بازخورد چیست؟

 In نوشته‌های عمومی

فرض کنید میخواهید توپی را از فاصله نه چندان نزدیک وارد سبد بسکتبال کنید. احتمالاً چند لحظه فکر و تصور میکنید. میزان نیروی لازم را میسنجید، به جهت باد و همینطور فاصله سبد دقت میکنید و سپس شوت…!! احتمال اینکه این توپ وارد حلقه شود برای اکثر ما بسیار کم است (مگر اینکه شما بسکتبالیست باشید!). اما اگر لازم باشد بازهم پرتاب میکنید. اگر قرار باشد به شما ۱۰ میلیون تومان جایزه دهند شاید بارها و بارها پرتابتان را تکرار کنید. چرا امید دارید که بالاخره توپ وارد سبد شود؟ فقط شانس‌تان را بیشتر و بیشتر امتحان میکنید و یا بر روی افزایش توانایی های خود مثل سنجش نیروی لازم برای باد و تنظیم شدت پرتاب دستتان نیز متمرکز میشوید؟

ما چیزی بیش از شانس خود را به کار میگیریم

شما هم میدانید که نباید آنقدرها روی شانس حساب کرد. شما برای برنده شدن ۱۰ میلیون تومان، بیشتر و بیشتر تمرکز میکنید و بار دیگر به امید هدفگیری صحیح و پرتاب کافی دوباره امتحان میکنید. بیایید دقیق شویم. من به شما میگویم دقیقاً چه کاری انجام میدهید. شما بعد از هر پرتاب، با توجه به نتیجه بدست آمده، اصلاحاتی را در پرتاب بعدی اعمال میکنید. امیدتان بیشتر میشود به این دلیل که با اصلاح ایرادات پرتاب قبل، احتمال برنده شدن در این پرتاب بیشتر و بیشتر میشود.

عملاً خطاهایتان، احتمال برد شما را افزایش میدهند. موفقیت و دستیابی به اهداف هم دقیقا به همین صورت است. شما نباید تمام عمر را مشغول ترسیم نقشه راه باشید، همانطور که نباید ساعت ها وقت صرف محاسبه اولین پرتاب خود میکردید. شما برای رسیدن به هدف خود باید سریع هدف بگیرید و فوراً پرتاب کنید. حالا بازخورد میگیرید. آیا باد را درست اندازه گیری کرده بودم؟ آیا شدت ضربه ام خوب بود؟ و در کسب و کارتان: آیا شغل مناسبی را انتخاب کردم؟ آیا جداول حسابداری را درست ترسیم کرده بودم؟

با بازخورد چه کار کنیم؟

ibehtar-tasvir1

بعد از هر شلیک باید فوراً به نتایج بنگرید. بازخورد مثبت یعنی مسیر را درست طی کردید و بازخورد منفی یعنی باید مسیرتان را اصلاح کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بهترین عکس العمل را در بهترین زمان ممکن انجام دهید. فراموش نکنید، تکرار، تکرار و تکرار لازم است تا به هدف خود دست پیدا کنید. شاید بارها و بارها بازخورد منفی بگیرید، اما به هیچ وجه نباید ناراحت شوید. بلکه شما یک درجه به مسیر نهایی نزدیک تر شده اید. اگر با پشتکار و تلاش این کار را بارها انجام دهیم، بالاخره به هدف و آرزرهای خود میرسیم.

 

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 4 comments
 • ز.کمالی
  پاسخ

  بد نبود.یه نگاه جدید بود

 • یاشار سلطانی
  پاسخ

  مختصر و مفید. ۴ از ۵ میدم.
  اگه گفتید از ۱۰۰ چند میدم؟!

 • کارد و چنگال
  پاسخ

  عالی و بسیار نگاهی نو
  ممنون از آقای سلیمانی

 • اعرابیانی فرد
  پاسخ

  اول از همه بذارید بهتون بازخورد بدم
  تبریک میگم که انقدر سایت خوشگل و زیبایی دارید

Leave a Comment