و اما بعد از هدف‌گذاری…

 In نوشته‌های عمومی

و اما بعد از هدف‌گذاری نوبت به حرکت می‌رسد. نمی‌خواهم در این مطلب کوتاه برایتان از همه‌کارهایی که باید بعد از یک هدف‌گذاری صحیح لازم است تا انجام دهید صحبت کنم. بلکه موضوع صحبتم این است که باید به اهدافتان پایبند بمانید.

قبل از پایبندی، هدف‌گذاری صحیح لازم است

معلوم است وقتی هدف‌گذاری درستی انجام نشده باشد، پایبندی به هدف هم معنای خودش را از دست می‌دهد. خیلی زود خسته و سرد می‌شویم و در نهایت دست از حرکت به سوی هدف‌گذاری خودمان برمی‌داریم. چرا که جایی به ما آموزش نداده‌اند چطور یک هدف‌گذاری صحیح داشته‌باشیم. کتابهای زیادی ورق زده‌ام و ریز به ریز نکاتشان را بررسی کرده‌ام. به صحبت سخنرانان زیادی در زمینه موفقیت و هدف‌گذاری دقت کرده‌ام و با مشاوران زیادی در این حوزه آشنایی دارم. اما در اکثر این موارد و مطالب، نقطه‌ی کوری وجود دارد. چیزی که قابل رؤیت نیست این است که دقیقاً باید چطور یک هدف‌گذاری صحیح داشته باشیم. واقعاً جای تأسف دارد که عموماً به این مسأله هیچ اشاره‌ای نمی‌شود و فقط مطلبی انگیزشی به ذهن شما انتقال پیدا می‌کند، و یا راهی اشتباه در جلوی پای مخاطب قرار می‌گیرد. بگذریم، این مطلب را به صحبت دیگری اختصاص داده‌ام.

 

موفقیتپیشنهاد آی‌بهتر: چه چیزی در هدف‌گذاری اشتباه است

در این نوشته به شما خواهم گفت که برخی موارد باعث می‌شوند تا هدف‌گذاری شما در اولین مرحله با شکست روبرو شود. اما این موارد کدامند؟ این مقاله را از دست ندهید.

 

موفقیت در هدف‌گذاری و هدف‌گذاری صحیح برای رسیدن به آرزوهافرض کنید هدف‌گذاری شما مشکلی ندارد

اما فرض کنید حسابی در زمینه یک هدف‌گذاری درست بررسی کرده‌اید و حالا هدفی منطبق بر خودتان در دست دارید. حالا نوبت به چه کاری می‌رسد؟

قبل از هرچیز باید به شما بگویم بدون استقامت به هیچ‌یک از آرزوهایتان نمی‌رسید. مگر اینکه واقعاً آرزو و هدفی کوچک برای خودتان تعریف کرده باشید. هدفی که دور از دسترس هیچ‌کس نیست و می‌توان با چند دقیقه، چند ساعت ،چند روز تلاش و نهایتاً کمی خرج کردن آن را به‌دست آورد! مثل داشتن یک وب‌سایت و یا خرید یک تلویزیون. اگر چنین هدفی در سر دارید نمی‌خواهم بگویم آن را کنار بگذارید، اما به زودی به آن دست پیدا خواهید کرد و باید فکری برای بعد از آن کنید.

بعد از این هدف به دنبال چه آرزو و رؤیایی می‌خواهید بروید؟ رؤیایی که لازم باشد سالها برایش تلاش کنید و به شوق رسیدن به آن زندگی را ادامه دهید. هدف و آرزویی که حاضر باشید برایش بهای سنگینی بپردازید. همینطور مطمئن باشید لازم است از همین الان این اهداف بزرگ را برای خودتان روشن کنید. شاید لازم باشد از هم‌اکنون کاری کنید، زبانتان را بهتر کنید، روابط اجتماعی خود را گسترش دهید و یا در رشته‌ای بخصوص مشغول تحصیل شود.

اگر هدف بزرگی در سر دارید، اگر می‌خواهید خانه‌ای رؤیایی با امنیتی بالا برای همسرتان تهیه کنید، شغلی بسیار خوب پیدا کنید ،به زندگی زناشویی منحصر به‌فردی دست‌یابید و یا در رشته‌ای فوق‌العاده مشغول به تحصیل شوید، با چیزی بیش از هدف‌گذاری روبرو هستید. استمرار، تلاش، و در یک کلمه استقامت.

برای تبدیل هدف‌گذاری به واقعیت، اولین قدم استقامت است

برای موفقیت بارها و بارها بر هدف‌گذاری تأکید کرده‌اند. به نظرم دیگر کافیست. شما دو چیز را باید به دقت بیاموزید و به اندازه کافی در مورد اهمیت هدف‌گذاری مطلب خوانده یا شنیده‌اید. شما باید بیاموزید که اولاً چطور یک هدف‌گذاری صحیح داشته باشید، و دوم، بعد از هدف‌گذاری چه کاری باید انجام دهید، از کجا شروع کنید و به چه چیز‌هایی توجه کنید.

اولین قدم این است که تکلیف‌تان را با خودتان کاملاً روشن کنید. حاضرید بهای اهداف و آرزوهایتان را بپردازید؟ حاضرید بعضی شب‌ها بی‌خوابی بکشید، با دوستانتان وقت کمتری بگذرانید، به کلاس‌های آموزشی بروید و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید؟ اگر اینطور نیست حتماً در هدف‌گذاری خود تجدید نظر کنید. شما به هیچ‌وجه مشکلی ندارید، فقط اهدافی که گذاشته‌اید با شما همخوانی ندارند.

ایده موفقیتبرخلاف بسیاری از مدرسان موفقیت، من اعتقاد دارم ریشه پایبندی به اهداف، اراده نیست، بلکه چیزی بیش از اراده یعنی انگیزه و عشق به آن لازم است؛ و این، چیزیست دست‌یافتنی. فقط راه و روش دارد و باید توسط خودتان یا فردی متبهر، خواسته‌های درونی و استعدادهای حقیقی‌تان پیدا شوند. آنوقت شما تبدیل به فردی با اراده خواهید شد. پس اگر می‌بینید برای حرکت به سوی اهدافتان از استقامت کافی برخوردار نیستید، نگران نباشید. شما به هیچ‌وجه مشکلی ندارید. فقط اهدافی که گذاشته‌اید با شما همخوانی ندارند و باید در هدف‌گذاری خود و یا بهتر بگویم، در شیوه هدف‌گذاری خود تجدید                           نظر کنید.

برای تبدیل هدف‌گذاری به واقعیت، قدم بعد هم استقامت است

متأسفانه یا خوشبختانه راه‌حل‌های فوری و سریع‌السیر فقط به درد تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی می‌خورند. با خرید یک دستگاه دراز نشست، در دو هفته، ۱۵ کیلو لاغر شوید! این یک دروغ است تا جیب شما را خالی کنند. اگر می‌خواستید امروز ۱۵ کیلو وزن کمتری داشته باشید، باید از مدتی قبل به فکر می‌افتادید. همانطور که اگر می‌خواهید در آینده‌ای نه چندان دور به تناسب اندام و سلامت دست پیدا کنید باید از همین امروز به‌ فکر باشید تا سال دیگر به هدفتان دست پیدا کرده باشید.

امروز دیگر لازم نیست برای خوردن مقداری غذا، ماه‌ها در زمین‌های کشاورزی کار کنید. کافیست سری به سوپرمارکت نزدیک منزل بزنید. اما همچنان برای دستیابی به مهارت، تبدیل شدن به بهترین در زمینه تخصصی خود، رسیدن به مدیریت یک شرکت بزرگ و یافتن یک همسر خوب باید استقامت به‌ خرج دهید.

همیشه در آرزوهای رقابتی، باید راه دشوار و طولانی را طی کنید تا به نتیجه برسید. چرا که دیگران هم مانند شما به سادگی قادرند از راه‌کارهای سریع و تبلیغاتی استفاده کنند.

من هم مانند شما پیشرفت تکنولوژی، عمل‌های زیبایی و راهکارهای فوری را می‌بینم. اما باور کنید روزی که همه این راه‌کارها عمومی‌ شوند،  یعنی دقیقاً همان روزی که شما به سراغ آنها خواهید رفت، دیگر برای شما جذابیت کنونی را ندارند. دیگر رقابتی در رسیدن به آنها نیست و تبدیل به یک هدف دم دستی خواهند شد. درست مانند عمل‌های زیبایی بینی و یا مثل خرید اقساطی یک خودروی خوب. اینها یک هدف یا آرزو نیستند و اگر اینطور برای خودتان هدف‌گذاری کرده‌اید فوراً به سراغ آرزوهای بلند پروازانه‌ی خود بروید و آنها را جایگزین کنید. آرزوهایی که بتوانید بعد از رسیدن به آنها افتخار کنید.

حالا که کاملاً متوجه منظورم شدید و میدانید که اهداف و آرزوهای صحیح و رقابتی ذاتاً سخت به‌دست می‌آیند، این را هم باید بدانید که قدم بعدی‌تان همچنان همراه با استقامت است. البته که لازم است کارهای دیگری هم انجام دهید. مثلاً با تکنولوژی و ابزار لازم دستیابی به اهدافتان آشنا شوید، اگر لازم است دفتر کار اجاره کنید و چند نفر را استخدام کنید. اما در تمام این مدت شما باید همچنان استقامت داشه باشید. به طور خلاصه شما باید در برنامه‌ریزی‌های خودتان همیشه استقامت را مدنظر داشته باشید. همینطور خوشحال می‌شوم برای داشتن یک هدف‌گذاری صحیح با من و آی‌بهتر همراه باشید. برایتان مطالب خوبی خواهیم داشت.

 

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Comments
 • انسان موفق
  پاسخ

  استقامت… اصلا فقط استقامت!
  من یه شرکت واردات صادرات داشتم ولی بخاطر اینکه استقامت نداشتم نتونستم توش موفق بشم. بیش تر از ۱۰۰ ملیون ضرر کردم هیچ پولی هم در نیاوردم. جنسایی که وارد کرده بودم همه توی انبار خاک خوردن. اما همون موقع کسایی رو میدیدم که کالای مشابه رو چقدر راحت به فروش میرسونن.فرق اونها با من میدونید چی بود؟
  من تنبل بودم،وقتی یه کالایی رو وارد میکردم برای فروشش استقامت به خرج نمیدادم و همش از این شاخه به اون شاخه میپریدم.اگه انبارو ببینید خندتون میگیره. ولی دیگه مدتیه تغییر کردم.آیا میشه تغییر کرد؟من کردم، پس شما هم میتونید.الان یک مغازه توی بازار دارم،اما تونستم از همین مغازه تمام ضررم رو جبران کنم.
  ممنونم از مطالب مفیدتون.واقعا وقتی مسیری که رفتم رو تایید کردید خوشحال شدم

Leave a Comment