استعداد شکوفا نشده

 In نوشته‌های عمومی
استعداد شکوفا نشدهReviewed by آرین سلیمانی on Nov 28Rating:

ما و استعدادهای شکوفا نشده

همه ما از استعدادهای شکوفا نشده زیادی برخورداریم. این استعدادهای آنقدری هستند که ارزشش را داشته باشد کمی به آنها توجه کنیم، شاید توانستیم زندگی بهتری برای خودمان بسازیم. به شما اطمینان می‌دهم چنین چیزی نه تنها ممکن است، بلکه حتماً در انتظار شماست.

در شرایطی که همه ما زندگی و رشد کردیم، بخش عمده‌ای از استعدادهایمان فدای فرهنگ‌ها، سنت‌ها و باید-نبایدها و حتی قوانین شده. این چیزی طبیعی‌است و در همه‌جای دنیا وجود دارد. اگر بخواهم صادقانه بگویم لازمه زندگی اجتماعی‌است. درباره همان زمانی صحبت می‌کنم که وقتی پایمان را جلوی بزرگ‌تر دراز می‌کردیم می‌گفتند بی‌ادبی. شاید جا داشت بزرگ‌تر ها روی این مسائل کوچک محدودیت ایجاد نکنند، اما قطعاً ادب برای زندگی اجتماعی لازم است. اینکه حریمی بخصوص برای افراد دیگر قائل شویم به خودمان اجازه نزدیک شدن به آن مرزها را به خودمان ندهیم. اما همه چیز در زندگی برای ما هزینه دارد. منظورم هزینه مالی نیست، منظورم خرج کردن از خودمان است. چیزی شبیه هزینه‌ی زمانی، هزینه‌ی احساسی و در نهایت هزینه‌ی استعدادی

دراز کردن پا و یک استعداد کشف نشده

از هر چیز می‌توانید به استعدادی از استعدادهای خود پی ببرید. بیش از صدها استعداد مختلف وجود دارد. حدود ۴۰ نوع از این استعدادها، استعدادهایی اساسی در میان ما هستند. درست چیزی شبیه استعداد برقراری ارتباط، استعداد تمرکز بر روی یک موضوع و حتی انضباط. این ها بین ما باعث تفاوت‌هایی اساسی می‌شوند و خیلی خیلی باید جدی به موضوع نگاه کرد. اگر کودکی در مقایسه با کودک دیگری به سادگی پایش را دراز می‌کند احتمالاً از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار است. از شجاعت بیشتری برخوردار است و می‌تواند کارهایی ا انجام دهد که آن کودک دیگر قادر به انجام آنها نیست. شاید این کودک در آینده فروشنده بهتری شود. البته نباید اشتباه کنید و فوراً این استعدادها و ویژگی‌ها را به هر کودکی که پایش را دراز می‌کند تعمیم دهید. من گفتم احتمالاً اینطور است، چون دورادور نمی‌توان به سادگی نظر داد. باید مقداری با این کودک صحبت کرد، درباره او برسی کرد و بعد نظر قطعی داد. اما چیزی که مشخص است، تفاوت‌های بین این دو کودک است.

استعداد کشف نشدههر استعدادی به یک دردی می‌خورد

مگر می‌شود در دنیای امروز استعدادی را نادیده بگیریم. در عصری که به همه جور آدمی نیاز داریم. یکی باید ساعت‌های ساعت بیدار کشیک بدهد، احساس فوریت و ضرورت را احساس کند و از بیماران ما در بیمارستان مراقبت کند. شخص دیگری باید از آرامش خاطر بیشتری برخوردار باشد، مردم را از لحاظ روحی یاری کند. یکی باید روحیه‌ای خشن و جنگنده داشته باشد تا با افراد شرور مبارزه کند، یکی دیگر باید فضول به تمام معنا باشد! کارآگاه شود و مو را از ماست بیرون بکشد. یکی باید از تمرکز گریزان باشد! او باید ایده‌پردازی کند. یکی دیگر باید نیم‌کره راست مغزش فعال‌تر باشد تا فکری به حال مشکلات‌ اساسی ما کند و یکی دیگر باید از نیم‌کره چپ مغزش استفاده کند و برایمان موشک و هواپیما تولید کند.

چرا سرزنش می‌کنی؟

سرزنش بابت نقاط ضعف و استعدادهای نداشتهمنشاء بسیاری از ناراحتی‌ها و عصبانیت‌های مردم از دست یکدیگر، عدم شناخت استعدادهای خود و دیگران است. برخی افراد فکر می‌کنند استاندارد یعنی «خودشان»! در صورتی که اینطور نیست. استاندارد، دامنه وسیعی دارد. تا وقتی در چارچوب‌های اصلی انسانیت و روابط انسانی حضور داشته باشید، فردی استاندارد خواهید بود. حتی اگر از ریاضیات خوشتان نیاید، از پس درس‌های دبیرستان نیز بر نیامده باشید و در ۱۰۰ قدمی دانشگاه‌ هم راهتان نداده باشند. شما انسانید، استاندارد هستید و قطعاً و قطعاً از توانایی‌ها و استعدادهای بخصوص خودتان برخوردارید.

توصیه می‌کنم کتاب « ما همه کلید هستیم » را بخوانید. این کتاب را برایتان به صورت رایگان در سایت قرار داده‌ام و هدفی جز اثبات ارزشمندی شما در نوشتن این کتاب نداشتم. من به شما ثابت خواهم کرد که شما منحصر به فرد هستید. صحبت از حرف‌های انگیزشی و روحیه‌بخش برای تلقین چیزی جدید در شما نیست. من با شما کاملاً علمی و اصولی صحبت کرده‌ام و انتظار دارم جواب منطقی از شما بشنوم.

بگوئید ببینم هیچ کسی در دنیا مانند شما از این ترکیب خاص توانایی‌ها و استعدادها برخوردار است؟ حتی اگر در چیزی، فوق‌العاده بد باشید، در چیز دیگری فوق‌العاده خوب خواهید بود، چرا که به صورت طبیعی، کاهش یک استعداد در ما باعث افزایش استعدادی دیگر در ما می‌شود. از نیروی خشم کافی برخوردار نیستید؟ پس هیچ‌کس چون شما دیگران را درک نخواهد کرد. از فردی چون شما انتظار می‌رود جنگی را به پایان برسانید، بر عصبانیت و کینه‌های دیگران چیره شوید و صلح ایجاد کنید. اگر از استعدادهای اجتماعی کمی برخوردار باشید، ناگزیر وقت بیشتری را با خودتان خواهید گذراند و شاید از استعداد فوق‌العاده‌ای در زمینه خودشناسی و معنویات بهره ببرید. بیش‌از این برایتان نمی‌گویم. خودتان این کتاب را در سایت پیدا کنید و بخوانید! حتی برای پیدا کردنش هم راهنمایی‌تان نمی‌کنم!

پس موضوع «استعداد شکوفا نشده» چی شد؟!

نگران نباشید. آنقدر برایتان در این زمینه مطالب عالی برای بیان دارم که خودم هم در پوست خودم نمی‌گنجم. من شما را با استعدادهای مختلف آشنا خواهم کرد. شما را راهنمایی خواهم کرد که چطور استعدادهای نهفته خودتان را بشناسید و مهم‌تر از آن، چطور با هرکدام به موفقیتی خارق‌العاده دست پیدا کنید. در حال حاظر که این مقاله را برایتان می‌نویسم، در حال ضبط برنامه‌ای جالب به نام « موفقیت به روش بی‌نظمی» هستم که مطمئنم باعث جهش بلندی برای خیلی از شما دوستانم خواهد شد.

ایده موفقیتبه زودی: سری ویدئویی موفقیت به روش بی‌نظمی

فردی بی انضباط هستید؟ از تغییر دست بردارید. من در این مجموعه شما را راهی را آموزش خواهم داد که با همین روش کنونی، یعنی بی‌نظمی، به موفقیتی حیرت‌آور دست پیدا کنید و حتی از افراد منظم هم جلو بزنید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recent Posts
Showing 2 comments
 • پاسخ

  به دلیل ضعف‌های تربیتی و آموزشی و سایر عوامل محدودکننده، اکثر انسان‌ها در کشف و شکوفایی علایق و استعدادهای خود، موفق نمی‌شوند. دنبال کردن علایق و استعدادهای ذاتی‌مان نه تنها منبع اصیل شادمانی و رضایت درونی است بلکه شکوفایی استعدادهای ذاتی، کسب موفقیت و استقلال مالی را برایمان سریع‌تر و راحت‌تر می‌سازد. فرض کنید اگر بیل گیتس به‌جای علوم کامپیوتر، که عاشق آن بود، وارد کار بورس می‌شد، بازهم می‌توانست ثروتمندترین مرد جهان شود؟ یا اگر وارن بافت، که شیفته بورس بود، دنبال علوم کامپیوتر می‌رفت بازهم یکی از مولتی میلیاردهای جهان می‌شد؟ همۀ افرادی که موفقیت‌های بزرگ کسب کرده‌اند، علاوه بر داشتن استعداد در آن زمینه، عاشق کارشان بوده‌اند.

  • آرین سلیمانی
   پاسخ

   از نظر بسیار ارزشمند شما تشکر می‌کنم

Leave a Comment