با کارهای سخت چطور کنار بیاییم؟

 In نوشته‌های عمومی

بارها و بارها با افرادی روبرو شده‌ام که فقط به یک دلیل دست به اقدام نمی‌زدند و آن عامل، مشکل بودن کار بوده است. وقتی برای مشاوره برنامه شخصی و برنامه کاری به من مراجعه می‌کنند دیده‌ام که شخص هیچ مشکلی با تشخیص این مسأله که کدام اقدام برای رسیدن به هدفی که تعیین کرده لازم است ندارد، اما به دلیل اینکه جزئیات را دشوار و سخت می‌بیند به دنبال مسیری جایگزین می‌گردد. در این مطلب سعی دارم تا تعداد مراجعات در این زمینه را کاهش دهم، چرا که اعتقاد دارم اگر بتوانید همینجا و برای همیشه این مشکل را حل کنید، مشاور می‌تواند شما را با سرعت بسیار بسیار بیشتری به سمت هدفتان هدایت کند. با من و آی‌بهتر همراه باشید.

انجام کارهای دشوار و مشکل

نوبت این رسیده تا راه‌کارهایی را در اختیار شما قرار دهم که اجرای آنها باعث می‌شود شما قادر باشید کارهای سخت و دشوار را به انجام برسانید. نگران چیزی نباشید و فقط مواردی که با شما درمیان می‌گذارم را دنبال کنید. آنوقت خواهید دید که راه موفقیت بسیار آسان و دستیافتنی می‌باشد.

کار را به قطعات کوچک تصمیم کنید

کارهای کوچک برای موفقیتچطور باید یک فیل را خورد؟ پاسخ این است: “لقمه لقمه”. احتمالاً این اصطلاح را شنیده بودید، اما به راستی همیشه این مطلب را به کار گرفته‌اید و باز با مشکل روبرو شده‌اید؟ کارهای دشوار مانند یک فیل، غول‌آسا هستند که شما نمی‌توانید آن را یکجا بخورید. پس اول فیل را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا مطمئن شوید از پس هر قطعه آن برخواهید آمد. مثلاً اگر می‌خواهید وامی دریافت کنید و به نظرتان این کار خیلی مشکل است، لازم نیست که از درب منزل خارج شوید و با وام دریافتی بازگردید. بلکه باید اینطور برنامه ریزی کنید:

امروز به فلانی در این مورد مشورت میکنم؛ فردا به بانک مراجعه می‌کنم و از مراحل کار مطلع می‌شوم؛ روز بعد با دوستم برای ضمانت صحبت می‌کنم؛ روز بعد به دنبال ضامنی دیگر می‌گردم؛ روز بعد با ضامن صحبت می‌کنم و تأیید او را جلب می‌کنم؛ روز بعد فرم را دریافت می‌کنم و جزیئات را فقط مطالعه می‌کنم؛ روز بعد تائید گزارش حسابم را می‌گیرم؛ روز بعد کارهای اداری سند و وثیقه را پیگیری می‌کنم؛ روز بعد فرم را به دست دوستم می‌رسانم؛ روز بعد فرم را تکمیل می‌کنم و به بانک می‌برم؛ روز بعد…. و تا آخر.

فریب طولانی بودن مسیر را نخورید، بلکه به این بیاندیشید که این برنامه اجرایی است و بدون دشواری شما تا ۲ هفته آینده تقاضای وام‌تان را کامل کرده اید. به این فکر کنید که اگر فیل را قطعه قطعه نمی‌کردید تا ماه‌ها دیگر هم موفق به اقدام نمی‌شدید. چرا که ترس از دشواری و مشکل بودن کار به شما چنین اجازه‌ای نمی‌داد.

گام اول به سمت موفقیت و هدف را بردارید

هروقت یک کار را به تعویق بیاندازید، ترس و اضطراب ناشی از آن بیشتر و بیشتر می‌شود تا جایی که شاید هیچ‌وقت توان و انرژی کافی برای انجام آن را نداشته‌باشید. پس شما باید شروع کنید.

قطعات فیل را بخورید. البته شما دیگر با یک فیل گنده روبرو نیستید، بلکه با قطعاتی کوچک که احتمالاً آنها را داخل یخچال نگهداری می‌کنید طرفید! با انجام قسمت اول کار و اتمام آن، به شدت اعتماد شما به خودتان افزایش پیدا می‌کند و کاملاً ترس شما از بین می‌رود.

مهلت‌ها را مشخص کنید

حالا نوبت این است که برای هر قسمت مهلت مشخص کنید و به آن پایبند باشید. دقیقاً برنامه‌تان را مشخص کنید و به خودتان فرصت انجام بدهید. این مسأله تأثیر زیادی بر پایبندی شما به انجام هر قسمت خواهد داشت و افراد موفق همه این مسأله را گزارش داده‌اند.

هدف و برنامه‌تان را با یک دوست نزدیک درمیان بگذارید

وقتی شما به دوست یا همکارتان در مورد اینکه برنامه دارید که تا ۲ هفته دیگر تقاضای وام‌تان را تکمیل کنید می‌گویید، می‌دانید که ممکن است دو هفته دیگر با پرسش او روبرو شوید. “درخواست وام را تکمیل کردی؟”. قطعاً دوست ندارید به او جواب منفی بدهید و این فکر در تمام طول هفته ذهنتان را مشغول خواهد کرد.
business-myth

بخشی از کارها ناخوشایند هستند

بخش زیادی از کارهایی که لازم است برای رسیدن به هدفتان دنبال کنید چنان خوشایند نیستند. مثلاً شاید تماس با دوستتان در مورد ضمانت کردن شما خوشایند نباشد، اما باید بپذیرید که اگر بخواهید فقط کارهای خوشایند را انجام دهید، هیچ‌وقت به هیچ آرزویی نخواهید رسید. نه تنها نمی‌توانید وام دریافت کنید، بلکه قادر نخواهید بود خانه و خودروی رؤیایی‌تان را بخرید، قادر نخواهید بود در کنکور کارشناسی ارشد قبول شوید و خلاصه نمی‌توانید به هیچ موفقیتی برسید.

اگر قرار بود همه کارها برای رسیدن به اهدافتان ساده باشد، پس همه می‌توانستند به آنها دست پیدا کنند و احتمالاً چنین چیزی دیگر رؤیای شما نبود. بلکه چیزی عادی بود که به آن دسترسی داشتید. یادتان باشد داریم درمورد رؤیاها و اهداف‌تان صحبت می‌کنیم.

چه کار کنید تا کارهای ناخوشایند را انجام دهید؟

فقط کافیست انجام آنها را در برنامه‌ خود قرار دهید. مثلاً بر روی تقویم‌تان مشخص کنید که فلان روز یکی از کارهای ناخوشایند مثل تماس با ضامن را انجام دهید.

توصیه آی‌بهتر: مطلب ((ترس از موفقیت و ترس از شکست)) را از اینجا مطالعه کنید.

مزایا را فراموش نکنید

موفقیت و رویاهای موفقیتخیلی خیلی زیاد بر روی مزایا و اتفاقات خوبی که پس از انجام فلان کار دشوار در انتظار شماست تمرکز کنید. دائماً تصویر سازی ذهنی کنید و در رؤیاهایتان ببینید که بعد از انجام آن کار چه منفعتی به شما رسیده. این ماه باید با ۱۰۰ مشتری خود برای فروش کالای جدیدتان تماس بگیرید؟ خودروی جدید زیر پایتان را تصور کنید که از سود فروش این کالا بدست آورده‌اید. لذت بخش است، نه؟

اینها قدم‌هایی هستند که شما را برای انجام یک کار دشوار و سخت یاری می‌کنند و تضمین کننده این هستند که شما حتماً آن کار را انجام دهید. من در مطالب دیگر راهکارهای مکملی را نیز با شما درمیان خواهم گذاشت تا حتی کار را از این هم ساده‌تر کنید.

البته توصیه می‌کنم حتماً مقاله ((ترس از موفقیت و ترس از شکست)) را که در آن دو عامل بسیار مهم در به تعویق انداختن کارها را با شما درمیان گذاشته ام مطالعه کنید و ضمیمه آموخته‌های خود از این مطلب کنید.

نکته آخر

در آی‌بهتر مطالب به شکلی به شما ارائه می‌شود تا با مطالعه مقالات دیگر، مطالب گذشته نیز برای‌تان دوره شوند تا در ضمیر ناخودآگاهتان نقش ببندند. پس مطالعه مطالب ما را از یاد نبرید و حتی آن را در برنامه هفتگی‌تان قرار دهید. همچنین من و دوستانم در آی‌بهتر در تلاشیم تا بهترین و عمیق‌ترین مسائل در حوزه موفقیت را به شما ارائه کنیم. مطمئن هستم با مطالعه این مطالب گام بزرگی در موفقیت‌های شخصی، کاری، زناشویی و عرصه‌های دیگر خواهید برداشت. با تیم آی‌بهتر همراه باشید…

ترس از موفقیت

حتماً بخوانید: ترس از موفقیت و ترس از شکست

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts

Leave a Comment