بهترین استفاده از زمان‌های مرده

 In نوشته‌های عمومی

اوقات زیادی پیش می‌آید که شما مجبورید زمانی را به انجام کاری نه چندان مفید مشغول شوید. زمان‌هایی مثل رانندگی، انتظار در ایستگاه اتبوس، و حتی زمانی که منتظر آماده شدن همسرتان برای رفتن به میهمانی هستید! خیلی اوقات بابت این اوقات تلف شده به شدت عصبانی میشویم. ما در طول روز به بسیاری از کارهای مهم‌ خود نمیرسیم، با کمبود زمان مواجه میشویم و مجبور میشویم آنها را برای فردا بگذاریم، اما از طرفی به اجبار وقت زیادی را در ترافیک و مسیر به سادگی تلف می‌کنیم.

زمان‌های مرده چقدر با ارزشند؟

زمان‌های تلف شدهساده بگویم، خیلی..! به‌طور متوسط ما سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر مسیر را به رانندگی مشغولیم، بیش از ۴ روز از عمر خود در سال را در انتظار ملاقات‌ پزشک، مشتری و آرایشگر خود صرف میکنیم. این ها مهمترین عوامل کمبود زمان ما هستند. این‌ فرصت ها میتوانند همان زمان‌های با ارزشی باشند که استفاده از آنها میتوانند شما را از دیگران متمایز کنند، مدیری با دانش بالا پدید آورند، معلمی با معلومات و کارمندی فوق‌العاده پدید آورند. اما چه راهکارهایی برای استفاده از اوقات مرده وجود دارد؟

چند فرصت برای موفقیت

من چند نمونه از این اوقات را برایتان مثال میزنم. به زمان رانندگی و انتظار در ایستگاه اتبوس اشاره کردیم، اما توضیح مفصلی در ادامه برای این دو مورد دارم که مطمئنم شما را غافلگیر خواهد کرد. اما موارد زیادی در زندگی هر شخصی پیدا میشوند که جزو اوقات مرده و تلف شده به حساب می‌آیند. زمان انتظار در دفتر همکار، مشتری، پزشک یا کارفرمایتان را در نظر بگیرید. این زمان‌ها به طور متوسط از ۱۵ تا ۴۵ دقیقه هستند.من چند پیشنهاد برای این مورد بخصوص دارم:

اطراف را به خوبی بررسی کنید. شاید نکته ای جدید به چشمتان بخورد که زمینه یک ارتباط کاری خوب را برایتان مهیا کند. شاید مشتری شما در حال شروع یک پروژه جدید باشد که شما قادرید مسئولیت برخی قسمت‌های آن را به عهده بگیرید. شاید مشتری شما به دیوار دفترش شعری از حافظ نصب کرده باشد که نشانه ذوق اوست. این یک فرصت عالی برای شروع بحث با چیزیست که او علاقه دارد. این مساله میتواند به محبوبیت شما بیافزاید.

برقراری ارتباطات مفید میتواند به شدت به نفع شما باشد. خصوصاً در زمان‌های انتظار در شرکت‌ها و موسسات مختلف گاهی شخص دیگری نیز کنار شما در انتظار است. با او سر صحبت را باز کنید. در صورتی که ارتباطی مفید در حال شکل گیری بود حتماً کارت ویزیت رد و بدل کنید و درمورد کسب و کارتان بیشتر صحبت کنید. همینطور شما در مطب پزشک میتوانید از بیمارانی که بیماری‌ای مشابه شما دارند اطلاعات زیادی در مورد تجربیاتشان کسب کنید.

مجله نخوانید!! به هیچ وجه لای مجلات را باز نکنید. شما فرصت های زیادی را به مشاهده و کسب اطلاعات بی ارزش در آرایشگاه و مطب پزشک میپردازید. بجای آن کتاب الکترونیک بخوانید. اگر نحوه مطالعه کتاب الکترونیک را در تلفن همراهتان نمیدانید برای یادگیری آن فرصت بگذارید. شما تا امروز چیزهای بیشماری آموخته اید. این مورد که بسیار ساده است.

با تلفن همراهتان به وبسایت‌هایی مشابه آی‌بهتر بروید. مقالات جدید و جذاب را مطالعه کنید. همین فعالیت کوچک بسیار به دانش شما خواهد افزود و بعد از مدتی اثر آن را به وضوح خواهید دید.

شبکه‌های اجتماعی وقتتان را حسابی تلف می‌کنند! من چیز دیگری در این مورد نمیگویم و به نظرم شمایی که درحال مطالعه این مقاله هستید به شدت ارزش زمان خود را میدانید. آنقدر قدر زمان را به خوبی درک کرده اید که حالا به سراغ استفاده از زمان‌های مرده و تلف شده خودتان آمده اید. خودتان میدانید و شبکه‌های اجتماعی!

یک دشمن بزرگ…یک زمان مرده بزرگ!

رانندگی زمان‌های مردهمهم ترین زمانهای تلف شده‌ی ما را معطلی در ترافیک و مسیر تشکیل میدهد. عددی اعجاب آور است و اصلی ترین دلیل کمبود زمان خود را خواهید شناخت. در شهر های بزرگ شما ۸۱ روز کاری را در مسیر هستید! تعجب نکنید. شما به طور میانگین ۶۵۰ ساعت در سال را در رفت و آمد برای رسیدن و برگشتن از محل کارتان هستید. از طرفی هر روز به طور متوسط ۸ ساعت میباشد. با تقسیم این دو بر هم به عدد ۸۱ میرسید. باور کردنش سخت است اما بیشتر بیاندیشید. شما برای اینکه ساعت ۹ به کار خود برسید، به صورت میانگین از ساعت ۸ در مسیر هستید. برگشت از محل کار با ترافیک بیشتری هم روبروئید. شما برای هر ۸ ساعت کار و حتی تحصیل در دانشگاه به صورت میانگین به ۲ ساعت رفت و آمد نیاز دارید.اما برایتان پیشنهاد فوق‌العاده ای دارم:

ایده موفقیتگوش دادن به فایل‌های آموزشی صوتی به صورت مستمر در خودرو و وسایل نقلیه عمومی در طول سال به اندازه ۲ ترم دانشگاه به دانش شما می‌افزاید. شما به سرعت میتوانید در زمینه های زیادی متخصص شوید و یک سر و گردن بالاتر بروید.

مسیر رفت و آمد میتواند از شما غولی عظیم در زمینه دلخواهتان بسازد. این کار را همین امروز شروع کنید. رادیو را خاموش کنید. موزیک هم به اندازه کافی گوش داده اید! شما به هر حال ۸۱ روز از زمان خود را در مسیر خواهید گذراند. هرچه دیرتر شروع کنید، زمان بیشتری را از دست داده اید.

Graduation Caps Thrown in the Airدر مسیر به چه فایل‌های صوتی‌ای گوش بدهم؟

در چه زمینه ای نیاز به پیشرفت دارید؟ زبان انگلیسی؟ مدیریت؟ ارتباطات؟ از همان شروع کنید. یک یا دو روز را صرف جستجو برای بهترین فایل‌های صوتی در همان خصوص کنید و از نتیجه آن برای یک عمر لذت ببرید. زود سرد نشوید. شاید به یک جستجوی ساده به نتیجه نرسید، اما جوینده یابنده است.اینها فقط چند پیشنهاد هستند:

 • سی دی‌های آموزش زبان انگلیسی
 • فایل صوتی سمینارهای آموزشی
 • دوره‌های آموزشی صوتی
 • کتاب‌های صوتی

ایده موفقیتکتابهای صوتی رایگان از کیفیت پائین تری نسبت به کتابهای صوتی غیر رایگان برخوردارند. کیفیت را فدای هزینه ای کوچک نکنید. بررخی سی دی های آموزشی شما را با مشکل مواجه میکنند.اولاً برخی از آنها قابلیت انتقال به تلفن همراه را ندارند و به اصطلاح قفل دارند. دوماً بعضی از همین سی دی‌های قفل دار به هنگام خاموش و روشن کردن خودرو از ابتدا پخش میشوند! با روبرو شدن با این مشکلات دلسرد نشوید. بچه های آی‌بهتر همه با کمی تلاش توانسته اند به سی دی ها و فایل‌های خوبی دسترسی پیدا کنند، پس شما هم میتوانید.

با وجود اوقات تلف شده تعجبی ندارد که دائماً با کمبود زمان مواجه هستیم. ما در هر ۲۴ ساعت حدود ۱۰ ساعت فرصت مفید برای استفاده داریم. طبیعیست با کمبود زمان مواجه شویم. ما قادریم به بخشی از آموزشهای خود در رفت و آمدهایمان برسیم. با این شیوه هم اوقات بیشتری برای استفاده در دسترس داریم و هم با کمبود زمان مبارزه خواهیم کرد. این راهکارها را از هم‌اکنون شروع کنید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 2 comments
 • کریمیان
  پاسخ

  مطلب خیلی خوبی در مورد.حداقل با مدیریت زمان خیلی بهتر آشنا شدم
  یه مطلبی هست در مورد کارهای فوری و مهم…
  اگه میشه اون رو یک توضیحی بدید

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   متشکر از شما
   کارهای ما به صورت کلی به ۴ دسته تقسیم میشن
   مقدمه‌ی این ۴ دسته: برخی امور فوری هستند، یعنی اگر فورا انجام نشوند دیگر ارزششان از دست می‌رود. مثل پاسخ دادن به تلفن. برخی امور ضروری هستند که حتما باید انجام بشن، و البته این بدون درنظر گرفتن فوریت یا عدم فوریت هست. همین دو عاملی باعث پدید آمدن ۴ دسته از کارها میشن:
   ۱- کارهای فوری و ضروری: کارهایی که هم فوری هستند(یعنی باید زود انجام شوند) و هم ضروری (یعنی حتما باید انجام شوند)
   ۲- کارهای غیر فوری و ضروری: کارهایی که حتما باید انجام شوند، اما فوری نیستند، یعنی ضرورتی ندارد سریعا برای آنها اقدام کنیم. مثل روزانه ۱۰ دقیقه ورزش کردن برای حفظ سلامت.
   ۳- کارهای فوری و غیر ضروری: کارهایی که انجام آنها هیچ ضرورتی ندارد، اما اگر میخواهید انجام دهید باید فوری به آن بپدازید. مانند پاسخ دادن به یک تلفن کاملا غیر ضروری
   ۴- کارهای غیر ضروری و غیر فوری: مثل امتحان کردن غذای رستورانی که جدیداً نزدیکی شما افتتاح شده

   تفاوت انسانهای موفق با دیگران در انجام کارهای غیرفوری اما ضروری هست. برای مثال روزی نیم ساعت مطالعه کردن، یک تماس تلفنی بازاریابی بیشتر برقرار کردن. کارهایی که اگر یکروز آنها را ترک کنید مشکلی به وجود نمی‌آید‌(چون فوری نیستند) اما انجام متداوم آنها معجزه پدید می‌آورد (مثلا روزی ۱ تلفن بیشتر برای بازاریابی، به طور میانگین سالانه منجر به ۳۰۰ تلفن بیشتر، ۳۰۰ موقعیت بیشتر و تعداد زیادی قرارداد و روابط کاری دیگر میشود.

   تفاوت دیگری که انسانهای موفق با دیگران دارند، ترک کارهای غیر ضروری و غیر فوری و همینطور کاهش کارهای فوری و غیر ضروری است. آنها درک میکنند که انجام کارهایی که در راستای اهدافشان نیست نوعی وقت تلف کردن است. گرچه گاهی برخی کارها (مثل سرگرمی‌) از نوع فعالیت‌های غیر ضروری و غیر فوری هستند. اما اینطور نیست.
   سرگرمی و تفریح جزو فعالیت‌های غیر فوری اما ضروری است. ما همه انسانیم و البته نیاز به تفریح داریم تا بتوانیم انرژی کافی برای رسیدن به اهدافمان را کسب کنیم.
   عموماً خانواده هم جزو مسائلی است که توسط انسانهای غیر موفق جزو مسائل غیر فوری و غیر ضروری به حساب می آید و در نتیجه فدا می‌شود. در صورتی که خانواده و رسیدگی به آن، جزو مسائل غیر فوری اما بسیار ضروری‌است. کاری که افراد موفق به آن مشغولند 🙂

Leave a Comment