برای نابغه شدن، لطفاً خودتان باشید

 In نوشته‌های عمومی

یکی از ابزارهای مهم برای کسی که می‌خواهد ارتقاء شخصیتی پیدا کند، بر روی نقاط قوت خویش متمرکز شود و با برنامه‌ای درست به شکوفایی نبوغ دست پیدا کند تسلط بر خود و اراده برای پیگیری برنامه‌های شخصی است. منظورم از تسلط بر خود و اراده، پیگیری اموری است که می‌خواهیم با تمرکز و انرژی به آنها بپردازیم. شما نقاط قوت خودتان را شناسایی کرده‌اید، از برنامه‌ای دقیق برای بهبود آنها بهره می‌برید و تنها یک گام تا شکوفایی و دستیابی به موفقیت فاصله دارید… انجام دادن. اما همچنان در معرض خطری به نام کمبود اراده، انرژی و پیگیری مصرانه خواهید بود.

در این مطلب نمی‌خواهم همه‌چیز را در مورد اراده بیان کنم. بلکه می‌خواهم توجه شما را به یک راز مهم و البته ناگفته در زمینه‌ی اراده جلب کنم و به آن بپردازم. رازی که می‌تواند خیلی چیزها را تغییر دهد و به شما در دستیابی به شکوفایی نبوغ کمکی شایان کند. اگر می‌خواهید به افراد نابغه‌ی جامعه ملحق شوید، قطعاً دانستن این مطلب برای شما ضروری خواهد بود.

تحقیقی در مورد اراده

صبر و ارادهمدتی پیش تحقیقی توسط عده‌ای محقق بر روی دانشجویان انجام شد که درآن از دانشجویان خواسته شده بود به مدت ۳ ساعت چیزی نخورند تا گرسنه شوند. بعد از سپری شدن این مدت آنها را به اتاقی هدایت کردند که بوی مطبوعی از آن به مشام می‌خورد. بوی کلوچه خانگی شکلاتی! محققان بر روی میز چند ظرف بزرگ از کلوچه های بسیار خوشمزه شکلاتی گرم و چند ظرف پر از تربچه قرار داده بودند! آنها دانشجویان را دو دسته تقسیم کردند و از دسته اول خواستند فقط از کلوچه‌ها بخورند و لب به تربچه ها نزنند! قطعاً این کار، کار دشواری نخواهد بود.

اما به دسته دوم گفته شد فقط می‌توانند از تربچه‌ها بخورند و نباید لب به کلوچه‌های خوشمزه بزنند. بعد آنها را رها کردند تا شاهد نتیجه باشند. آنها مشاهده کردند که همه دانشجویان دقیقاً مطابق خواسته آنها رفتار کرده بودند و تربچه خورها لب به کلوچه نزدند. اما این نتیجه‌ای نبود که تحقیق به دنبال آن بود. تحقیق ادامه داشت، اما دانشجویان از ادامه دار بودن این تحقیق بی‌خبر بودند. در حالی که دانشجویان فکر می‌کردند تحقیق به پایان رسیده، گروهی دیگر از محققین وارد اتاق شدند و از دانشجویان خواستند تا در تحقیقی دیگر که زمان زیادی را از آنها نخواهد گرفت شرکت کنند.

تحقیق دوم شروع می‌شود

به ظاهر تحقیق بعدی شروع می‌شود در حالی که این تحقیق ادامه‌ی همان تحقیق قبلی می‌باشد. محققان دانشجویان را به چندین دسته تقسم کردند و به هرکدام برگه معما دادند. تقسیم بندی طوری بود که هر گروه یا شامل تربچه‌خورها بود یا شامل کلوچه‌خورها. به این معنا که هیچ تربچه خور و کلوچه‌خوری بایکدیگر در یک گروه قرار نگرفتند. آنها می‌خواستند اراده‌ی دو گروه تربچه‌خورها و کلوچه‌خورها را با یکدیگر مقایسه کنند. از نظر شما کدام‌ گروه دارای افرادی با اراده‌تر می‌باشد؟

و اما معمای اراده سنج

معما از این قرار بود که از دانشجویان خواسته شده بود با وصل کردن نقاط روی کاغذ به شکلی که از آنها خواسته شده دست پیدا کنند. شاید شما هم در کودکی این بازی را انجام داده باشید. شکلی به شما داده می‌شود و شما باید بدون برداشتن دست خود از روی کاغذ، نقاط را طوری به یکدیگر متصل کنید که اولاً از روی هیچ خطی دوبار عبور نکنید، و دوم اینکه به شکل مورد نظر برسید.

حقیقت این بود که معما غیر قابل حل بود و محققان می‌خواستند این حقیقت را مورد سنجش قرار دهند که کدام گروه برای حل این معما از سماجت و تسلط بیشتری بر خود برخوردارند. فقط می‌بایست مدت زمان حوصله هر دسته از دانشجویان برای حل معما سنجیده شود.ن تیجه خارق‌العاده بود. گروه‌های متشکل از کلوچه خورها که در تحقیق قبلی مجبور نبودند برای خوردن کلوچه‌های شکلاتی مقاومت کنند به صورت میانگین نوزده دقیقه وقت صرف حل معما کرده بودند و در نهایت از حل معما دست کشیده بودند.

این در صورتی بود که گروه‌های تربچه‌خور که قبل از این معما مقاومت زیادی برای نخوردن کلوچه‌ها کرده بودند و اراده‌ای قوی خرج کرده بودند، به طور میانگین هشت دقیقه وقت صرف حل معما کردند! آنها تسلط بر خود را از دست داده بودند و بیش از این نمی‌توانستند برای حل معما اراده به خرج دهند. آنها دقیقاً مانند ورزشکاری بودند که وزنه‌های سنگینی بلند کرده و حالا عضلاتش انرژی خود را از دست داده‌ بودند.

نتیجه‌ای ارزشمند در مورد اراده

بی صبری و ارادهاین نتیجه ای شگفت و مهم بود: تسلط بر خود یک منبع تحلیل رفتنی است. وقتی درمورد تسلط بر خود صحبت می‌کنیم منظورمان فقط تلاش‌های سخت و طاقت فرسا نیست. بلکه حتی منظور ما شامل اوقاتی نیز هست که شما جلوی صحبت کردن یا خندیدن خودتان را می‌گیرد، تلاش می‌کنید مساله‌ی ریاضی را حل کنید، کتابی در دست بگیرید، تمرکز کنید، جملاتی را به‌خاطر بسپارید و یا در یک جمع رسمی مواظب حرکات خود باشید. اما چرا این مساله برای شما که می‌خواهید در مسیر نقاط قوت گام بردارید و تبدیل به یک نابغه شوید مهم است؟

خرج کردن اراده در جای درست

شما به انقلاب نقاط قوت پیوسته‌اید. می‌دانید که باید بر روی نقاط قوت خود متمرکز باشید. در عین حال دارای نقاط ضعف بسیاری نیز خواهید بود. اگر نقاط ضعف اساسی که حتماً باید به بهبود آنها بپردازید را کنار بگذاریم، متمرکز شدن بر روی نقاط ضعف می‌تواند نیرو، انرژی و تسلط شما را کاهش دهند. نتیجه تحقیقات زیادی گویای این مطلب است که اراده منبعی تحلیل رفتنی است.

ما تسلط بر خود را در موقعیت‌های بسیاری هدر می‌دهیم. این مساله باعث کاهش انرژی، توان فکری و خلاقیت ما شده و باعث می‌شود خود را از نیرویی بزرگ برای تمرکز بر روی نقاط قوت‌مان محروم کنیم. ما ساعت‌های بسیاری را به تمرین و کسب مهارت در زمینه‌هایی می‌گذرانیم که از لحاظ علمی به هیچ‌عنوان باعث افزایش بهره‌وری ما به صورت صعودی نمی‌شوند. ما باید بپذیریم که نمی‌توانیم در تمام زمینه‌ها به حد «عالی» دست پیدا کنیم و حالا که مجبور به انتخاب بین گزینه‌های مختلف هستیم، قطعاً باید انتخاب ما نقاط قوت‌مان باشند.

اگر می‌خواهید به یک نابغه تبدیل شوید

اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید، اگر به ما پیوسته‌اید و باور دارید در زمینه‌ی توانایی‌های ذاتی و نقاط قوت خود می‌توانید به یک شکوفایی بسیار عظیم دست پیدا کنید، پس وقت و انرژی خودتان را صرف کارهای بیهوده نکنید. اراده مانند قیچی خیاطی است که اگر آن را در مورد اشتباهی به کار ببرید کُند می‌شود. این فکر اشتباه که تلاش‌های بیهوده و اراده‌های غیر مفید بر قدرت اراده‌ی شما می‌افزایند. نظریه‌ای منسوخ، بی‌اساس و غیر علمی است. تحقیقات امروز دنیای مدرن چیز دیگری می‌گویند و چیز دیگری را به اثبات رسانیده‌اند.

فقط یک تحقیق نبوده

تحقیقات زیادی برای اثبات این مطلب انجام شده، از جمله یکی از آنها تحقیقی بود که بر روی برخی اشخاصی انجام شده که در حال نگاه کردن به فیلم غم‌انگیزی درباره حیوانات بیمار بوده‌اند. محققان دریافتند کسانی که از ریختن اشک در هنگام فیلم خودداری کرده بودند در انتهای فیلم از انرژی جسمانی کمتری نسبت به کسانی برخوردار بوده‌اند که به آنها اجازه داده شده بود اشک بریزند و آزادانه با حیوانات همدردی کنند.

من قصد قضاوت در مورد رفتارهایمان ندارم. چرا که اعتقاد دارم موفقیت و شکوفایی نبوغ یک پازل است و مساله‌ی پیش رو فقط بخشی از این پازل می‌باشد. تا سایر قطعات این پازل را نبینیم نمی‌توانیم قضاوت کنیم،‌ اما می‌توانیم تصمیمی کوچک بگیریم. تعارفات را کنار بگذاریم، راحت تر باشیم، خودمان را در قید و بندهای بی‌دلیل قرار ندهیم و نهایتاً خودمان باشیم. با این قدم کوچک می‌توانیم انرژی و تمرکز بیشتری برای امور مهمتر ذخیره کنیم.

برای نابغه شدن انرژی و توان خود را در مسیری درست خرج کنید و سعی کنید خودتان باشید:)

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 16 comments
 • کامکار

  عجب تحقیق جالبی
  آقا این خارجیا کجان ما کجاییم

 • در حد تیم ملی

  این جمله رو خیلی دوست داشتم… موفقیت اتفاقی نیست
  یه چیز دیگه هم بگم.این تحقیقاتی که میارید برای من خیلی جالبه.یه زمانی توی سایتتون یه بخشی بود به نام ((تحقیقات موفقیت)). هرچی میگردم پیداش نمیکنم.حذف شده؟

  • آرین سلیمانی

   سلام خدمت دوست خوبم…در حد تیم ملی!
   عرضم به حضورتون که این بخش حذف شد! دلیلش هم برنامه‌ی جالب‌تری هست که در آینده نه چندان دور قراره اجرایی بشه 🙂
   به هرحال داخل مطالب، گریزی به تحقیقات انجام شده در حوزه موفقیت می‌زنیم

 • میلاد کردی

  به نظر من برای انجام هر کار فرا انسانی چه در حیطه ورزش چه هنر و چه همین دانش و نبوغ باید خودمان باشیم و اگر ثانیه ای گذشته خود را فراموش کنیم حتی با فرض داشتن نبوغ بالا ارزشی ندارد و انسانیت و باطن پاک و خالص است که جنبه های پنهان یک نابغه را نهان میکند.پس بیایید قبل اینکه نابغه شویم بیشتر خود را بشناسیم واشکالی ندارد یک نابغه لباسهای چند رنگ و دو رنگ بر تن کند.اما لباس اصلی و باطن او که وجدان نام دارد باید تا ابد بی رنگ و یک رنگ باشد….پس تا همیشه چه نابغه چه دیوانه بیایید خودمان باشیم زیرا نابغه ای که خودش نیست بی ارزش تر از دیوانه ایست که خودش است …

 • حسین یاری

  سلام
  قتعاا هر فرد برای نابغه شدن باید خودش باشد اینکه بخواهد از استعداد دیگران یا بهتر بگم از دیگران تقلید کند که نابغه نمیشود بلکه فقط خودش را فریب میدهد هر کس که از استعداد های خودش استفاده کند و با تلاش و پشت کار خودش باید خودش را بشناسد و بعد دیگران او را بشناسند . نابغه شدن بستگی به شناخت خود فرد از خودش دارد که بداند ایا واقعاا نابغه است یا میتواند نابغه شود یا خیر .

Leave a Comment