بدون IQ چگونه نابغه شویم؟

 In نوشته‌های عمومی

برای پاسخ به این سوال که «چگونه تبدیل به یک نابغه شویم» خوب است شما را با نبوغ آشنا کنم. اشتباهی که خیلی از ما مرتکب آن می‌شویم و در نتیجه خودمان را همیشه دست کم می‌گیریم این است که فکر می‌کنیم نبوغ فقط منحصر به زمینه‌هایی بخصوص است. مثلاً فکر می‌کنیم که یک نابغه همیشه باید ریاضیاتش عالی باشد، با سرعت جواب معماها را بدهد و خلاصه از هر چیزی سر دربیاورد. اما این درست نیست. گرچه در مقاله‌ای تحت عنوان «چگونه نابغه شویم» برایتان کاملاً توضیح داده‌ام که چطور می‌توانید نبوغی منحصر به خودتان داشته باشید، اما بیایید در این مطلب هم به نبوغ نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم.

چرا همین حالا مطالعه نمی‌کنید: چگونه نابغه شویم

نابغه کیست؟

نبوغ چیزی نیست جز توانایی به سرانجام رسانیدن زمینه‌ای به بهترین و عالی‌ترین شکل. مهم نیست که در زمینه‌ی فوتبال و ورزش باشد و یا ریاضیات. ملاک در نبوغ این است که در زمینه‌ای متناسب با نقاط قوت‌تان به بالاترین سطح توانایی و نتیجه دست پیدا کنید. دوستان من، نبوغ منحصر به زمینه‌ای بخصوص نیست. حتی شما می‌توانید نبوغ خودتان را در حوزه‌ای شکوفا کنید که تابحال هیچ‌کس به آن حوزه پا نگذاشته. اگر تن به شکوفایی نبوغ با هر شرایطی که دارید بدهید می‌توانید سالها بعد تبدیل به نویسنده‌ای نابغه، موزیسینی نابغه، ورزشکاری نابغه، مدیر پروژه‌ای نابغه، مسئول دفتری نابغه، رهبری نابغه، سخنرانی نابغه و هرچیزی که متناسب با آن باشید تبدیل شوید.

زمینه‌های عجیب غریب شکوفایی نبوغ

دانشمندان گذشته را فراموش نکنید. اولین بار چه کسی نبوغ خود را در زمینه‌ی موسیقی شکوفا کرد؟ هرکسی بود، اولین بود. روزگاری نه از فیزیک، نه از شیمی و نه از جانورشناسی خبری نبود. امروز نوابغی در حوزه‌هایی عجیب داریم. سنگ شناسی، میکروب‌شناسی باستانی، ارتباطاتات روحی، تجسم ذهنی، خلاقیت، خبرنگاری، کارگردانی، اعتماد به‌نفس و….

اگر بخواهم به رشته‌های بی‌شماری که امروز در دنیا وجود دارند صحبت کنم شاید لازم باشد هزاران صفحه برایتان بنویسم. تعداد رشته‌های دانشگاهی در ایران که جزو کشورهای بسیار قوی در حوزه‌ی دانشگاه نیست سر به آسمان می‌کشد. نگاهی به دفترچه کنکور بیاندازید. در کشورهای جهان اول که وضعیت متفاوت است. هر روز نوابغ جدیدی پا به عرصه می‌گذارند و کاری می‌کنند که دیگران تابحال قادر به انجام آن نبوده‌اند و احتمالاً حتی به آن نیاندیشیده‌اند.

تعریفی متفاوت از نابغه و نبوغ

شاید نقطه قوتی در زمینه‌ی دروغ شناسی داشته باشید. عالیست، از همینجا شروع کنید. شاید تفاوتی جزئی در طعم غذاهای گوناگون را شناسایی می‌کنید، شاید وقتی چشمانتان را می‌بندید تفکرات خود را به صورت اشکال و تصاویر می‌بینید، شاید قادرید برای مدت زیادی به صحبت شخص دیگری گوش دهید، شاید می‌توانید از چهره افراد به آنچه درونشان است پی ببرید. اینها همه نقاط قوتی هستند که می‌توانید آنها را در زمینه‌هایی گوناگون به شکوفایی برسانید. اگر در این مورد دچار تردید و سردرگمی هستید چرا با ما تماس نمی‌گیرید؟ تماس با ما

شاید خوب باشد نبوغ را اینطور برایتان تعریف کنم: نبوغ یعنی اینکه کاری را به انجام برسانید که تا امروز کسی قادر نبود آن را مانند شما انجام دهد. آیا روش و استعدادی بخصوص در شناسایی مُجرم سراغ دارید؟ پس می‌توانید از فردا کاراگاهی نابغه باشید و تنها نکته مهم این است که باید شروع کنید.

چرا IQ در شکوفایی نبوغ اهمیتی ندارد؟

هوش منحصر به فرد شماهووارد گاردنر، استاد دانشگاه هاروارد مدت‌ها پیش تست‌های هوش عادی را به چالش کشید و زیر سوال برد. او متوجه شد ما تنها تشکیل شده از یک نوع هوش نیستیم. آن چیزی که باعث موفقیت، رضایت از زندگی، شهرت، قدرت نفوذ، ثروت، ارتباطات عالی و پدید آوردن آثاری نو و خارق‌العاده می‌شود منشائی چند بعدی دارد. او با توسعه‌ی نظریه‌ی هوش‌های چندگانه به مبارزه با IQ پرداخت و بیان کرد که تست‌های هوش IQ تنها ملاکی برای سنجش هوش ریاضیاتی ما هستند.

حال آنکه به نظرش تست هوش گرچه شاید بتواند شما را در مدرسه و دانشگاه برای پشت سر گذاشتن دروس ریاضی و فیزیک کمک کند، اما به شما در نوشتن یک سمفونی، یک داستان کوتاه پرطرفدار، پیروزی در رقابت سیاسی، برتری در یک رشته ورزشی، ابداع یک دستگاه جدید، خلاقیت و پدید آوردن ایده‌ای متحول کننده، مدیریت کسب و کار و تسلط بر نیروهای انسانی هیچ نقشی ندارد. بلکه همه‌ی انسان‌ها ترکیبی از ۷ نوع هوش هستند: هوش زبانی، هوش موسقی، هوش بدنی-جنبشی، هوش درون فردی، هوش برون فردی، هوش بصری و شناسایی ابعاد اشیاء، هوش طبیعت‌گرایی و در نهایت هوش ریاضیاتی-منطقی.

هوش و استعداد منحصر به فرد شماشما متشکل از ۸ نوع هوش هستید و نقاط قوت و شکوفایی استعداد شما کاملاً وابسته به ترکیب ذاتی و بخصوص شما از مجموع آنها خواهد بود. نکته‌ی بسیار جالب اینکه کاهش یک هوش می‌تواند منجر به افزایش هوشی دیگر و در نتیجه شکوفایی نبوغ در آن حوزه شود. پس چرا نا امید باشید؟ اگر از جواب تست هوش‌تان راضی نیستید، برایتان مهم نباشد. حتی نمی‌توان قضاوت کرد، شاید بتوانید روزی با هوش موسیقیایی خود هارمونی‌ای منحصر به فرد بین قوانین فیزیکی پدید آوردید و به یافته‌ای حیرت‌انگیز در جهان دست پیدا کنید.

گاردنر اعتقاد دارد در اصل این سوال که هوش شما چقدر است ایراد وجود دارد. بلکه بجای آن باید سوال کرد هوش شما چطور است؟. به این معنی که در چه زمینه‌ای و در چه حوزه‌ای هوش ذاتی شما فعال‌تر است و در چه چیزی می‌توانید تبدیل به یک نابغه شوید. این سوالی فوق‌العاده است. سوالی بر اساس تحقیقات طولانی و دقیق.

همین حالا سری به این مقاله بزنید: برای نابغه شدن لطفاً خودتان باشید

ارتباط IQ با نبوغ

چرا اینهمه از ما تست هوش و IQ می‌گیرند؟ یک جستجو در اینترنت بکنید؛ خواهید دید که هزاران وب‌سایت تست‌های هوش را در اختیار شما قرار داده‌اند. بعضی از آنها شکوفایی نبوغ را در گرو IQ یا همان ضریب هوشی شما می‌دانند. اما آیا واقعاً اینطور است؟ در اکثر مواقع آنها به شما حقیقت را نخواهند گفت. شاید هم از حقیقت آگاه نیستند ولی بیایید باهم دیگر نگاهی دقیق به تست هوش کنیم.

ضریب هوشی شما چقدر مهم است؟تست‌هوش تنها و تنها ملاکی برای سنجش هوش منطقی و ریاضیاتی شما می‌باشد. به شما نشان می‌دهد که چقدر در محاسبات خوب هستید، چقدر بر منطق مسلط هستید و می‌توانید با سرعتی بالا و در زمانی محدود آن را به کار بگیرید. اما اگر حقیقتاً IQ در شکوفایی نبوغ نقشی اساسی دارد چرا بسیاری از افراد مشهور و متحول کننده‌ در دنیا از IQ های نه‌تنها متوسط و  پائین، بلکه گاهاً خیلی پائین بهره می‌بردند؟ اگر باور ندارید به اینجا سری بزنید.

شما نباید تنها در دانشمندان و فیزیکدانان به دنبال زمینه‌های نبوغ باشید. آیا می‌خواهید در ریاضیات حرفی برای گفتن داشته باشید؟ پس شاید بهتر باشد ذاتاً از ضریب هوشی ریاضیاتی بالایی برخوردار باشید. اما مگر چنین تصمیمی دارید؟ شاید بخواهید سخنرانی محبوب شوید. شاید دوست داشته باشید به یک سیاست‌مدار صلح طلب مشهور تبدیل شوید. شاید بخواهید با هنر خود جهان را تحت تاثیر قرار دهید. شاید بخواهید نابغه‌ی بازاریابی و ارتباطات شوید. در این حوزه‌ها به هیچ عنوان لزومی ندارد از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردار باشید. شما با یک ضریب هوشی متوسط می‌توانید در بسیاری از زمینه‌ها به شکوفایی نبوغ دست پیدا کنید.

همین حالا تصمیمی مهم بگیرید

اگر از ضریب هوشی متوسط یا پائینی برخوردارید دو انتخاب دارید. انتخاب اول شما این است که با این حقیقت کنار بیایید و ایمان داشته باشید که در بسیاری از حوزه‌های دیگر که متناسب با شخصیت و نقاط قوت شماست قادرید به شکوفایی دست پیدا کنید، فردی محبوب و سرشناس شوید و نهایتاً به احساس رضایتمندی دست پیدا کنید. انتخاب دوم شما این است که باور کنید قادر نیستید به هیچ‌کجا برسید و نهایتاً نیز به جایی نخواهید رسید. کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟

محمد علی کلی ضریب هوشی‌ای بسیار بسیار پائین داشت. آلبرت انیشتن ضریب هوشی‌ای دست نیافتنی نداشت و هیتلر که توانست دنیا را زیر پای خودش قرار دهد ضریب هوشی‌ای متوسط و نه چندان بالا داشت. شاید نوابغ شطرنج از ضریب هوشی بالایی برخوردار باشند، شاید قهرمانان فیزیک کوانتوم iq بسیار بالایی داشته باشند، اما این مساله به هیچ عنوان برای یک نابغه هنر، نابغه موسیقی، نابغه سیاست، نابغه سینما، ورزش و بسیاری از زمینه‌های دیگر صدق نمی‌کند.

هنوز این مطلب را نخوانده‌اید؟ برای نابغه شدن لطفاً خودتان باشید

دوران ضریب‌هوشی و تست IQ گذشت

شاید هنوز هم برای پیشرفت در برخی زمینه‌ها و حوزه‌ها نیاز باشد تا شما از ضریب هوشی متداول یا IQ بالایی برخوردار باشید، اما شما اگر ذاتاً برای آن کار آفریده نشده باشید، هیچ لزومی ندارد از IQ بالایی بهره ببرید. ال.فرنکن کمدین مشهور امریکایی و جرج هربرت واکر بوش (چهل و یکمین رئیس جمهور امریکا)، هر دو از ضریب هوشی پائینی برخوردار بودند، اما این مساله نتوانست از شهرت و قدرت جهانی آنها کم کند و این مساله دلیل دارد. دلیلی کاملاً علمی. باور کنید ما هم به سادگی می‌توانستیم در وب‌سایت مدرسه نوابغ قسمتی برای سنجش IQ قرار دهیم و به سادگی دیگران را قضاوت کنیم. اما مدرسه‌ی نوابغ جایی برای شکوفایی تمام استعدادهاست. ما نوابغی واقعی تحویل جامعه می‌دهیم، نه نوابغی چارچوب‌مند و دانشمندانی متبحر در ریاضیات!

در چه چیزی نابغه شویم؟

آنچه نشان می‌دهد هوش شما متناسب با کدام فعالیت است قطعاً نقاط قوت شما می‌باشند. نقاط قوت شما همان فعالیت‌هایی هستند که به تجربه یافته‌اید در آنها خوب یا عالی هستید. نقاط قوت شما نشان‌دهنده‌ی رمینه‌هایی هستند که شما با میزان و چگونگی هوش فعلی خود تا کنون در آنها درخشیده‌اید. تشخصی دقیق اینکه شما در چه زمینه‌ای می‌توانید نابغه شوید از روی تست‌های هوش چند‌گانه و با توجه به شناسایی زمینه‌های هوشی شما نیز بسیار بسیار دشوار است. چرا که شکوفایی شما علاوه بر اینکه وابسته به میزان فعالیت هوش شما در زمینه‌های هشت‌گانه است، وابسته به شرایط محیطی، اقتصادی، اجتماعی و شخصی شما نیز می‌باشد. اگر بخواهم یک توصیه موِثر به شما ارائه دهم تا با آن گامی عملی به سمت شکوفایی نبوغ بردارید، قطعاً این است که مقاله‌ی روبرو را هرچه سریع‌تر مطالعه کنید و دست به اقدام بزنید: چگونه نابغه شویم

 

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 106 comments
 • کارد و چنگال
  پاسخ

  اینستاگرام حرفه ای دارید.
  چرا فایل ویدئویی در دسترس نیست؟

  • امین
   پاسخ

   سلام واقعا مطلب جالبی بود من ک لذت بردم واقعا امیدوارم بازم از این مطالب توی سایتتون بزارین ممنون بابت پست های عالیتون
   واقعا هر کسی ک بخواد میتونه با تلاش خودش نبوغ خودشو بشناسه و پرورششون بده

 • حامد حامی
  پاسخ

  عالی بود.اره متاسفانه ضریب هوشی ملاکی برای قضاوت ادمها شده درحالی که طبق همین مقاله شما IQفقط ملاکی برای هوش ریاضی و محسابتی می باشد. اما دنیا فقط ریاضیات نیست هنر با تمام شاخه هایش. مذهب .جامعه شناسی.روان شناسی فرد و اجتماع .شاخه های پزشکی و … همه و همه از نیازهای بسیار مهم بشرند که نبوغ در این رشته ها بسیار پر اهمیت می باشد

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   ممنون از توجه و دقت شما
   دقیقا همینطوره و خبر خوب البته اینه که تابحال بسیاری از استعدادهای ما نادیده گرفته شدن و از این به بعد ما میتونیم به شکوفایی برسیم.
   به عبارتی لازم نیست بپذیریم که هیچ توانایی یا استعدادی نداریم.

 • alistar
  پاسخ

  عالی بود.
  من هم معتقدم ضریب هوشی اصلا مطرح نیس آدمها می توانند توانایی و استعدادهای خود را بشناسند و آنها را به منحصه ظهور بگذارند.

 • علی عباسی
  پاسخ

  ما یه آیکیومون بالا بودا
  اونم گند خورد بهش! ممنون!

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   دوست خوبم، شما هیچ چیزی را از دست نداده‌اید.
   IQ بالای شما به شما نشان می‌دهد که استعداد و توانایی بالایی در هوش ریاضیاتی و منطقی دارید و این برای شما خبر خوبی است.

   منظور ما از اینکه IQ هیچ چیز را ثابت نمیکند این است: افرادی که از IQ بالایی برخوردار نیستند نباید احساس کنند چیزی را از دست داده‌اند. بلکه آنها چیز دیگری دارند که باید به دنبال آن باشند 🙂

 • امیر حسین
  پاسخ

  سلام
  از مطالبتون استفاده لازم را کردم ممنون از شما.

 • بیتا عطابخش
  پاسخ

  در زمینه هوش های چندگانه هم مطلب خواهید گذاشت؟
  این خیلی مهمه.شما الان یه اعتقاد اشتباهی رو از من گرفتید،دستتون درد نکنه.یک اعتقاد درستی هم جایگزینش کردید دستتون بازم درد نکنه.اما نیمه راه ول کردید من رو!
  من الان کدوم استعداد رو دارد؟خواهش میکنم یک تستی یا چیزی قرار بدید یا حداقل معرفی کنید.مشاوره حضوری دارید؟یه راه حل میخوام

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام به شما. متشکرم که سوالتون رو اینجا مطرح کردید.
   راستش را بخواهم به شما بگویم این است که هنوز حرف‌های زیادی باقی مونده که باید با شما در مطالب وب‌سایت به اشتراک بذارم.
   شما باید مطالب زیادی بیاموزید.درمورد هوش‌های چندگانه،استعدادیابی،شکوفایی استعداد و نبوغ.
   شما حتا باید مطالبی در مورد ارتباط نقاط قوت با استعدادهای ذاتی بدانید. اینکه گاهی این دو در تضاد هم هستند.
   استعدادیابی صرفاً مشکلی را حل نمیکند.من نوابغ زیادی را میشناسم که بدون هیچ تستی در زمینه استعدادیابی به شکوفایی نقاط قوت دست پیدا کردند.

   اونچیزی که شما در این مطلب باید بدست می‌آوردید این بود که ما انسان‌ها متفاوتیم و لازم نیست همه در یک زمینه عالی باشیم.این بود که دریابید و باور کنید که شما منحصر به‌فرد هستید و باید به دنبال نبوغی منحصر به‌فرد در خودتان باشید. شما قبل از هر تست و آزمونی نیاز به تکیه بر خودتان دارید. این خود شما مستقل از همه‌ی تست‌های شخصیت شناسی هستید که می‌توانید نقاط قوت خودتان را بشناسید و به شکوفایی برسید.اما چگونه؟ مطالب من رو دنبال کنید.
   مطمئنم اگر عجله داشته باشید از من ناراحت می‌شوید که چرا یک راه فوری جلوی پای شما نمی‌گذارم.اما آموختن نیاز به صبر دارد… چرا که دانشی که شما با آن روبرو هستید، دانشی عمیق است و فراگیری آن نیاز به صبر و حوصله دارد:)

 • ترابیان
  پاسخ

  سلام. مقاله بسیار جالب و سودمندی بود. ممنون. یک سوال هم دارم. آیا شما کانال تلگرام و یا گروه تلگرام هم دارید؟ ممنون میشم اگه در صورت فعالیت در تلگرام آدرس کانال یا نحوه عضویت را اطلاع بدید.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر از پیام شما. خوشبختانه در حال حاضر که برای شما این چندخط را مینویسم کانال تلگرام مدرسه نوابغ رو راه‌اندازی نکردیم. اما میتونید من رو در اینستاگرام با نام aryan.soleimani دنبال کنید:)
   اگه میپرسید چرا خوشبختانه باید بگم که….
   به بهترین جواب یک هدیه میدم

 • majidxl
  پاسخ

  Iq به تنهایی عامل 20 درصد موفقیعت هست ۸۰ درصد تلاش و کوشش هست

 • majid
  پاسخ

  IQ مهمه ولی بدون ثروت به نظر شمغ IQ چه فایده داره iq بعلاوه ثروت خوبه

 • ali7mbn
  پاسخ

  مطلب جالبی بود خیلی مرا به فکر فرو برد ولی چیزی که خیلی اهمیت داره حمایت همه جانبه از نوابغه
  وقتی از نوابغ حمایت همه جانبه بشه چه عاطفی و چه اقتصادی میتونه روند پیشرفت یه کشور رو عوض کنه
  امیدوارم این حمایت کاملا انجام بشه.

 • نرگس
  پاسخ

  سلام

  ممنون از مقاله پربارتون
  به نظرم دوران کودکی خیلی موثره.با افزایش سن نابغه شدن مشکل تر میشه..موردی که میخام بهش اشاره کنم اینه که متاسفانه نظام آموزشی ما هم از دانش آموز انتظار داره و تلاشش در این راستاست که تو همه دروس نمرات بالایی به دست بیاره در حالیکه هر فردی استعدادهای خاصی داره و در یک زمینه و حوزه هوشی فعالتری داره. به قول شما در هر فردی کاهش یک هوش می‌تونه منجر به افزایش هوشی دیگر بشه و وظیفه نظام آموزشی به نظرم فقط کشف این هوش هاست و تقویت و شکوفایی آنها .

 • m.as
  پاسخ

  سلام، مقالتونو خوندم خیلی خوب بود ولی این که بگیم اصلا IQ اهمیت نداره به نظر من اشتباهه چون درصدی (خیلی کم) از نبوغ و کشف استعدادها تو هوش تحصیلی به دست میاد و بقیش رو توی توانایی های دیگه می تونیم به دست بیارم…

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   آیا IQ فایده دارد؟
   پاسخ: ۱۰۰٪ فایده دارد. نکته‌ای که من به دنبال آن هستم، رد کردم و بی‌فایده دانستن IQ یا همون ضریب هوشی نیست. بلکه می‌خوام به این برسم که نداشتن IQی بالا لزوماً یک مانع به‌حساب نمی‌آید. چرا؟ به این دلیل که وجود هوش‌های چندگانه در ما این نقص رو برطرف می‌کنند. هوش ریاضیاتی تنها یک جنبه از زمینه‌های هوشی گوناگونی است که می‌تواند منجر به تبدیل شدن ما به یک نابغه شود. در صورتی که شکوفایی نبوغ در انحصار IQی بالا نیست.
   بازهم از نظر ارزشمندتون تشکر می‌کنم و از اینکه برای دقایقی بیشتر ما را به تفکری عمیق کشاندید از شما نهایت سپاس رو دارم 🙂

 • مهرداد
  پاسخ

  با سلام اولا امیدوارم نظرم تایید بشه چون قبلا یک بار نظر دادم و تایید نشد دوما سه مرتبه در مقالتون کلمه موسقی رو به کار بردین که فکر کنم موسیقی بوده باشه منظورتون و در نهایت یک پیشنهاد دارم بهتر است که یک مطلب را عمیق تر شرح دهید تا اینکه پنجاه مطلب را فقط معرفی بکنید ببخشید اگر نقدی انجام شد انگار من فقط در زمینه کامنت انتقادی نبوغ دارم!

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت دوست عزیز و خوبم.
   کامنت قبلی شما در مقاله‌ی چگونه نابغه شویم با نام کاربری محمد درج شده:
   “سلام یک پیشنهاد دارم اینکه اگر امکانش هست یک سری تست هارو بذارین که بتونه نقاط قوت و ضعف انسان رو مشخص بکنه تا بشه در راستای این مطلب شما جهت پیشرفت استفاده کرد با سپاس از شما”

   پاسخ ما در کامنت مقاله‌ی چگونه نابغه شویم: “سلام و تشکر از پیشنهاد ارزشمند شما. شاید به زودی چنین کاری رو انجام بدیم، اما تمرکز اصلی ما در مدرسه نوایغ و مساله شکوفایی نبوغ، متکی بودن خود شخص بر خودش برای شناخت نقاط قوت هست. من اعتقاد بسیار کمی به تست‌های شخصیت و شناسایی نقاط قوت در این حوزه دارم. به زودی در دوره‌های حضوری و غیر حضوری مدرسه نوابغ مطالب خوب و کاملی رو در این زمینه با شما به اشتراک خواهم گذاشت”

   در مورد موسقی و موسیقی هم حق با شماست و من در بسیاری از جاها این کلمه رو به صورت “موسقی” تایپ میکنم. عذرخواهی می‌کنم.
   پیشنهاد و انتقادتون برای من و همکارانم ارزشمنده و نبوغ شما در این زمینه قطعاً روی چشم ما جای داره. من به خصوصیات اینچنینی افراد نگاه انتقادی ندارم و با احترام به اونها نگاه می‌کنم. اگر واقعاً در زمینه‌ی نقد و دیدن اشکالات اینچنینی مهارت دارید ارزشمنده. خیلی از تیم‌ها، گروه‌های کاری و وب‌سایت‌های خبری خصوصاً به وجود شما نیاز دارند و به‌نظرم می‌تونید با تکمیل کردن رزومه خودتون در این حوزه قدم موثری بردارید.
   برای مثال از کسب و کارهای تولیدی شروع کنید ببینید آیا در دیدن معایب و مشکلات در خط تولید مهارت دارید؟ شاید بتونید در زمینه کنترل کیفیت قدم بزرگی بردارید. حتی با یکی دوتا از وب‌سایت‌های خبری درجه ۲ شروع به مکاتبه کنید و از اونها بخواهید که برای افزایش کیفیت کارشون به شما این فرصت رو بدن تا نقادانه به موضوع بنگرید.
   حتما هم پیشنهادی برای شرکت‌های مدرن و جدید بزرگ مثل دیجیکالا و اسنپ ارسال کنید، من فکر می‌کنم احتمال استقبال در این زمینه بالا باشه.

   بازهم از شما نهایت سپاس رو دارم و براتون آرزوی موفقیت و شکوفایی نبوغ رو به هرشکلی که در اون بهترین هستید رو دارم

 • 00aligorb00
  پاسخ

  با سلام
  این پرسش که بدون آی کیو چگونه نابغه شویم از نظر بنده حرف بسیار مناسبی نیست چون بدون آی کیو نمیشود نابغه شد ولی در جاهایی که معمولا آی کیو کم است می توان علائم نابغه شدن را در سعی و تلاش زیاد و به کارگیری سلایق و علایق دانست ماند کسی که به موسیقی علاقه دارد و به دنبال آن میرود و …

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام. متشکرم از نظر ارزشمند شما.
   اجازه می‌خوام یک نقد کوچیک به این نظر داشته باشم و اون اینه: از زمانی که مطالعات زیادی در حوزه روانشناسی شخصیت انجام شد و انواع هوش و نظریه هوش‌های چندگانه برای افراد کشف و تعریف شد، تست های هوش از بررسی IQ فراتر رفت. همونطور که در این مطلب هم اشاره کردم، زمینه‌های هوشی مختلفی در افراد به وجود دارند که بسته به هر فرد، از شدت و ضعف‌های گوناگونی برخوردار هستند.
   برای همین اجازه بدید من همچنان بر نظر خودم که بدون IQ بالا (نه به صورت کلی بدون IQ،چون انسان بدون IQ وجود ندارد) می‌توان تبدیل به یک نابغه شد باقی بمونم و دوستان رو به نظریه هوش‌‌های چندگانه که البته فقط یک درب ورودی به دنیای روانشناسی شخصیت هست ارجاع بدیم.

   به هرحال از نظر مفیدتون متشکرم و خوشحالم که من و مخاطبان مدرسه نوابغ رو بیشتر به سوی تعمق و دقت در زمینه شکوفایی نبوغ کشاندید. حتماً از نظرات ارزشمند شما استفاده خواهیم کرد و این‌ها باعث ارتقاء همه ما خواهد بود 🙂

 • negar
  پاسخ

  واقعا خیلی بده که بعضی از آدما IQ افراد رو معیاری برای سنجش میزان توانایی اون ها در نظر می گیرند. هرکس با هر میزان IQ توانایی های وجودی خاصی داره که اگر راه شکوفایی اون ها به بهترین روش ممکن رو کشف کنه میتونه به یک نابغه ی بزرگ تبدیل بشه. نابغه ها فقط در زمینه ی ریاضیات فعالیت ندارند. امیدوارم روزی برسه که این تفکرات غلط از ذهن همگی پاک بشه

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر فراوان از کامنت ارزشمند شما
   تبریک می‌گم که چنین دیدگاه زیادی نسبت به نبوغ و شکوفایی نبوغ در شما وجود داره.

 • مهدی ح
  پاسخ

  باسلام.من چندبارمیخواستم ازشمابپرسم که ایاکانال تلگرامی هم داریدبا این جزوه های بی نظیرفکرکنم کانال تلگرام هم لازم باشه؟

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر از توجه شما دوست خوبم
   در حال حاضر که به این پرسش پاسخ میدم کانال تلگرام مدرسه نوابغ راه‌اندازی نشده. البته باید بگم فعلاً قصد چنین کاری رو هم نداریم، اما درصورتی که کانال تلگرام مدرسه نوابغ راه‌اندازی بشه، حتما خدمت شما و دوستان دیگه اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

 • کاظم
  پاسخ

  سلام، مقالتونو خوندم خیلی خوب بود ولی این که بگیم اصلا IQ اهمیت نداره به نظر من اشتباهه چون درصدی (خیلی کم) از نبوغ و کشف استعدادها تو هوش تحصیلی به دست میاد و بقیش رو توی توانایی های دیگه می تونیم به دست بیارم…

 • سجاد افشار
  پاسخ

  همون طور که ادیسون شد. فردی که معلمش او را کودن خواند و از کلاس بیرونش کرد بخاطر iq ضعیفش . اما اراده و عزم راسخش باعث پیشرفتش شد و خودش را نباخت . حالا تمام دنیا مدیون هم چین فردی هستن. خودمون رو نبازیم همین

 • حسین یاری
  پاسخ

  سلام
  اینکه ما بگیم ضریب هوشی یا همون IQ تاثیر گذار در ما نیست به نظر من درست نیست درسته که هر کسی استعدادهای خودشو میتونه پیداکنه و دراون موفق بشه اما اکثر کسانیکه باهوش هستند موفق تر از افرادی بودند که از ضریب هوشی پایین تری نسبت به دیگران برخوردار هستند اما کسانیکه ضریب هوشی بالایی ندارند ما نمیگیم که نمیتونند نابغه بشند اما یک مقدار باید روی ذهنشون بیشتر کارکنند و بنظر من باید دراستعدادشون تلاش بیشتری کنند.

 • میلاد کردی
  پاسخ

  اصلا آیا میشود … مشکل اصلی من با این چند بحث اختلاف نظر در بین اشخاص نابغه میباشد … مثلا البرت انیشتین از نظر همه نابغه است اما عادل فردوسی بور هم کمی از نابغه ندارد ووو تردیدی نیست هر دو انسانهایی با ضزیب هوش بالا هستند ووو البته اینجا معلوم نکرده بدون ای کیو یعنی معادل چه ای کیویی …اما در هر صورت جواب من تا 90 درصد خیر میباشد …و با iq زیر 30.40 امکان نابغه شدن چیزی دز حد معحزه است

 • لیلا علیزاده
  پاسخ

  سلام.
  من هم تو زندگی خدم اینو تجربه کردم. و کاملا معتقدم که استعداد عامل کمک کننده است ولی همه موفقیت به هوش بستگی ندارد بلکه میزان تلاش ما مهم ترین عامل موفقیت میباشد

 • محمدام
  پاسخ

  شِنک در کتاب نبوغ همه ی ما می نویسد که رسیدن به دستاوردهای غیرمعمول به انگیزه نیاز دارد. “باید آن چیز را بخواهید؛ چنان آن چیز را بخواهید که هرگز تسلیم نشوید و آماده باشید زمان، پول، خواب، دوستی یا حتی آبرویتان را فدای آن کنید.”
  انگیزه می تواند خودآگاه یا ناخودآگاه باشد و از منابع گوناگونی چون الهام، استیصال، کینه خواهی یا حسرت آینده نشأت گرفته باشد.
  من با این جملات شنک موافقم نبوغ واستعداد داشته باشی ولی انگیزه ای نداشته باشی یا جلوی نبوغت بسته باشه و هرکاری کنی باز نتونی نبوغت رو به بالفعل تبدیل کنی مثل یک ادم معمولی هستی….

 • محمدرضا
  پاسخ

  مطالب پر بار و مفید

 • elhamkhandel
  پاسخ

  واقعا باید این موضوع در جامعه ما فراگیر بشه که هوش زمینه های مختلفی داره. و اینکه همه بچه ها نیاز نیست تحصیلات عالی در زمینه های مهندسی یا پزشکی داشته باشند. مثلا مدارسی به نام “تیزهوشان” در ایران عمدتا هوش ریاضی و منطقی را مورد بررسی قرار میدن. اما شاید یک نفر که خیلی در این زمینه ضعیف عمل میکنه بتونه یه موزیسین یا یک آشپز فوق العاده بشه و در اون زمینه خلاقیت داشته باشه.

 • pbteska
  پاسخ

  خوردن غذاهای سالم، عادت به ورزش منظم، اعتقادات مذهبی، زندگی خانوادگی پابرجا و داشتن فرزندان زیاد از جمله ویژگی های مشترک بین بسیاری از نوابغ جهان از قرن های پیش تا کنون است.

 • علی
  پاسخ

  همه ی ادمها فکر می کنند که نبوغ یک نعمت خدادادیه.برای همین حداقل رقابت توی این زمینه اونقدرها هم سخت نیست 🙂 مگه نه؟

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   نگاه قشنگی بود

 • مریم
  پاسخ

  مطلب جالب و سودمندی بود.
  اما به واقع از نابغه ها حمایت لازم به عمل میاد. به نظرم نبوغ در دنیای امروزی نیاز به یک سری ابزار و امکانات هم داره تا بشه اون رو به مرحله اجرا در آورد.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   اما یادتون باشه این خود ما هستیم که این امکانات و ابزار رو فراهم می‌کنیم.
   دلیل اصلی ای که ما در وب‌سایت مدرسه نوابغ به مقوله‌ی پرسونال برندینگ پرداختیم همین است که لازمه هرکدوم از ما، بعد از اینکه به شکوفایی دست پیدا کرد، تریبونی برای معرفی خود بسازد.
   اگر منتظر تریبون و اقدام دیگران باشیم، به احتمال بسیار بسیار بسیار کمی شانس به سراغ ما میاد. اما اگه با یک برنامه اصولی به معرفی خودمون به جامعه بپردازیم، قطعاً موفق خواهیم شد.

 • محمد صادق
  پاسخ

  سلام
  این مطلب این پیام رو میده که نابغه شدن خیلی آسونه و اون قدر ها هم که خیلی ها فکر میکنن مساله ی بزرگی نیست
  و فقط باید اراده کرد و دست به عمل زد و تلاش و کوشش کرد؛ همین !
  خواستن توانستن است !

 • saman
  پاسخ

  سلام
  من هم باور دارم که موفق شدن انسان در زندگی بستگی به ضریب هوشی آن فرد ندارد بلکه بستگی کامل به استعدادها،یا بهتر بگم به قول شما به نقاط قوتش دارد پس باید اونهارو پیدا کنیم.عجیبه که در فرهنگ ما انقدر نقاط قوت مورد غفلت واقع میشن.فکر میکنم همه جای دنیا با چنین مشکلی دست و پنجه نرم کنن بالاخره

 • sajadaskari
  پاسخ

  سلام من در این زمینه فقط به یک سخن از انیشتین اکتفا میکنم که گفتته .من هیچ استعداد خاصی ندارم. من فقط اشتیاق و کنجکاوی سیری ناپذیری به یادگیری دارم».به نظر من این جمله خیلی از چیزها رو برای ما روشن میکنه و بهمون انگیزه میده.

 • یاسر امینی
  پاسخ

  سلام تشکر از مقاله پربارتون

 • Ali King
  پاسخ

  سلام
  سایت بسیاز خوب و جالبی هست و باید بگم تعریفی که از نبوغ داده شده نبوغ یعنی اینکه کاری را به انجام برسانید که تا امروز کسی قادر نبود آن را مانند شما انجام دهد نگاه قشنگی هست نسبت به این کلمه و من به نوبه خودم میتونم بگم که همه ما دارای نبوغ هستیم فقط کافی است که کمی بیشتر توجه کنیم

 • amir
  پاسخ

  سلام مطلب بالا رو دقیق نخوندم ولی کلی میخام بگم که نابغه شدن کار هرکسی نیست..چه بسا همه نابغه بودن خب بعدش همه همدیگرو یه ادم معمولی طلقی میکنن… واسه ی نابغه شدن هم به نظرم باید استعداد و تلاش و کوشش داشته باشی .. مسییه نابغه ست ولی فقط با استعدادی که دارع. رونالدو یه نابغست چون بسیار پر کوشش بوده ..علاقه هم مهمه… کسی که علاقه داشته باشه توی یه کار حتما موفق میشه

 • محمدشفیعی
  پاسخ

  نوشتن ، شان متعالی انسان است و آدم هایی که دغدغه دارند می نویسند. دانشجو را پیش از آنکه با کارت شناسایی اش بشناسند باید با سایتش بشناسند.سایت نویسی در شهر فرهنگی ما باید جایگاه ویژه ای داشته باشد.ما که در کتاب آسمانی مان به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد شده است ، نباید فضای الکترونیک و اینترنت را به دگر اندیشان واگذار کنیم. آرزوی سلامتی برای مدیر محترم دارم

 • mohammad475
  پاسخ

  با سلام خدمت دوستان
  برای نابغه شدن نیاز به آدم خاصی بودن نیست، اشتباهی که خیلی از ما مرتکب آن می‌شویم و در نتیجه خودمان را همیشه دست کم می‌گیریم این است که فکر می‌کنیم نبوغ فقط منحصر به زمینه‌هایی بخصوص است مثلاً فکر می‌کنیم که یک نابغه همیشه باید ریاضیاتش عالی باشد، با سرعت جواب معماها را بدهد و خلاصه از هر چیزی سر دربیاورد. اما این درست نیست بلکه یک نابغه از نبوغ و ابتکارات بهره می گیرد.

 • علی راد
  پاسخ

  خب من که نمیدونم ای کیوم در چه سطحی هست..اما مقاله جالب بود..به نوعی امیدوار کننده و بیدار کننده بود…ممنون از تلاشتون

 • مهدی بهادری
  پاسخ

  سلام
  ممنون از مقاله پربارتون
  به نظرم دوران کودکی خیلی موثره.با افزایش سن نابغه شدن مشکل تر میشه..موردی که میخام بهش اشاره کنم اینه که متاسفانه نظام آموزشی ما هم از دانش آموز انتظار داره و تلاشش در این راستاست که تو همه دروس نمرات بالایی به دست بیاره در حالیکه هر فردی استعدادهای خاصی داره و در یک زمینه و حوزه هوشی فعالتری داره. به قول شما در هر فردی کاهش یک هوش می‌تونه منجر به افزایش هوشی دیگر بشه و وظیفه نظام آموزشی به نظرم فقط کشف این هوش هاست و تقویت و شکوفایی آنها .

 • علی
  پاسخ

  سلام تشکر از مقاله بسیار خوبتان.
  برای رسیدن به استقلال و ممکن کردن غیر ممکن ها ذهن شما بزرگترین سلاحی است که در اختیار دارید.

 • hamoon
  پاسخ

  سلام بسیار جالب و مفید بود واقعا افکار من رو درگیر کرد ولی باید گفت با داشتن انگیزه و علاقه انسان میتونه موفق بشه. همه ما داری افکار هستیم و به نظر بنده با علاقه داشتن این نبوغ به وجود می آید
  ما باید به دنبال علایق خود باشیم تا نبوغ ما به وجود آید در غیر اینصورت این عمل نشدنی است و به نظر من به اجبار… و این کار باعث موفق نبودن و اذیت شدن ما می شود نبوغ با علاقه به وجود می آید

 • abolfazl
  پاسخ

  فقط مدرسه نوابغ
  به امید رشد روز افزون این مجموعه

 • آتنا
  پاسخ

  سلام. ممنون از مطلب جالبتون. متاسفانه امروزه تست های هوش این چنینی، که تنها یک مدل از توانایی مغزی در استنباط و تحلیل را می سنجد، حتی به مصاحبه های شغلی راه پیدا کرده است. این تست رو در کارهای پیچیده و فوق تخصصی که نیاز به نیروی زبده و توانایی درک بالا دارد، می توان پذیرفت. ولی در نظر بگیرید وقتی رو که برای یک شغل ساده به عنوان منشی هم تست هوش و IQ از متقاضی گرفته و آن را ملاک قرار می دهند. ضمن اینکه از اون طرف بوم هم نباید افتاد. IQ شرط لازم موفقیته ولی کافی نیست.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام و تشکر از کامنت ارزشمند شما
   دقیقاً همینطور هست که میگید، اما این رو هم بدونید که شرکت و یا سازمانی که ملاک سنجش کارمندان رو تست‌های ضریب هوشی قرار میده سه حالت برایش وجود داره:
   ۱-یا این کار حساب شده هست و فعالیت شما نیازمند ضریب هوشی بالایی هست
   ۲-یا باز هم این کار حساب شده است و صرفاً برای شناخت و جایدهی بهتر شما در بخشی متناسب با شماست
   ۳-یا این کار حساب شده نیست و قدم به سازمان و یا شرکتی ضعیف گذاشته‌اید.

   بازهم از شما تشکر میکنم

 • امیر
  پاسخ

  سلام
  بنظرر من نابغه بودن ربطی بهiQ نداره بلکه به توانایی و پشتکار هر فرد بستگی داره.کسی نابغه میشه که عاشق کار فعالیتش باش.این مقاله بسیار خوب و مفید بود.این مقاله به صورت منطقی نکات را نوشته است و هرکسی با خواندنیش میتوتند به اینده اش امید وار شود.نبوغ هرکس باید در راستای علاقه و توتنایی اش باشد

 • hadi bakrani balani
  پاسخ

  درود بر شما چند وقت پیش بود که توی نت یه تست iq از خودم گرفتم بعد خیلی خندیدم چون نتیجه تست گفت که کلا تعطیلی حتما به پزشک مراجع کنید ولی نمیدونم چرا اطرافیان هرچی خراب میشه میارند پیش من میگند درستش کن هنوز نفهمیدم مغزم تعطیله یا بقیه منو اشتباه گرفتند شایدم میخوام نابغه بشم نمیدونم ولی اینو میدونم عاشق کمک رسوندن هستم در حد توانم حتی به شما پایدار باشید ..

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   به شما بخاطر دیدگاه قشنگتون تبریک میگم
   همونطور که در این مطلب هم اشاره کردم، هوش زمینه‌های مختلفی داره که تست‌های iq تنها به بررسی بخش کوچکی از آن می‌پردازند. باور کنید iq هیچ چیز را ثابت نمی‌کند

 • ayrin7
  پاسخ

  با سلام
  پشتکار و اراده مهمترین بحثِ هر خواسته ای هست. قطره اب در مقاومت و سختی سنگ چیزی نیست اما در طول زمان می تواند همین سنگ را سوراخ کند و از آن عبور کند. هر انسانی هم می تواند با تلاش و اعتماد به هدف خود برسد. و اینکه هر ذره ای در عالم هدف و مقصدی دارد ولی فقط انسان است که اختیار دارد و با انتخاب هایش مسیر و هدف خود را تعیین یا تغییر می دهد.
  تشکر

 • abolfazl
  پاسخ

  واقعا باید این موضوع در جامعه ما فراگیر بشه که هوش زمینه های مختلفی داره. و اینکه همه بچه ها نیاز نیست تحصیلات عالی در زمینه های مهندسی یا پزشکی داشته باشند. مثلا مدارسی به نام “تیزهوشان” در ایران عمدتا هوش ریاضی و منطقی را مورد بررسی قرار میدن. اما شاید یک نفر که خیلی در این زمینه ضعیف عمل میکنه بتونه یه موزیسین یا یک آشپز فوق العاده بشه و در اون زمینه خلاقیت داشته باشه.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   دقیقا همینطوری هست که اشاره کردید
   امیدوارم ما در مدرسه نوابغ به مرور قدم بزرگی در این زمینه برداریم

 • rah1373
  پاسخ

  کاملا موافقم که برای اینکه به نبوغ برسیم و کاری انجام بدیم نیازی به داشتن IQ آنچنانی نیست و با سعی و تلاش میشه به هدف ها و موفقیت دست پیدا کرد و کاری انجام بشه که دیگران یا ازش میترسن و یا ازش بنا بدلایل خودشون دوری میکنن.

 • ali hasani
  پاسخ

  با سلام
  پشتکار و اراده مهمترین بحثِ هر خواسته ای هست. قطره اب در مقاومت و سختی سنگ چیزی نیست اما در طول زمان می تواند همین سنگ را سوراخ کند و از آن عبور کند. هر انسانی هم می تواند با تلاش و اعتماد به هدف خود برسد. و اینکه هر ذره ای در عالم هدف و مقصدی دارد ولی فقط انسان است که اختیار دارد و با انتخاب هایش مسیر و هدف خود را تعیین یا تغییر می دهد.
  تشکر

 • amir
  پاسخ

  به نظر من برای نابغه بودن باید چند عامل خیلی مهمه….1 اینکه خدادادی باشه یعنی انکه از قبل تولد یه چیزی تو وجودت قرار گرفته …2 علاقه به عامل کاری ک میخای توش نابغه باشی مثلا من اگر به کامپیوتر علاقه دارم یکم هم مصمم باشم میتونم نابغه یا یک چیزی اکتشاف کنم ….علاقه خیلی مهمه…3 اینکه تلاش و وقت گذاشتن میخاد که تو ایران ادما اینقد مشکلات تو زندگی شون دارن ک احتمال نابغه شدن از هر 1 میلیون نفر 1 نفره

 • shapoor amini
  پاسخ

  سلام
  مطلبی لازم دونستم اینجا عرض کنم
  اهوش تر بودن از عموم مردم غیرممکن نیست و در حقیقت کاملا دست یافتنی است. هوش، توانایی کسب کردن و به کار بستن دانش و مهارت ها است، و شامل توانایی استدلال، حل مسئله، به یاد سپاری اطلاعات و خلاق بودن می شود. افزایش هوش آدمی، ولو تا سطح نبوغ، به اراده ی این کار نیاز دارد.
  البته شرکت کردن در کلاس ها و کتاب خواندن دو راه برای یادگرفتن چیزهای جدید هستند، اما ما هم در ادامه شش کار فوق العاده برای افزایش توان ذهنی تان آورده ایم که یادگیری را ساده تر می کنند، و شما را در مسیر دستیابی به توانایی ذهنی بالا قرار می دهند.

 • shapoor amini
  پاسخ

  سلام
  گسترش شبکه ی اجتماعی خود با دیگر آدم ها و توجه کردن به نقطه نظراتشان، یکی دیگر از راه های افزایش هوش است. این کار ذهن شما را به روی فرصت ّهای جدید باز می کند و به رشد ذهنی شما کمک می کند. یادگیری، قرار دادن خود در معرض اطلاعات جدید است، و ملاقات با آدم ّهای جدید این فرآیند را تسهیل می کند؛ به ویژه وقتی نقطه نظراتشان در تضاد با نقظه نظرات شما باشد.

 • محمدمهدی
  پاسخ

  اگه من بخوام در زمینه ای ریاضی با ای کیو متوسط ب یه نابغه تبدیل بشم امکانش هست؟؟
  حقیقتش اینکه من این نظریه درباره ی مغز که ما از همه قسمت های مغزمون استفاده میکنیم رو قبول دارم ولی یه نظریه دیگه میگه که ما فقط از 10 درصد توانایی های مغزمون استفاده میکنیم مث ماشینی که وقتی دنده یکه همه اجزای مکانیکی در حال کار هستن ولی همین ماشین میتونه با سرعتی بالاتر حرکت کنه
  واقعا چه توضیحی میشه داشت درمورد کسایی که به نبوغ اکتسابی بر اثر یه ضربه شدید به مغز ایجاد شده کسایی که در ریاضیات افتضاح بودن ولی به خاطر یه ضربه شدید به صورت باور نکردنی ای تو اون زمینه نابغه شدن کسایی که قبلش تو ریاضیات متوسط رو به پایین بودن
  من یه چیزو میدونم اینکه ما برترین مخلوقات خداییم پس شاید بشه گفت که ما حتی میتونیم تو زمینه ای استعداد ایجاد کنیم؟؟

 • mahmood110
  پاسخ

  اینکه بدون ای کیو نابغه بشویم حرف خوبی است ….. اما والا خیلی از افراد هستند استعداد خوبی دارند اما نمی دانند از کجا باید شروع کنند .. و یا نیاز به افرادی دارند تا نقطه پرش برای انها باشند و یا درست کنند .. و یا خیلی افراد هستند نیاز به یک راهنمای خیلی خوب دارند.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   ممنونم از نظر ارزشمند شما دوست خوبم
   دقیقا همینطوری هست که اشاره کردید. این مقاله هم نقطه شروعی برای این مسیر هست.

 • farinazi720
  پاسخ

  نظرمنم همينه،نميشه بادرنظرگرفتن ملاك ضريب هوشى ادمهاروقضاوت كرد.نبايدبافرض اينكه من نتوانستم مثل يك قهرمان رياضى يايك قهرمان شطرنج موفق بشم نسبت به خوددلسردشد. بايدابتدانقطه قوت واستعداددرونى خودمون روپيداكنيم،اين مهم ترين نكته است وسپس سعى برارتقاء اون بكنيم.

 • amir
  پاسخ

  ب نظرم ایکیو اصن مهم نیست.مهم اون تلاش و کوشش و اراده انسان هست.خیلی ممکه استعداد . ایکیو داشته باشن ولی موفق نمیشن

 • mohammad hossein
  پاسخ

  مقاله ی خیلی خوبی بود و من هم با این حرف شما که نبوغ فقط در زمینه ی ریاضیات نیست باور درام و از نظر من اگر ما در کاری که توانایی انجام آن را داریم سخت تلاش و تحقیق و مطالعه کنیم و دست از کار نکشیم قطعا به موفقیت و پول خواهیم رسید و فرقی نمیکند که این کار چه باشد . میتواند در زمینه سیاست ، ورزش ، کامپیوتر و خیلی چیز های دیگر باشد.

 • امیررضا
  پاسخ

  مقاله ی خیلی خوبی بود به نظر بنده اگر فردی بخواهد نابغه شود حتی اگر ای کیو بالایی نداشته باشد حتما باید پشتکار و اراده بسیار زیادی داشه باشد . و باید به این توجه داشت افراد بسیار وجود دارن با اینکه جز افراد نابغه حساب می شن ولی در بعضی از ادم های معمولی ضریب هوشی و ای کیو پایین تری دارند . باتشکر

 • Newsha
  پاسخ

  با سلام
  اول تشکر میکنم از مطلب خوبتون
  و این که برای من خیلی جالب بود تا حالا از این دید به نابغه بودن نگاه نکردم همون طور که گفته بودین از دید اکثرا نابغه بودن ذهن رو به سمت ریاضی میبره اما با خواندن این مقاله میشه گفت یه طور ایی در دل خواننده این انگیزه به وجود میاد که اگر ریاضی دان نیست و یه آدم با ضریب هوشی معمولی هس میتونه خودش رو در شاخه های دیگه شکوفا کنه و این خیلی خوبه

 • Kousha
  پاسخ

  سلام
  مطلب جالبیه فقط میخواستم چند چیز رو اضافه کنم حالا شایدم بود من دقت نکردم و ندیدم و اونم اینکه همه چیز ربطی به آیکیو نداره فقط کافیه استعداد یه چیز رو انسان داشته باشه اونوقتِ که همه بهش میگن نابغه خیلی ها به آیکیو توجه خاصی ندارن بیشتر استعداد مهمه تا اون آیکیو.موفق باشید

 • saba
  پاسخ

  سلام،ممنون از مقاله خوبتون
  بنظرم این نقطه ضعف نیست و کسانی که از ای کیو متوسط یا پایین برخوردارن میتونن با تلاش تقویتش کنن

 • shayan
  پاسخ

  سلام ای کیو به نظرم جایگاه انسان مشخص نمیکنه چه بسا انسان ای کیو بالایی داره ولی شعور و معرفت نداره

 • بابک
  پاسخ

  مقاله خیلی خوبی بود… استفاده کردم ازش…ممنون

 • علی
  پاسخ

  خوب بود ولی کاش به نکاتی درباره ی هوش های دیگر هم اشاره میکردین چون جدیدا به این نتیجه رسیدند که فقط iq مهم نیست در نبوغ و هوش های دیگری مثل هوش هیجانی و هوش موسیقیایی و … هوش های دیگری از این دست هم در موفقیت تاثیر گذار هستند در کل مقاله خوبی بود متشکرم

 • omid
  پاسخ

  سلام. ممنون از مطلب جالبتون. متاسفانه امروزه تست های هوش این چنینی، که تنها یک مدل از توانایی مغزی در استنباط و تحلیل را می سنجد، حتی به مصاحبه های شغلی راه پیدا کرده است. این تست رو در کارهای پیچیده و فوق تخصصی که نیاز به نیروی زبده و توانایی درک بالا دارد، می توان پذیرفت. ولی در نظر بگیرید وقتی رو که برای یک شغل ساده به عنوان منشی هم تست هوش و IQ از متقاضی گرفته و آن را ملاک قرار می دهند.

 • [email protected]
  پاسخ

  IQ بسیار مهم است و هوش بالای شما به شما نشان می‌دهد که استعداد و توانایی بالایی در هوش ریاضیاتی و منطقی دارید و این برای شما خوب است.
  منظور من از اینکه IQ هیچ چیز را ثابت نمیکند این است: افرادی که از IQ بالایی برخوردار نیستند نباید احساس کنند چیزی را از دست داده‌اند. بلکه آنها چیز دیگری دارند

 • صادق
  پاسخ

  موضوع جالب شد ، چونکه خیلی ها طبق معمول زیاد اصرار بر یافته ها دارند ، درحالی که کاملا مشخص است یافتی های دانشمندان 100 درصد نیستند و اکثرا فقط نظریه اند ، حتی من معتقدم در موضوعاتی چون فیزیک هم همین جور هست ، اینکه یک نظریه به یک حقیقت تبدیل شود همیشه یک مشکل بوده و خیلی از افراد این نظریه ها را حقیقت محض می شمارند

 • mohamm_mad
  پاسخ

  نود درصد افراد در رشته ی خاصی نابغه هستند فقط باید آن را بیابند. یک ضرب المثل چینی میگه کسانی که نابغه نیستند تنها با کمی اراده میتوانن موفق شوند

 • shayan
  پاسخ

  توانایی و تلاش افراد کاملا در زندگی آن ها تاثیر گذار است، هرچند که نمیشه از هوش بالا در زمینه انجام بعضی کارا چشم پوشی کرد.

 • پی
  پاسخ

  با سلام… انصافا مقاله خوب مفید و ارزنده ای بود. به نظر من آی کیو یکی از عوامل موفقیت شدنه اما تنها عامل نیست چه بسا بسیاری از افذراد از ای کیو کمتری برخودارند ولی در کارهایشان موفقند پس اشخاص نباید زیا به ای کیو خود توجه کنند.. و این که برای من خیلی جالب بود این مطلب واقعا دنبال چنین مقالاتی میگشتم..دستتون درد نکنه

 • shabgard_online
  پاسخ

  با عرض سلام و ادب مطلب تون عالی بود و به نظر من مهم این نیست که چقدر باهوشی یا خنگ هستی مهم این هست که
  چقدر تلاش میکنی میگوید:مهم این نیست که شما 3 برابر من باهوش هستی و من 5 برابر تلاش میکنم و شکستت میدهم
  ریاضی شما ضعیفه؟ تابستانت را جهنم کن و معلمی در کنار خود داشته باش ولی ریاضی را یاد بگیر

 • Mohamad7
  پاسخ

  سلام عرض میکنم خدمت تون بنظر من مقاله خوبی بوود منکه آزش خیلی چیزا یاد گرفتم خیلی ممنونم آزتون انشاالله ک شاد و موفق باشین مچکر 😊

 • bahar
  پاسخ

  سلام. به نظر من چیزی که هست اینه که بعضیها نیمکره چپ شون فعالتر هست و بعضیها نیمکره راست مغزشون. یکی ممکنه در مسائل اکادمیک خیلی باهوش نشون نده که بنظرم بخاطر نداشتن رقبت هست اما همون شخص در کارهای هنری بسیار فعال و باانگیزه باشد. پس هر کسی در زمینه خاصی استعداد دارد. ممکنه در زمینه ای رقبت به یادگیری نداشته باشیم و این رو به منزله هوش پایین مون در نظر بگیرن.

 • adel
  پاسخ

  سلام مطلبتون عالی بود.استفاده کردم.انسان میتونه بدون داشتن ضریب هوشی بالا با تمرین و ابتدا با شناسایی استعداد ها و سپس با پروش استعداد های خود یک فرد نابغه ای برای جامعه خود شود.ایکیو اصن مهم نیست.مهم اون تلاش و کوشش و اراده انسان هست.خیلی ها ممکنه استعدادو ایکیو داشته باشن ولی موفق نمیشن

 • [email protected]
  پاسخ

  مطلب خوبینبود اما خیلی مرا به فکر فرو برد ولی چیزی که خیلی اهمیت داره حمایت همه جانبه از نوابغه
  وقتی از نوابغ حمایت همه جانبه بشه چه عاطفی و چه اقتصادی میتونه روند پیشرفت یه کشور رو عوض کنه
  امیدوارم این حمایت کاملا انجام بشه.

 • mahdi
  پاسخ

  سلام واقعا مطلب جالبی بود من ک لذت بردم واقعا امیدوارم بازم از این مطالب توی سایتتون بزارین ممنون بابت پست های عالیتون
  واقعا هر کسی ک بخواد میتونه با تلاش خودش نبوغ خودشو بشناسه و پرورششون بده

 • علیرضازارع سراجی
  پاسخ

  مطالب واقعاعالی بودبه نظرمن ۱درصدآی کیوواستعداده و۹۹درصدپشنکارانسان باپشتکاروتلاش مصربودن به نتیجه ی فوق العاده مطلوب میرسه.من ۲بارتست هوش دادم واقعاخوب بود.

 • mina_s
  پاسخ

  موضوع بسیار خوبی بود. آموزنده و در عین حال مفید. خیلی ها هستند که آی کیو پایین دارند اما نوابغ دنیا شدند. خیلی ها هم هستند که آی کیو بالا دارند، اما ضعف هم دارند. موضوعتون آدم رو خیلی خوب به فکر میندازه. ممنونم از این موضوع. واقعا باید به سرگذشت نوابغ توجه کنیم تا بدونیم وجود آی کیو چقدر مهمه.
  بازم ممنونم از موضوع

 • reombk
  پاسخ

  سلام. به نظر من چیزی که هست اینه که بعضیها نیمکره چپ شون فعالتر هست و بعضیها نیمکره راست مغزشون. یکی ممکنه در مسائل اکادمیک خیلی باهوش نشون نده که بنظرم بخاطر نداشتن رقبت هست اما همون شخص در کارهای هنری بسیار فعال و باانگیزه باشد. پس هر کسی در زمینه خاصی استعداد دارد. ممکنه در زمینه ای رقبت به یادگیری نداشته باشیم و این رو به منزله هوش پایین مون در نظر بگیرن.

 • [email protected]
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید به شما آقای آرین
  مطلب فوق العاده ای بود ، ممنون میشیم مطالب بیشتری در این زمینه بگذارید.

 • mohammad.nadim
  پاسخ

  با عرض سلام و وقت بخیر مطالب سایتتون خیلی مفید و با ارزش هست. من خودم کسی هسم که ای کیو چندان خوبی ندارم برعکس برادرم از ای کیو بسیار بالایی برخورداره اما فرقی که باعث پیشرفت من در زندگی ام شد بگذارید مثالی برای شما بزنم در کنکور بنده با تلاش و پشتکار هر روز توانسم رتبه زیر 500 تجربی را کسب کنم در صورتی که برادر من رتبه بالای10000 رو کسب کرد امیدوارم این مثال کمکی به شما کرده باشه که حتی بدون ای کیو میتوانید با تلاش و پشتکار و تغییر باورهاتون برنده زندگی خود شوید

 • alizohdi
  پاسخ

  با تشکر از مطلب خوبتون
  بنظرم نظر هووارد گاردنرواقعا درسته و تست ای کیو واقعا خیلی محدوده و تا حدود زیادی به خوب یا بد بودن ریاضیات بستگی داره و این که امیدوارم که این تست اصلاح بشه
  و در رابطه با ارتباط IQ با نبوغ هم باید بگم که خودک در گوگل سرچ کردم دیدم که واقعا تعداد سایت ها در این زمینه زیاده و هر روز داره بیشتر میشه و تستهای جالبی رو دارن اما نه با جواب قطعی و تضمینی

 • mahdieh
  پاسخ

  سلام موضوع مقاله واقعا جالب و قابله بحث بود. اگه هر پدر مادری موقع بچه دار شدن و تربیت فرزندشون در این زمینه ها مطالعه داشته باشن مطمئنا راه درست برای آینده فرزندشونو پیدا میکنن. جامعه ایرانی دقیقا به دلیل عدم مطالعه در زمینه استعداد ها دچار مشکله و هیچ کسی سر جای درستی نیست. اگه بتونیم شرایط مناسب رو فراهم کنیم قطعا توو پیشرفت کشورمون موثر خواهد بود.

 • abol55
  پاسخ

  به نظر من هر کسی در هر زمینه ای میتونه نابغه باشه حتی بدون ای کیو. یکم تلاش میخواد فقط. به نظرم باید به هر رشته ای که علاقه داریم باید دنبال همون رشته بریم وگرنه علاقه نذاشته باشیم هیچ فایده نداره و حتی اگه ای کیو هم باشی بعد یه مدت از اون رشته دل زده میشی پس به نظر من فقط علاقه و تلاش مهمه و ای کیو نمیتونه مانع باشه

 • پاسخ

  واقعا مطلب کارآمدی هست لطفا از این مطالب بیشتر بزارید

 • amirhoseinrastgoo
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید واقعا علی بود این مقاله بدون اینکه حوصلم سر بره نشستم همشو خوندم خیلی عالی بود کلا من بعد خوندن این مقاله تغییر کردم کلا طرز فکرم عوض شد من به شخصه از نویسنده و مترجم تشکر میکنم که این مطلب خوب رو در اختیارمون قرار داد انشا الله مطالب زیادی تو سایتتون قرار بگیره و ما بخونیم با تشکر

 • رحمان
  پاسخ

  سلام
  مطلب مفید و جالبی بود. متاسفانه در کشورما هیچ حمایتی از نوابغ و نخبگان انجام نمیشه و این به ضرر همه ی ماست.
  ممنون از شما

 • mohammad
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما…..بنظر بنده اینکه IQ رو برای سنجش هوش و شعور معیار قرار دهیم کاملا اشتباه است….حتی یکی از دانشمندان بزرگ که الان حضور ذهن ندارم در این مورد گفته که من هیچ وقت ضریب هوشی خودمو نسنجیدم و این که ادم ضریب هوشی خودشو به رخ دیگران بکشه کاملا اشتباه است…امیدوارم همینجوری به فعالیتتون ادامه بدید لذت بردم از مقالتون

 • milad5233
  پاسخ

  عالییی بوددددد حرف نداشت

 • meysam
  پاسخ

  سلام
  در مورد چرا هدف گذاري بلند مدت جواب نميدهد بايد بگم كه :
  كسي كه يك هدف بلند مدت را انتخاب مينمايد همه ي تلاش و وقت خود را روي اون ميگذاره تا بتونه به هدف خويش برسه اما 100% اشكالاتي پيش مياد كه عاديه و اون سختي ها رو بايد رد كرد اما اين رو هم بايد بدونيد كه انسان يك رفتاري داره اونم اينه كه وقتي يك چيزي رو بدست آورد ازش سرد ميشه و بعد ها اون رو كنار ميگذاره اگر شما يك هدف بلند مدت انتخاب كنيد و اگر در راه شما سختي باشه آيا مقاومت ميكنيد .
  (هر كه بامش بيش برفش بيشتر)

 • Alliii
  پاسخ

  مطالب جالبی بود بیان این مطالب باعث میشه سرخوردی که در برخورد با مسئله تست ای کیو و نتیجه او درست میشهه رو از بین برد و خانواده هارو به این سگت که در فرزندان و خود به دنبال درک استعداد و توان اون باشون و اونو تشویق کنند به پیشرفت بشه
  نه ممثل برخوردهایی که با برخورد با افردا داری نمره پایین در سطح ای کیو اونا رو کنار گذاشته و تمرکز خود رو بذای نمرات بالای این تست میزارن و باعث این حس مبشن که یه صدایی بگه من بی عرضه هستم و….
  با امید روزی که این شکل مطالب به نظام اموزشی وارد بشه

 • baran
  پاسخ

  سلام. خیلی ممنون بابت مطلب خوبتون. من به شخصه هیچ وقت آزمون های تست هوشو نمیدم چون معتقدم اونا هیچ وقت درجه ی هوش واقعی رو نشون نمیدن و مهم تر از اون اینکه آدم باید همیشه به خودش اعتماد داشته باشه که کاری رو که میخواد میتونه با تلاش انجامش بده حالا باهر درجه ی هوشی.
  ممنون که این مورد رو یاداوری کردین به همه.

Leave a Comment