌العاده بود!  شاید اگر این ساعت در زمان درس و مدرسه دستمان می‌افتاد اوقاتی ساعت را نگه می‌داشتیم، چرتی می‌زدیم و کمی خوراکی می‌خوردیم. حتی موقع امتحانات هم راحت‌تر بودیم!

اما به این فکر کنید که یکی دیگر از همین مدل ساعت دست بقیه مردم هم باشد. بقیه داستان را به خیال و تصور خودتان می‌سپرم. اما چیزی که مشخص می‌باشد این است که از این به بعد داشتن آن ساعت بخصوص با دکمه‌ی نگه دارنده‌ی زمان برای شما یک مزیت آنچنانی حساب نمی‌شود. اصلاً مزیتی حساب نمی‌شود و فقط اگر از آن ساعت‌ها نداشته باشید کلاهتان پس معرکه است. اما شما باید شواهدی در دست داشته‌باشید که مهم هستید. البته که شما مهم هستید، ولی نیاز دارید تا این را باور بکنید.

مطلبی که با شما درمیان خواهم گذاشت نتیجه تحقیقی است که گروهی از محققان امریکایی آن را انجام داده‌اند. آنها به این نتیجه رسیدند که مردم به هرحال موجوداتی اجتماعی هستند و ما را قدری دوست خواهند داشت. ولی اگر در بعضی زمینه‌ها به دیگران نیاز داشته باشیم و دیگران هم به همین صورت با ما نیازمند باشند، روابط بهتری شکل می‌گیرد و احساس محبت بیشتری پدید می‌آید.

آنچیزی که ما به آن نیاز داریم این است که این ساعت جادویی را فقط خودمان به تنهایی در اختیار داشته باشیم… اینکه منحصر به فرد باشیم. چیزی داشته‌باشیم که دیگران نداشته باشند. آنموقع هست که مردم به ما نیاز پیدا خواهند کرد. ما را دوست خواهند داشت و برای برقراری ارتباط با ما تلاش می‌کنند. از ما تقاضای کمک می‌کنند، می‌خواهند برایشان کاری انجام دهیم که خودشان قادر به آن نیستند. با ما با احترام برخورد کنند و ما نیز بتوانیم برایشان کاری انجام دهیم.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Comments
  • محمد فراهانی
    پاسخ

    به نظر منم خیال‌ بافی خیلی فایده داره. حالا شاید بهترین کار نباشه، اما عالیه و همیشه نباید جلوش رو گرفت
    تشکر از دست نوشته های فایده دارت

Leave a Comment