آیا رفتن به دوره‌های آموزشی لازم است؟

 In نوشته‌های عمومی
آیا رفتن به دوره‌های آموزشی لازم است؟Reviewed by آرین سلیمانی on Dec 17Rating:

بهبود نقاط قوت؟!

نقاط ضعف و قوت، چالشی که این روزها در دنیای مدرن و حتی جامعه ما پا به میدان گذاشته. ”چرا خانواده‌ها، شرکت‌ها و دانشگاه‌ها بر روی بهبود نقاط ضعف ما پافشاری می‌کنند در صورتی که تحقیقات گسترده و طولانی ثابت کرده‌اند با بهبود نقاط قوت بجای نقاط ضعف می‌توان به صورت میانگین با سرعت ۶ برابر سرعت عادی پیشرفت کرد و به موفقیت نزدیک شد”.

جایگزین کردن استعدادهای ذاتی و نقاط قوت بجای نقاط ضعف برای ما کاری شبیه به «معجزه» انجام می‌دهد. هر قدم شما برابر با ۶ قدم عادی‌تان خواهد بود. به محض اینکه تمرکزتان را بر روی نقاط قوت و استعدادهای ذاتی‌تان قرار دهید احساس شادی خواهید کرد، با دیگران مهربان‌تر خواهید شد، با انرژی از خواب بلند خواهید شد و تمام زندگی شما تحت شعاع این عمل درست قرار خواهد گرفت.

تضمین موفقیتپیشنهاد مدرسه موفقیت: چه به سر نوابغ گمشده می‌آید؟

در این مطلب شما را دعوت می‌کنم تا با دردهای این دسته از نوابغ آشنا شوید. چرا که احتمالاً بعد از مطالعه این مطلب درمیابید که خودتان نیز دچار برخی از این دردها و مشکلات هستید. نکند شما هم از دسته‌ی نوابغ گمشده هستید؟

اما سوال اساسی این است، ”حالا که بجای نقاط ضعف به سراغ نقاط قوت خودمان آمده‌ایم و آماده‌ایم تا آنها را به‌کار بگیریم، آیا لازم است برای آن کسب مهارت کنیم؟ و آیا لازم است همان بلاهایی را که بر سر نقاط ضعف خودمان می‌آوردیم بر سر نقاط قوت و استعدادهای ذاتی‌مان هم بیاوریم؟ و اگر اینطور است، پس تفاوت در کجاست؟”

مهارت و استعدادهای ذاتی

فرض کنید فرزند شما استعداد بالایی در زمینه رانندگی با خودرو دارد، به طوری که حتی در مسابقات اتومبیل‌رانی مقام نیز آورده است. شما او را به کلاس آموزش رانندگی نفرستاده بودید؟ قطعاً اینطور نیست. تمامی استعدادهای ذاتی و نقاط قوت ما در ابتدا به صورت یک توانایی بالقوه و به ظهور نرسیده در ما وجود دارند و به همین دلیل پیدا کردن آنها نیز کمی مشکل است. فراموش نکنید که:

ایده موفقیت

استعداد + کسب مهارت = تسلط و توانایی

ما در ابتدا یعنی قبل از شکوفا شدن هریک از استعدادهایمان است، تنها از یک توانایی ذاتی شکوفا نشده برخورداریم. به مرور زمان بر اثر تجربیات و آموزش‌ها که هردوی آنها تمرین کردن را برایمان به ارمغان می‌آورند استعدادهای ذاتی ما خودشان را نشان می‌دهند و به نتیجه می‌رسند. مثلاً در دوم ابتدایی پی می‌برید که از استعداد بالایی در خوش‌نویسی بهره‌مند هستید. به‌نظرتان اگر در همان روز که متوجه این استعداد شدید، ما کاغذ و قلم را از شما می‌گرفتیم و ۲۰ سال بعد آنها را به شما تحویل می‌دادیم قادر بودید با خط خوش جمله‌ای بنویسید؟ مطمئناً بعد از ۲۰ سال دست‌خطتتان مانند یک کودک دوم دبستانی بود.

قطعاً اگر از چنین استعدادی برخوردار بوده‌اید و امروز از دست‌خط خوبی بهره می‌برید برای آن تمرین کرده‌اید. اگر صدای خوبی دارید و می‌توانید در جمع بلند آواز بخوانید و یا از سرعت محاسبات بالایی برخوردارید، برای به نتیجه رساندن تک‌تک آنها تلاش و تمرین کرده‌اید و حتی شاید در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مهارتی شرکت کرده‌اید. اما بخش بعدی سوال، ”پس تفاوت در کجاست؟ حالا که بر روی نقاط قوت‌مان هم باید کار کنیم و آنها را بهبود دهیم، چه تفاوتی با نقاط ضعفمان خواهند کرد؟ و آیا بهتر نیست به همان نقاط ضعف‌مان بپردازیم؟”.

تفاوت در کجاست؟

بهبود نقاط ضعف یا نقاط قوت؟تفاوت تقویت و کسب مهارت در نقاط ضعف و نقاط قوت از زمین تا آسمان است! وقتی شما نقاط ضعف خودتان را هدف قرار می‌دهید از تمرکز بالایی برخوردار نخواهید بود، به کارتان عشق نمی‌ورزید، خلاقیت‌تان سرکوب می‌شود، انرژی خود را از بین می‌برید، زمان زیادی صرف تمرین و کسب مهارت می‌کنید و البته مهم‌تر از همه، فرصت بهبود نقاط قوت و استعدادهای ذاتی خودتان را از دست می‌دهید.

اما اگر بجای اینکه بر روی نقاط ضعف خود و بهبود آنها تمرکز کنید، وقت و انرژی‌تان را بر روی نقاط قوت بگذارید آنوقت: با سرعتی معادل ۶ برابر سرعت قبل پیشرفت خواهید کرد (درست مثل اینکه عمرتان ۶ برابر شده باشد)، از سطح انرژی بالاتری بهره‌ خواهید برد، انگیزه‌ای خیلی بیشتر در شما شعله‌ور خواهد بود، قادر خواهید بود جزو بهترین‌ها شوید، به دلیل کسب نتایج مثبت از اعتماد به نفس و قدرت روحی بالاتری برخوردار خواهید شد و صدها چیز مثبت دیگر.

تضمین موفقیتپیشنهاد مدرسه موفقیت: چه به سر نوابغ گمشده می‌آید؟

در این مطلب شما را دعوت می‌کنم تا با دردهای این دسته از نوابغ آشنا شوید. چرا که احتمالاً بعد از مطالعه این مطلب درمیابید که خودتان نیز دچار برخی از این دردها و مشکلات هستید. نکند شما هم از دسته‌ی نوابغ گمشده هستید؟

برای بهبود نقاط قوت چهکار کنیم؟

فرض ما این است که شما مرحله اول یعنی شناخت نقاط قوت و استعدادهای ذاتی‌تان را پشت سر گذاشته‌اید. حالا برای اینکه بتوانید این استعدادها و توانایی‌ها را به شکوفایی برسانید لازم است همان‌ کارهای همیشگی را بر روی نقاط قوت‌تان به‌کار ببرید.

تمرین کنید

هیچ‌چیز جای تمرین و تکرار را نمی‌گیرد. اگر در سخنرانی و سخنوری توانایی ذاتی دارید، برای اینکه بتوانید هزاران نفر را در جلوی چشمان‌تان حیرت‌زده کنید لازم است تمرین کنید. در هنگام تمرین به نکات جدیدی پی خواهید برد. وارد جزئیات بیشتری می‌شوید و می‌بینید که هر استعداد نیز خودش شاخ و برگی دارد که بسته به هرشخص توانایی شما در آن با دیگران متفاوت است. اگر در زمینه «آموزش دیدن» استعداد ذاتی دارید و یک یادگیرنده سریع هستید، حالا نوبت به این می‌رسد تا ببینید با کدام یک از سبک‌ها و شیوه‌های آموزشی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنید. آیا شنیدن فایل‌های صوتی بیشتر به شما مطلب آموزش می‌دهد و یا شرکت در یک سمینار و کنفرانس مطالب را در ذهن شما به خوبی جای می‌دهد.

مهارت‌ خود را افزایش دهید و دانش کسب کنید

برای شروع تمرین نیاز به آموختن مهارت دارید. یک فوتبالیست بدون کسب مهارت‌های اولیه نمی‌داند باید چه تمرینی انجام دهد. اما وقتی مهارت شوت‌زدن و یا دروازه‌بانی را آموخت، آنوقت نوبت به تمرین و تکرار می‌رسد. حتماً در کارگاه‌های مهارتی مرتبط با استعداد ذاتی خودتان شرکت کنید. تفاوت کارگاه‌ها با دوره‌های آموزشی این است که در همان فضا و در زمان یادگیری، تمریناتی مفید انجام خواهید داد و نتیجه مثبت کسب مهارت را شاهد خواهید بود

ممارست داشته باشید

هیچ‌چیز جای تکرار و پشتکار را نمی‌گیرد و آنقدر پر اهمیت است که ترجیح دادم در تیتری جدا به شما توصیه کنم که تمرینات خود را تکرار کنید. اگر می‌پرسید ”چقدر تکرار کنیم؟”، جواب این است: چقدر می‌خواهید در استعدادها و نقاط قوت‌تان پیشرفت کنید؟ آیا می‌خواهید جهانی شوید و یا دیدگاهتان این است که تنها در میان دوستان و اقوامتان در آن زمینه یک سرو گردن بالاتر قرار گیرید؟

استعدادهایتان را به‌کار بگیرید

یک گام مهم که خود نیاز به کسب مهارت دارد این است که استعدادهای ذاتی خودتان را به‌کار بگیرید. طوری برنامه‌ریزی کنید که فعالیت‌های مرتبط با نقاط قوت‌تان به شما سپرده شود. به دنبال شغل و موقعیتی بگردید که توانایی‌هایتان مورد استفاده قرار بگیرید و تأکیدی آنچنان عمیق بر روی نقاط ضعفتان نباشد. در خانواده و در بین دوستان نیز خودتان را مطرح کنید و حتماً در فعالیت‌های مرتبطی که به استعدادهای شما کاملاً وابسته است پیش‌قدمی کنید.

مدرسه موفقیت و نوابغ گم‌شده

ما امروز می‌دانیم که همه افراد دارای توانایی‌ها و استعدادهای گوناگون و منحصر به‌فردی هستند. تجربه به ما نشان داده که بعضی کارها فقط از دست بعضی افراد برمی‌آید. افرادی که هیچ‌کس تصورش را هم نمی‌کند که او بتواند کاری اینچنین مفید انجام دهید. بخش عظیمی از بزرگ‌ترین ایده‌ها و راه‌کارهای خلاقانه جهان توسط افرادی با چارچوب‌های فکری بی‌نظم ارائه شده و شرکت‌های بزرگ برای حل مشکلاتشان دست به دامان آنها شده‌اند.

شاید همه‌کار از دست نوابغ گم‌شده برنیاید، اما کافیست تا نبوغ هر انسانی شناخته شود و در همان جهت پرورش پیدا کند. آنوقت است که شما با یک نابغه واقعی روبرو خواهید شد. در مدرسه موفقیت تمرکز ما بر شناخت توانایی‌های هر فرد و شکوفا کردن آن می‌باشد. همه می‌توانند نبوغ خود را به نمایش بگذارند، تنها شناخت و پرورش اصولی کافیست تا از نوابغ‌گمشده، نوابغی مؤثر تحویل بگیرید.

همین حالا با دوستانتان به اشتراک بذارید
Recommended Posts
Showing 3 comments
 • sina
  پاسخ

  خیلی مقاله خوبی بود.
  من مقاله چگونه نابغه شویم رو هم خیلی دوست داشتم و کلا موضوعی که روی اون مشغولید رو هم خیلی دوست دارم.
  براتون آرزوی موفقیت میکنم و همین الان توی خبرنامتون هم عضو میشم.
  ممنونم بازم از مطالب خوبتون

 • حسن
  پاسخ

  سلام خدمت شما مقاله عالی بود و به من در مورد نقاط ضعف و قوتم کمک کرد ممنون از شما

 • vorojaksorkh
  پاسخ

  مقاله عالی و فوق العاده ای بود و کلی کمکم کرد

Leave a Comment