برای سینرژی لازم نیست همه‌فن حریف باشید

 In نوشته‌های عمومی

قبل از شروع: سینرژی چیست؟

اجازه دهید چندخطی برای کسانی که تابحال درمورد سینرژی چیزی نشنیده‌اند توضیح دهم که اصلاً سینرژی چیست. توصیه می‌کنم اگر با مفهوم و کارکرد سینرژی (یا همان هم‌افزایی) آشنایی دارید، از تیتر بعدی این مطلب را دنبال کنید. اگر هم دوست دارید مفهوم سینرژی در ذهنتان مرور شود، این چندخط را از دست ندهید.

سینرژی

وقتی چندین عنصر (یا چند نفر) باهمدیگر همکاری می‌کنند تا چیزی را پدید آورند، در صورتی که اثر به‌وجود آمده، بیشتر و بزرگ‌تر از مجموعه نتایج به‌دست آمده توسط هر عنصر (یا هر یک فرد) به تنهایی باشد سینرژی رخ داده. شاید این جمله را متوجه نشده باشید اما این یکی را کاملاً خواهید فهمید: اگر ۱ به‌علاوه ۱ مجموعاً ۲ شود، سینرژی پدید نیامده. اما اگر حاصل ۱ به‌علاوه ۱، چیزی بزرگ‌تر از ۲ شود، سینرژی یا هم‌افزایی رخ داده. برای اینکه این مفهوم در ذهنتان باشد به یاد داشته باشید سینرژی هنگامی پیدا خواهد شد که مجموع نتایج بدست آمده از همکاری شما و دوستتان، بیشتر از مجموع نتایج به‌دست آمده توسط هرکدامتان به تنهایی باشد. برای اینکه بیشتر با مفهوم سینرژی آشنا شوید، حتماً قبل از ادامه این مطالب را که توصیه مدرسه نوابغ به شماست را مطالعه کنید و بازگردید:

موفقیت

پیشنهاد مدرسه نوابغ: سینرژی چیست؟ هم‌افزایی چیست؟

در این مقاله به صورت کامل با سینرژی آشنا خواهید شد و آماده‌ی برداشتن گام‌هایی اساسی در زندگی خودتان خواهید شد. سینرژی یکی از قدم‌هاییست که شما را یک قدم به شکوفایی نبوغتان نزدیک‌تر می‌کند.

موفقیتپیشنهاد مدرسه نوابغ:چگونه سینرژی پدید آوریم؟

اگر به دنبال راه‌حل های علمی و بسیار پر ارزش ایجاد سینرژی هستید و اگر میخواهید با سرعت تمام‌تر به سمت موفقیت حرکت کنید، پس حتماً مقاله ((چگونه سینرژی پدید آوریم؟)) را بخوانید. در این مقاله بهه شما رازهای تولید سینرژی را خواهم آموخت. با من و مدرسه نوابغ همراه باشید.

سینرژی و همه‌فن حریف بودن

برخی افراد تصوری نسبت به کار تیمی و گروهی دارند. خب اول از همه مشخص است برای دست‌یابی به سینرژی (یا هم‌افزایی) لازم است گروه یا تیمی تشکیل دهید تا از توان، امکانات و نتایج یکدیگر برای هدفی بسیار بزرگ بهره‌ بگیرید. برای مثال هم‌تیمی شما چیزی تولید می‌کند که شما آن را می‌فروشید. این یک نمونه کوچک اما موفق سینرژی است. او توان فروش نداشت و شما توان تولید. اما نتیجه یعنی «فروش یک محصول و تولید درآمد» نتیجه‌ای بود که هیچ‌یک از شما به‌تنهایی به آن دست پیدا نکردید. اما نتیجه نهایی همین بود و این چیزیست حاصل سینرژی.

اما مشکل کجاست؟ مشکل این است که بسیار از افراد فکر می‌کنند برای اینکه هم‌تیمی خوبی باشند باید همه فن حریف باشند. آنها چنین میپندارند که برای یک هم‌تیمی خوب بودن لازم است بتوانند از پس تمام شرایط، مسائل و مشکلات در لحظات حساس بربیایند. این کار بسیار مسئولانه به‌نظر می‌رسد. اینکه همیشه آماده‌ی پریدن در وسط گود باشید و هم‌تیمی‌های شما بتوانند روی شما حساب کنند.

رسیدن به نتایج خارق‌العاده، آچار فرانسه نمی‌خواهد

حقیقت این است که وقتی موفق‌ترین گروه‌ها را دقیق بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بازیکنان و اعضای این تیم‌ها همه فن‌حریف نیستند. اینطور نیست که هر عضوی از تیم در هر زمانی که مشکل و یا نیازی پیش بیایید آمادگی انجام آن را داشته باشد. بلکه برعکس، آنها بر اساس شایستگی‌ها و توانایی‌های منحصر به‌فرد خودشان دست به عمل می‌زنند.

در گروهی که چند عضو دارد و مشکلی در زمینه‌ی IT رخ می‌دهد، عضوی که متخصص در موارد حقوقی‌است اقدامی نمی‌کند. بلکه عضو IT این گروه دست‌به کار می‌شود و همه‌چیز را سروسامان خواهد داد. اما باید به شما بگویم که چرا به این مساله پرداختم.

سینرژی و «نقاط ضعف و قوت»

رشد و شکوفایی ما انسان‌ها در زمینه‌های قوت و استعدادهای ذاتی‌مان به مراتب بیشتر و پر شتاب‌تر از نقاط ضعفمان است. این بدان معناست که تمرکز و بهبود نقاط قوت، به صورت میانگین ۶ برابر بهره‌وری و شکوفایی ما را افزایش خواهد داد. شما برای بهبود نقاط قوت خود، یک‌ششم وقت می‌گذارید، ۶ برابر نتیجه می‌گیرید و ۱۰۰‌ها برابر از انجام آن لذت می‌برید.

وقتی به نقاط قوت خود می‌پردازید، چندین برابر میل به رقابت را احساس می‌کنید، بیشترین کنجکاوری را دارید، بالاترین سطوح خلاقیت را به‌کار می‌گیرید، شجاعتی فوق‌العاده بیشتر به‌خرج می‌دهید و بسیار بسیار بسیار بانشاط‌تر خواهید بود. به‌نظر می‌رسد این همان‌ چیزی‌ است که یک تیم موفق از شما می‌خواهد.

اینکه در یک یا چند چیز فوق‌العاده باشید. در نقاط قوت‌تان بتوانید دست به کارهایی بزنید که هیچ یک از اعضای گروه قادر به انجام آن نباشد. آنوقت است که کار شما می‌تواند مکمل کار دیگر هم‌گروهی‌هایتان شود. شما باید بیش از سطح، عمق پیدا کنید. سینرژی حاصل همکاری چندین تخصص و چندین تلاش عمیق است.

سینرژی و شرکت‌های بزرگ دنیا

این راز سالهاست که فاش شده. دوران کارهای غیر گروهی گذشت. دوران فردگرایی در کارهای گروهی نیز گذشت. اوضاع تغییر کرده و امروز اپل، مایکروسافت و تویوتا تیم‌های خود را فقط و فقط به قصد پدید آوردن سینرژی و رسیدن به اهداف بسیار بزرگ تشکیل می‌دهند. اگر قرار باشد ۱+۱ برابر با ۲ شود دیگر نیازی به تیم نیست. هریک از افراد کار خودشان را انجام می‌دهند و در نتیجه مجموع کارهایشان بایکدیگر جمع می‌شود.

شدت رقابت در تمام زمینه‌ها به‌چشم می‌خورد. دانشگاه‌ها نیز بر روی نقاط قوت دانشجویان خود متمرکز شده‌اند و تحولی در دنیا رخ داده. آری، انقلاب نقاط قوت سالهاست که پدید آمده و موج آن به سراسر دنیا، شرکت‌ها و تمامی گروه‌ها رسیده. امروز وقت نتایج بزرگ است و برایتان خبری خوب دارم.

نوبت شماست

شما نیز دارای نقاط قوت منحصر به‌فرد خودتان هستید. نوبت شماست که به شکوفایی دست پیدا کنید و قدرت خود و توانایی‌تان را به دنیا نشان دهید. امروز وقت شکوفایی استعدادها و نقاط قوت شماست و خلاصه امروز جشن نبوغ‌تان است. شما باید تبدیل به یک نابغه شوید، اما نه یک نابغه‌ی همه فن حریف. شما باید بر روی نقاط قوت خودتان تمرکز کنید و در آنها به توانایی‌های بالا دست پیدا کنید. آنوقت فرصت این است که با کار گروهی و تیمی، به نتایجی بسیار حیرت‌انگیز دست پیدا کنید و دنیا را جایی زیباتر برای زندگی کنید 🙂

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 6 comments
 • کامران
  پاسخ

  مطالب خیلی خوبی در مورد سینرژی قرار دادید.من سینرژی رو از مدرسه نوابغ یادگرفتم و باور کنید با شروع کار تیمی(البته با دوستای خوبی که از قبل داشتم) تونستم خیلی بیشتر روی نقاط قوت خودم تمرکز کنم.
  درصورتی که قبلا تمام ذهنم مشغول نقایص و نقاط ضعف خودم بود.دست شما رو میبوسم

 • sina
  پاسخ

  اما چقدر همه فن حریف بودن لذتبخشه

 • ر. سعادت
  پاسخ

  بهترین مطالب در مورد سینرژی
  ممنونم از شما.لازم میدونم به دوستان هم یاداوری کنم که طبق وعده ای که آقای سلیمانی توی کارگاه طراحی مسیر به شرکت کننده ها داده بودن یه بخش مجزا در سایت در مورد سینرژی قرار گرفت.البته خیلی دم دست نیست،اما میتونید پیداش کنید:)

  • احسان
   پاسخ

   دقیقا
   سینرژی یه مطلبیه که توی دوره هایی که حداقل خود من شرکت کردم فقط بهش یه اشاره میشه.همیشه سینرژی به عنوان یه راه حل فوق‌ العاده معرفی میشه اما هیچی ازش گفته نمیشه.بخدا من تازه فهمیدم سینرژی ارتباط خیلی خیلی مستقیم با کار تیمی و اصول کار تیمی داره.بعد میبینید توی این سایت یه کتاب کوچیک و مفید در مورد اصول کار تیمی گذاشته شده،ولی توی کلاسای ما فقط بهش یه اشاره میشه.
   ممنون از وجدان بیدارتون خداییش

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   متشکرم از اطلاع رسانی شما
   درحال حاضر که این متن رو می‌نویسم بنری از این صفحه در صفحه‌ی مقالات برای شما قرار داده شده.ترجیح من این بود که خیلی دم دست قرار نگیره

 • آتنا
  پاسخ

  ممنون از مقاله عالی تون. من قبلا با مفهوم سینرژی در مورد ماهیچه ها مطالعه داشتم ولی نمی دانستم که این مفهوم برای کارهای تیمی و تجارت هم مصداق دارد.
  علاقمند هستم که بیشتر در مورد این مفهوم در وبسایت شما مطالعه کنم.

Leave a Comment