انواع نقاط ضعف

 In نوشته‌های عمومی
انواع نقاط ضعفReviewed by آرین سلیمانی on Jan 3Rating:

همه‌ی ما دارای کاستی‌های زیادی هستیم. در شغل و محل کارمان بارها پیش آمده تا خودمان و حتی دیگران متوجه این مساله شده‌ایم که در بعضی چیز‌ها خوب نیستیم! گاهی هم افتضاح هستیم و این مساله کاملاً طبیعی است. اما برای اینکه بدانیم دقیقاً با نقاط ضعف خود چه‌کار کنیم و چه بلایی بر سرشان بیاوریم لازم است تا با انواع نقاط ضعف آشنا شویم.

چرا شناخت انواع نقاط ضعف مهم است؟

نقاط ضعف استیون هاوکینگنقاط ضعف، چیزی شبیه بیماری ها هستند. گاهی برخی بیماری‌ها ارثی، ژنتیکی و یا مغزی هستند. به شکلی در ساختار ما قرار گرفته‌اند و جدا کردن آنها از ما یا نشدنی هستند و یا بسیار بسیار دشوار و پر هزینه می‌باشند. برای مثال فلج اطفال را درنظر بگیرید. فرض کنید کودکی با این ویژگی روبروی ما قرار دارد. حقیقت این است که در حال حاضر کار آنچنانی از دستمان بر نمی‌آید. شاید می‌توانستیم از قبل جلوی آن را بگیریم، اما حالا که این کودک با این ضعف و با این کمبود به دنیا آمده، بهتر است این مشکل را در او بپذیریم و به دنبال پرورش توانایی‌های دیگر او برویم.

شاید بتوانید با تمرینات مداوم و دشوار فقط کمی او را بهبود دهید، اما آیا او قادر است به زندگی طبیعی بازگردد؟ او بازهم دچار مشکل در سیستم عصبی خواهد بود و همچنان با مشکل مواجه است. فرض کنید شما ۱۰ سال تمرینات مداوم و سخت را به او تجویز کنید و در نهایت نتیجه‌ای آنچنان حاصل نشود. مساله این است: آیا همه باید یکجور زندگی کنند؟ استیون هاوکینگ را می‌شناسید؟ بزرگ‌ترین فیزیک‌دان حاضر، کسی که به ادعای خیلی افراد از انیشتن هم جلو زده. پس شاید بهتر بود استعدادهای این کودک مبتلا به فلج اطفال را شناسایی کنیم، و به‌جای ده‌ها سال تمرینات حرکتی بی فایده، از او یک دانشمند می‌ساختیم.

برخی کاستی‌ها نقاط ضعف نیستند

اما همه نقاط ضعف اینطور نیستند. همه ناتوانایی‌های ما غیر قابل درمان و یا با درمان‌های مشکل نیستند. فرض کنید قادر نیستید با بارفیکس خودتان را بالا و پائین بکشید. هنوز دستانتان این قدرت را ندارد. اما این بدان معنا نیست که شما استعداد رشد عضلانی و یا تقویت آنها را ندارید. شاید دلیلش این باشید که تابحال ورزش‌های قدرتی انجام نداده‌اید. پس مهم است تا در شرایط مختلف خودتان را بیازمائید و دریابید که آیا واقعاً از فلان استعداد بی‌بهره هستید و یا فقط تابحال به آنها نپرداخته‌اید و اتفاقاً میتوانید در آنها حسابی توانمند شوید.

فرض کنید مبتلا به یک بیماری قابل درمان شده‌اید. شاید فقط به دلیل کمبود ویتامین مبتلا شده اید و حالا با کمی ویتامین می‌توانید این مشکل را از بین ببرید. دلیل اینکه شناخت انواع نقاط ضعف مهم است این می‌باشد که واقعاً دریابید فلان ناتوانایی در شما از نبود استعداد ذاتی است و یا تنها یک کم‌کاری موقت است؟ چرا که هرکدام درمان‌های بخصوص خود را دارند.

انواع نقاط ضعف

نقاط ضعف مهارتینقاط ضعف مهارتی

این‌ها نقاط ضعف و ناتوانایی‌هایی هستند که بر این اساس بروز کرده‌اند که ما در چیزی مهارت نداریم. درست مانند کودکی که تابحال تمرین خوش‌نویسی نکرده و اصلاً از وجود آن‌هم بی‌خبر است. در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها یکی از تمریناتی که با بچه‌ها قبل از ورود به مدرسه انجام می‌دهند، تمرینات مهارتی استفاده از دست‌ها در نوشتن است.

روز اول هیچ‌کدام یک از کودکان قادر نیستند خطی کاملاً راست و یا دایره‌ای کاملاً گرد بکشند. ما نمی‌توانیم این ناتوانی را به حساب نقاط ضعف و استعدادهای ذاتی آنها بگذاریم، بلکه باید ببینیم بعد از تمرینات مهارتی، کدام‌یک قادر می‌شوند خطی راست رسم کنند و کدام‌یک با تمرینات به این نقطه نمی‌رسند. نقاط ضعف مهارتی کاملاً قابل درمان هستند و قبل از اینکه این ناتوانایی‌ها را به نقاط ضعف ذاتی نسبت داد باید تمریناتی را پیگیری کرد و بعد به این نتیجه رسید که آیا فلان ناتوانایی در من از کمبود مهارت و تمرین بوده و یا واقعاً یک نقطه ضعف ذاتی است.

نقاط ضعف دانشی

نقاط ضعف دانشیگاهی برخی از ناتوانایی‌های ما به دلیل کمبود دانش ما در زمینه‌ای بخصوص می‌باشند. اینکه شما قادر نیستید یک معادله‌ی سه مجهولی درجه دو را حل کنید (اصطلاحی در ریاضیات است)، دلیل نمی‌شود که شما از استعداد و توانایی محاسباتی ضعیفی برخوردارید. صدها سال طول کشید تا انسان‌ها توانستند معادلاتی اینچنینی را حل کنند، برای آنها راه‌حل‌هایی بیابند و در نهایت به سادگی از پس یک معادله‌ی سه مجهول برآیند. سوال من این است، آیا در تمام این صدها سال، هیچ کسی با استعداد ریاضیاتی و محاسباتی به دنیا نیامده؟ قطعاً اینطور نیست.

شما برای حل یک معادله‌ی ریاضی نیاز به دانشی اولیه دارید. همانطور که همه‌ی دانشمندان و استعدادهای برتر ریاضیاتی همینگونه بوده‌اند. همه‌ی آنها در کلاس‌های ریاضیات شرکت‌کرده اند و بعد از فراگیری دانش و همینطور افزایش مهارت توانستند دریابند که آیا ناتوانایی حل معادلات برایشان در گذشته منشائی ذاتی داشته و یا صرفاً به دلیل کمبود دانش بوده. همانطور که روشن است نقاط ضعف دانشی با فراگیری دانش قابل حل هستند و حتی می‌توانند به نقاط قوت شما تبدیل شوند. بستگی دارد از چه نقاط ضعف و چه نقاط قوت ذاتی‌ای برخوردار باشید.

نقاط ضعف ذاتی

نقاط ضعف ذاتیبعد از فراگیری دانش و تمرینات مهارتی، حالا روشن می‌شود که شما در فلان زمینه دارای استعداد کافی و ذاتی هستید یا خیر. اگر با وجود دانش و تمرینات مهارتی شما در زمینه ای نتوانستید «عالی و بسیار خوب» باشید، آن مساله جزو نقاط ضعف ذاتی شماست. در اینجاست که شما باید بجای هدر دادن پول و زمان‌تان، با این حقیقت کنار بیایید. درست مانند استیون هاوکینگ باید بپذیرید حالا که در چیزی خوب نیستید، حتماً در چیز دیگری عالی و فوق‌العاده هستید. در زمینه‌ی استعدادهای ذاتی خودتان به کسب دانش و مهارت بپردازید و تبدیل به یک انسان بزرگ شوید.

نقاط ضعف ذاتی منشائی مغزی در وجود ما دارند. غلبه بر آنها نه‌تنها راحت نیست، بلکه در اکثر مواقع نشدنی‌است. شاید داستان‌های جذابی شنیده باشید که یک نفر با تمرینات و صرف عمر بر روی یکی از نقاط ضعف خود توانسته به جایگاهی بسیار بالا دست پیدا کند، اما باورد کنید تعداد این داستان‌ها بسیار بسیار بسیار کمتر از داستان‌هایی است که افراد موفق در آنها با تکیه بر نقاط قوت و استعدادهای ذاتی خود، با صرف انرژی اندک و همراه با عشق بسیار توانسته‌اند به نابغه‌ای در آن زمینه تبدیل شوند. باید اعتراف کنیم که اغلب افراد موفق و مشهور در حوزه‌ی نقاط قوت و استعدادهای ذاتی‌شان گام برداشته‌اند.

با نقاط ضعف چه‌کار کنیم؟

من در مقاله‌ای تحت عنوان «با نقاط ضعف چه کار کنیم» راه مدیریت نقاط ضعف ذاتی را برایتان توضحی داده‌ام. تکلیف شما با نقاط ضعف دانشی و مهارتی روشن است. دانش و مهارت کسب کنید! تمرین کنید و برایشان وقت بگذارید. اما خیلی حواستان را جمع کنید، در صورتی که فهمیدید فلان ناتوانمندی شما منشائی ذاتی در وجودتان دارد و با تمرین و دانش بهبود آنچنانی نمی‌يابید، حتماً راهکار اختصاصی مدیریت نقاط ضعف ذاتی را دنبال کنید. مطمئن باشید به نتایجی بسیار عالی و حیرت انگیز دست پیدا خواهید کرد. با مدرسه نوابغ گمشده همراه باشید.

تضمین موفقیتپیشنهاد مدرسه نوابغ: با نقاط ضعف چه‌کار کنیم؟

در این مطلب به شما خواهم آموخت که با نقاط ضعف خود چه‌کار کنید. چطور آنها را مدیریت کنید و کاری کنید تا مانع پیشرفت شما و قدم‌های بزرگ‌تان نشوند. این مقاله را از دست ندهید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 32 comments
 • احمد جعفری
  پاسخ

  من از لینکدین اینجا رو پیدا کردم.
  استاد خوب از اولاد خوب بهتره

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   از شما ممنونم

 • نادر
  پاسخ

  جالب بود.

 • محمودعیدانی
  پاسخ

  عالیه

 • فرخی
  پاسخ

  موافقم که شناخت نقاط ضعف هم بسیار مهم است.دلیلش هم این است که گاهی این نقاط ضعفها بسیار کلیدی هستند و مانعی جدی برای ما خواهند بود.

 • سهیل
  پاسخ

  اولش که مقالتون رو در مورد نقاط ضعف خوندم یکم مخالف بودم.یعنی من مطمئن بودم خیلی از نقاط ضعف ما با تمرین و تحصیل بهبود چشمگیری پیدا میکنن و گاهی تبدیل به همین نقاط قوت ما میشن.ولی وقتی دیدم نقاط ضعف رو دسته بندی کردید به نقاط ضعف ذاتی و نقاط ضعف دانشی و نقاط ضعف مهارتی مطلبتون رو به صورت کامل تایید کرم.
  متشکرم از یادآوری مطالبی که همه فراموششان میکنیم
  (لطفا ایمل من رو نمایش ندید)

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   ایمیل شما به هیچ وجه فاش نخواهد شد. البته ایمیل هیچ‌یک از دوستان افشا نخواهد شد 🙂

 • Pedramvahi
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. مقالات بسیار پر بار و ارزشمندی رو منتشر میکنید و ممنون. همون طور که شناخت نقاط ضعف میتونه راهی به موفقیت باز کنه در مقابل شناخت نقاط قوت هم مساله ی بسیار مهمی هست که به نظر من این دو مهم مکمل همدیگه هستند. هیچ انسانی صرفا ضعف یا صرفا قوت نیست و هر دوی این ها باید در یک راستا باشن.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   با سلام و تشکر
   چقدر جمله‌ی قشنگی گفتید: “هیچ انسانی صرفا ضعف یا صرفا قوت نیست و هر دوی این ها باید در یک راستا باشن”.
   این رو در پرانتز بگم که اگر تمرکز مدرسه نوابغ بر روی بهبود نقاط قوت هست، دلیلش سرعت چشم‌گیر رشد و پیشرفت در زمینه‌ی نقاط قوت هست. نقاط ضعف حاصل ساختارهای مغزی از بین رفته در وجود ما هستند و بهبود اونها نه تنها نیاز به انرژی و صرف زمان زیادی داره، بلکه ما با کمترین علاقه و بیشترین فاصله تا ((عالی)) باید مشغول بهبود اونها بشیم. در صورتی که در مورد نقاط قوت همه‌چیز متفاوته.
   هدف ما تبدیل کردن یک فرد به یک نابغه هست. پس مسیری رو باید انتخاب کنیم که بیشترین بهره‌وری و فایده رو دربر داشته باشه و برای همین بیشترین تمرکز ما بر روی نقاط قوت هست.

   از کامنت ارزشمند شما متشکرم و خوشحالم که تعمق بیشتری رو در ما بوجود می‌آورید 🙂

 • negar
  پاسخ

  مطلب بسیار مفیدی بود. واقعا بعضی مواقع یک سری نقاط ضعف هستن که در روحیه ی آدم تاثیر گذاشته و باعث پایین اومدن اعتماد به نفس، خجالتی شدن، گوشه گیری و خیلی مشکلات رفتاری دیگه میشن. اگر هرکسی به طور کامل با نقاط ضعف خودش آشنایی پیدا کنه، بعضی از اون هارو حل کنه و با بعضی دیگه کنار بیاد هیچوقت دچار مشکلات دیگه ای نمیشه. امیدوارم همه بتونن به نقاط ضعف خودشون غلبه کنن یا اون هارو اگر قابل برطرف کردن نیستن قبول کنن.

 • ali7mbn
  پاسخ

  مقاله خیلی قشنگی بود. به نظر من نقطه ضعف نباید باعث بشه فرد از هدف و آینده‌ای که داره ناامید بشه. باید انقدر اراده قوی داشته باشه که از باورهاش و همچنین هدف‌هایی که داره در برابر هر مشکلی دفاع کنه.

 • ترابیان
  پاسخ

  سلام
  مقاله مفیدی بود. به نظر من آدم بجای اینکه سعی کنه تا تمام نقاط ضعفش رو برطرف کنه بهتره نقاط ضعفش رو مدیریت کنه تا کمتر براش مشکل ایجاد کنند و تو چشم بیان. خود من همیشه سعی میکنم که بیشتر وقت و انرژیمو روی تقویت نقاط قوتم بزارم.

 • majid
  پاسخ

  نقطه ضعف ؟ گاهی قضاوتهای نادرست میکنم در مورد دیگران، دلسوزی عجیبی دارم طوری که آرامشم رو ازم میگیره،صبور نیستم، مادی گرا هستم، ولخرجم، خیلی :ا

 • سجاد افشار
  پاسخ

  نقاط ضعف ما ناشی از احساسات ماست نه فقط احساس عاطفی که اکثر مردم تا حرف از احساسات میشه رو به احساسات عاطفی میبرن بلکه احساس به اینکه ما خودمون رو ضعیف نشون میدیم اونم نه به دیگران به خودمون. هی به خودمون تلقین میکنیم اره تو نمیتونی تو ضعیفی در صورتی که ممکنه نباشیم ولی بخاطر این تلقین یک عمرمون نابود میشه

 • elhamkhandel
  پاسخ

  اینطور که از این مقاله بر می آید تنها نقاط ضعفی که نمی توان آنها را مرتفع ساخت ، نقاط ضعف ذاتی هستند. اما به نظر من اینطور نیست. مثلا در مورد نقاط ضعف مهارتی می توان ورزشکارانی را مثال زد که به یک اندازه تمرین دارند اما بعضی از بعضی دیگر موفق ترند. همچنین در مورد نقاط ضعف دانشی ، به طور مثال دانش آموزان در یک کلاس یک مطلب را همزمان یاد میگیرند اما بعضی در حل سوالات از بقیه بهترند.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت دوست و همراه گرامی. از نظر ارزشمند و موشکافانه شما کمال تشکر رو دارم و ممنونم که در تعمیق مطالب مدرسه نوابغ گامی مؤثر برمیدارید.
   اگر اجازه بدید در این مورد نظرم رو با شما به اشتراک بگذارم:

   من فکر می‌کنم کاملاً باهم هم‌عقیده هستیم و به یک نقطه اشتراک رسیده‌ایم. چرا که در مثال‌هایی که بیان کردید، دقیقاً به‌نظر من انگشت اشاره به سمت نقاط ضعف ذاتی هست و نه نقاط ضعف مهارتی. نقاط ضعف مهارتی زمینه‌هایی هستند که با تمرین و تلاش در اونها، فرد می‌تونه به حد عالی و بسیار خوب دست پیدا کنه. در صورتی که وقتی با تمرین و کسب مهارت به این نقاط نرسیم، این به این معناست که اون فعالیت جزو نقاط قوت ما قرار نداره.
   منظور من از نقاط ضعف دانشی و مهارتی زمینه‌هایی هست که واقعاً جزو نقاط ضعف ما نیستند و فقط کافیه وارد تمرینات و کسب مهارت بشیم. مثل بسکتبال برای مایکل جوردن. مایکل جوردن در گذشته به هیچ وجه بسکتبالیست خوبی نبود. قبول دارید؟ چون تابحال بسکتبال بازی نکرده بود. اما این یک نقطه ضعف ذاتی نبود، بلکه نقطه ضعف مهارتی او بود که با کمی تمرین تبدیل به یک نقطه قوت درست و حسابی در او شد.
   باز هم از نظر ارزشمند شما کمال تشکر رو دارم.

 • نازنین
  پاسخ

  مطالبتون خیلی خوب و مفید بود. چیزایی که همیشه فراموششون میکنیم و معمولا با این جمله که من تو فلان کار استعداد ندارم یا نمیتونم دست از تلاش بر میداریم. ولی به نظرم جای یک نکته خالی بود. آیا شرایط ما: جبر جامعه یا خانواده هم میتونن جزو نقاط ضعف به حساب بیان ؟ مثلا شاید یه دختر داخل ایران بتونه رقصنده ی خیلی خوبی بشه و توی مسابقات جهانی شرکت کنه ولی به خاطر تحمیل شرایط از طرف خانواده یا جامعه نتونه.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   سلام خدمت دوست و همراه خوب.
   من در مقاله‌ی چگونه نابغه شویم در این مورد صحبت کرده‌ام و اینطور توضیح داده‌ام که شرایط محیطی متفاوت تنها می‌توانند زمینه‌های شکوفایی نبوغ در شما را تغییر دهند و به هیچ مانعی برای تبدیل شدن شما به یک نابغه و شکوفایی نقاط قوت در حوزه‌هایی دیگر نخواهند بود.
   اتفاقا گاهی همین شرایط سخت هست که باعث علاقه‌مند شدن ما به زمینه‌ای خاص و در نهایت تبدیل شدن همان زمینه به نقطه قوت ما خواهند شد. برای نمونه در همین خانواده‌ای که مثال زدید، فرزندی که در این شرایط رشد کرده شاید تبدیل به یک طرفدار و بنیان‌گذار آزادی در جامعه شود و میل به آزادی جزو نقاط قوت او و زمینه‌های شکوفایی نبوغ او گردد.

 • ebrahim
  پاسخ

  ممنونم از مقاله بسیار جالب و خوبتون . به نظر من همه انسان ها دارای نقطه حساسی هستند که در صورت انگشت گذاری روی آن نقطه، جیغ طرف مقابل به هوا می رود، یکی روی قیافه اش حساس است، دیگری روی تحصیلاتش، یکی روی مذهب و دیگری روی تیپ ظاهرش.برای این که زندگی زیبا و بدون مشکل و دغدغه ای داشته باشیم، باید هنر رفتار با هم را بیاموزیم.

 • Mohammad
  پاسخ

  بله نقاط ضعف درانسان ها میتواند بسیار باشد اما مهمترین نقطه ضعف در انسان اعتماد به نفس نداشتنه احساس حقارته امیدوارم که هیچ کس این نقطه ضعف رونداشته باشه

 • بصیر
  پاسخ

  ضعف یک عمل درونی است که مختل کننده فعالیت ها بوده و در رسیدن به اهداف خلل ایجاد میکند پس لازم است این عوامل را در حد امکان به حد اقل رسانده و یا در جهت رسیدن به اهداف از آنها بهره برداری نماید

 • مریم
  پاسخ

  با سلام
  مطلبتون برای من جالب بود. چون همیشه فکر می کردم یک سری نقاط ضعف ذاتی با هیچ مهارت و دانشی قابل تغییر نباشند.
  البته در این مورد اراده و پذیرش افراد هم خیلی مهمه. چون بعضی اصلا ظرفیت پذیرش اینکه صفتی نقطه ضعف تعریف می شود را ندارند.

 • KING
  پاسخ

  نقاط ضعف ادم ها راز هایی هستند که همیشه در سدد اون هستند که پنهان نگه دارند اون موضوع رو! برای همین فهمیدن نقطه ضعف ادم ها کار بسیار سختی هست ! حالا از روی هر قصدی! اما در صورتی که ما اون نقطه ضعف رو فهمیدیم باید درک و فهم اینو دااشته باشیم که در راه درست از اون استفاده کنیم!

 • Ali King
  پاسخ

  با سلام
  مطلب بسیار خوب و جالبی بود ما همیشه سعی کردیم نقاط ضعف خودمون رو پنهان کنیم به عنوان مثال وقتی که برای مصاحبه به جایی می ریم ازمون میپرسن که یکی از نقاط ضعف خودت رو بگو نمیگیم یا حاشا میکنیم در حالی که باید اون ها رو پیدا کرده و اصلاح کنیم برای مثال من به خودم افتخار می کنم که فردی کلی نگر هستم البته بعضی اوقات جزئیات را از دست میدهم ولی همواره اطمینان حاصل میکنم مه در گروه خود فردی جزء گرا داشته باشم.

 • سید
  پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز و تشکر از این مقاله ارزشمندی که در سایت قرار دادید.
  تمرکز روی نقاط ضعف باعث ضعيف تر شدن و در نهايت نا اميدي ميشه ،در عوض بايد براي مقابله با هر ضعف هميشه به توانايي ها بها داد و اونها رو تقويت كردو ضعف رو ناديده گرفت….
  مثلا یکی از دوستان من با داشتن نقطه ضعف مهرباني بيش از حد راهي براي مقابله و كنترلش پيدا كرده و توانايي كنترل احساساتش رو تقويت كرده….

 • محبت
  پاسخ

  مقاله خوبی بود.به جرات باید گفت یکی از بهترین و شاید تنها وبسایتی هستید که عالی به موضوعات مرتبط با شکوفایی نبوغ و نقاط ضعف و قوت میپردازه.عالیه واقعا دستتون درد نکنه

 • امیر
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. مقالات بسیار پر بار و ارزشمندی رو منتشر میکنید و ممنون. همون طور که شناخت نقاط ضعف میتونه راهی به موفقیت باز کنه در مقابل شناخت نقاط قوت هم مساله ی بسیار مهمی هست که به نظر من این دو مهم مکمل همدیگه هستند. هیچ انسانی صرفا ضعف یا صرفا قوت نیست و هر دوی این ها باید در یک راستا باشن.

 • Ali King
  پاسخ

  سلام
  مقاله های سایت واقعا عالی هستند و شاید بشه گفت که بهترین هستند و به جرئت می تونم بگم که ما می تونیم با عمل کردن به اون ها زندگی خودمون رو پر از شادی کنیم و به اون اهداف عالی که همیشه مد نظر داشتیم برسیم و واقعا اگاهی از نقاط ضعف و قوت یکی از راه های موفقیت است و باز هم بابت سایت خوبتون ممنون

 • محمدشفیعی
  پاسخ

  با سلام مشخص کردن هدف می تونه ما رو در زسیدن به اوج در مسیر تکامل هدایت کنه.مطلب های شما می تونن بهترین راه برای شکوفایی نسل جوان باشن.ممنون از اینکه به خیل زیادی از جمعیت بها می دین.سپاس

 • youka
  پاسخ

  سلام تمام مواردی که ذکر کردید خوندم . چون خودم مشکل دارم در زمینه اعتماد به نفس خوندن این مقاله برام جالب بود نقطه ضعف بزرگ من زود رنجی و عصبانیت آنی من هست . خیلی مواقع پیش اومده فقط به خاطر کنترل نکردن عصبانیتم موقعیتهای خوبی رو از دست دادم و یا حتی آدمهایی که برام عزیز هستم شدیدا رنجوندم ..هر کاری هم میکنم از یوگا گرفته تا نفس عمیق کشیدن و تا 10 شمردن ولی نمیتونم خشمم رو کنترل کنم یعنی این نقطه ضعف ذاتیه ؟؟

 • علی
  پاسخ

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون

 • امیر
  پاسخ

  با یه برنامه هوازی عالی میشه خشم را بدر کرد . مثل
  کوه نوردی . طبیعت گردی . بازی در طبیعت. بشاش بودن طبیعی . مثبت شدن .
  مغز ما بسیار زیاد به اکسیژن نیاز داره ولی توی این جامعه امروزی پیدا نمیشه. انسان از طبیعت خودش شده.

Leave a Comment