اسباب بازی موفقیت

 In نوشته‌های عمومی

برای موفقیت اسباب بازی نسازید!

دیدید بعضی افراد برای رسیدن به آرزوی خود چه کارهای عجیبی می‌کنند؟ با فردی آشنا شدم که برای خرید یک ماشین ۳۰۰ میلیونی که داشتن آن برایش آرزوی بود خانه‌اش را فروخت! و بعد خانه‌ای رهن کرد و حالا در پارکینگ این خانه، خودروی جدیدش را پارک می‌کند! سرمایه زیادی جز آن خانه نداشت و الان هم تا حدودی خوشحال است. راستش به نظرم کمی عجیب آمد و گفتم اینجا با شما هم مطرح کنم.

آرزو به چه قیمتی؟

به نظر می‌رسد که طرف راه را اشتباه رفته. یعنی بجای اینکه مثلاً خانه خودش رو بفروشد، خانه‌ای جدید رهن کند و مابغی پول را در کسب و کار خودش به‌کار بگیرد، رفته و ماشین آرزوهاش را خریداری کرده! عجیبه چون منطقی نیست بخش زیادی از سرمایه خودش رو در چنین ریسکی قرار بده. اگر این ماشین دزدیده بشه چی؟ حتماً از قبل بیمه خواهد کرد! اصلاً انگار اطلاع ندارد هزینه سالانه بیمه بدنه و سرقت این خودرو چقدر هزینه خواهد داشت.

مگر اینکه واقعاً خودش رو باخته باشد و برای غلبه بر یک افسردگی سخت چنین کاری را انجام داده باشد. واقعاً چنین چیزی ممکن است و اتفاقاً خود من هم ممکن است در مشاوره برای برخی افراد خاص توصیه کنم. ولی خیلی نادر است. با این کار طرف تا مدتی احساس موفقیت می‌کند. البته نه به اندازه‌ی رسیدن به هدف واقعی، اما اگر بخواهم ساده بگویم در مغزش دوپامین (هورمون لذت) ترشح می‌شود و همین کارِ ما را راه می‌اندازد.

گاهی شخصی را می‌بینید که از چنان پتانسیل و نیرویی برخوردار است که فقط نیاز به یک هل دادن کوچک دارد. چنین توصیه‌ای شاید به نظر ریسک داشته باشد، اما اگر فاکتورهای زیادی کنار هم جمع شوند و شخص به موردی خاص تبدیل شود، قطعاً چنین راهکاری منطقی خواهد بود. “بگذار ماشین مورد علاقه‌اش را بخرد تا چشیدن آرزوهایش را تجربه کند. آنوقت به سراغ آروزیهای بعدی خود می‌رود. حالا نوبت خرید یک خانه‌ی حسابی‌ست. خانه‌ای که برای خریدش باید حسابی کار کند و قراردادهای عالی با مشتریانش ببندد”. می‌بینید؟ گاهی واقعاً جواب می‌دهد.

موارد خاص را فراموش کنید

این موارد خاص را فراموش کنید. آیا درست است شما خانه و زندگی‌تان را بفروشید و اسباب‌بازی آرزوهایتان را بسازید؟! اصلاً این رسیدن به آرزو و اهداف شما را راضی خواهد کرد؟

آرزو دارید مدیر عامل یک شرکت با ۲۰ کارمند باشید. فرض کنید من به شما توصیه کنم “خانه و ماشین خودت را بفروش، دفتر کاری بزرگ اجاره کن، ۲۰ نفر را استخدام کن و از جیب به آنها حقوق بده. تا مدتی مدیر هستی و به آرزویت خواهی رسید. شاید کارو بارت هم بگیرد و برای همیشه مدیر بمانی” . واقعا اگر این توصیه را به شما بکنم درباره من کمی فکر بد نمی‌کنید؟! با خودتان نمی‌گوئید حتماً دیوانه شده و می‌خواهد ما را بیچاره کند؟

خانواده موفقموارد خاص را فراموش کنید. شما برای رسیدن به اهداف و آرزوهایتان نیاز به یک برنامه درست و حسابی دارید. فکر کردید موفقیت کشکی کشکی هست؟! اگر اینطور بود که نامش «موفقیت» نبود. بلکه چیزی بود در دست همه. آنوقت موفقیت چیز دیگر و سخت‌تری بود. اصلاً ذات موفقیت سخت است…اما به شدت شیرین.

خانواده‌هم بخشی از موفقیت شماست

حالا بگذارید باهم شفاف‌تر باشیم. تابحال برای رسیدن به یک رویا (مثل ثروتمند شدن) به زندگی خانوادگی خود آسیب رسانده‌اید؟ اتفاقاً موارد نادر رو هم در نظر بگیرید. اگر سالی ۱ بار بر سر همسر خود داد بزنید، در عرض ۵۰ سال زندگی مشترک، ۵۰ بار بر سر او داد زده‌اید. یعنی وقتی ۷۰-۸۰ سالتان شد و نیاز به یک همدم حقیقی داشتید با شخصی روبرو هستید که بارها او را خار کرده‌اید. می‌دانید ۵۰ بار داد زدن بر سر یک شخص، آن هم با آن چهره‌ای که در لحظه عصبانیت از خود نشان می‌دهید چقدر تأثیر منفی در روابطتان خواهد داشت؟ می‌دانید زندگی شما را چقدر متزلزل می‌کند؟ دیگر هیچ وقت همسرتان شما را درک نخواهد کرد و ناخودآگاهش در ستیزی با شما خواهد بود.

اگر دقایقی در دفاتر مشاوره بنشینید خواهید دید که خانم‌ها در مورد میزان علاقه‌شان به همسر خود چه صحبت‌هایی که نمی‌کنند بعضی از آنها از همسران خود متنفرند اما مرد اصلاً روحش هم خبر ندارد. مرد با کسی زندگی می‌کند که از عشق در دلش هیچ خبری نیست و صرفاً فیلم بازی می‌کند. این تأثیر همین لحظات کوچک است که روی هم جمع شده و به اینجا رسیده.

همه چیز را برایتان ساده می‌کنم. فقط جواب این سوال را بدهید: بگوئید ببینم آرزوی شما «رسیدن به رویاهایتان در کنار خانواده است» و یا «رسیدن به رویاها با متلاشی شدن زندگی و مشکلات خانوادگی»؟ اگر واقعاً خانواده‌تان برایتان هیچ ارزشی ندارد همین حالا رهایشان کنید. نگذارید به شما وابسته شوند. تقدیر آنها این است که روی پای خودشان بایستند؛ پس هر چه زودتر بهتر. اما اگر اینطور نیست که می‌دانم برایتان مهم هستند، باید آنها را نیز با خود داشته باشید. آنها بخشی از «موفقیت» شما هستند.

توصیه می‌کنم بخوانید: موفقیت را پیش‌بینی کنید

تضمین موفقیت

در این مقاله خواهید خواند که چطور قادرید موفقیت خود در آینده را پیش‌بینی کنید. آیا به آرزوهایتان دست پیدا خواهید کرد؟ شانس کجای ماجراست؟

اسباب بازی موفقیت نسازید

حتی اگر با تلاش‌های واقعی، کار و سرمایه‌گذاری به بخشی از آرزوهایتان دست پیدا کنید و مابقی چیزهای ارزشمندتان را فدا کرده باشید، باز هم به موفقیت دست پیدا نکرده‌اید. آبرو، خانواده، ارزش‌های درونی، فرزندان، دوستان و روابط مهم و هرچیزی که در زندگی‌تان مهم است نباید فدا شود. باید راه دیگری برای رسیدن به آرزوهایتان پیدا کنید و فقط چیزهای بی‌ارزش را فدا کنید. برای کار کردن فرصت زیادی ندارید؟ چرا از خانواده می‌زنید، بیایید روزی ۵ بار اخبار دیدن‌تان را تعطیل کنید. مسابقه فوتبال هفتگی با دوستانتان را ماهی یک بار بروید، اما چیزی به ارزشمندی خانواده را فدا نکنید. و البته که موفقیت فداکاری می‌خواهد. اما فدا کردنِ لذت‌های زودگذر و موقت، و نه فدا کردن چیزهای مهم.

اگر با فدا کردنِ داشته‌های ارزشمندتان به بخشی از آرزوهایتان دست پیدا کنید، فقط اسباب بازی موفقیت ساخته‌اید. وسیله‌ای برای سرگرمی، بازی و لحظاتی غیر ماندگار. به دنبال موفقیت حقیقی باشید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Comments
  • نادر امانی
    پاسخ

    خیلی خیلی عالی بود.. خدا رو شکر که پیدا میشوند مثل شما کسانی که حرف درس و تاثیر گذار و علمی میزنند و برای پیشرفت و بهبود زندگی تلاش میکنند
    هزار درود بر شما

Leave a Comment